Křížová review

Tvůrčí sekce zabývající se designem, rozborem RPG her, ale i jejich samotnou tvorbou. Zamyšleními nad pravidly a jejich vlivem na hru, způsobem psaní knih, tvorbou ilustrací, atd. V neposlední řadě naše rozpracované projekty.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 14656
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Křížová review

Příspěvek od York » 17. 6. 2013, 11:22

Seznam her k okomentování:

Dakara: Hra bez přípravy (38 stran)
Diskusní vlákno: [url=hhttp://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php?f=286&t=12530]Dakara: Hra bez přípravy[/url]

(pokus o) Zajimavy takticky neretardovany souboj. sys.
Diskusní vlákno: (pokus o) Zajimavy takticky neretardovany souboj. sys.
Naposledy upravil(a) York dne 17. 6. 2014, 18:05, celkem upraveno 9 x.

Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 14656
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Křížová review

Příspěvek od York » 17. 6. 2013, 11:22

Myšlenka křížového review je velice jednoduchá: Vy někomu důkladně okomentujete jeho rozpracovanou verzi hry (nebo alespoň její část) a on vám na oplátku důkladně okomentuje hru vaši.

Kromě toho, že se vám dostane kvalitní zpětné vazby od někoho, kdo se sám nad podobnými problémy zamýšlí, se zároveň na připomínkách k vlastnímu dílu naučíte, na co je dobré si dávat pozor a na připomínkování cizího textu si zaručeně všimnete spousty chyb, které na svém textu nevidíte.

Pravidla jsou jednoduchá: Vyberte si autora, od nějž chcete získat review a do příslušné diskuse k danému produktu (tedy nikoliv sem) mu napište komentáře. Sem pak uveďte, že jste to udělali a přidejte odkaz na soubor s produktem, který chcete okomentovat a diskusní vlákno, kam chcete dostat komentáře.


Zde jsou příklady starších review (můžete se tedy podívat, jak takový "důkladný a podrobný" komentář vypadá):

Neoficiální DrD 1.9 PPZ PH (alfa verze)
Autor: York
Připomínky: OnGe

(pokus o) Zajimavy takticky neretardovany souboj. sys.
Autor: OnGe
Připomínky: York


Na závěr přidám pár technických rad:

1) Rozumné maximum textu, který je možné na jeden zátah projít a okomentovat, je 20 stránek (ideálních je spíš 10). Pokud budete chtít okomentovat něco většího, je lepší to rozdělit na víc částí, jinak se vytvoření (a tedy i obdržení) review může dost zásadním způsobem protáhnout.

2) Nedávejte do názvu odkazovaného souboru číslo verze. Pokud totiž tento odkaz někdo nasdílí a vy vytvoříte novou verzi, tak budete muset pojmenovat novou verzi číslem staré verze (přepsat starší soubor), jinak bude hrozit, že vám z nasdíleného odkazu budou zájemci stahovat starou verzi.

3) Zcela určitě ale číslo verze uveďte uvnitř dokumentu, ať se dá snadno zjistit, že vám někdo komentuje starou a už přepracovanou verzi.

4) Kdyby náhodou někdo nevěděl, jak zde na RPG fóru vyrobit "hezký" odkaz, tady je vzor (za první hranatou závorkou je třeba odmazat mezeru):
[ url=http://rahman.sweb.cz/Dakara/Neoficialn ... PPZ_PH.pdf]Neoficiální DrD 1.9 PPZ PH (alfa verze)[/url]
Naposledy upravil(a) York dne 24. 12. 2013, 18:25, celkem upraveno 3 x.

Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 14656
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Křížová review

Příspěvek od York » 17. 6. 2013, 11:26

OnGe: Mám tě přidat do seznamu zájemců o review?

Výzva pro moderátory: Pokud se vám bude chtít, tak samozřejmě bez ostychu do úvodních příspěvků zasahujte, kdybych náhodou nereagoval a neaktualizoval je.

Výzva pro ostatní: Diskutujte zde dle libosti, tohle vlákno má smysl, jen pokud bude žít.

Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13044
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Bydliště: Prdelná lhota (čti Praha)
Kontaktovat uživatele:

Re: Křížová review

Příspěvek od OnGe » 20. 6. 2013, 19:19

York píše:OnGe: Mám tě přidat do seznamu zájemců o review?
Určitě, to nemůže škodit
Punk´s not yet

výběr z vlastní zahrádky::idea: RPG kuchyně: 2010 - 2013 - 2017
:?: Horní progressbar - to se budete divit... možná
:?: Dolní progressbar - dávám tomu rok... maximálně dva

Uživatelský avatar
pipux
Příspěvky: 371
Registrován: 2. 3. 2010, 18:48
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Křížová review

Příspěvek od pipux » 4. 7. 2013, 23:46

Křížová review je nápad roztomilý, ale v souč. podobě dle mého názoru nešikovně pojatý.

Řekněme, že bych si po někom něco přečetl. Jestli se do review počítají i settingy, pak řekněme, že nějaké nové kousky k okomentování bych taky mohl přidat na hromádku.
Co se mi ale nechce, je bez předchozí průpravy po někom číst desítky stran textu. Domnívám se, že člověk se v dlouhém textu snadno utopí, nemusí si všimnout podstatného, a pak komentuje chyby v interpunkci.
Skokové hodnocení dojmů celého textu bez předchozí expozice se hodí kamsi ke zkoušení srozumitelnosti a vyvolávání prvního dojmu u příp. "zákazníků". Jde ale už více o prověření layoutu, ne tolik o prověření nosných myšlenek (ty by již v takovou chvíli měly být vypilované).

Pokud sem dávat nějakou smysluplnou věc na review, pak navrhuji činit v tomto trojfází:
- abstrakt projektu, cca na jednu stránku
- rozvedení hlavních bodů projektu, cca do deseti stran
- hotovou věc v plném znění

Např. své souč. nápady na okomentování hlouběji než na dvě strany psacím na A4 opravdu rozvedené nemám - to také proto, že pokud se nápad nikomu z recenzentů/kolemjdoucích* líbit nebude, vím, že koncept mohu odhodit do koše, a nebudu zažívat frustraci ze stastránkového opus magnus, který nikdo nechce ...

*) více lidí si přečte stručnou propozici na stránku než nějakou bichli ... a pokud u heslovité verze najdou lidé zájem, lze se domnívat, že si pak pravděpodobněji udělají čas i na verzi delší ...

Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 14656
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Křížová review

Příspěvek od York » 5. 7. 2013, 00:30

pipux píše:Řekněme, že bych si po někom něco přečetl. Jestli se do review počítají i settingy, pak řekněme, že nějaké nové kousky k okomentování bych taky mohl přidat na hromádku.
V zásadě proč ne. Jen tu zatím není žádný příklad review něčeho settingového, takže holt budeš muset věřit, že ti review od toho, koho si vybereš, k něčemu bude.

pipux píše:Co se mi ale nechce, je bez předchozí průpravy po někom číst desítky stran textu. Domnívám se, že člověk se v dlouhém textu snadno utopí, nemusí si všimnout podstatného, a pak komentuje chyby v interpunkci.
Proto je tu pravidlo: Napiš review v podobném rozsahu, jako je text, který sám budeš chtít opřipomínkovat (rozumný limit je těch 20 stran). Pokud chceš získat review na něco malého, okomentuj něco malého.
pipux píše:Skokové hodnocení dojmů celého textu bez předchozí expozice se hodí kamsi ke zkoušení srozumitelnosti a vyvolávání prvního dojmu u příp. "zákazníků". Jde ale už více o prověření layoutu, ne tolik o prověření nosných myšlenek (ty by již v takovou chvíli měly být vypilované).
Review neznamená "dojem od potenciálního zákazníka", ale věcný komentář od někoho, kdo se zabývá podobnými problémy. Obsahuje konkrétní chyby, nejasnosti, nesrovnalosti, jazykové neobratnosti, mechanické nesrovnalosti, atd. Jeho smyslem není komentovat myšlenku a to, nakolik je či není nosná. K tomu se ti tu spousta lidí ráda vyjádří i bez protireview.
pipux píše:Pokud sem dávat nějakou smysluplnou věc na review, pak navrhuji činit v tomto trojfází:
- abstrakt projektu, cca na jednu stránku
- rozvedení hlavních bodů projektu, cca do deseti stran
- hotovou věc v plném znění
Jak už jsem psal. Volba toho, co chceš okomentovat, je na tobě. Tenhle postup zní rozumně, ale pokud z nějakého důvodu chceš něco jiného, máš možnost.
pipux píše:Např. své souč. nápady na okomentování hlouběji než na dvě strany psacím na A4 opravdu rozvedené nemám - to také proto, že pokud se nápad nikomu z recenzentů/kolemjdoucích* líbit nebude, vím, že koncept mohu odhodit do koše, a nebudu zažívat frustraci ze stastránkového opus magnus, který nikdo nechce ...
Tohle imho není úplně vhodný materiál na křížové review, viz výše. Prostě to postni na fórum, tenhle základní feedback (své pocity) ti tu k tomu pár lidí určitě napíše.
pipux píše:*) více lidí si přečte stručnou propozici na stránku než nějakou bichli ... a pokud u heslovité verze najdou lidé zájem, lze se domnívat, že si pak pravděpodobněji udělají čas i na verzi delší ...
Tohle tady není třeba řešit. Pokud si chci nechat okomentovat stostránkový traktát, tak to znamená, že jsem připraven stejnou měrou opaltit (jen bych se ale držel toho limitu max 20 stran najednou, tzn. když chceš něco většího, tak po částech s pauzami).

Uživatelský avatar
pipux
Příspěvky: 371
Registrován: 2. 3. 2010, 18:48
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Křížová review

Příspěvek od pipux » 5. 7. 2013, 01:04

Jasně - bez problému, a děkuji za vyjádření.
Jelikož tu zatím ani není jiný extra-stručný protivýtvor na křížové recenzování, bude vhodnější, když se k vám přihlásím nejdřív tehdy, až (a jestli) mi text trochu nakyne.

Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 14656
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Křížová review

Příspěvek od York » 5. 7. 2013, 10:52

pipux píše:Jelikož tu zatím ani není jiný extra-stručný protivýtvor na křížové recenzování, bude vhodnější, když se k vám přihlásím nejdřív tehdy, až (a jestli) mi text trochu nakyne.
Než se do toho pustíš, měl bych jednu sice možná podivnou, ale dobře mířenou radu: Zkus to napsat pro děti. Tvoje texty se totiž špatně čtou, protože jsou psané příliš složitě, místy až knižně.Takže například místo: "...bude vhodnější, když se k vám přihlásím nejdřív tehdy, až (a jestli) mi text trochu nakyne", Napiš "...bude lepší, když se k vám přihlásím, až mi text trochu nakyne."

Proč třeba tahle změna?
"Vhodnější" je sice ok, ale většina lidí řekne prostě "lepší". "Tehdy" se v běžné řeči nepoužívá, zní to knižně a zastarale. Kromě toho šel ten text zkrátit bez ztráty významu, což je přesně to, o co by ses imho měl snažit.

Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 14656
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Křížová review

Příspěvek od York » 28. 7. 2013, 17:37

V záhlaví diskuse jsem updatnul link na novou verzi n/o DrD 1.9 PPZ PH, budu rád, pokud se to někomu bude chtít okomentovat *winks at Jerson*.

Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 19464
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Křížová review

Příspěvek od Jerson » 28. 7. 2013, 19:00

až budu mít chvíli, tak si to přečtu, bohužel času u skutečného počítače je málo a na mobilu se špatně píše odpověď ke konkrétním bodům protože si to musím napřed celé přečíst a pak po paměti odpovědět.

Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 14656
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Křížová review

Příspěvek od York » 17. 6. 2014, 18:07

Aktuálně stojím o připomínkování Hry bez přípravy ([url=hhttp://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php?f=286&t=12530]sem[/url]).

Odpovědět

Zpět na „RPG tvorba a design (aneb Kreslicí prkno)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Majestic-12 [Bot] a 10 hostů