Obecné vs konkrétní schopnosti postav

Tvůrčí sekce zabývající se designem, rozborem RPG her, ale i jejich samotnou tvorbou. Zamyšleními nad pravidly a jejich vlivem na hru, způsobem psaní knih, tvorbou ilustrací, atd. V neposlední řadě naše rozpracované projekty.
Odpovědět
eerieBaatezu

Obecné vs konkrétní schopnosti postav

Příspěvek od eerieBaatezu » 31. 8. 2018, 14:45

Řeším takový problém a točím se v kruhu.

• Máte přístup DxDO, 5 nebo 6 atributů, přes které se řeší všechno. Nebo Yorkovo zůžení na 3 archetypy, Fyzičku, Obratnost, Duši. Hafo výhoda je, že hráči hrají mnohem víc se světem, než s deníkem postav.

• Jenže pak chcete nějak mechanicky zdůraznit, že je někdo v něčem trénovaný (umí líp stopovat), umí něco, co není samozřejmé (hrát na loutnu nebo navigovat). A tady se začínám dostávat do spirály toho, že to automaticky začíná vést k tomu, že se objevuje hraní přes deník, přestože to řeší to, že je vidět, že postavy umí různé věci.

Snažím se najít řešení, kdy máte pocit, že můžete zkoušet všechno, jako s pár atributy. Každý může lézt přes stěny a zkoušet se schovat, atd. Ale zároveň bych chtěl nějaké rozlišení toho, že někdo umí líp nějakou věc, než jinej, aby postavy nebyly tak stejnavé.

Přemýšlel jsem nad tím, že by vám taková věc nedávala bonus k hodu, ale jiný typ výhody. Aby to neodrazovalo zkoušet dané věci lidi, co to nemají (i když je jasné, že i přes atributy samotné má někdo lepší šanci než jiný), nebo aby neměli pocit, že to nemůžou dělat (tady by asi bylo dobré udělat něco jako má DrD II vyhrazené dovednosti, aby bylo vidět, co může dělat jen expert a co každý). Sice nemít bonus k hodu nedává reálně smysl, ale designově by to plnilo tu výše zmíněnou funkci.

Prostě zkouším vymyslet různé alternativní cesty, jak to vyřešit. Napadá vás něco?

York

Re: Obecné vs konkrétní schopnosti postav

Příspěvek od York » 31. 8. 2018, 15:01

eerieBaatezu píše:
31. 8. 2018, 14:45
Snažím se najít řešení, kdy máte pocit, že můžete zkoušet všechno, jako s pár atributy. Každý může lézt přes stěny a zkoušet se schovat, atd. Ale zároveň bych chtěl nějaké rozlišení toho, že někdo umí líp nějakou věc, než jinej, aby postavy nebyly tak stejnavé.
Tohle nemusíš dělat mechanicky, úplně stačí to deklarovat: Umím hrát na flétnu.

Pracující logaritmus

Příspěvek od Pracující logaritmus » 31. 8. 2018, 15:05

Jedna z variant Fate má místo dovedností +1 k hodu za každý relevantní aspekt. To mi přijde jako docela dobré řešení (klidně může být doplněk k atributům).
Pokud ty aspekty budou mít i jinou funkci, ne nutně tu fateovou, mohlo by to dát to, co potřebuješ. Postavy budou různé, i mechanicky různé, ale hráči si neřeknou "Udělej to ty, máš na to dovednost" protože to bude schované v RP related obsahu a fluffu.
Jsem Log 1=0, jen jsem v práci a nedostanu se k normálnímu účtu.

eerieBaatezu

Příspěvek od eerieBaatezu » 31. 8. 2018, 19:01

Pracující logaritmus píše:
31. 8. 2018, 15:05
Jedna z variant Fate má místo dovedností +1 k hodu za každý relevantní aspekt. To mi přijde jako docela dobré řešení (klidně může být doplněk k atributům).
Pokud ty aspekty budou mít i jinou funkci, ne nutně tu fateovou, mohlo by to dát to, co potřebuješ. Postavy budou různé, i mechanicky různé, ale hráči si neřeknou "Udělej to ty, máš na to dovednost" protože to bude schované v RP related obsahu a fluffu.
No, to by mohlo od házení obecně odrazovat, protože se nikomu nebude chtít hledat, co všechno přidat k hodu. :D Což je vlastně asi dost nechtěné velké plus. $lol$

Odpovědět

Zpět na „RPG tvorba a design (aneb Kreslicí prkno)“