[Brainstorming] Slovanské prostředí

Sekce zabývající se tvorbou RPG produktů a souvisejícími tématy.
Odpovědět

Jak nazývat obyvatele Slovanského prostředí?

Slované
14
64%
Slavěni
4
18%
Sklavini
1
5%
Venedi
3
14%
Windové
0
Žádná hlasování
Jinak (napište do diskuze)
0
Žádná hlasování
 
Celkem hlasů: 22

Uživatelský avatar
Paul
Příspěvky: 1371
Registrován: 31. 8. 2017, 11:19
Kontaktovat uživatele:

Re: [Brainstorming] Slovanské prostředí

Příspěvek od Paul »

Trošku váhám, jak ty lidi nazvat.

Hlasujte v záhlaví.
Slovanologie 25. 5.

Wunder warten bis zuletzt.
Jezus
Příspěvky: 2601
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: [Brainstorming] Slovanské prostředí

Příspěvek od Jezus »

A bavíme se teď o názvu skupiny, která se usazuje na uzemí dnešních Čech a Moravy, o těch "možná Mojimírovcích", co přichází z jihu a mezi jejichž potomky patří hráčské postavy, áno? :-)

EDIT: Nebo o názvu všech "slovanských" skupin, co tu budou možná spolu i soupeřit? Prostě, jaké "lidi" chceš teď pojmenovávat?
Naposledy upravil(a) Jezus dne 5. 10. 2018, 09:34, celkem upraveno 1 x.
Jezus
Příspěvky: 2601
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: [Brainstorming] Slovanské prostředí

Příspěvek od Jezus »

Paul píše: 24. 9. 2018, 16:33
Jinak ti Antové ve zmíněné oblasti narazili na jiné Slovany nebo kdo tu vlastně před tím byl? Jak je to touhle dobou s Kelty?
To se neví. První osídlení Čech Slovany je docela bílé místo (nebo spíš pěkně vygumované - nějaké doklady tady jsou). Mohlo tady být venedské osídlení (používám toto označení po vzoru Fredegara za účelem odlišení skupin), ale spíš jen řídké. Ale nemyslím, že by jim vadilo, kdybychom si jejich reálie trošku upravili. :wink:

Keltové byli docela úspěšně asimilováni okolními kulturami - Germány a nějakými polskými kulturami. Ty byly pro změnu asimilovány Slovany. Nějaká "keltská Roklinka" tady může být, ale nebude pravidlem.
Proti úpravám nic nemám, ale zbytky "původních obyvatel" jso hezký prostor pro zápletky. Hlavně mi jde ale o logiku. Chápu, že osídlení v těch dobách bylo hodně řídké, ale někdo tady před příchodem Slovanů (případně "našich" Antů) určitě byl. A pak se asi-milovali...
Jezus
Příspěvky: 2601
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: [Brainstorming] Slovanské prostředí

Příspěvek od Jezus »

Vito: Fajn zápletky, určitě se k tomu ještě nějak vrátím a zkusím navázat.
Teď jen ve zkratce - nejlepší je asi ten "bažinový dungeon" a česlové (ne náhrada vodníka, ale prostě samostatná "živá rasa", vidím je trošku jako žabovité gobliny (zná-li někdo Šlechtovo Krvavé pohraničí)).
Do bažin se mohou postavy dostat i po plavbě na tom voru, aby předhonili ty konkurenty, co ukradli dobytek.

Nebo lze ten vor použít i jako dobrý způsob, jak oddělit družinu od ostatních vladykových mužů (předpokládám, že někdy nejsou postavy poslány sami, když jde o výběr tributů). Každá skupina může mít jiný vor a buď postavy zvládnou peřeje jako jediní, nebo je naopak jako jediní nezvládnou... (na každý pád se pak budou snažit zdržet nepřítele, který bude mít početní převahu).
Teď přemýšlím co by to mohlo být vidlonoh... možná něco na třech nohou co po sobě nechává brázdy jako by někdo za sebou táhl vidle? Žije v hejnech ve vysoké trávě/obilí a číhá na své oběti?

To mi připomělo: chtělo by to i nějaká unikátní protivníky, které hráči moc neznají.
Ty hejna žíjící ve vysoké trávě se mi líbí. Mohlo by to být něco na způsob těch malých dinosaurů z jurského parku, takové malé roztomilé ještěrky... dokud jich není moc. (Mohli by běhat v trojstupech a nechávat trojitou "brázdu"?)

Jinak vidlohon je taková menší drakovitá potvora ze Zaklínače (má na ocase bodce - odtud název).

Ostatně Zaklínač je dobrá inspirace na "slovanské" unikátní protivníky (samozřejmě k nim přistupuje po svém a přizpůsobuje žánru, takže jen ta inspirace). Nabo již mnou zmiňované DrDII (a jeho bestiář) čerpá ze slovansé mytologie a i pravidlově upravuje "běsy" tak, že jsou použitelní pro fantasy hru a přitom neztrácí charakter bytostí z pověstí (či trochu pohádek).
Mám takový pocit, že svět Slovanů není velké čáti hráčů tak znám. Víly sice většina znát bude, ale nemyslím, že by byli takovými slavisty, aby znali všechny povídačky o vílách. Vídím to tak i u ostatních běsů.
Nesouhlasím s Paulem, že by hráči slovanský folkrol vůbec neznali. Oni ho znají, jen neví, že je to slovanský folklor :-) Navíc se i určitá neznalost nebo tápání ("jaký je k ďasu rozíl mezi vílou a rusalkou?") dají využít. Ve znalostech je síla. A když postavy (a ani hráči) nevědí jak na určitou nestvůru nebo běsa, už se jim vyplatí shánět informace o jeho slabinách a zvyklostech. Případě to dá hráčům povolání, která ty slabiny znají (vědma/volcha/možná hraničáři), pocit zadostiučinění, když budou moci před ostatními machrovat (PJ jim dá před hrou informace). Setkání s tajemnem je taky silný motiv a právě neznalost (nebo nejasné tušení) podtrhuje atmosféru.
Navíc ti nic nebrání ty povídačky o vílách (které si mohou i protiřečit) zapojovat jako přirozené prvky prostředí. Alespoň je budou hráči poslouchat, když se jim mohou hodit. Ostatně, v jiných hrách si taky musí hráči buď číst bestiář nebo spoléhat na informace, co dostanou ze hry. Nebo vy jste snad věděli, co je to beholder nebo illithid? Tady si hraním hry alespoň rozšíří povědomí o slovanském folklóru namísto učení se reálií úplně umělého světa.
Jezus
Příspěvky: 2601
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: [Brainstorming] Slovanské prostředí

Příspěvek od Jezus »

A když jsem se rozjel, tak přidám ty slovanské "neobvyklé" protivníky. Teď mě napadlo, že Vito možná mířil právě tím směrem, že zrovna protivníci, co hráči moc neznají pěkně oživí hru.

:arrow? běsi/démoni/ strašidla (slovanský folklor, jinak díky DrD2 za hezké zpracování):
víla, vodník, rusalka, bludička, hejkal (divý muž), divoženka, vlkodlak, ohnivec (znáte z TV - Kouzelný měšec), polednice, noční můra, větrnice, bludný kořen (?), (+ něco málo jsem vynechal)
Teď se přiznejte, kdo z vás o většině z nich alespoň něco neslyšel? Nikdo? Výtečně :-)

Méně známý nebo neznámý je například polní "mužíček" žithola. Pro zájemce je tu zaklínačská hrobnice, která je na pomezí ghúla nebo striga, což je asi původně trochu upírská varianta proměněnce-čarodějnice, ale lze ji použít i jinak. Když jsme u upírů, tak to je taky de facto slovanský vynález, stejně jako vlkodlaci (ty si jen přivlastnila západní fantasy, protože jsou cool).

Čarodějnice má ve slovanském folkloru hned několik variant, ať už je to "normální" čarodějnice, zmíněná striga (krásná žena měnící se v příšeru?), ježibaba nebo baba Jaga (u posledních zmiňovaných bych vypíchnul kanibalismus a u Jagy možná až "prastarou" moc přesahující normální smrtelníky - a jejich čarodějnice).

Též jsou tu další bytosti, slované mají svoji obdobu satira (možná ale s jinou fukncí?) nebo duchy skal ("mužíky"/trpaslíky?). Zapomínat nemusíme ani na Krakonoše, který má jistě také svůj předobraz (pánové skal nebo hor jsou i v jiných pohádkách).

:arrow? nestvůry a bytosti nadpřirozené: bazilišek (ten se přiznám nevím, odkud přesně pochází), zmek (/zmij - taková hadovitá dračí varianta, lze užít i místo západní wyverny), kouzelní koně, čarovní psi (ohniví nebo ti co provázejí Divoký hon - ten, ze kterého Sapkowský v Zaklínačovi čerpá), jezinky (kradou děti?), možná pták noh, určitě pták ohnivák (a kouzelné ovoce).

Všechno je to docela pohádkové, ale lze to posunout po vzoru Zaklínače do různých stvůr, o kterých ty pohádky vlastně teprve vzniknou...

Ultimativní protivník, kterého lze uchopit různě, je též Kostěj Nesmrtelný.
Uživatelský avatar
Paul
Příspěvky: 1371
Registrován: 31. 8. 2017, 11:19
Kontaktovat uživatele:

Re: [Brainstorming] Slovanské prostředí

Příspěvek od Paul »

EDIT: Nebo o názvu všech "slovanských" skupin, co tu budou možná spolu i soupeřit? Prostě, jaké "lidi" chceš teď pojmenovávat?
Názvu množiny všech nově přišedších kmenů.
určitě byl
Byl. Ale v této oblasti si nejsem tak jistý, více ti o tom nepovím. Pro nás bych si zvolil variantu "většina odtáhla za teplem na jih, ale pár jich zbylo".
je trošku jako žabovité gobliny (zná-li někdo Šlechtovo Krvavé pohraničí)
No jasně. Jednou jim povolíš žábovité gobliny a nazítří tu máš Likario. :D

Spíš než goblini to jsou u mě samostatní vodníkovci.
Nikdo? Výtečně :-)
Fajn, dostal jsi mě.
zmij - taková hadovitá dračí varianta, lze užít i místo západní wyverny
Moc bych nerozlišoval na kategorie, nalepil bych na to "Zmej" a s klidným svědomím bych pokračoval.

Mě ještě napadlo podívat se na jihoslovanský folklór, ten by mohl být odlišný od toho našeho, a oni zvláštní protivníci by se dali verbovat tam.
Slovanologie 25. 5.

Wunder warten bis zuletzt.
Uživatelský avatar
Paul
Příspěvky: 1371
Registrován: 31. 8. 2017, 11:19
Kontaktovat uživatele:

Re: [Brainstorming] Slovanské prostředí

Příspěvek od Paul »

„Národy Slovanů a Antů mají stejný způsob života, a stejné mravy. Jsou uvyklí svobodě a nijak se nedají zotročit nebo podmanit, zvláště ve své vlastní zemi. Jsou počestní a vytrvalí, snášejí snadno horko, chlad i déšť, nahotu i nedostatek potravin. K cizím jsou laskaví a ochotně je provázejí z místa na místo, kamkoli si přejí, a v případě potřeby je chrání. Když cizinec utrpí nedbalostí hostitele škodu, ten, kdo mu ho svěřil, vypoví boj, neboť pokládá za posvátnou povinnost pomstít cizince. Ty, kteří jsou u nich v zajetí, nedrží v otroctví po neomezený čas jako ostatní národy, ale ustanoví jim určitou dobu, po níž je na jejich vůli, zda se chtějí po stanovené době vrátit ke svým, nebo zůstat na místě jako svobodní a přátelé. Mají hojnost různého dobytka a plodin složených do hromady v jámách, zvláště pak prosa a béru. A jejich ženy jsou cudné nad veškerou lidskou přirozenost. Většinou pokládají úmrtí svých mužů za svůj konec a dobrovolně se oběsí, neboť nepokládají vdovství za život.“


Pseudo-Maurikios, Kniha o strategii

Nalezeno jako starší opis u mě na disku. Skoro lepší, než kdejaký popis rasy v RPG. :D
Slovanologie 25. 5.

Wunder warten bis zuletzt.
Uživatelský avatar
Paul
Příspěvky: 1371
Registrován: 31. 8. 2017, 11:19
Kontaktovat uživatele:

Re: [Brainstorming] Slovanské prostředí

Příspěvek od Paul »

https://www.drivethrurpg.com/product/23 ... 4745_30034

Vida, přeci jen na něco ten newsletter od RPG thru je.

A kromě toho jsem právě objevil polká RPG. :)
Slovanologie 25. 5.

Wunder warten bis zuletzt.
hanss
Příspěvky: 202
Registrován: 19. 12. 2015, 19:49

Re: [Brainstorming] Slovanské prostředí

Příspěvek od hanss »

Paul píše: 23. 11. 2018, 17:51 „---. A jejich ženy jsou cudné nad veškerou lidskou přirozenost. Většinou pokládají úmrtí svých mužů za svůj konec a dobrovolně se oběsí, neboť nepokládají vdovství za život.“

Pseudo-Maurikios, Kniha o strategii
Vito píše: 26. 8. 2018, 20:12... Ale tak, který muž by nechtěl hezkou cizinku v době kdy neexistovalo manželství? ....
Je pozouhodné, jakou sílu má křesťanská protipohanská propaganda v jedné z nejateističtějších zemí světa.
Uživatelský avatar
Vito
Příspěvky: 407
Registrován: 8. 2. 2018, 09:05

Re: [Brainstorming] Slovanské prostředí

Příspěvek od Vito »

hanss píše: 27. 11. 2018, 16:12 Je pozouhodné, jakou sílu má křesťanská protipohanská propaganda v jedné z nejateističtějších zemí světa.
Já nerozporuji že ženy měli své muže, a muži měli své ženy. Samozřejmě že měli a znali institut rodiny, stejně tak jak byli rodiny integrovány v kmeny. Mě jenom není úplně jasné, a vždycky jsem žil v tom, že neznali institut manželství tak jak jej chápeme dnes. Tedy ceremoniální svazek jednoho muže a jedné ženy, systém pozůstalosti a odmítavý vztah k cizoložství. Podle mě to všechno přišlo právě až s tím křesťanstvím a předtím si to řešili sami, tak nějak od kmene ke kmenu.
"An army of one man, but the right man for the job!"
―Clone trooper rallying call
Uživatelský avatar
Dorian
Příspěvky: 171
Registrován: 3. 10. 2009, 12:20

Re: [Brainstorming] Slovanské prostředí

Příspěvek od Dorian »

Vito píše: 5. 12. 2018, 20:10 Tedy ceremoniální svazek jednoho muže a jedné ženy, systém pozůstalosti a odmítavý vztah k cizoložství. Podle mě to všechno přišlo právě až s tím křesťanstvím a předtím si to řešili sami, tak nějak od kmene ke kmenu.
Odmítavý vztah k cizoložství, zvláště žen, mají snad prakticky všechny lidské společnosti, bez ohledu na "stupeň vývoje". A zrovna ten ceremoniální svazek ve smyslu církevního manželství se v českých zemích stal běžným až po Tridentském koncilu v 16. století, předtím spolu většina párů žila bez oficiálního církevního obřadu.
Uživatelský avatar
Vito
Příspěvky: 407
Registrován: 8. 2. 2018, 09:05

Re: [Brainstorming] Slovanské prostředí

Příspěvek od Vito »

Dorian píše: 6. 12. 2018, 07:38
Vito píše: 5. 12. 2018, 20:10 Tedy ceremoniální svazek jednoho muže a jedné ženy, systém pozůstalosti a odmítavý vztah k cizoložství. Podle mě to všechno přišlo právě až s tím křesťanstvím a předtím si to řešili sami, tak nějak od kmene ke kmenu.
Odmítavý vztah k cizoložství, zvláště žen, mají snad prakticky všechny lidské společnosti, bez ohledu na "stupeň vývoje". A zrovna ten ceremoniální svazek ve smyslu církevního manželství se v českých zemích stal běžným až po Tridentském koncilu v 16. století, předtím spolu většina párů žila bez oficiálního církevního obřadu.
Já mám pořád takovou utkvělou představu že k cizoložství během náboženských obřadů docházelo docela hustě a nikdo proti tomu nic neměl. Samozřejmě ve světském životě to bylo poněkud přísnější, jak píšeš tak právě u žen. Ale neměl i ten Sámo víc manželek? Nezáleželo to od společenského postavení a prestiže? A jaké bylo postavení zajatců (především žen)? Otroků? hlavně ještě kousek před tím Sámem. Bez právního zázemí si totiž pořád myslím, že hodně záleželo na právu silnějšího.
"An army of one man, but the right man for the job!"
―Clone trooper rallying call
Pracující logaritmus
Příspěvky: 791
Registrován: 10. 5. 2018, 07:17

Re: [Brainstorming] Slovanské prostředí

Příspěvek od Pracující logaritmus »

Vito, myslím, že používáš pojem cizoložství v širším významu, než by mít mělo.
Polygamie není cizoložství.
Cokoli, co spolu provádí svobodní, není cizoložství.
Sakrální sexualita může naplnit definici cizoložství, ale je natolik specifická svou situací, že není problém to tak "nebrat".
Sex s otroky cizoložstvím bude, ale lze se na to morálně a právně dívat odlišně.
A že je někdo hovado a nikdo na něj nemůže nemá s morální legitimitou nic společného.
Jsem Log 1=0, jen jsem v práci a nedostanu se k normálnímu účtu.
hanss
Příspěvky: 202
Registrován: 19. 12. 2015, 19:49

Re: [Brainstorming] Slovanské prostředí

Příspěvek od hanss »

Vito píše: 5. 12. 2018, 20:10
hanss píše: 27. 11. 2018, 16:12 Je pozouhodné, jakou sílu má křesťanská protipohanská propaganda v jedné z nejateističtějších zemí světa.
Já nerozporuji že ženy měli své muže, a muži měli své ženy. Samozřejmě že měli a znali institut rodiny, stejně tak jak byli rodiny integrovány v kmeny. Mě jenom není úplně jasné, a vždycky jsem žil v tom, že neznali institut manželství tak jak jej chápeme dnes. Tedy ceremoniální svazek jednoho muže a jedné ženy, systém pozůstalosti a odmítavý vztah k cizoložství. Podle mě to všechno přišlo právě až s tím křesťanstvím a předtím si to řešili sami, tak nějak od kmene ke kmenu.
No, tak z citace toho Byzantince jasně plyne, že "instituci manželství jak ji chápeme dnes" staří Slované měli. Měli "ceremoniální svazek" - ten mají v prakticky každé lidské společnosti, "jeden muž a jedna žena" - no jedna žena spíš ne, to je relativně moderní vynález,** "pozůstalost" - samozřejmě že se majetek řešil, to snad v každé společnosti kde je k řešení, a odmítání "cizoložství" - samozřejmě, a mnohem tvrdší než v křesťanství (asi neznáš tu historku se sv. Vojtěchem, jak jednou ukryl v kostele na Pražském hradě nevěrnici se svým milencem, ale pronásledující je dav nebral ohled na biskupa a kostelní půdu a vtrhl dovnitř, delikventy chytil a zamordoval? a Vojtěch znechucený z rozdílu mezi pohanskou a křesťanskou morálkou (a i jiným věcem) pak Čechy opustil).

Řešili si to "od kmene ke kmenu" podobně křesťané "od státu ke státu". Ale příbuzné kmeny to řešily skoro stejně a když tedy, jak vidíme, Slované praktikovali cosi na způsob satí Indů, tak lze soudit, že i u našich společných indoevropských předků žena patřila k muži v dobrém i zlém, za života i po (jeho) smrti... a tyhle věci se řešily dost konzervativně a po tisíciletí stejně (a právě představa, že to řešili kmen od kmene jinak, je protipohanská křesťanská propaganda, mající každý jiný než ten "jediný správný" stav za neuspořádaný iracionální chaos).

Ono o pevnosti a stálosti manželkých svazků u Slovanů svědčí třeba i podrobná terminologie ohledně příbuzných a příbuzenských vztahů, včetně pojmů pro příbuzné ze strany manželky, která s dnešním zjenodušeným názvoslovím nesnese srovnání.

**V normální lidské společnosti mívá muž více menželek, pokud je dokáže uživit. Je to výhodné pro ty ženy - koneckonců je lepší být třetí ženou boháče než jedinou chudáka.., naopak křesťanská verze - kdy majetní muži ty ženy stejně měli, ale ty byly coby různé služky a konkubíny v mnohem horším právním postavení - je k ženám dosti nepříznivá.
Black Adder
Příspěvky: 148
Registrován: 3. 2. 2018, 16:35

Re: [Brainstorming] Slovanské prostředí

Příspěvek od Black Adder »

hanss píše: 10. 12. 2018, 18:35
**V normální lidské společnosti mívá muž více menželek, pokud je dokáže uživit. Je to výhodné pro ty ženy - koneckonců je lepší být třetí ženou boháče než jedinou chudáka.., naopak křesťanská verze - kdy majetní muži ty ženy stejně měli, ale ty byly coby různé služky a konkubíny v mnohem horším právním postavení - je k ženám dosti nepříznivá.
Podle R. Wrighta, právě díky příslibu ženy každému muži nakonec křesťanství zvítězilo. Byť bylo pro ženy nevýhodné, ale v těch dobách do toho ženy ještě moc mluvit nemohli. Jojo už je to pryč ;-)
Odpovědět

Zpět na „RPG tvorba a design (aneb Kreslicí prkno)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů