Jeskyně a draci (diskuze před vydáním)

Sekce zabývající se tvorbou RPG produktů a souvisejícími tématy.
Zamčeno
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8895
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Jeskyně a draci (diskuze před vydáním)

Příspěvek od sirien »

Předprodej zahájen a běží zde
- 699 CZK (500 korun / 42% sleva proti doporučené maloobchodní ceně 1200)
- vydání bude 25. října

Více viz:
Blog jeskyní a draků
Kostka
Discord
Facebook
Naposledy upravil(a) sirien dne 17. 9. 2021, 18:15, celkem upraveno 6 x.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Jeskyně a draci

Příspěvek od eerieBaatezu »

Já otevřu Warlocka a čtu:
At 1st level, you know two 1st‑level spells
A spell you choose must be of a level no higher than what’s shown in the table’s Slot Level column for your level
Obrázek
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3796
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Jeskyně a draci

Příspěvek od Selhan »

Selhan píše: 4. 12. 2020, 12:42 (...) Když je to svitek, past, enchantment, nebo i nějaké málo podstatné NPC, u kterého nečekám, že to bude jakkoli důležité?
Promiň, ale čteš mě vůbec? Ten příspěvek měl dva řádky.
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Jeskyně a draci

Příspěvek od eerieBaatezu »

Selhan píše: 4. 12. 2020, 12:42 To není vancian, to je 5e pojetí vancian, ale každopádně - potřebuju leda v momentě, kdy nějaký caster bojuje. Když je to svitek, past, enchantment, nebo i nějaké málo podstatné NPC, u kterého nečekám, že to bude jakkoli důležité?
Čili,

za A.
• Vancian to pořád je, jenom se sloty pálí jinak. A pořád, pokud hraješ za magické povolání, musíš znát levely kouzel. U žádné spell-casting classy nevidím, že by na levelech kouzel nezáleželo.

za B.
• Non-combat spells se sesílají skrze stejný systém, jako combat spells, takže tě level kouzla zajímá. I u non-combat spells se objevuje pravidlo "at higher levels", takže tě level kouzla zajímá. Nemůžeš sesílat rituály, které mají vyšší level, než dokážeš kouzlit, level kouzla tě zajímá.
• U svitku čtu "If the spell is on your class's spell list but of a higher level than you can normally cast", level kouzla tě zajímá.
• U pasti je efekt buď popsán, kouzlo vůbec nemusíš hledat. Nebo je tam řečeno něco jako "Effect. When activated, this trap casts a sleep spell centered on the pressure plate using a 9thlevel spell slot.", čili tě zajímá rozdíl mezi základním levelem kouzla a toho kouzla seslaného skrze X level slot. Pokud kouzlo "at higher levels" nemá, tak tě level kouzla nezajímá.
• Enchantment jako pasti, většinou je efekt popsán u předmětu, takže se kouzlo vůbec nemusí hledat.
• Pokud nepodstatné NPC kouzlí jako innate spellcaster, tak tě levely nezajímají. Pokud kouzlí jako povolání, tak tě zajímají.

Prakticky z tohohle výčtu bys to DnD 5e musel hrát nějakej velmi specificky, abys při užívání magie nenarazil na potřebu znát levely kouzel. A pokud budeš hrát low-magic kampaň, a bez spellcasting povolání, tak stejně v tom seznamu kouzel moc listovat nebudeš, takže je jedno, jak bude seřazený.

Pro mě osobně, z let hraní ADnD, bylo mnohem užitečnější mít kouzla v PHB podle levelů, abych něco hledaje nelistoval tím gulášem tam a zpět, hrajíce za 1-10 level postavy, co nikdy v životě na kouzla pátého až devátého levelu skoro vůbec nenarazí.
Takže mě to přijde přesně opačně, pokud jsou kouzla jenom abecedně, lozím mezi věcmi, po kterých mi vůbec nic není. Když mám kouzla pohromadě podle levelů, tak když kouknu doleva, doprava, jsem pořád v té kategorii kouzel, co mě zajímá.

Ale tak vzhledem k tomu, že DnD 3e i 5e to dělají jinak, to třeba lidem vyhovuje jinak, co já vím.
Obrázek
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3796
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Jeskyně a draci

Příspěvek od Selhan »

Myslím, že jsme Sirienovi oba řekli, jak to vidíme, o což nás prosil, on s to jistě nějak přebere, a nemá cenu tady dále řešit, co mě zajímá a co mě nezajímá.
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4561
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Jeskyně a draci

Příspěvek od ShadoWWW »

V rámci PJ Craftu vychází nová série o Jeskyních a dracích.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8895
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: Jeskyně a draci

Příspěvek od sirien »

Kromě toho, že průběžně (každou neděli v poledne) pokračuje ShadoWWWem výše odkázaná série rozhovorů s Gergonem o JaD, jejich vývoji a obsahu, tak mám asi jedno důležité oznámení a to je fakt, že:

Tenhle víkend jsme dopsali a odklepli poslední odstavec textu

...v odkazu je k tomu napsané nějaké blogové zpětné ohlédnutí.

Tj. práce velmi zásadně pokročily a blížíme se ke konci.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Jeskyně a draci

Příspěvek od Markus »

V první řadě upřímně blahopřeju tobě i celému týmu k dotažení něčeho, co musel být ohromný kus práce. Čistě ze zvědavosti: kdo na tom vlastně dělá? Vím o tobě a Logovi, zbytek si nejsem jist.

Ve druhé řadě: Píšeš v zásadě něco jako "Texty jsou hotové, můžeme jít do tisku". Na to mě napadá... ehm... a co testování? :)
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8895
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: Jeskyně a draci

Příspěvek od sirien »

Ou shit, testing! Já věděl, že sme na něco zapomněli. Tak nic no.

DnD 5e naštěstí není moc potřeba testovat. Věci které nejsou převzaté přímo nebo tvořené jako nějaká variace nebo obdoba už existujícího, ať už oficiálně nebo v komunitě, jsme testovali při vývoji. Ono když tvoříš takhle velkou věc tak máš koncepty hotové o hodně dřív než finální texty - např. finální texty oborů povolání se vším detailním vysvětlením a omáčkou jsme dělali teď abych nekecal myslím že letos v lednu, ale obory samotné jsme vytvořili jako úplně první už v listopadu 2019 - ty jsme dali lidem k testování i veřejně. S jinými věcmi to bylo podobné. Třeba modifikace bojového systému jsme tvořili někdy loni na podzim, ale finální test vzniknul až někdy taky letos - testování jsme si udělali v mezičase - tady zrovna ty zásahy nevyžadovaly externí testování, ale i tak jsem si třeba projel jeden test i s Markym (nazpátek, kdysi sem s Markym dělal totéž pro revizi DrD II - Marky tady konečně dostal svou odvetu a hrozně mě rozsekal, ale systém fungoval správně, i když taky to přineslo nějaké později reflektované postřehy, za které jsem Markymu vděčný). Fakt že velká část tvůrců i konzultantů jsou DnD veteráni také není na škodu (výhody tvorby nad už existujícím systémem).

Autoři jsou zmínění zatím jen poměrně nešťastně ve FAQ (ten web je pořád dost provizorní bohužel, ale ani já ani Skaven teď nemáme energii to řešit :/ ):
Autory JaD jsou jsou dlouhodobí hráči a fanoušci DnD a mnoha dalších RPG her, kteří pochází z komunity Kostky (www.d20.cz). V komunitě jsou známí jako sirien, Log, ShadoWWW, Aegnor, Elfaxik, Gurney, Chyba, Maelik, Tarfill, Xyel a menším dílem mnozí další (velkým přínosem jsou zejména Pan Bača a Shari)
Kdo udělal kolik nemá smysl řešit, první tři jsme udělali o něco víc, ostatní jsou vypsáni abecedně, kromě zmíněných tam bylo mnoho dalších pomocníků a konzultantů, Loki, Demonica... A to řeším jen text, zatím ne ilustrátory, osazenstvo Mytaga a Fantasy obchodu - nedávno jsem se dopočítal asi 25 lidí s významným přínosem. V credits budou samozřejmě všichni (hned co vymyslím v jakých kategoriích je vůbec uvést).
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Jeskyně a draci

Příspěvek od York »

Mám fakt radost, že se to po tolika letech, co po tom hráči volaj, konečně podaří dotáhnout k vydání.
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8895
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: Jeskyně a draci

Příspěvek od sirien »

Já taky :D A i když jsme ještě ani moc nerozjeli promo tak se zdá že je okolo i dost fanoušků mimo místní bublinu.

Osobně hlavně doufám že se to bude dobře prodávat protože by to tím otevřelo prostor pro další seriózní lokální podporu a tvorbu, mám v hlavě pár zajímavých námětů na další rozšíření která by se u nás dala docela dobře realizovat v různých formátech, ale to má smysl jen pokud to bude mít podporu ze strany Mytaga, např aspoň nějak rozumné odměny pro autory, aby se dala držet nějaká aspoň semi-profesionální úroveň a kvalita, jak obsahem tak formou.

Když vyjdou jen JaD tak to bude samozřejmě i tak super, ale když se z nich udělá platforma kde se budou potkávat noví autoři se zaběhlýma a část věcí bude tvořená autorským jádrem a druhá část novými autory pod vedením tohodle jádra, tak by to myslím mohlo mít super dopad i na scénu jako celek. Tohle tu zoufale chybí mi přijde - DrD k tomu mělo nakročené je konci svojí existence s Tarií a Asterionem, ale nikdy se to nerozjelo.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Jeskyně a draci

Příspěvek od Markus »

Díky za zevrubné osvětlení a náhled do zákulisí. Držím palce!

EDIT: BTW, různé kampaně a dobrodružství pro 5e by s tím měly být bezvýhradně kompatibilní, nebo jen jakžtakž kompatibilní? :>;o)
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4561
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Jeskyně a draci

Příspěvek od ShadoWWW »

Markus: Co vím, tak bezvýhradně.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8895
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: Jeskyně a draci

Příspěvek od sirien »

Kompatibilita JaD a DnD 5e je obousměrná a úplná napříč produkty.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Aegnor
Příspěvky: 527
Registrován: 31. 7. 2018, 15:13

Re: Jeskyně a draci

Příspěvek od Aegnor »

.
Naposledy upravil(a) Aegnor dne 2. 11. 2021, 16:07, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
crowen
Administrátor
Příspěvky: 3747
Registrován: 11. 9. 2004, 12:51
Bydliště: Hlavna dedina Bananistanu
Kontaktovat uživatele:

Re: Jeskyně a draci

Příspěvek od crowen »

Mate niekde aj ukazky ilustracii, na co sa mozeme tesit?
Zamčeno

Zpět na „RPG tvorba a design (aneb Kreslicí prkno)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů