Road mapa 2019-2020

Sekce zabývající se tvorbou RPG produktů a souvisejícími tématy.
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4594
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka

Road mapa 2019-2020

Příspěvek od ShadoWWW »

Nadhodil jsem tuto diskuzi sice i na Kostce, ale chci ji nadhodit i zde. RPG Fórum je totiž, stejně jako Kostka, jedním z nejvýznamnějších představitelů RPG scény.

Pokud byste měli udělat road mapu pro roky 2019-2020 pro rozvoj RPG (komunity) v ČR, jak by vypadala? Do čeho podle vás má smysl investovat čas a energii (a peníze)? To je téma, které mi tu (na Kostce, RPG F i jinde) už nějakou dobu chybí, zvláště teď, kdy Bouchi (Altar) už na fórech není aktivní, s DrD Remakem to nějak nedopadlo a i jiné RPG projekty tak nějak zkomírají (např. RPG kuchyně, ale i jiné).

Do čeho má smysl investovat energii? Jaké dva tři RPG projekty podle vás dávají největší smysl (staré, nebo úplně nové)? Myslím z hlediska RPG komunity, zejména Kostky a RPG Fóra.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27

Re: Road mapa 2019-2020

Příspěvek od OnGe »

K čemu by to jako mělo bejt dobrý?
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4594
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka

Re: Road mapa 2019-2020

Příspěvek od ShadoWWW »

Současná tvorba jsou více méně one man show projekty. Fate - Sirien. Dakara a DC s Oldschool prvky - York. Omega - Jerson. 2k6 goblinů - Quentin. Void - Gediman.

V čem je příčina? Jak to změnit?
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27

Re: Road mapa 2019-2020

Příspěvek od OnGe »

Měla to být odpověď na moji otázku?
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
PardGalen
Příspěvky: 2117
Registrován: 26. 2. 2006, 21:28

Re: Road mapa 2019-2020

Příspěvek od PardGalen »

Končina? Dračí hlídka?
Always bring a gun to a puppet fight
Uživatelský avatar
Paul
Příspěvky: 1371
Registrován: 31. 8. 2017, 11:19

Re: Road mapa 2019-2020

Příspěvek od Paul »

K čemu by to jako mělo bejt dobrý?
Altruisti se do něčeho budou moci vrhnout s tím, že jim to řekli ostatní. $P

Jo a taky jsem chtěl vždycky tvořit x-letý plán. :D
RPG Fórum je totiž jedním z nejvýznamnějších představitelů RPG scény.
To si úplně nemyslím, ale dejme tomu (jsem asi zkazil debatu, ale ten červený hadr fakt ošlivě vlál).
Pokud byste měli udělat road mapu pro roky 2019-2020 pro rozvoj RPG (komunity) v ČR, jak by vypadala? Do čeho podle vás má smysl investovat čas a energii (a peníze)?
1) Udělat místo, kam budu moci jako fanda RPG zajít, něco si přečíst, popovídat si a podobné věci. Ovšem udržované a s nějakou seznamkou hráčů obsahující mapu a podobné fičury. A ať je to pěkné na pohled.

2) Sehnat lidi, co by hráli RPG. A netroškařit. 8)

3) Udržet tu komunitu vybudovanou v bodě 2.

Takhle to vidím já, je pěkné, že nás tady je 5,5 a povídáme si o různých tématech včetně RPG, ale podle mě to není úplně to, jak by to mělo vypadat. Ani soustředění se na konkrétní projekty není podle mě nejlepší - to, že všichni budeme hrát DrD 2 ničemu nepomůže.
V čem je příčina? Jak to změnit?
Nevím jak třeba Quentin, ale já to nevidím tak, že bych bral někoho na blog do týmu.

Pokud je projekt opravdu dobrý, najde si většinou lidi, co se k němu připojí (pokud je tady ovšem nějaký okruh lidí).
Slovanologie 25. 5.

Wunder warten bis zuletzt.
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6299
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Re: Road mapa 2019-2020

Příspěvek od Fritzs »

ShadoWWW píše: 3. 10. 2018, 12:45 Současná tvorba jsou více méně one man show projekty. Fate - Sirien. Dakara a DC s Oldschool prvky - York. Omega - Jerson. 2k6 goblinů - Quentin. Void - Gediman.
Příčina: odlišné cíle a zájmy

Jak to změnit: Sežeň několik dalších Sirienů, Yorků, Jersonů, Quentinů a Gedimanů aby mohli spolupracovat s originály.
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Uživatelský avatar
Paul
Příspěvky: 1371
Registrován: 31. 8. 2017, 11:19

Re: Road mapa 2019-2020

Příspěvek od Paul »

To je všechno, co tady k tomu má kdo říct?
Slovanologie 25. 5.

Wunder warten bis zuletzt.
Uživatelský avatar
Alef0
Administrátor
Příspěvky: 5829
Registrován: 7. 6. 2004, 11:22
Bydliště: Košice, SR.

Re: Road mapa 2019-2020

Příspěvek od Alef0 »

Drakkar.
Preklady [preklad/korektury/layout]:
Wilderness of Mirrors: 100%/99%/0
In a Wicked Age, CZ: 100%/100%/0
FATE SK: 100/100/0
Uživatelský avatar
Paul
Příspěvky: 1371
Registrován: 31. 8. 2017, 11:19

Re: Road mapa 2019-2020

Příspěvek od Paul »

Drakkar.
Ať žije.
Slovanologie 25. 5.

Wunder warten bis zuletzt.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27

Re: Road mapa 2019-2020

Příspěvek od OnGe »

Paul píše: 4. 10. 2018, 16:47 To je všechno, co tady k tomu má kdo říct?
Já pořád nevím, proč to řešíme
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Road mapa 2019-2020

Příspěvek od eerieBaatezu »

Tak já k tomu třeba něco řeknu.

Víme, jak to vypadá se vším tím remakováním, apod. Víme, že tady jdou nadšenci, co hry vytvářejí a vytvářet budou, protože je to baví. Víme, že udělat finální produkt je o velké píly a výdrži.

Držím palce všem, co to dokážou a dotáhnou něco do konce, ať je to co je to. Já osobně si teď píšu OSR/DnD-klon s pomocí OGL všech těch her jako Knave, Low Fantasy Gaming, DnD 3.5/PF a 5e, Fantasy Craftu, atd., atd. Akorát nepoužívám jejich texty a celé to sepisuju od zelený louky, protože jsem zjistil, že je to pro celkovou koncepci, která jen znovu nepapouškuje DnD, lepší. Jo a píšu to celý v angličtině, protože mě zajímá to komunikování nápadů, prolínání konceptů, vzájemné ovlivňování, apod. Nevím, zda to kdy dodělám, ale můžu si to celé tvořit podle sebe, naprosto legálně, nejsem na nikoho vázanej a když budu chtít, můžu to klidně hodit zadara na DriveThruRPG a přečte si to kde kdo na Zeměkouli. Celý takhle dohromady mi to přijde super.
Neřeším práva, neřeším zda se to něčemu moc nebo málo podobá nebo nepodobá, zároveň to může sloužit jako inspirace jiným designérům, nebo si to dokonce třeba zahraje někdo z bůhvíodkuď, a že to není česky... tak my jsme taky hráli ADnD 2e, když nám bylo 13 a měli jsme jen anglický příručky...
Musím říct, že to jde o mnoho pomalejc, než psaní česky, ale vzhledem k tomu, že to má bejt hodně rules-light, je to docela v poho.

Nevím, zda pro českou RPG komunitu přijde něco tak velkýho, jako byl starej Dračák, lidi budou asi hodně pařit DnD 5e, ale je i milion novejch možností, co hrát, navíc dneska mají lidi mobily, tablety, můžou koupit pdfka, čili kdo bude chtít, RPG si v pohodě zahraje. A kdo potřebuje češtinu, tak překlad DnD 5e z Kostky, nebo česká verze Fate 2e je vše, co potřebuje na roky hraní.

Myslím, že udělat rules-light české fantasy RPG, by se dalo, na základě mé zkušenosti s psaním OSR hry v angličtině, docela v pohodě. A klidně by se to dalo udělat stylem Knave nebo Maze Rats, totiž, že nebudu bazírovat na příručce, ale natvrdo to sepíšu tak, že to bude pdf, které, když se oboustranně vytiskne, bude na pár stránek, co si sešijete v rohu nebo po straně a můžete pařit. Čili odpadají problémy s tiskem a nákladem a rentabilitou a tímhle vším. Sice to nebude na pultě obchodů a Bouchimu ani Skavenovi to teda zřejmě nic nevydělá, ale je to něco za něco, geekové a nerdi si to na netu najdou a bude to extra dostupné, co se ceny, přenosnosti, apod, týče. Skaven to může hodit na Fantasy Obchod na stáhnutí pro vytištěný a hotovo.

Takže potenciál je velkej. Jde jen o to chtít a být si vědom předností a slabin té varianty produktu, pro kterou se rozhodnu. Nevím, jak moc Skaven vydělává na rpg příručkách oproti literatuře, doplňkům, oblečení, apod. Zda je pro něj lepší mít velké věci jako JaD, ale každému určitě rád hodí jeho dokončené RPG do sekce Hry na hrdiny > Ke stažení. Stejně tak může být odkaz na stažení na Kostce, tady, na nějakých facebookových rpg stránkách nebo twitteru nebo kýho šlaka, nebo na Games.cz nebo kde a třeba si to vaše rpg jednou někdo zapaří. $lol$ Výhoda DriveThruRPG, angličtiny a youtube je v tom, že se vám o tom někdo zmíní, a poměrně dost lidí to ocheckuje. Ben z Questing Beast sám říkal, že by rád viděl, jak někdo použije jeho hru pro svou vlastní, neustále dělá recenze OSR her a časáků a tak, má 2 až 4 tisíce shlédnutí na recenzi a jeho hry jsou po pár měsících platinum, čili máte dost šanci, že ten váš výtvor někdo víc než jedna parta nerdů z čajovny uvidí, přečte si ho, zahraje nebo použije jako inspiraci. Jak je to tady u nás, moc nevím... Zda je nějakej navštěvovanej českej YT kanál nebo tak, kam to dát zviditelnit, kromě Kostky a RPG fóra...
Obrázek
Uživatelský avatar
Paul
Příspěvky: 1371
Registrován: 31. 8. 2017, 11:19

Re: Road mapa 2019-2020

Příspěvek od Paul »

Já pořád nevím, proč to řešíme
Baví nás to.
Zda je nějakej navštěvovanej českej YT kanál nebo tak, kam to dát zviditelnit, kromě Kostky a RPG fóra...
Jarxesovy HnH, resp. jejich FB podoba je hodně navštěvovaná. Jednou jsem tam vylepil reklamu na můj dotazník o DrD+ a na blog mi kouklo 131 lidí ještě toho dne, takže ten potenciál tam je.

Na YT byl Gergon, ale ten skončil.


A udělat to "České RPG Thru" není špatný nápad.



Edit:
ShadoWWW píše: 2. 10. 2018, 14:11 Do čeho má smysl investovat energii? Jaké dva tři RPG projekty podle vás dávají největší smysl (staré, nebo úplně nové)? Myslím z hlediska RPG komunity, zejména Kostky a RPG Fóra.
Do čeho bys poslal energii ty?
Slovanologie 25. 5.

Wunder warten bis zuletzt.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Road mapa 2019-2020

Příspěvek od eerieBaatezu »

Paul píše: 6. 10. 2018, 15:39A udělat to "České RPG Thru" není špatný nápad.
Tak stačí, aby to hodil Skaven na Fantasy Obchod. Spíš to chce ty externí upoutávky, aby někdo zjistil, že něco takovýho může stáhnout. Takže ten FB, fóra a tak.
Obrázek
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17485
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Road mapa 2019-2020

Příspěvek od York »

eerieBaatezu píše: 6. 10. 2018, 19:10
Paul píše: 6. 10. 2018, 15:39A udělat to "České RPG Thru" není špatný nápad.
Tak stačí, aby to hodil Skaven na Fantasy Obchod. Spíš to chce ty externí upoutávky, aby někdo zjistil, že něco takovýho může stáhnout. Takže ten FB, fóra a tak.
Jak to odpovídá na otázku, co udělat s tendencí k one-man projektům? Void je na fantasy obchodu už dlouho, CPH tuším taky. Ani jedno z toho nenachlo nikoho dalšího natolik, aby chtěl spolupracovat...

eerieBaatezu píše: 6. 10. 2018, 19:10Já osobně si teď píšu OSR/DnD-klon
Hrál jsi se mnou Opuštěnou pevnost (půlku teda, ale i tak snad celkem víš, o čem to je), Quentinův blog asi taky znáš a přesto rozjíždíš něco dalšího v podobném duchu...


Nevím, no. Remake DrD je fakt asi jediná věc, kde se aspoň pád lidí shodlo, že by na tom chtěli dělat (že už se ale neshodnou, jak by to mělo vypadat, je teda druhá věc).

Zpět na „RPG tvorba a design (aneb Kreslicí prkno)“