[Little Wars] SpRLW

Diskuze o jiných hrách, než jsou stolní RPG.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12356
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: [Little Wars] SpRLW

Příspěvek od Ecthelion »

morech11 píše:yay! and yay! again :)
Ok, zkusím se na to co nejdřív podívat... ale bude to asi spíš až o víkendu nejdřív.
morech11 píše:ja si v skutočnosti myslím, že kartón bude lepšia voľba. také to, ako sa používa na chrbát skicákov a tak. stabilitu vieš práve narozdiel od plastových nožičiek tuniť tým, že skracuješ po milimetroch nožičky, až kým nepadá tak, ako by si chcel (+ dalsie vychytávky, ako napríklad zaoblené rohy a tak podobne)
Může být, asi budu muset vytisknout testovací sadu vojáčků a prostě to vyzkoušet. :>;o)
morech11 píše:+1
Taky se mi to zdá jako pro tuto chvíli řešení, které se dá zrealizovat a mohlo by fungovat. Uděláme jednu sadu Little Wars do Mephitu, ke každé straně A4 s obrázkem, aby si mohli vybrat Graustark nebo Ruritánii... a přidáme tam A4 s tím, jak se mohou lidi zapojit do velké kampaně ("pošlete fotku a odstavec o bitvě + bodové výsledky na emailovou adresu") a na které stránce se můžou kouknout na aktuální stav války. A pak se uvidí. :wink:
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12356
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: [Little Wars] SpRLW

Příspěvek od Ecthelion »

Prošel jsem materiály na disku a můžu pěšáky udělat takovéhle (tedy kreslené stejně jako jezdci, obrázky mám ze stejné série, takže budou mít jednotný vzhled):

Obrázek
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
morech11
Příspěvky: 3937
Registrován: 28. 11. 2011, 18:47
Bydliště: Žltá ponorka

Re: [Little Wars] SpRLW

Příspěvek od morech11 »

ešte také vtákoviny ako vojačikovia so štandartou a podobne a sme celkom dokonalí :)
určite zvesela do nich
(a medzičasom zohnať tie delá...)

ku knihe som sa inak zatiaľ neprepracoval (čítaj práve som ju otvoril), ale zaujímalo by ma, či rieši
1) prestupnosť terénom (strašne si chcem zahrať dobývanie nejakého kopca alebo tak a pochod do kopca bude znateľne pomalší)
2) medikov (viem si predstaviť alernatívu doručenia vlastnej corpse domov a odtiaľ by mohla zasa útočiť - otázne je, či sú na to tie súboje dosť dlhé a či by to nebol opruz)
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12356
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: [Little Wars] SpRLW

Příspěvek od Ecthelion »

morech11 píše:(a medzičasom zohnať tie delá...)
Mrknu ještě na německé straně internetu. :>;o)
morech11 píše:1) prestupnosť terénom (strašne si chcem zahrať dobývanie nejakého kopca alebo tak a pochod do kopca bude znateľne pomalší)
V základních pravidlech se to neřeší - tam máš kopce a domy jako překážky, které kryjí palebná pole. V návrhu na rozšíření kriegesspiel se ale nějak řeší, takže odtamtud by se na případné dobývají hradu ty pravidla dala vybrakovat (ten kriegesspiel jako takový je brutálně komplikovaný, do toho bych se nepouštěl).
morech11 píše:2) medikov (viem si predstaviť alernatívu doručenia vlastnej corpse domov a odtiaľ by mohla zasa útočiť - otázne je, či sú na to tie súboje dosť dlhé a či by to nebol opruz)
To tam není. Řeší se tam zajímání nepřátelských vojáků... v takovém případě musí jeden tvůj voják hlídat sedm nepřátelských a odvádět je na tvou stranu bojiště... a když tyhle hlídače zabiješ, tak má nad "zajatci" zase kontrolu původní majitel, který je může dopravit na svou stranu bojiště, kde se "přezbrojí" a zase můžou zapojit do bitvy. Přijde mi ale, že na to ve hře moc není prostor. Těch kol jsme neodehráli tolik, aby se to řešilo nějak mnoho... ale zase byli zajatci moc pěkný prvek ve hře, kdy Kelton řešil, že nemá vojáky, aby zajal jednotku, co se vzdala, takže musí počkat na konec bitvy. :D
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12356
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: [Little Wars] SpRLW

Příspěvek od Ecthelion »

Řeším teď trochu pozadí obou zemí, které v kampani válčí - Ruritanie a Graustarku.

V literatuře se tyto dva státy používaly v devatenáctém století jako zástupci fiktivní země ve střední nebo východní Evropě, kam byly zasazené dobrodružné šermířské příběhy, romance a knihy řešící intriky mezi vládnoucími rody, lásku a nenávist... což je pro nás přesně ideální. :>;o)

Uděláme je jako dva malé sousedící státy v blíže neurčené "východní Evropě" (pro to, abych si to pro sebe lépe lokalizoval, tak zhruba transylvánské hory/Bukovina). Podle knih je hlavní město Ruritánie Streslau, mluví se tam německy a jsou to římští katolíci, zatímco v Graustarku se mluví vlastním jazykem graustarštinou a jen na knížecím dvoře se mluví anglicky.

To mi vůbec nesedí, takže udělám pro naše účely drobné změny. Ruritánie mi jako německy mluvící země nesedí, navíc jsou tam podle knih velká města Streslau, Hentzau, Strackenz a Zenda... což jsou až na to poslední německé formy slovanských jmen. Takže v Ruritánii se u nás bude mluvit ruritánsky, což bude slovanský jazyk (nějaká forma rusínštiny/rutenštiny, ze které se vyvinuly dnešní běloruština, ukrajinština a současná rusínština)... a jen šlechta a na dvoře se bude mluvit německy, proto ty německé formy. Bude to vlastně stejná situace jako Polsko nebo Čechy. Graustark s hlavním městem Edelweiss naopak křičí, že je to německy mluvící země (navíc v Transylvánii v naší době, tedy devatenáctém století, bylo kolem 1/3 obyvatel, kteří mluvili německy - tedy transylvánští Sasové - takže to není vůbec mimo mít tam německý státeček).

Takže mi z toho zatím vychází:
Země: Ruritánie

Obrázek

Státní zřízení: knížectví, absolutní monarchie
Jazyk: dorozumívacím jazykem je ruritánština (slovanský jazyk), jazykem dvora je němčina
Hlavní město: Streslau
Velká města: Streslau, Hentzau, Strackenz, Strechnitz, Ruritanische Falkenau a Zenda

Země: Graustark

Obrázek

Státní zřízení: velkovévodství, absolutní monarchie
Jazyk: němčina
Hlavní město: Edelweiss
Velká města: Kronsburg, Mühlbach, Fürstenhütte, Auerfeld
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
morech11
Příspěvky: 3937
Registrován: 28. 11. 2011, 18:47
Bydliště: Žltá ponorka

Re: [Little Wars] SpRLW

Příspěvek od morech11 »

tak sa hlásim ako prvý ruritánsky generál, po nemecky viem tak akurát sanitku a guličkové pero, lebo si z toho robí prdel celý internet
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12356
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: [Little Wars] SpRLW

Příspěvek od Ecthelion »

morech11 píše:tak sa hlásim ako prvý ruritánsky generál, po nemecky viem tak akurát sanitku a guličkové pero, lebo si z toho robí prdel celý internet
Jazyková výbava nemusí být určující... německy se mluví na obou stranách... a navíc obě strany budou mít ve svých řadách i hromady dobrodruhů z jiných zemí (zřejmě hodně britských gentlemanů). Takže jazykem se nenech zastrašit. :wink:
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
morech11
Příspěvky: 3937
Registrován: 28. 11. 2011, 18:47
Bydliště: Žltá ponorka

Re: [Little Wars] SpRLW

Příspěvek od morech11 »

mne sa ruritánia páči od začiatku viac :)
v graustarku sú akýsi... príliš prusáci :)
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12356
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: [Little Wars] SpRLW

Příspěvek od Ecthelion »

Nuže, druhá verze pěšáků, která sedí s jezdci. :wink:

Obrázek

:arrow? Pěšáci Graustarku, v.2

:arrow? Pěšáci Ruritánie, v.2
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12356
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: [Little Wars] SpRLW

Příspěvek od Ecthelion »

:arrow? Přestože v pdf vypadá přední strana vojáčků nějak divně, vytiskl jsem je teď a jsou úplně v pořádku... takže zřejmě jde jen o divné vykreslení v pdf. :wink:
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12356
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: [Little Wars] SpRLW

Příspěvek od Ecthelion »

Má oblíbená verze obálky k Little Wars (verze s touhle obálkou vyšla před rokem):

Obrázek
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12356
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: [Little Wars] SpRLW

Příspěvek od Ecthelion »

Obrázek

:arrow? Děla se podaří sehnat, Conlai byl tak hodný, že poskytne svoje (v počtu čtyř), já další objednám z německé ebay... takže by mělo být dost. :>;o)

:arrow? Je tu jedno pravidlo z Little Wars, nad kterým přemýšlím... a to, že můžeš položit jednotky, které jsou před dělem. Přesněji zní takto:
Little wars píše:Gun ... it may be elevated or depressed, and the soldiers about it may, at the discretion of the firer, be made to lie down in their places to facilitate its handling. Moreover, soldiers who have got in front of the fire of their own guns may lie down while the guns fire over them.
My jsme to vyrozuměli tak, že si můžeš položit jednotky, které jsou před dělem a které bys složil... ale i daleko vepředu. Vojáci o půl bojiště dál si tak lehali. :think: Tím pádem se trochu ztratil prvek nutnosti děla posouvat... byly pořád na místech, kde začínaly a vlastní jednotky je neblokovaly. Přemýšlím, jestli to nezměnit tak, aby si mohli lehnout opravdu jen vojáčci před hlavní... tak do jednoho pohybu vzdálenosti... :think:

Keltone, co myslíš? Bubáku, Faskale, vy jste se na bitvu dívali... co myslíte?
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
morech11
Příspěvky: 3937
Registrován: 28. 11. 2011, 18:47
Bydliště: Žltá ponorka

Re: [Little Wars] SpRLW

Příspěvek od morech11 »

ja teda nie som ani jeden zo summonutých, ale mne by to dávalo viac zmysel po úprave. zaľanhuvší vojaci IMHO symbolizujú ľudí, ktorí pobiehajú okolo dela a celkom jasne sa predeň nepostavia, keď strieľa, potiažmo ľudí, ktorí sú v línii kúsok pred ním a keď počujú z vlastnej rady "FEUER!", tak sa v záujme zachovania seba sama hodia tvárou k zemi. ale už aj to je pritiahnuté za vlasy, musel by byť strašný pako, ktorý takto strieľa cez vlastných, alebo kto sa takto postaví pred delo* :)

aspoň si generáli rozmyslia, či páliť do bojujúcich rád, alebo to skúsiť vyriešiť bez diel :>;o)

_____
*jedine žeby to bola súčasť taktiky. rada ľudí, proti ním beží steč, oni len stoja a usmievajú sa. zrazu sa hodia o zem, za nimi sa ukáže dútnajúce delo a zteč nedobehne v jednom kuse :-)=
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12356
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: [Little Wars] SpRLW

Příspěvek od Ecthelion »

morech11 píše:...mne by to dávalo viac zmysel po úprave.
Mě právě taky... tak jak jsme to hráli mi přišlo divné (že o půl mapy dál si jednotka polehá). Včera jsem se o tom bavil s Bubákem a jemu se taky zdálo, že by to mělo být jen v bezprostřední blízkosti.
morech11 píše:...zaľanhuvší vojaci IMHO symbolizujú ľudí, ktorí pobiehajú okolo dela a celkom jasne sa predeň nepostavia, keď strieľa, potiažmo ľudí, ktorí sú v línii kúsok pred ním a keď počujú z vlastnej rady "FEUER!", tak sa v záujme zachovania seba sama hodia tvárou k zemi.
Právě tak bych to taky viděl... a zdá se mi, že tímhle směrem míří i ta poznámka z pravidel... jen je dost volná a lze ji vyložit oběma způsoby. Asi bych ji pro pravidla do Mephitu zpřesnil tak, že polehat si mohou vojáci maximálně do jednoho pěšího pochodu od děla (jedné stopy), dál určitě ne.
morech11 píše:ale už aj to je pritiahnuté za vlasy, musel by byť strašný pako, ktorý takto strieľa cez vlastných, alebo kto sa takto postaví pred delo* :)
Heh, to je hned. Připravíš si palebné pozice, načež se ti nepřítel posune... a zjistíš, že ti vojáci, kterými jsi uhýbal, abys mohl střílet... už zase překáží v palbě. Tenhle moment jsem měl při hře pořád. $D
Kelton
Příspěvky: 921
Registrován: 2. 10. 2007, 19:06
Bydliště: Praha

Re: [Little Wars] SpRLW

Příspěvek od Kelton »

To že si lehají jen vojáčci kolem/před dělem mi zní jako rozumné čtení pravidel.

Myslím že jak v té naší hře byl hodně určující terén, tak by věci i pomohlo když děla musí brát ohled na vlastní armády. Dá to zase další důvody manévrovat. Mě tedy nějaký chumel pěchoty v palbě překážel skoro neustále, ale pro hru je to možná plus :)
"You are already playing WTF," Coriander, quite seriously, explained.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní hry“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 6 hostů