Mount and Blade: Warband

Diskuze o jiných hrách, než jsou stolní RPG.
Uživatelský avatar
Asgarden
Příspěvky: 160
Registrován: 26. 6. 2006, 19:35
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Mount and Blade: Warband

Příspěvek od Asgarden »

Tahle hra se tu už na fóru v diskuzích párkrát mihla, ale určitě si zaslouží samostatný topic.

Mount & Blade je pozoruhodný mix středověké akce, strategie a rpg. Hra začíná tvorbou postavy, přidělováním bodů do vlastností a dovedností - a pak vás vyplivne do Calradie - světa mnoha možností.

Svět
Vítejte c Calradii, fitktivní středověké zemi rozdělené na jednotlivá panství. Země je rozdělena mezi několik herních frakcí, každá je obrazem jedné středověké kultury:
Rhodokské králoství ala italská města
království Swadia ala středověká Francie
Nordské království ala Vikingové
Vaegirské království ala středověké Polsko
Khergitský chanát ala Mongolové
Sarranidský sultanát ala středověcí muslimové
Obrázek
Obrázek

Ve hře se pohybujete na mapě světa, která je zoomovatelná, ve sídlech a při bitvách pak vše vidíte z pohledu první postavy.

Obrázek
Svět je tvořený formou wikipedie, vše je provázané se vším, a kdykoli si tak můžete přečíst vše o vesnici, kterou jste projeli nebo hraběti, se kterým jste se zrovna setkali.

Svět je dynamický, pořád se v něm něco děje, ale nikoli náhodně - každá akce tam má nějaký následek. Díky jednoduchému systému vztahů (založenemu na hodnotě pověsti od -100 do 100) si svět pamatuje, co jste kde komu udělali, a tak se vám může stát, že vás po prohrané bitvě protivník propustí, protože jste se před týdnem stejně zachovali k jeho strýci (!). Mimochodem je to první hra, se kterou jsem se setkal, u které najdete najednou strategii boje armád a fungující diplomacii (spojenec je tu opravdu spojencem, pokud ho nějak ošklivě nepodrazíte)

Postava - Družina - Armáda
Hru začínáte rozdělováním bodů do tvorby postavy. Body můžete investovat do celé škály dovedností odvozených od čtyř vlastností, každá dovednost podporuje určitý styl hry a kariéru postavy.

Ve městských hospodách se k vám navíc mohou připojit hrdinové, postavy, u kterých pak můžete při přestupu na další úroveň rozdělovat body stejně jako u té vaší, a kteří jsou tak vydatní pomocníci nejen v boji.

Ve vesnicích můžete rekrutovat brance do své osobní armády. Její velikost záleží jen na vašich dovednostech, slávě a v neposlední řadě financích. To, co mi schází u řady strategií, tu najdete - jednotky získávají zkušenost a dokonce mají vlastní vývojové stromy s 5. stupni - ze sedláka se tedy nakonec může vyvinout jezdec zakutý v oceli nebo pěší střelec, podle vaší volby, a také podle frakce, ke které patří vesnice, kde jste ho naverbovali - tedy když přežije... čímž se dostáváme k jádru hry, k bojům.

Boje
Boje jsou na hře bezesporu to nejzajímější. Ne nadarmo se jí říka simulace středověkého válečníka. Když se na mapě světa střetnete s nepřátelskou jednotkou (nebo přepadnete vesnici apod.), hra vygeneruje 3D bitevní pole, na kterém se pak odehraje bitva, ve které ovládate svou postavu v první osobě a armádu prostřednictvím příkazů.

Boje jsou velmi realistické a i když si je v ovládání můžete částečně zautomatizovat, budete se i tak učit zacházet s každou zbraní zvlášť - s mečem se tu bojuje o dost jinak než třeba s tyčí, o dřevci ani nemluvě. U střelby musíte počítat s pohybem protivníka, klesáním střely na větší vzdálenost atd. Přesto boje nejsou frustrující, spíš adrenalinové - a pokud je s vámi dobře vycvičená armáda, můžete se klidně jen zpovzdálí dívat :wink:

Průběh hry
Lepší než průběh by bylo spíš napsat možnosti - hra nemá žádnou dějovou linii, do ničeho vás nenutí, a co sami nevyzkoušíte, to nedostanete. Možností je ale mnoho:

- obchod a vše kolem něj: cestovat z města do města, přitom levně nakupovat a draho prodávat
- život žoldnéře: sestavit soukromou armádu a vydělávat si na živobyti bojem s lapky (nebo přepadáváním výše zmíněných obchodních karavan ;-), pleněním vesnic a dobýváním hradů
- plnění questů: nějaký ten úkol na vás čeká v každé vesnici nebo městě, můžete tak pomáhat rolníkům před bandity, zachraňovat dámy v nesnázích, snažit se ukončit válečný konflikt atd atd
- správa panství: když si nakloníte jednu z herních frakcí, dřív nebo později vám její král nabídne léno - čeká vás pak správa panství se vším všudy
- milostný život: dvořte se dámě svého srdce, skládejte pro ní básně, bojujte na turnajích

To všechno v jediné hře :clap:

+ chytlavé boje a managment armády, desítky různých zbraní na vyzkoušení
+ svoboda a otevřenost, provázanost herního světa
-------------------------------------------------------------------------------------------
- schématičnost
- opakující se questy
- absence hlavní dějové linie a "konce"

Původní hru Mount and Blade je dnes možné pořídit za 150,- Kč, ale pokud si už teď myslíte, že je to vaše krevní skupina, rozhodně se vyplatí pořídit si vylepšenou verzi Mount and Blade : Warband na Steamu, který podporuje multiplayer (až 64 hráčů najednou!) a speciální bonusové achievmenty.
Moudřejší ustoupí. Smutná pravda. Zakládá světové panství hlouposti...
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20841
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Mount and Blade: Warband

Příspěvek od Markus »

Vyjadřuji morální podporu této hře. Koupil jsem si jí kdysi před mnoha lety, když ještě nebyla populární, a od té doby jsem to vlastně nehrál (prý že někdy přidali dobývání hradů a správu vesnic, he?). Nicméně užil jsem si s ní spoustu zábavy. Na smysluplnější komentář se možná zmůžu později.

Každopádně otázka: co přidává Warband nového kromě multiplayeru?
Uživatelský avatar
Asgarden
Příspěvky: 160
Registrován: 26. 6. 2006, 19:35
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Mount and Blade: Warband

Příspěvek od Asgarden »

Pár změn by se našlo, záleží jako moc detailní Tě zajímají - ty hlavní:

- přidána nová frakce, Sarranidé
- možnost se oženit a dvořit dámám (popřípadě si shánět manžela, když hraješ za ženskou postavu

zbytek bych označil za "komestiku", i když někomu to může připadat důležité:

- lepší grafika (nové textury atd)
- lze nastavit obtížnost kampaně
- v kampani je možné stát se vládcem frakce
- v kampani jde dávat své vesnice v léno svým společníkům
- lepší zpracování morálky vojáků - můžou zkolabovat a utéct
- mnohočetná vylepšení reality boje (např. možnost zásahu šípem do štítu, i když se jím hráč aktivně nekryje)
- rozvinutější ekonomika - možnost stavět ve vesnicích výrobny surovin k obchodu

Na oficiálním fóru hry se často vyskytuje otázkam, zda má cenu si pořizovat datadisk když má člověk původní hru. Odpovědi jsou většinou ve stylu, že když si člověk dá práci, najde "fan made" mody skoro na všechny výše uvedené "novinky", takže důvodem ke koupi je pak spíš snaha podpořit vývojáře 8)
Moudřejší ustoupí. Smutná pravda. Zakládá světové panství hlouposti...
Uživatelský avatar
Peekay
Příspěvky: 5532
Registrován: 4. 2. 2007, 12:11
Bydliště: Foxdale Manor, Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Mount and Blade: Warband

Příspěvek od Peekay »

Mount and Blade ruluje, Warband taktiez. S Warbandom sa lahsie zacina, pre povodny MB je viac modov (mam dobry Pendragon mod, Markus $D). Okrem veci co spomina Asgarden este Warband pridava hned niekolko moznosti, ako si zalozit vlastne kralovstvo a celkom dost veci, ktore mozes robit, ked si kralom.

Inak - cavalry charge na cele jednotky Sarranidskych Mamelukov je hodne drsna vec, taky zazitok sa v hrach hlada len velmi tazko. Alebo "obliehanie na Rhodoksky sposob", kedy partia kusostrelcov stoji za pavezami a z hradieb padaju dole mrtvoly $D

(ovladanie moze byt trochu divocina a chvilu trva, kym sa clovek nauci robit co treba na zmaknutie spravneho ride-by-attacku, ale potom to vali. Plus sa da ovladanie aj obtiaznost pomerne detailne nastavovat)

Paradna hra, rozhodne odporucam.

p.s. ziskavat vazalov je dost problem, ked je clovek banditsky kral :D
"Ve světě DrDII je mnoho mísat, která jsou plná démovů."
- Pieta

"When I became a man I put away childish things, including the fear of childishness and the desire to be very grown up."– C. S. Lewis
jonka
Příspěvky: 1976
Registrován: 13. 12. 2006, 23:14
Kontaktovat uživatele:

Re: Mount and Blade: Warband

Příspěvek od jonka »

Hrál jsem na letošní lanparty a byla to hitovka. Polovina osazenstva, když byla pauza, odskakovali do singlu a těžko se nechávali přesvědčit na jinou zábavu ,-)
Můj letošní tip na dlouhé zimní večery, tedy pokud nestihnou do té doby vydat D3 $D
..a jestli si myslíte že jsem vás přišel jenom prudit tak vězte, že vaše sklenice je jen z poloviny plná
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Mount and Blade: Warband

Příspěvek od Quentin »

Můj letošní tip na dlouhé zimní večery, tedy pokud nestihnou do té doby vydat D3 $D
Brejle růžový :D
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
Merlkir
Příspěvky: 995
Registrován: 14. 4. 2009, 11:47
Bydliště: Bruntál
Kontaktovat uživatele:

Re: Mount and Blade: Warband

Příspěvek od Merlkir »

Hehe, to mám radost, že se najdou příznivci i tady. Dokonce Peekay! :D

MaB a Warband hraju průběžně od doby kdy byla MaB v rané betě, dělal jsem na několika modech. Asi pátým rokem dělám na The Last Days - modu z války o Prsten (LOTR a tak) pro MaB.

Takže jo, doporučuju. ;)
--------------------------------------------------
moje portfolio: https://www.janpospisilart.com/
můj DeviantArt: http://merlkir.deviantart.com/
e-mail: JanPospisil42 @ gmail.com
Uživatelský avatar
Peekay
Příspěvky: 5532
Registrován: 4. 2. 2007, 12:11
Bydliště: Foxdale Manor, Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Mount and Blade: Warband

Příspěvek od Peekay »

Hej, a uspesne som nainfikoval aj Mytka ;)
Merlkir píše: MaB a Warband hraju průběžně od doby kdy byla MaB v rané betě, dělal jsem na několika modech. Asi pátým rokem dělám na The Last Days - modu z války o Prsten (LOTR a tak) pro MaB.
Na Last Days som pozeral, ale vedel som najst iba verziu pre 0.808, ktora z toho co viem nie je mod-compatible s 1.011, ktora je na Steame (a ktoru mam ja). Je to tak, alebo mi nieco uniklo?

(a keby existovali Last Days pre Warband, tak by to samozrejme bolo len lepsie $D)
"Ve světě DrDII je mnoho mísat, která jsou plná démovů."
- Pieta

"When I became a man I put away childish things, including the fear of childishness and the desire to be very grown up."– C. S. Lewis
Uživatelský avatar
Merlkir
Příspěvky: 995
Registrován: 14. 4. 2009, 11:47
Bydliště: Bruntál
Kontaktovat uživatele:

Re: Mount and Blade: Warband

Příspěvek od Merlkir »

Další verze TLD vyjde pro 1.011. Minulý rok nám zemřel mod leader a s ním veškerý kód, takže jsme všechno začali odznova.
Verze na Warband hned tak nebude, protože z více i méně pochopitelných důvodu Warband nemá některé funkce, které má MaB.
(vlastní shadery, což je věc kterou používáme celkem dost, skin limit je nižší - tohle opravdu nechápu. Ve výsledku nám to omezuje počet ras, které můžeme vytvořit, my bychom jich spíš potřebovali víc. A taky nejde importovat vlastní animace pro různé rasy.)
--------------------------------------------------
moje portfolio: https://www.janpospisilart.com/
můj DeviantArt: http://merlkir.deviantart.com/
e-mail: JanPospisil42 @ gmail.com
Viktor

Re: Mount and Blade: Warband

Příspěvek od Viktor »

A kdy by asi vyšel TLD na Warband? Hrozně mě to zaujalo protože lotr na warband (BiTW) není dokonalej a je to hodně nelogický třeba už ta mapa, ale TLD má vypracovaný vše (co jsem koukal na youtube) :D
Ourkiller

Re: Mount and Blade: Warband

Příspěvek od Ourkiller »

Ahoj chci se zeptat mám to na 80% česky.Když mám dostat nějaký hrad nebo město tak mi to napíše buď
Odmítnout odměnu nebo Decline Honor
Uživatelský avatar
Merlkir
Příspěvky: 995
Registrován: 14. 4. 2009, 11:47
Bydliště: Bruntál
Kontaktovat uživatele:

Re: Mount and Blade: Warband

Příspěvek od Merlkir »

Viktor píše:A kdy by asi vyšel TLD na Warband? Hrozně mě to zaujalo protože lotr na warband (BiTW) není dokonalej a je to hodně nelogický třeba už ta mapa, ale TLD má vypracovaný vše (co jsem koukal na youtube) :D
Omlouvám se za nekro, ale TLD pro Warband vychází právě dnes! :)

http://www.moddb.com/mods/the-last-days
--------------------------------------------------
moje portfolio: https://www.janpospisilart.com/
můj DeviantArt: http://merlkir.deviantart.com/
e-mail: JanPospisil42 @ gmail.com
Uživatelský avatar
vzteklina
Příspěvky: 1380
Registrován: 24. 10. 2007, 19:59

Re: Mount and Blade: Warband

Příspěvek od vzteklina »

Chjo, v pátek sem to stáhnul, v sobotu pustil a víc jak půlka vikendu v pytli. A to sem ještě ničeho nedosáhl, jenom trajdám kolem se svojí sebrankou.
Sem chlap! (pro ty co sou zmateni mym nickem)
Misir

Re: Mount and Blade: Warband

Příspěvek od Misir »

vzteklina píše:Chjo, v pátek sem to stáhnul, v sobotu pustil a víc jak půlka vikendu v pytli. A to sem ještě ničeho nedosáhl, jenom trajdám kolem se svojí sebrankou.
No, já už mám v pytli celej týden :D Tahle hra je časová droga! :D
Uživatelský avatar
vzteklina
Příspěvky: 1380
Registrován: 24. 10. 2007, 19:59

Re: Mount and Blade: Warband

Příspěvek od vzteklina »

No tak teď už je to měsíc :-/ A král je naprosto neschopnej, tak to budu muset vzít za něj nebo co. Jenom kdybych nebyl tak kontroverzní osoba :-D
Sem chlap! (pro ty co sou zmateni mym nickem)
Odpovědět

Zpět na „Ostatní hry“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti