Grafické zpracování a typografie

Sekce zabývající se tvorbou RPG produktů a souvisejícími tématy.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18482
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Grafické zpracování a typografie

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Ten starý je zajímavější a má nějakého ducha. Nový je nemastný neslaný.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Grafické zpracování a typografie

Příspěvek od York »

Typografický tahák.

BTW:
Ecthelion píše:*A pak to konečně přesunu do kreslícího prkna.
se stále nestalo.
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12356
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Grafické zpracování a typografie

Příspěvek od Ecthelion »

York: Díky za odkaz. IMHO je to trochu moc zhušťené. Ale jako refresher je to dobré.
Asi mi to připomíná že jsem sem neházel odkaz na můj oblíbený odkaz na typomil.com. Hlavně má kapitolu o kompozici textu v ploše a kompozici na stránce.

V poslední době si zase načítám různé věci o typografii a písmu a narazil jsem na tu knížku co sem kdysi hazel sosáček. A celkem jsem se naštval jak je to blbě napsané, zvlášť vezmu-li v potaz že je to psané pro neprofesionály. Pravidla psaní jsou dcela v pohodě (kromě toho že ty pravidla pro angličtinu a češtinu jsou drsně jiná a snaží se odnaučit lidi zlozvyky které tu nemáme). Co mi přijde že extrémně chybí je ona zmíněná kapitola o kompozici. Imho je umístění textu v ploše základ a jak hapruje tohle, už to nic jiného nezachrání. Co mi ale přišlo jako úplné wtf byla ta kapitola o písmech. Doporučovat alternativní písma k systémovým fontům, aniž bych vysvětlil k čemu ty fonty jsou dobré a kdy které použít, pomůže jako k čemu? Vím jak vypadají hezčí timesy, ale k čemu mi jsou dobré a kdy to použít už se nedozvím.

Hmmm psat reakci na odkaz co sem někdo pastoval před rokem. Tak asi pozdě ale přece. Každopádně psáno z mobilu tak sem ten odkaz nehodím, když tak si to vygooglete.
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12356
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Grafické zpracování a typografie

Příspěvek od Ecthelion »

Sharpen your sketching skills
Narazil jsem na tenhle článek o skicování layoutů. Opravdu smysluplných článků je málo, tenhle mi přišel hodně zajímavý.
Takže kdyby někdo hodně čmáral nějaké layoutu, web stránky nebo UI, mrkněte na to.
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Grafické zpracování a typografie

Příspěvek od York »

Nevěděl byste náhodou někdo o volně dostupném fontu (respektive fontech), který by šel použít jako elfské (trpasličí, orcské...) písmo? Myslím tím přepis do češtiny, tj. třeba ohnivá koule, ale místo kurzívy jiný font. Nemusí být nutně dobře čitelný - postava to překládá ze starobylého, pro ni obtížného jazyka, takže nevadí, když to ani hráč nebude mít úplně jednoduché.
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12356
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Grafické zpracování a typografie

Příspěvek od Ecthelion »

Nepochopil jsem jestli to ma byt citelne, nebo ne, ale pokud ma byt tak treba:
https://www.dafont.com/almost-sanskrit-taj.font
Celkove na dafontu:
https://www.dafont.com/theme.php?cat=206&page=3
Klikni nahore je kategorie "Foreign look" tak tu proklikej.
Nebo treba v - Gothic - Celtic.
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Grafické zpracování a typografie

Příspěvek od York »

Ecthelion píše: 14. 11. 2017, 15:28Nepochopil jsem jestli to ma byt citelne, nebo ne.
Ve skutečnosti nevím, budu to muset vyzkoušet. Aspoň trochu ale určitě ano.

Samozřejmě taky vlastníma silama pogooglím, jde mi spíš o to, že ostatní mají obvykle lepší grafické cítění než já. Když se probírám dlouhým seznamem fontů, tak v tom nevidím to, co hledám, i když to tam je.

Almost Sanskrit vypadá dobře, asi bych to viděl na nějakou goblinštinu nebo tak. Elfské písmo bych čekal uhlazenější, jemnější. Každopádně díky za tip.

edit: aha, teď mi došla zrada - tyhle fonty typicky nemají diakritiku... Holt to asi bude muset byt bez hacku a carek, no.
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12356
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Grafické zpracování a typografie

Příspěvek od Ecthelion »

No s diakritikou uz bys vazne chtel moc :).
Predkove nebyli mekysi a psali jako spravni chlapi bez diakritky. Z textu diakritiku vyhodis dvema klikama.
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Grafické zpracování a typografie

Příspěvek od OnGe »

Tohle umí diakritkiku tak napůl (čárky dává, háčky jenom občas) a vypadá to jako runy:
https://www.fonts.com/font/k-type/runes ... leWebFonts

Jinak dekorativní fonty s češtinou se shánějí dost blbě - ono totiž dekorativní fonty nemají zas tak velké využití a většinou se nikomu nechce patlat s nějakýma obskurníma znakama, který stejně nikdo nepíše :)
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Grafické zpracování a typografie

Příspěvek od York »

Me likes.

Tenhle je taky dobrej.

Ha! Elfština jak vyšitá!

Tohle by taky šlo (trochu hůř čitelné, ale pořád se dá).

Další moc pěknej font (druidi, dryády, nebo tak?).
Uživatelský avatar
Sammael
Příspěvky: 1788
Registrován: 18. 11. 2008, 12:07
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

Re: Grafické zpracování a typografie

Příspěvek od Sammael »

"by Poemhaiku 2015.
Free for personal use only. Don't use this font for any commercial purpose as a part of logo/book cover/program/app, etc., before buying a licence from me."

Davajte na toto velky pozor.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Grafické zpracování a typografie

Příspěvek od York »

Sammael píše: 5. 12. 2017, 13:18for any commercial purpose
Kdyby náhodou hrozil commercial purpose, tak budu rád řešit takovéhle věci.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Grafické zpracování a typografie

Příspěvek od York »

Jak se správně píše vnořená přímá řeč? Třeba tohle:

Pán jeskyně: „„No dobře. Že seš to ty, já vás teda ohlásím,“ říká strážný a bere si nabízenou minci.“

Celé to říká Pán jeskyně, takže by to mělo být v uvozovkách. V tom je ale další přímá řeč. Dvojí uvozovky na začátku každopádně vypadají divně. Možná to uvnitř dát do apostrofů?
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12356
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Grafické zpracování a typografie

Příspěvek od Ecthelion »

York píše: 15. 3. 2019, 14:09 Jak se správně píše vnořená přímá řeč? Třeba tohle:

Pán jeskyně: „„No dobře. Že seš to ty, já vás teda ohlásím,“ říká strážný a bere si nabízenou minci.“

Celé to říká Pán jeskyně, takže by to mělo být v uvozovkách. V tom je ale další přímá řeč. Dvojí uvozovky na začátku každopádně vypadají divně. Možná to uvnitř dát do apostrofů?
Typomil k primym recem:
Typomil píše: Uvozovky
Klasické dvojité české uvozovky se dle svého tvaru nazývají 99 66 („ &ldquo). Kromě nich je možno použít jednoduché
9 6 (‚ ‘) nebo takzvané obrácené francouzské (» «). Oblíbený znak " je značkou míry palce nebo časového údaje ve
vteřinách (nebo také tzv. programátorské uvozovky).
Přípustné uvozovky v českém jazyce
Příklady:
„Přímou řeč obvykle nalezneme uvnitř ‚uvozovek‘.“
„…a tyto uvozovky mohou nabývat »různých« podob.“
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Grafické zpracování a typografie

Příspěvek od York »

Ecthelion: Díky. To jsem se asi i někdy učil, ale už jsem to dávno stihnul zapomenout :-)
Odpovědět

Zpět na „RPG tvorba a design (aneb Kreslicí prkno)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů