Grafické zpracování a typografie

Sekce zabývající se tvorbou RPG produktů a souvisejícími tématy.
Odpovědět
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Grafické zpracování a typografie

Příspěvek od York »

Asi je škoda to nezkusit, takže: Neměl byste někdo s trochou grafického cítění chuť pohrát si s grafickým vzhledem Dakary?

Nemyslím tím ilustrace a nechci po vás ani sazbu celé příručky. Jde mi zejména o:

:arrow? Pozadí a vzhled stránky.

:arrow? Typografii (formátování nadpisů, fonty, vzhled tabulek).

Můžu na to zkusit vytahat použité prvky do zvláštního souboru (nadpisy, příklad tabulky, různých druhů textu). Technicky relativně zdatný jsem, takže bych měl podle vzoru být schopný zpracovat i zbytek.

Vděčný budu i za rady či odkazy na zdroje, kde si o tom můžu něco nastudovat.

Tady je případně aktuální lite verze v docu, kdybyste s tím chtěl někdo experimentovat.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Grafické zpracování - prosba o pomoc

Příspěvek od York »

Napadá vás, co a jak vylepšit, abych to zvládl se svým téměř nulovým grafickým cítěním?

Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Aljen
Příspěvky: 5282
Registrován: 26. 2. 2008, 12:08
Kontaktovat uživatele:

Re: Grafické zpracování - prosba o pomoc

Příspěvek od Aljen »

Dvojstlpcovy format :)
System does mother
Hram Sógarda v Dungeon World kampani PbP
Nemas s kym hrat? Chces vyskusat iny RPG system a tvoja parta to odmieta? Pozri sem!
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Grafické zpracování - prosba o pomoc

Příspěvek od York »

Aljen píše:Dvojstlpcovy format :)
Ten by určitě dával smysl pro tištěnou verzi, ale je to určitě dobrý nápad v pdf-only?
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Grafické zpracování - prosba o pomoc

Příspěvek od York »

Pro porovnání verze bez sloupců a se sloupci.

Vypadá to divně, asi by to chtělo úplně jiné nadpisy a tak. A to asi já nedám, aby to vypadalo alespoň trochu přijatelně.

I když v pdfku to koukám není tak zlé jako v opici...
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12359
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Grafické zpracování - prosba o pomoc

Příspěvek od Ecthelion »

Co se týče obálky tak tam máš tmavý text na tmavém pozadí. Převrátil bych ten stín kolem toho textu a text. Tj. zlatý text a temný stín kolem. Nebo alespoň výraznější ten zlatý stín. Nějak ten text víc vytáhnout.
York píše:
Aljen píše:Dvojstlpcovy format :)
Ten by určitě dával smysl pro tištěnou verzi, ale je to určitě dobrý nápad v pdf-only?
Jaký je rozdíl mezi print a pdf-only?

Ty řádky jsou prostě nepříjemně dlouhé. Napočítal jsem okolo 16ti slov. To je na čtení dost nepříjemné. Bez ohledu jestli to čteš na papíře nebo na monitoru.
Jestli s tím chceš něco dělat máš v zásadě dvě možnosti - dva sloupce, nebo zmenšit stránku (zvětšit písmo). Jestli to chceš na jednosloupcově, tak to vysázej spíš na A5ku.
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4575
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Grafické zpracování - prosba o pomoc

Příspěvek od ShadoWWW »

Obálka - Hnědý text na hnědé obálce je dost fádní. Chtělo by to něco pestřejšího a zároveň čitelnějšího.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4575
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Grafické zpracování - prosba o pomoc

Příspěvek od ShadoWWW »

Aha, tak o pár sekund mě předehnal E^2 :)

Edit: On ten nadpis "Dakara" na obálce by neměl být prostě "jen nadpis". Mělo by to být logo. Toto působí jako fádní nadpis s nezajímavým fontem, navíc spatně čitelný, s nejasným fontem. Doporučil bych:

- změnit font
- změnit barvu
- udělat z toho nějaké logo, ne "jen nadpis"
- to logo z toho musí vystupovat, okamžitě zaujmout na první pohled

Taky si myslím, že podnadpis "bez přípravy" není úplně šťastný. Volil bych spíš něco jako "pro začátečníky" nebo "úvodní pravidla" nebo tak něco, přičemž v knize by bylo dále rozvedeno, že je to "hra bez přípravy (či jen s minimální přípravou)", "základní, osekaná (odlehčená) pravidla pro základní orientaci v systému" apod. a že na tyto pravidla pak navazují další, hlavní pravidla (či "pro pokročilé") s dalšími, rozšířenými volbami a pravidly.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Grafické zpracování - prosba o pomoc

Příspěvek od York »

Ecthelion píše:Co se týče obálky tak tam máš tmavý text na tmavém pozadí. Převrátil bych ten stín kolem toho textu a text. Tj. zlatý text a temný stín kolem. Nebo alespoň výraznější ten zlatý stín. Nějak ten text víc vytáhnout.
Obávám se, že tohle asi nedám. My photoshop-fu is weak :\

edit: Leda že by...
ShadoWWW píše:Doporučil bych:

- udělat z toho nějaké logo, ne "jen nadpis"
- to logo z toho musí vystupovat, okamžitě zaujmout na první pohled
Vím, že to myslíš dobře, ale tohle je jak přát si, aby skončily všechny války a zmizel hladomor. Tohle je zadání pro grafika, já jsem normální člověk ;-)
ShadoWWW píše:Taky si myslím, že podnadpis "bez přípravy" není úplně šťastný.
Mně se docela líbí. Protože o hraní bez přípravy to je a je to na tom imho současně to nejzajímavější. A je to samostatná příručka, případné doplňky jsou volitelné.

edit:
Každopádně všem díky za rady a nápady. Rád bych jen podotknul, že cílem tohohle snažení je něco, co na první pohled neodrazuje. Nejsem tak bláhový, abych si myslel, že dokážu konkurovat plně ilustrované a profesionální práci špičkového grafika.

Ještě zkusím experimentovat s tou velikostí písma (velikost stránky je v případě pdfka dost relativní pojem :-)).
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Grafické zpracování - prosba o pomoc

Příspěvek od York »

Tak možná přece jen:

Obrázek


Note to self: Finální operace byla flatten image;auto contrast. Nevím, proč to nejde udělat bez toho, abych přišel o všechny layery.
Uživatelský avatar
Aljen
Příspěvky: 5282
Registrován: 26. 2. 2008, 12:08
Kontaktovat uživatele:

Re: Grafické zpracování - prosba o pomoc

Příspěvek od Aljen »

Ak to orientujes na novacika tak "bez pripravy" mu nebude davat ziadny zmysel.
Nevie co je rpg a vobec netusi ze si ma nieco pripravit vopred.
"Pre zaciatocnikov" je trochu deklarjuce ze ...toto este nie je to prave kafe a ked budes dost "dobry" pochopis aj pokrocilych, majstrov, expertov a profesional verziu. Lenze ak spravne chapem aj tato minimalisticka verzia staci na lubovolne dlhu hru.
Nie kazdeho zaujimaju zoznamy zbrani ci optional subpravidla alebo si ich vie spravit sam ak je jadro dost jednoduche.

"Zjednodusena verzia" mi asi znie kusok lepsie
System does mother
Hram Sógarda v Dungeon World kampani PbP
Nemas s kym hrat? Chces vyskusat iny RPG system a tvoja parta to odmieta? Pozri sem!
Uživatelský avatar
Alef0
Administrátor
Příspěvky: 5829
Registrován: 7. 6. 2004, 11:22
Bydliště: Košice, SR.

Re: Grafické zpracování - prosba o pomoc

Příspěvek od Alef0 »

vymen font
Preklady [preklad/korektury/layout]:
Wilderness of Mirrors: 100%/99%/0
In a Wicked Age, CZ: 100%/100%/0
FATE SK: 100/100/0
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Grafické zpracování - prosba o pomoc

Příspěvek od York »

Aljen píše:Ak to orientujes na novacika tak "bez pripravy" mu nebude davat ziadny zmysel.
Nevie co je rpg a vobec netusi ze si ma nieco pripravit vopred.
Kdybych o RPG nic nevěděl, asi bych čekal, že to bude nějaká deskovka, nebo tak něco, ke které se nemusí připravovat hrací plán, rozestavovat na něj figurky, žetony a takové věci. Což je vlastně poměrně přesná představa, teda v mezích neznalosti RPG.
Aljen píše:"Pre zaciatocnikov" je trochu deklarjuce ze ...toto este nie je to prave kafe a ked budes dost "dobry" pochopis aj pokrocilych, majstrov, expertov a profesional verziu.
Tak nějak to taky vidím. Ne, že by to byla až taková trága. Ale při znalosti DrD (což se vcelku dá předpokládat) bych prostě čekal, že budou nějaká pravidla pro pokročilé a pro experty. A to fakt v plánu nemám.
Aljen píše:Lenze ak spravne chapem aj tato minimalisticka verzia staci na lubovolne dlhu hru.
Ano. Sice ji spíš umožňuje, než že by ji vyloženě podporovala, ale jsou tam i rady, jak dlouhodobou hru vést.
Aljen píše:"Zjednodusena verzia" mi asi znie kusok lepsie.
Zjednodušená verze čeho? Hra bez přípravy je zatím nejblíž "publikovatelné" příručce ze všeho, na čem pracuju, na nic dalšího zatím s čistým svědomím nemůžu odkazovat. Popravdě ani tohle si to zatím nezaslouží, četlo to doposud jen pár lidí a nikdo podle toho nezkoušel sám hrát.



BTW, co ten nástřel sloupců? Přijde vám to opravdu lepší? Je teda jasné, že si budu muset nejdřív nastudovat, jak se dvousloupcová stránka formátuje, zatím je to jen nástřel. Ale i tak mi ta jednosloupcová verze přijde čitelnější a přehlednější (na druhou stranu to může být tím, že jsem na to zvyklej).

Určitě ještě zkusím ten A5 (nebo B5) formát. Ale to jednak povede na větší počet stran (což v případě pdfka asi není moc dobré) a navíc to bude dost nepraktické, kdyby si to někdo chtěl vytisknout... Takže spíš asi zvětšit písmo a nechat A4.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Grafické zpracování - prosba o pomoc

Příspěvek od York »

Alef0 píše:vymen font
Který a za jaký?

Zkoušel jsem místo Times New Roman dát postupně všechno, co mám defaultně v systému a všechno mi to přišlo docela hodně na úkor čitelnosti.


Ještě k té obálce:
Doufal jsem, že mi funkce "auto colors" srovná odstín písma s rámečkem, ale ono to místo toho celou image desaturovalo. Asi bych měl ještě buď zvýraznit (zesvětlit?) ten rámeček, nebo ztmavit text?
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6644
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Grafické zpracování - prosba o pomoc

Příspěvek od boubaque »

Yorku, než se (případně) pustíš do nějakých zásadnějších úprav, počkej prosím na mou odpověď. Měl bych mít čas ji poslat odpoledne/navečer. (V podstatě by se ti přesně hodil článek, který mám rozepsaný do Drakkaru, jenže ten se teď mj. kvůli výpadku fóra posunul, takže není veřejný - a vlastně ještě hotový - ani ten článek.)

Pokud se ti nechce čekat a chceš si zatím zkoušet nějaké další možnosti, tak zatím doporučím zkusit dvousloupcové (nebo třísloupcové) rozvržení na formátu A4 na šířku. (Spojuje to výhody tisknutí a čtení na monitoru.)
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Odpovědět

Zpět na „RPG tvorba a design (aneb Kreslicí prkno)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti