Průvodce římskou republikou

Sekce zabývající se tvorbou RPG produktů a souvisejícími tématy.
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12356
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Průvodce římskou republikou

Příspěvek od Ecthelion »

Průvodce římskou republikou

Obrázek

Připravujeme v současné době dobrodružství z konce římské republiky (Strojek z Antikythéry) a k tomu jsme zpracovali drobný materiál pro hráče, který by jej měl seznámit s dobou a prostředím, ve kterém se hra bude odehrávat. Bude se určitě hodit všem, kteří budou hrát nějakou hru z období římské republiky (ale i císařství – některé věci se nemění). Není ještě kompletní – je to jen první verze, ale připadalo nám škoda nechat ho válet u nás na disku, když by se někomu mohl hodit. Až ho dopracujeme, poputuje do Materiálů.

Jestli vás můžeme poprosit, velice bychom ocenili vaše podněty, upozornění na chyby (ať již gramatické, latinářské nebo faktické) nebo informace co ještě byste potřebovali abyste se v dané době mohli orientovat nebo hrát… předem děkujeme všem, kteří nám pomohou.

Průvodce je tady.

Pozn. – Obraz užitý v záhlaví je The Vintage Festival od Almy Tademy.
Naposledy upravil(a) Ecthelion dne 23. 11. 2007, 13:47, celkem upraveno 3 x.
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

Pěkné, poučné.

Jenom mi tam trochu vadilo anglické "BC" u letopočtů.

Jestli si mohu dovolit drobný návrh, bylo by super sehnat nějakou mapu, protože já si třeba nejsem jist, jaké území v té době římská republika zahrnovala. Zkoušel jsem google, ale nic kolem roku 100 př.n.l. jsem nenašel :-?

Na Wikipedii jsou fotky bust těch dvou hlavních soupeřících politiků, možná by bylo fajn je doplnit.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18482
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Markus má pravdu, to BC je hrozné.

-----

Zběžně jsem to prolétl a hned tam něco vidím - římská jména:
Prvním jménem je praenomina – osobní jméno,
užívané přáteli a v neformálním styku, druhým pak
nomina ventile (jméno klanu) a cognomina – jméno
užší rodiny.
Text má znít "Prvním jménem je praenomen... nomen gentile a cognomen..."

praenomina, cognomina a nomina gentilia je plurál (upozorňuji na záměnu gentile za ventile!). Přídomku se říká agnomen.
Příklad:
Publius Cornelius Scipio Africanus je:
Publius - jméno dané (cosi jako jméno křestní)
Cornelius - z rodiny Corneliů (cosi jako příjmení)
Scipio - rodný přídomek (poznávací)
Africanus - přídomek za zásluhe, v tomto případě v taženích v Africe.

Zajímavosti jsou praenomina, těch bylo relativně málo, navíc při větším počtu se dávala dle jistých pravidel, konkrétně pátý synj se jmenoval Quintus, šestý Sextus, sedmý Septimus.

-----

Dále jsem si v textu všiml, že je tam použito jméno "Gnaeus Pomepius Strabo" kterého dále skloňujete jako "Straba", což je samozřejmě špatně, skloňovat se to má "Strabo, bez Strabona, ke Strabonovi" stejně jako "Cicero, bez Cicerona,..."

-----

Dále nedůsledně skloňujete slovo "sestercius" - jednou jako "100 sesterciů" a jednou jako "100 sestercií"... myslím, že je možné oboje, protože je to nepravidelné, ale musel bych se podívat, každopádně tady bych se držel jen jedné varianty.


Zatím jsem to prohlédnul jen zběžně, možná tam ještě něco je. Jinak jsem přemýšlel, jestli by nebylo lepší zvolit přeci jen trošku archaičtější pravopisnou konvenci... t.j. konsulové, censoři... konzul, cenzor... to mi připadá děsné, zvláš´t když to odkazuje k římské republice. Možná by pak neškodilo do toho přidat nějaký krátký materiál, jak nakládat s latinou...

----
addendum: ještě jsem si všiml na poslední stránce "signum nesené signifierem" - je tam zřejmě překlepem I navíc má to být "signiferem", takhle to zní tak jako... italsky (olla, signifiero!) $D

addendum secundum: asi jsem úchyl, že tady po půlnoci filosofuju o latině a opravuju latinskou gramatiku, ale já jsem prostě takový
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12356
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ecthelion »

Markus: $D Až teď jsme si všiml, že to BC tam zůstalo - samozřejmě je provizorní (psal jsem ho jenom z rychlosti...) a změníme ho, díky za připomínku.

Mapa - přidáme, portréty tam určitě budou. Zvažovali jsme, že tam nezařadíme přímo busty ale spíš kreslené portréty ať to tam fotky moc netříští... každopádně obrazově to ještě doplníme.

Eleshar: Moc děkujeme - my na škole latinu neměli (sice člověk sem tam něco pochytí, ale není to řádný podklad), tak jsem si nebyl jistý jak tam některé věci patří. Rozhodně to opravíme (a ceníme si tvého času, který jsi s tím strávil).

Ohledně praenomina - v materiálech, které jsme vyštrachali bylo uvedeno, že postupným užíváním se i číslovací jména (Sixstus, Septimus) v průběhu římské republiky měnily na normální jména bez návaznosti na číslování (tedy, že i prvorozený mohl být Sixtus), proto jsme to tam neuváděli, ale asi to tam doplníme...

Ad psaní s místo z - to byl můj ústupek pravopisu, sám tvrdohlavě podobná slova píšu se s (z mého gymnasia učitelka na střední šílela, ale měla ho tam pokaždé zase $D )... když se nad tím zamyslíme, máš asi pravdu - bude to rozhodně znít lépe. Díky za postřeh.
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12356
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ecthelion »

Obrázek

Vytvořili jsme další versi Průvodce - je k disposici v prvním příspěvku. Opravili jsme latinářské i některé další chyby (doufáme, že snad dobře :wink:) a doplnili jsme to o některé obrázky.
Ještě nejde o finální versi, chceme doplnit ještě další obrázky (Forum Romanum, atp.) ale na dlouhou dobu se k tomu zřejmě nedostaneme.

Budeme rádi za veškeré komentáře, návrhy nebo připomínky. Předem díky. :wink:
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12356
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ecthelion »

:arrow? Přesunuto z Kreslicího prkna.

S nejvyšší pravděpodobností se k dalšímu rozšiřování příručky už nedostaneme, proto vyhlašujeme Průvodce za hotového. :wink:

Pokud přesto najdete nějaké chyby nebo nesrovnalosti, prosím napište to sem. Budeme také rádi za jakékoli ohlasy (kladné/záporné). Předem děkujeme. :wink:
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
DenGrasse
Příspěvky: 623
Registrován: 3. 3. 2008, 21:46

Re: Průvodce římskou republikou

Příspěvek od DenGrasse »

Docela rád bych věděl, z jakých materiálů je Průvodce čerpán, abych si rozšířil obzory...

S těmi praenominy to asi nebude tak úplně jednoduché, protože uvedené vysvětlení neobjasňuje, kde se vzala nejběžnější římská praenomina Marcus, Gaius, Gnaeus, Titus, Spurius atd. Přitom nelze říci, že by byla pozdní, např. Gnaeus se vyskytuje již v etruských pramenech ve formě Cneve. Z těch počítaných se pouze Quintus a Sextus udržela do klasických dob, což je dosti podivné, protože určitě nemohla být příliš frekventovaná (resp. ty první čtyři číslovky by byly frekventovanější). Jediné vysvětlení by mohlo být zakládání nových rodových odnoží, které užívala na prvním místě praenomen zakladatele rodu (tak jako Gaius bylo až druhé praenomen užívané rodem Juliů Caesarů, ovšem Gaius Julius Caesar diktátor byl prvním synem své otce, nicméně již v boční větvi rodu. Juliové Caesarové používali na prvním místě v hlavní větvi praenomen Sextus, pak Gaius a Lucius.

Na sklonku republiky existovala praenomin necelá dvacítka a římské rody (zejména nobilita) měly vyhrazeny úzkou skupinu jmen, které používaly. proto, pokud narazíme např. na Římana jménem Marcus Julius, je prakticky jisté, že se nejdnalo o příslušníka patricijských Juliů.

Všem zájemcům o tuto problematiku doporučuji k přečtení knihy Coleen McCulloughové - První muž Říma, Koruna z trávy, Přízeň Fortuny, Caesarovy Ŕímanky, Caesar a Říjnový kůň.
hyperpasivní myšohryz

Gramarínová věž
Uživatelský avatar
Charles
Příspěvky: 3636
Registrován: 21. 7. 2009, 20:13

Re: Průvodce římskou republikou

Příspěvek od Charles »

"Průvodce římskou republikou" je z vašich věcí první, kterou jsem přečetl. Nenašel jsem na něm nic, co bych chtěl kritizovat - v současné verzi je to vzorný, vysoce nadstandartní materiál pro hráče. Spousta informací, silná atmosféra. Líbí se mi tak moc, že se chci zeptat, jak dopadlo dobrodružství "Strojek z Antikythéry"? Zahrálo se? Povedlo se? A nezůstaly po něm nějaké poznámky, osnova či alespoň kostřička zápletky? :wink:
Protože pak si dovedu představit, že bych ten materiál nejen pochválil, ale i použil. Vzít naše hráče na výpravu do starověkého Říma by mohlo být příjemné zpestření (naposledy jsme se toulali Francií v době po Bartolomějské noci a líbilo se to moc).
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12356
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Průvodce římskou republikou

Příspěvek od Ecthelion »

Charles: Moc díky za reakci i pochalu.
"Strojek z Antikythéry" se bohužel neodehrál a bojím se, že se v nejbližší době neodehraje. Nějaké materiály a kostra příběhu ale určitě zůstala. Dneska už nestíhám, ale po dovolené ti to pošlu. Kdyby se ten příběh odehrál (třeba v pozměněné podobě), byl bych moc rád.
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „RPG tvorba a design (aneb Kreslicí prkno)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti