Road mapa 2019-2020

Tvůrčí sekce zabývající se designem, rozborem RPG her, ale i jejich samotnou tvorbou. Zamyšleními nad pravidly a jejich vlivem na hru, způsobem psaní knih, tvorbou ilustrací, atd. V neposlední řadě naše rozpracované projekty.
ShadoWWW
Kontaktovat uživatele:

Re: Road mapa 2019-2020

Příspěvek od ShadoWWW » 3. 1. 2019, 10:20

Mám, ale ta Kostka nezveřejňuje.
:think:

OnGe
malý zelený křečopažout
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od OnGe » 3. 1. 2019, 10:40

Nj, ale pak je to jen dokonale nicneříkající plácnutí do vody, které je dobré akorát k tomu, že máš dobrý pocit, že se ti podařilo někam umístit odkaz ;)
Nežít je jediná životní prohra

výběr z vlastní zahrádky:

:idea: RPG kuchyně: 2010 - 2013 - 2017
:?: Horní progressbar - to se budete divit... možná
:?: Dolní progressbar - dávám tomu rok... maximálně dva

Quentin
Noob of The Round Table
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Quentin » 3. 1. 2019, 10:50

Moje road mapa pro 2019 je napsat aspoň jeden článek do Drakkaru :D
http://2k6goblinu.blogspot.cz/

Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001

ShadoWWW
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ShadoWWW » 3. 1. 2019, 11:00

To ani ne. Já si třeba té zvýšené návštěvnosti Kostky všiml už během roku docela intuitivně, ještě než jsem viděl ofiko čísla. A je to vidět i na zvýšené tvořivosti Kostky (překlad Volova průvodce netvory, Strádova prokletí, Xanatharova průvodce vším, Rudé ruky zkázy, Divokých světů, otitulkování D&Diesela a tvorba několika vlastních DnD dobrodružství). To je to, co se počítá. Ta čísla jsou jen statistickým dokladem zájmu, ale sama o sobě zas tolik neznamenají.

Quentin
Noob of The Round Table
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Quentin » 3. 1. 2019, 11:04

ShadoWWW píše:
3. 1. 2019, 11:00
To ani ne. Já si třeba té zvýšené návštěvnosti Kostky všiml už během roku docela intuitivně, ještě než jsem viděl ofiko čísla. A je to vidět i na zvýšené tvořivosti Kostky (překlad Volova průvodce netvory, Strádova prokletí, Xanatharova průvodce vším, Rudé ruky zkázy, Divokých světů, otitulkování D&Diesela a tvorba několika vlastních DnD dobrodružství). To je to, co se počítá. Ta čísla jsou jen statistickým dokladem zájmu, ale sama o sobě zas tolik neznamenají.
Proč se ta čísla vlastně nezveřejňují?
http://2k6goblinu.blogspot.cz/

Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001

ShadoWWW
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ShadoWWW » 3. 1. 2019, 11:43

Ze stejného důvodu, proč nejsou na Kostce lajky. Statistická čísla dlouhodobě ničí fanouškovské nadšení.

OnGe
malý zelený křečopažout
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od OnGe » 3. 1. 2019, 11:50

Hlavně když jsou nanejvýš dvouciferná.
Nežít je jediná životní prohra

výběr z vlastní zahrádky:

:idea: RPG kuchyně: 2010 - 2013 - 2017
:?: Horní progressbar - to se budete divit... možná
:?: Dolní progressbar - dávám tomu rok... maximálně dva

York

Příspěvek od York » 3. 1. 2019, 11:54

ShadoWWW píše:
3. 1. 2019, 10:05
Kostka si vede dobře. ... Přichází noví lidé a i staří se vracejí.

Já si třeba té zvýšené návštěvnosti Kostky všiml už během roku.
Co se týče návštěvnosti pasivních (nepíšících) čtenářů nemůžu soudit, ale zvýšenou aktivitu v diskusích a nové tváře potvrzuju.

edit: Jinak OnGe, seriously, mohl bys bejt trošku míň kousavej?

ShadoWWW
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ShadoWWW » 20. 1. 2019, 18:09

Dnešní svět mladé generace je plný sociálních sítí, kde se lidé lajkují a porovnávají, a to má velmi negativní vliv na psychiku, zejména tu dětskou. S mobilními telefony to má ještě gigantičtější rozměr, kdy lidé (a zejména děti s mobilem) neustále ověřují dispej, jestli jim nepřila SMS, jestli je něco nového na snap-chatu, jestli někdo olajkoval jejich poslední fotku či příspěvek (a když jo, tak to z dlouhodobého hlediska nedělá dobrotu, ať je to na jakoukoli stranu), jestli už někdo přispěl něčím novým. To je, o čem mluvím. Dnešní život je plný "maybe", neustálého odvádění pozornosti. A děti se pak už ani nedokážou na nic pořádně, soustavně soustředit, vznikají poruchy soustředění.

A to je věc, kde stolní RPGčka mohou rapidně pomoci. Hráč se musí na hru soustředit. Hraje papírovou verzi, (ideálně) odpojen od internetu a sociálních médií. Musí smysluplně ve větách konverzovat (ne ve zkratkách a smajlících). Vytváří se dobrodružný příběh mimo obrazovky. Při dlouhodobém hraní musí přečíst pravidla, což opět pomáhá soustředění.

To je taky jedna z věcí, proč když jsem přemýšlel o médiu, pro které budu vytvářet překlad DnD 5E, záměrně jsem nezvolil ani HTML stránky, ani wiki, ani žádnou mobilní aplikaci, ale PDF určené pro tisk. Aby si hráči pravidla vytiskli a četli je z papíru. Aby si chvíli odpočinuli od elektronického světa. Ano, existuje DnD Beyond, Roll20, twitchové streamy apod., ale když hrajete s online pomůckami, nebo dokonce přes Roll20, je až příliš snadné otočit na chvíli pozornost na Facebook, snap-chat, nebo jen zkontrolovat mobil, jestli někdo nevolal nebo nepsal, jen "na chvilku". To je přesně to, co jsem nechtěl.

Ta nejlepší zpráva, kterou jsem chtěl svými překlady předat, bylo: "Vypněte počítač, odložte mobil (ideálně ho nechte doma), začtěte se do papírových pravidel, vyplňte si papírový deník postavy, zajeďte do čajovny nebo nějaké klubovny a hlavně: začněte hrát s kamarády. Úplně offline, jako kdysi hráči před desítkami let. Soustřeďte se jen na hraní. Odpočiňte si od internetového světa kradení pozornosti. Ideálně jednou dvakrát týdně."

A podobně je to s d20.cz. Nemám rád zdlouhavé diskuze. Ubírají pozornost, kterou by člověk mohl strávit lépe. Kostka je dobrá, když si chce někdo stáhnout pravidla nebo dobrodružství k vytištění, ujasnit nějaké pravidlo nebo se poradit nad něčím herním. Ale hlavní gró, o co jde především, nejsou diskuze ani články, ale hraní u stolu.

Jerson
Inženýr z Ocelového města
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson » 21. 1. 2019, 08:31

Nerad ti hážu traverzu před vlak myšlenek, ale vyplňování deníku a zejména čtení pravidel byla pro většinu hráčů otravná činnost už v 90. letech, kdy o internetu a mobilech nevěděl nikdo nic. Rozdíl byl jen v tom, že tenkrát byla příručka "dlouhá", pokud měla 200+ stran. Teď je příručka "dlouhá", pokud má 20+ stran.

York

Příspěvek od York » 21. 1. 2019, 09:33

ShadoWWW: Zajímalo by mě, jestli to takhle viděj i mladí hráči. Zní mi to totiž jako vzpomínání na "good old times"...

ShadoWWW
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ShadoWWW » 21. 1. 2019, 15:09

Jerson píše:Teď je příručka "dlouhá", pokud má 20+ stran.
"Děti dnes nečtou, jak tomu bejvávalo dřív..." A pak přijde Harry Potter a děti nemají problém číst tlusté bichle na pokračování. Vše je otázkou nadšení a inspirace.

York: Nemohu mluvit obecně (v ČR), na to znám příliš malý vzorek dětí. RPGčka v ČR rozhodně nejsou mainsreamová zábava (v USA zas po letech docela jo, možná víc než v osmdesátkách), pro děti je to cool, protože je to zábavné a odlišné. Něco jako kino za první republiky nebo herní konzole v devadesátkách. Ale právě ta offline verze táhne tuto cílovku víc než online, kvůli své odlišnosti. Děti nemají ani tak problém s objemem textu nebo zabíjením nestvůr, ale s abstraktností, ať už pravidel (typu Fate), nebo dobrodružstvím (typu mnoho cizích postav se spletitými vazbami nebo politické pikle). Typický dungeon crawl u dětí jasně vítězí.

V USA je to jiné, tam je teď D&D mainstreamová zábava i u dospělých (spousta lidí tam začíná hrát v cílovce 20+). Hodně tam teď vznikají D&D skupiny v rámci školních kroužků, kdy PJ je nějaký učitel, nebo v rámci různých psychologických sezení dětí s poruchami jako ADHD, plachost, poruchy řeči apod. Tam si to velmi chválí děti, učitelé i rodiče. Pochopitelně ta druhá skupina musí mít speciální (odborný) přístup.

EDITOVÁNO.

York

Příspěvek od York » 21. 1. 2019, 15:28

ShadoWWW: Myslel jsem spíš, jak se asi mladí hráči tváří na tvoje nadšené "konečně můžu vypnout počítač, odložit mobil a užít si tu pořádnou zábavu".

To, co říkáš, mi přijde jako logická forma argumentace pro některé rodiče nebo učitele, proč by měli svoje ratolesti podporovat při hraní stolních RPGček. Jako dítěti by mi to ale asi takhle nepřišlo.

Ostatně to tak mám dodneška: Hraju PC gamesy i stolní RPGčka, obojí mě baví a nemám pocit, že by to bylo vzájemně v konfliktu, nebo jedno nějak přebíjelo druhé.

edit: Ono to dost souvisí i s tím tvým přístupem k online aktivitám. Cítím z toho takové to "dnešní mládež už vůbec nežije skutečnej život".

Proč by měl bejt jejich život míň skutečnej než život kohokoliv jinýho? Na netu komunikujeme s reálnejma lidma úplně stejně jako kdekoliv jinde. Jasně, společnost se mění a vyvíjí, některý problémy dřív nebyly a jiný zas byly a už nejsou, ale co jako. Vyrůstal jsem v době bez internetu (a bez počítačů), ale větší část svýho života jsem strávil online a nevidím v tom problém, ani nějakej zásadní, principielní rozdíl. Naopak mě z toho velice reálně bolej záda...

Jerson
Inženýr z Ocelového města
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson » 21. 1. 2019, 15:53

ShadoWWW píše:
21. 1. 2019, 15:09
"Děti dnes nečtou, jak tomu bejvávalo dřív..." A pak přijde Harry Potter a děti nemají problém číst tlusté bichle na pokračování. Vše je otázkou nadšení a inspirace.
Knížky, klidně i ságy děti čtou, protože jsou zajímavé od začátku do konce a je to forma zábavného trávení času. Proti tomu čtení příručky RPG moc zábavné není, když má hlavní zábava spočívat ve hraní, zejména když jsou i pravidla, která jsou výrazně kratší, aniž by to ubíralo na herní zajímavosti.
Nemohu mluvit obecně (v ČR), na to znám příliš malý vzorek dětí. RPGčka v ČR rozhodně nejsou mainsreamová zábava.
...
Typický dungeon crawl u dětí jasně vítězí.
Možná by bylo dobré všimnout si těchto dvou prvků a ptám se, kterým směrem funguje příčinná souvislost. Jestli náhodou to že se dětem cpe nejčastěji dungeoncrawl neznamená, že jich je do nové zábavy zainteresováno výrazně méně, než by mohlo být. Protože třeba příběhové RPG hrané na netu se znatelně rozšiřují, jen hráči (a hlavně hráčky) po pár letech odpadají, protože málokterá hra je skutečně dobrá. Ale ty, které jsou, se drží dlouhodobě a stále mají hráče.

Tedy když RPG začnou hrát děti, které nalákaá na dungeoncrawl, je zbytečnbé říkat, že u těchto dětí dungeoncrawl jasně vítězí. Dokonce i kdyby devět z deseti dětí po první sezení přestalo hrát, stále bys mohl tvrdit, že (u toho zbytku) dungeoncrawl jasně vítězí.

York

Příspěvek od York » 21. 1. 2019, 16:06

Jerson píše:
21. 1. 2019, 15:53
že se dětem cpe nejčastěji dungeoncrawl
O jakém dungeoncrawlu mluvíš?

AFAIK jich totiž u nás moc nevyšlo. Vím jen o Bílem hradu v DrD 1.X a o Prokletí Karaku. Obojí je dost stará záležitost a už dávno to nevychází. Něco vlastně možná bude ve starých časopisech - Dech draka, Šavlozubá veverka. To už je ale dneska taky těžce nesehnatelný.

Maximálně že by se někdo inspiroval a hrál DrD dál jako dungeoncrawl. To jsem teda nikde nepozoroval, všichni mí známí Dračákysti hrají dobrodružnou fantasy, kde se dungeony vyskytují jen výjimečně, pokud vůbec.

Odpovědět

Zpět na „RPG tvorba a design (aneb Kreslicí prkno)“