Brainstorming skill point based fantasy systému

Sekce zabývající se tvorbou RPG produktů a souvisejícími tématy.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Brainstorming skill point based fantasy systému

Příspěvek od MarkyParky »

Když bys v tomhle světě měl magii ve stylu Vláda nad ohněm, tak bys neměl jako kouzelník co objevovat a získávat.
Mrkni na to DrDII.

Když získáš dovednost "Vláda nad ohněm" máš následující limity:

- oheň/blesk/kouř vždy vychází z tebe nebo jiného ohně
- cíl musíš mít na dohled
- je to krátký jednorázový záblesk/zášleh
- "zadarmo" jsou to kouzla od ohnivého plivance po firebal co zapálí chýši/kočár (ale plošně)
- "za příplatek" jsou to nějaké řetězové blesky, co si vybírají cíl, nebo déšť ohňometeoritů co cíleně zasahují objekty na ploše statku/sálu <= už tohle je svým způsobem rozšíření
- propálíš s tím dřevo a kůži na uhel, ostatní materiály nejvýše poškodíš.
- "za příplatek" boostnout mechanicku (přidat manévry)

Neznamená to ale, že bys neměl co získávat. Za level-upy (nebo na těch tvých svitcích/v truhlách) můžeš nacházet nasledující rozšíření:
- možnost někde načárat runu co tam chvíli vydrží a tu následně:
-- využívat runu jako zdroj ohně místo sebe
-- využívat runu jako prodloužení dosahu na místa, kam nevidím
-- využívat runu jako hlídač
-- dělat vylepśené runy, co vydrží fakt dlouho
-- dělat vylepšené runy, které netriggeruje každá blbina, ale hlídají chytŕe
- možnost připlatit si za oheň, co bude plápolat magicky docela dlouho a dávat ti bonus
- možnost připlatit si za oheň, co bude plápolat magicky docela dlouho a bude někomu dávat postih
- "zlevnit" ty ohnivé deště na zadarmo, když se spokojím s plošným působením.
- možnost připlatit si za oheň, co roztaví železo, pukne kámen...
- možnost získat ekvip, dá boost mechaniky (manévry) zadarmo
- možnost získat ekvip. co dá větší boost mechaniky (manévry)

a to jsou jen příklady, co v té hře jsou a jejich poćet se trochu odvíjí od záměru narvat jejich získávání do omezeného počtu levelů s nějakým zajímavým hráčským dealem.


Kdybys designoval novou hru s free magií, která by byla zaměřená na postupné odmykání/zlepšování, mohl bys od počítat od počátku jinak, nastavit prvotní limity jinak a rozšiřovat zvolna.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Brainstorming skill point based fantasy systému

Příspěvek od eerieBaatezu »

York píše: 31. 5. 2017, 22:17Ne tak docela. Ono o tom DnD nikdy až tak úplně nebylo. Nejvíc "dungeoncrawlová" byla asi 1e (ne tím, že by to nějak zvlášť mechanicky podporovala, ale byl to v té době dost častý styl hry). V ADnD 2e už to dost ustoupilo a pak už to na "pure dungeoncrawl" není stavěné skoro vůbec.

Prakticky stejným vývojem prošlo i DrD0, vzato kolem a kolem.
Podle čeho se vlastně pozná, o čem je jaká edice? Podle pravidel nebo oficiálních dobrodružství nebo jak?

MarkyParky píše: 31. 5. 2017, 22:41Pro mě totiž není zajímavé co magie dělá.
Pro mě je ve hře zajímavé jak to magie dělá.
Mě zajímá obojí. :)

Jinak jsem si říkal, že v jednom systému může být klidně obé, jak DrDO, tak DrD II přístup. Nebo jejich mix.
DrDO - jsou magické praktiky, co jedou přes jasně definovaná kouzla, která se borec musí naučit
DrD II - jsou magické praktiky, které jsou víc intuitivní a freeform, tohle se dobře spřahá třeba s elementální magií, což celou věc hezky omezí a usměrní, takže to je pak ta "magie ohně", apod.
Mix - Kouzla jsou předdefinovaná, ale popis užití kouzla samotného je volnější. Takže mám kouzlo "manipulace s ohněm" a to umí víc věcí, takže je to takovej polo-freeform.


Mně hlavně taky zajímají ty magické bariéry a jak udělat, aby nebyly jen pravidlově mechanické, ale aby poskytovaly hráčům příležitost vymýšlet, jak je obejít. Jenže to je docela problém, protože magická bariéra je cosi dost abstraktního.


• A ještě jeden topic rozjedu: Jak se vám osvědčily částečné úspěchy a neúspěchy při hraní? Zpomaluje to hru, nebo to přidává na zajímavosti,...?
Obrázek
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Brainstorming skill point based fantasy systému

Příspěvek od MarkyParky »

Mně hlavně taky zajímají ty magické bariéry a jak udělat, aby nebyly jen pravidlově mechanické, ale aby poskytovaly hráčům příležitost vymýšlet, jak je obejít. Jenže to je docela problém, protože magická bariéra je cosi dost abstraktního.
Pokud v tom freeform pojetí magie máš definované dosahy a rozsahy přirozeně, tak nečo jako "abstraktní magické bariéry" nutně nepotřebuješ.

Když potřebuješ ochránit hradby před podkopáním druidskou magií a tvůj vzdělaný rádce tuší, že druid sice dokáže lámat zemi na kilometry, ale zastaví ho řeka nebo cesta, tak prostě obeženeš hrad vodním příkopem.

Když víš, že nejmocnější čarodějové sice dokáží s pomocí kouzla vyletět tak vysoko/daleko, jak vysoko by jejich tělo vyhodil obr, ale dokáží se dostat jen tam, kam vidí, tak holt nestrkáš cenné věci do věží, ale do sklepů.

Pokud máš představu o tom, že účinek otrávené substance nastupuje v okamžiku, kdy sluneční kotouč zapadá za obzorem, zkrátka tvůj ochutnávač jí ještě za světla a ty večeříš až při svíčkách.


Samozřejmě je potřeba si při tom uvědomovat, že ta omezení okamžitě do hry vstoupí světutvorně a budou jej formovat - přesně v duchu výše uvedených opatření. Ale je v tom ukrytá určitá logika a je to symetrické - stejnými prostředky se mohou bránit i hráči CPčkům.

Pinejmenším z těhle dvou důvodů to na mě to rozhodně působí líp, než abstraktní magická bariéra "A odteď vám nefunguje hyperprostor, protože jste uvnitř trpasličí banky. Cože? Ptáte se jak to trpaslíci udělali? Abstraktní magická bariéra. Mumbo jumbo. Můžete se to naučit? No to ne, to umí jen CPčka."

A ještě jeden topic rozjedu: Jak se vám osvědčily částečné úspěchy a neúspěchy při hraní? Zpomaluje to hru, nebo to přidává na zajímavosti,...?
Zpomaluje to hru A zároveň přidává na zajímavosti.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Brainstorming skill point based fantasy systému

Příspěvek od Jerson »

S magií mám dobré i špatné zkušenosti. Spatné tam, kde magie není implementována do světa tak, aby svět fungoval. Dobré tam, kde je magie součástí světa, který s ní počítá a funguje.

Ve svém systému magie jsem vycházel z toho, že magie buď umožňuje dělat věci, které lze dělat i bez magie, jen jsou k tomu potřeba nějaké prostředky, a nebo umožňuje ovlivňovat živé věci a duši, čehož se jinak dosáhnout nedá. Proti každému magickému efektu fungovala - alespoň částečně - nemagická obrana, a samozřejmě proti mnoha z nich fungovala i magická obrana. Obojí bylo náročné na lidské zdroje - tedy že dlouhodobou fungující magii musel někdo udržovat a starat se o ní, takže množství takových efektů ve světě bylo limitováno počtech kouzelníků a jejich ochotou věnovat úsilí na udržování těchto efektů v chodu, jako údržba stroje. Nevyžaduje pozornost stále, ale je třeba pravidelná kontrola a seřízení, aby věc fungovala.

Kdybych znovu rozjížděl fantasy kampaň, asi bych ji dal jako urban fantasy, kde by magie nebyla zjevná a byla "jen" kořením - dokázala by neuvěřitelné věci, ale také by si za to něco brala. Tenhle způsob jsem si vyzkoušel ve své předválečné kampani, kde se postavy propadaly do snového světa, který měl vlastní pravidla a dokázal pozměňovat reálný svět. Způsobovalo to postavám několik problémů - namátkou třeba ten, že na probuzení ze snového světa byl třeba moment "hrozí mi smrtelné nebezpečí, na poslední chvíli se musím probrat a zachránit". Tím bylo celkem jasně dané, že se postavy nebudou pokoušet měnit svět příliš často, a ze začátku to ani nedělaly dobrovolně - hráčům trvalo rok a půl reálného času, než jim začalo docházet, že jejich postavy vlastně umí "něco jako kouzla".
Druhé efekt byl v tom, že nemagici nemohli do této "magie" proniknout, a co víc, hráči ani při nejlepší vůli nebyli schopni vysvětlit, jak jejich schopnosti fungují. Běžné vysvětlení policistům začínalo "ve snu jsem viděl postavu bez tváře, která mě chtěla zabít, držel jsem v ruce pochodeň, ... (následovalo minutové vyprávění) ... a probral jsem se uprostřed hořících trosek. Vážně, nelžu vám." Pro každé NPC u pro každého nového hráče byly tyto "kouzlící" postavy magoři, kteří vyprávějí nesmysly.

Prakticky stejný princip mi přijde použitý v AW u Maelstormu, alias víru šílenství, i když se hráči už dopředu dozví, že ho můžou využívat ke svému prospěchu. Kdyby jim MC tuhle část pravidel zatajil, asi by to mohlo fungovat dost podobně jako v té mé kampani, a podle mě o dost zajímavěji, než prostě sesílání kouzel a škrtání magů nebo kouzel ze slotů.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Brainstorming skill point based fantasy systému

Příspěvek od MarkyParky »

Na Maelstormu v AW je podle mě zásadní ten sebevyvažovací moment formulace MISSu.

Abys ho mohl využít, musíš sehnat/mít "antenna".
a 6- říká:
On a miss, whatever bad happens, your antenna takes the brunt of it.

Kdo kouzlí moc často, zůstává za ním řada "ohořelých" antén .... a kdo to má furt opravovat/doplňovat, zvlášť ve světě, kde je všeho nedostatek....
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Brainstorming skill point based fantasy systému

Příspěvek od York »

MarkyParky píše: 1. 6. 2017, 00:30Neznamená to ale, že bys neměl co získávat. Za level-upy (nebo na těch tvých svitcích/v truhlách) můžeš nacházet rozšíření.
Ve skutečnosti jsou to omezení, která jsi musel vytvořit, abys je teď mohl těmi "rozšířeními" odstranit.

Ale o to až tak nejde. Je prostě rozdíl, když najdeš 'Scroll of Fireball' a když najdeš "Scroll which allows you to create flames with longer duration that give you a bonus".

Ono to taky souvisí s pojetím "kouzla" jako takového. Obvykle si pod tím představujeme až výsledný efekt - ohnivá koule je to až ve chvíli, kdy to kouzelník odmumlá a fakt to začne hořet. Historicky je ale mnohem častější pojetí, říkat "spell" příslušným fyzickým komponentám s daným účinkem. Ochranný amulet nebo runa vyrytá do dveří jsou tedy kouzla, lze je někam přenést a tak. Z tohohle pohledu Vanceho magie opět docela dobře sedí do konceptu světa 0DnD (namemorované kouzlo už sice není ten fyzický předmět, ale musíš ho mít fyzicky napsané, abys ho mohl namemorovat).
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Brainstorming skill point based fantasy systému

Příspěvek od York »

Úvaha stranou: Možná by šlo mírně upravit Vanciánku, aby ten koncept "kouzla" jako fyzického předmětu (v případě wizzarda run napsaných na svitku) ještě více podpořila:

● Kouzelník by se mohl "naučit" jen pár kouzel, ostatní by nosil na svitcích nebo v knihách.
● Sesílat (třeba za manu) by mohl jen ta, která má naučená.
● Mohl by kouzlo vrátit zpět na svitek (zapsat) a "naučit" se místo něj jiné.

Tohle by mimo jiné nejspíš vedlo k tomu, že kdyby bylo v družině víc kouzelníků, mohli by si vzájemně "půjčovat" kouzla.

Bylo by to asi hodně podobné jako v DnD 5e, až na to, že tam se afaik sloty používají spíš jako magenergie různého druhu, než jako omezený seznam kouzel, která mám současně k dispozici.

Otázka je, jestli do toho nějak zakomponovat levely kouzel. V ADnD 2e rozdělení slotů podle spell levelů vedlo jednak k variabilitě používaných kouzel (nekouzlil se pořád dokola fireball, protože se nedal seslat z jiného než trojkového slotu) a zároveň nebylo třeba nějak zvlášť posilovat "slabá", nízkoslotová kouzla - prostě byla slabší, ale wizzardi je pořád používali, protože do nižších slotů nešlo dát nic silnějšího.

edit: Ono vlastně není tak docela pravda, že v DnD nebyl systém kouzel. Slotová magie je magický systém, byť v trochu jiném pojetí, než jak to asi eB mínil. Každopádně přímo ovlivňuje, co pak hráč ve hře dělá a přináší herně zajímavé možnosti a kombinace.

edit: Tohle by vlastně vedlo k tomu, že kouzlo by byl tak trochu předmět, o který jde přijít (kromě těch několika, která má zrovna kouzelník naučené), nebo ho třeba prodat. Asi by pak dávalo smysl, aby se podobně chovaly i schopnosti ostatních postav - válečník by si třeba mohl "obtiskávat" runy do svého těla.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Brainstorming skill point based fantasy systému

Příspěvek od York »

Ještě si sem odložím jeden alternativní koncept "slotové" magie:

● Každé "fyzické" kouzlo by šlo namemorovat (předseslat) jen jednou*.

* Asi by mohlo jít namemorovat dva firebally, pokud kouzleník fyzicky bude mít dva svitky s fireballem.

Odpadla by potřeba rozlišovat levely spell slotů, stačilo by říct, že kouzelník může mít předseslaných třeba 10 kouzel (čímž se rozumí 10 různých). Dobře by to asi fungovalo s kartama kouzel (něco jako magicové karty), hráč by prostě měl svůj "balíček" (spellbook) kouzel, z něj by vytáhl 10, která má zrovna připravena a po seslání každého z nich by kartu vrátil zpět do svého balíčku.

Stále by měla smysl i slabší kouzla - dokud kouzelník nebude mít dost těch silných (fyzicky na svitcích), tak pro něj pořád bude mít smysl předseslat si i pár slabších.

(Na rozdíl od předchozího systému by asi nešlo kouzlo přesouvat z papíru do paměti a zpět, což by mimo jiné znamenalo, že by kouzelník mohl přijít o úplně všechna svá kouzla - zbylo by mu jen pár předseslaných, která ale může použít jen jednou, nemůže si z nich udělat svitky).
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Brainstorming skill point based fantasy systému

Příspěvek od MarkyParky »

York píše: Ve skutečnosti jsou to omezení, která jsi musel vytvořit, abys je teď mohl těmi "rozšířeními" odstranit.
Nope. To jsou omezení, která byla vytvořena, aby každá magie měla svůj flavor a jiné možnosti.


To, že jako bonus jdou ta omezení do jisté míry roztahovat (nikoliv odstraňovat) a toho jde využí k naplnění požadavku na rozvoj postavy, příjemný vedlejší bonus. Nikoliv původce jevu.
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4575
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Brainstorming skill point based fantasy systému

Příspěvek od ShadoWWW »

Já mám poslední dobou chuť si zahrát one-shot 5E s družinou kouzlících postav, ale bez sesílacích ohniskových předmětů. Tzn. při sesílání kouzel by bylo nutné dodat (a spotřebovat) všechny surovinové složky, nejen ty s uvedenou cenou.

Je to varianta pravidel, kterou asi nikdo nepoužívá, ale mohlo by to dodat ten předmětný rozměr kouzla. Důsledkem sesílacích ohniskových předmětů je právě to, že hráči zpravidla vnímají kouzla jen jako účinky, jak píše York. Bez nich by to bylo víc ve stylu alchymie, rituálů nebo Čáryfuka (i když doufám, že by to nebyla až taková selanka). Každopádně shánění všech těch surovinových složek (které mají téměř všechna kouzla) by mohlo být nevšedním zážitkem.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Brainstorming skill point based fantasy systému

Příspěvek od eerieBaatezu »

Zajímavé nápady!

Jerson: Rozepiš to ještě, pls! Nějaké příklady a co se stalo při hraní a tak. Tohle mi přijde fakt boží, jakože to prolínání světů, to, že magici působí trochu jako magoři pro ostatní a tak.

York: Tam mi zase přijde problém s tím, že to, jaká kouzla máš možnost používat, je GM fiat, totiž jaké svitky dostaneš, kdežto v DnD dostáváš pevný počet kouzel a slotů při přestupu na level, čili je to dané systémem a ne GMmem, který ti taky může nasypat pár svitků při své dobré vůli.
Jinak sloty a tím víc, pokud jsou na pevno dané a nemůžeš kouzla sesílat skrze jiné sloty, jsou třeba oproti maně hodně pozitivní v tom, že vedou k různorodosti mágů a jejich hraní. Když sešleš drahé kouzlo, tak nemáš magy na nic jiného. Když sešleš sedmičkové kouzlo, máš v zásobě ještě všechny ostatní, plus svitky, hůlky, atd., atd. Skrze předměty jsem dycky obcházel malý počet slotů na nízkých úrovních v 3e. Něco měl kouzelník v hlavě, prachy co našel při dobrodružstvím užíval na svitky, pro kouzla, co se můžou dycky hodit. Ale to jsme nehráli na to, že tvorba magic věcí žere expy, což je RAW a když o tom tak přemýšlím, tak bych to teď už možná používal...

MarkyParky: Bránit se magii nemagicky, prostou logikou věci, to je taky dost zajímavý. Akorát teda musí mít NPC znalosti o tom, jak magie funguje, jak daleko doletí kouzelník a tak, ale to se dá okecat ústní tradicí, kde se tyhle věci předávají a tak.

ShadoWWW: Jsem myslel, že materiální komponenty se zničí při seslání by default, teda tak to znám z 2e. Takovej ten "váček s material componentama, co máte furt při sobě" přišel myslím v 3e, a my jsme jednu dobu hráli 2e fakt tak poctivě, že jsme sbírali materiální komponenty, fireball bylo netopýří guano a síra, si pamatuju $D , to byla fakt zábava, pže to dává dobrej feeling a vlastně to taky nerfuje užívání magie.
Obrázek
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Brainstorming skill point based fantasy systému

Příspěvek od York »

eerieBaatezu píše: 1. 6. 2017, 13:33Tam mi zase přijde problém s tím, že to, jaká kouzla máš možnost používat, je GM fiat, totiž jaké svitky dostaneš
Buď GM fiat, nebo level design. Fungovalo to takhle třeba ve starém Eye of the Beholder* (PC RPGčko), svitky byly prostě schované různě v dungeonu. Nebylo to GM fiat, šlo jen o to, jestli je najdeš nebo ne. V tabletop RPGčku je to samozřejmě těžší, protože bys musel mít svět připravený do té míry, abys věděl, kde všude jsou jaké svitky - v zásadě ale stačí, když budeš o kus před hráčema. Druhá možnost je, generovat ty poklady náhodně.

* V Baldur's Gate je to tak vlastně taky - tam ovšem častěji lootuješ svitky z NPC kouzelníků.

Druhá věc je, že hráč to může aktivně ovlivnit - když chce nějaké konkrétní kouzlo, postava ho může zkusit sehnat. Hledat v knihovnách, kde by se asi tak dalo najít. Zkoušet ho koupit přes obchodníky, kteří cestují do vzdálených zemí, atd.

eerieBaatezu píše: 1. 6. 2017, 13:33my jsme jednu dobu hráli 2e fakt tak poctivě, že jsme sbírali materiální komponenty, fireball bylo netopýří guano a síra, si pamatuju $D , to byla fakt zábava, pže to dává dobrej feeling a vlastně to taky nerfuje užívání magie.
To mi přijde už jako moc velkej mikromanagement.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Brainstorming skill point based fantasy systému

Příspěvek od York »

Hmm.. Ten koncept "můžeš si připravit x kouzel, ale každé jen jednou" se mi docela líbí, ale nejde moc dohromady se skill systémem. Nemá moc smysl omezovat, jaké kouzlo se můžeš naučit (jinak než třeba úrovní postavy), když je vůbec problém ta kouzla najít a navíc si musíš vybírat, která znich si zrovna připravíš.

Jedna dovednost (prostě sorcery), by asi smysl měla, kdyby se házelo seslání. To by ale znamenalo, že by kouzelník měl podstatně míň dovedností než jiná povolání - nebo by měl hromadu jiných, nekouzelnických dovedností (což asi není úplně žádoucí).

Nejde to ani vyvážit tím, že by musel pořizovat kouzla za stejné building pointy, za které se pořizují dovednosti, protože nedává smysl platit building pointama za kouzla, která jsou vlastně itemy a jde o ně přijít.

Zatím asi jediné, co mě napadá, je mít dovednosti různě drahé - takže Sorcery 3 by stálo stejně jako tři nebo čtyři nemagické skilly na trojce...

(Na druhou stranu by to zmenšilo celkový počet dovedností ve hře, což je určitě dobře.)


edit: Alchymie by asi mohla fungovat úplně stejně (co se týče jednorázových předmětů). Daly by se najít svitky s recepty a podle každého z nich by šel současně vyrobit jen jeden předmět (znovu až poté, co se ten existující použije a spotřebuje). Alchymista by tedy mohl mít v jednu chvíli vyrobených X různých jednorázových předmětů.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Brainstorming skill point based fantasy systému

Příspěvek od eerieBaatezu »

Tohle je právě dost podstatná věc, o které přemýšlím, totiž zda vázat věci na magika, totiž, že alcháč nemůže dělat předměty dokud má suroviny, ale že ty předměty jsou na něj do doby spotřeby vázány... Reálný svět tak nefunguje, ale docela to balancuje celou záležitost, protože pevné systémové omezení.
Obrázek
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Brainstorming skill point based fantasy systému

Příspěvek od York »

eerieBaatezu píše: 1. 6. 2017, 14:50 Tohle je právě dost podstatná věc, o které přemýšlím, totiž zda vázat věci na magika, totiž, že alcháč nemůže dělat předměty dokud má suroviny, ale že ty předměty jsou na něj do doby spotřeby vázány...
Přijde mi to lepší, než ho omezovat surovinama, nebo nedej bože magenergií na úroveň.

eerieBaatezu píše: 1. 6. 2017, 14:50Reálný svět tak nefunguje
V reálném světě nevyrábíš magické předměty...


edit: S omezením přes suroviny je problém, že se to dá vždycky přepočítat na zlaťáky - suroviny jsou prostě komodita, takže není důvod, proč by se s ní neobchodovalo. To vede k tomu, že alchymista materiál nakupuje a dotuje tak vlastně zbytek skupiny. Dávalo by sice smysl, aby se postavy dohodly a udělaly nějaký společný fond, ale nevzpomínám si, že by se to někdy při hře stalo.
Odpovědět

Zpět na „RPG tvorba a design (aneb Kreslicí prkno)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů