ADOM

Diskuze o jiných hrách, než jsou stolní RPG.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20871
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

ADOM

Příspěvek od Markus »

ADOM!
(+ info na wiki)
Da bestest dungeon crawl ever!!!
(myšleno zcela vážně)
Obrázek
Obrázek

Návyková a komplexní hra s neskutečně strmou křivkou naučení. Ale až si pročtete ten manuál a zapamatujete si ovládání, hraje se jak báseň.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20871
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

Dvě ilustrační videa, jak vypadá ADOM při hře.
(trvá to víc jak hodinu dohromady a má to jenom 300 KB - výhoda ASCII grafiky $D )


Je tu ještě někdo, nebo jsem zcela sám, kdo propadl kouzlu této hry?

Včera mi zemřel můj nadupaný troll emementalista. Měl jsem 160 hitpointů, cítil jsem se jako král, a pak mi v jedné podvodní jeskyni dala "dragon turtle" kritický zásah za 230 damage jednou ranou :cry:

Před spaním jsem ještě pohřbil jednoho nekromanta, ale to nestojí za řeč. ADOM je zlo, kvůli němu jsem ještě nenapsal zápis z Primetime Adventures :P
Uživatelský avatar
zrzavec
Romikovec
Příspěvky: 3671
Registrován: 20. 7. 2006, 18:23
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zrzavec »

Asi se na tuhle pařbu podívám, když to tak vyhvaluješ :-)
Hraji a vedu: DnD 4e - Naše stránky

Dříve RomiK, nyní Zrzavec :)
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10160
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Příspěvek od ilgir »

Já ne, ale můj spolužák Viktor. Říká, (a asi má pravdu), že je to nejrozsáhlejší hra vůbec (což vzhledem ke grafice je docela uvěřitelné). Také jsem ji zkoušel hrát, ale nezaujala mě. Je to kvůli tomu, že PC hry hraji jen občas a jako relaxaci. A k tomu je nejlepší hezké zpracování a nenáročné ovládání (něco typu Moorhuhn) - a to je přesně opačný pól, než Adom.
Uživatelský avatar
Conlai
Správce rozbitých snů; Moderátor
Příspěvky: 2399
Registrován: 25. 11. 2003, 19:08
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Conlai »

Markusi, ty parchante! Včera jsem kvůli tobě šel spát až dneska ve čtyři, když mi konečně zabili mého elfího lučišníka... :evil: $lol$
Dobrá záležitost. Než jsem se do toho vpravil, chtělo to hrát s manuálem a s přivřenýma očima, ale potom je to závislost. Jdu si udělat další postavu.

PS asi také pomáhá, pokud jste "odkojení" na záležitostěch jako Eye of the Beholder, Amberstar, Albion, nebo nedej bože Champions of Krynn či Bard's Tale... nejsem si jistý, jestli by si na to třeba bratr, rozmazlený všemi těmi Obliviony a Gothicy, vůbec zvyknul. :-)=
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20871
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

Jinak... ADOM je velmi složitá libůstka. Manuál poskytuje dobré rady na to, co a jak funguje, ale - kulišák - nic neprozradí úplně. Ve skutečnosti je ve hře spousta skrytých vychytávek a efektů.

Například manuál říká: "Remember, you are what you eat". Nic víc se ovšem nedozvíte.

Kdo má hodně za čepicí, dokáže si domyslet, že když vaše postava jí různé mrtvoly různých tvorů, má to na ní různé efekty. Těch tvorů (a tímpádem mrtvol) je ve hře asi sto různých $D

Pokud máte rádi atmosféru tajnůstkářství a rádi si lámete hlavu, je to pro vás ideální. Já se ale přiznám, že - srdcem gamista - nedokážu tyhle nejasnosti vystát a musel jsem si na netu najít kompletní spoiler (kde jsou popsány efekty všech mrtvol... a milión dalších věcí). Pokud máte i vy takovou potřebu, vygooglujte "Adom Guidebook".

Předem říkám, že před čtením toho několikasetstránkového návodu je lepší tu hru nějakou dobu hrát na vlastní pěst, protože pak máte lepší pocit z toho, že sami vymyslíte nějakou vychytávku.

Dodávám též, že přestože hru hraju už asi dva roky s kompletním návodem a seznamem té nejvychytanější taktiky, zatím se mi ji nepodařilo dokončit a postavy mi umírají jako na běžícím pásu :>;o)

Včera jsem pohřbil hobitího farmáře. Byl velmi nadějný - hned v prvním patře s pomocí svého psa nabral 5. levelů! Potom mu psa zabili hadi. Potom jsem měl dlouhou sérii úspěšného zabíjení a levelování. Pak jsem omylem sežral jistou mrtvolu a dostal jsem nemoc, která vás náhodně teleportuje po mapě :>;o) Ale dokázal jsem se s ní porvat a hrát i s tím.

Potom jsem našel jeskyni s řekou. Neuměl jsem plavat, ani mrazit, ani stavět mosty. Zachránila mě moje choroba, která mě náhodně přeteleportovala na druhou stranu řeky :P

Potom mi o pár pater níž došlo jídlo. A kvůli náhodnému teleportování mi trvalo straašně dlouho se někam dostat. Když jsem hladověl, musel jsem sežrat koboda... a dostal jsem vážnou chorobu. Všechny statistiky o několik dolů a po dobu nemoci se postava vůbec neléčí!

Byl jsem nemocný, polomrtvý, hladový a ještě jsem se náhodně teleportovat. Utíkal jsem zpět na porvch, ale v tom patře s řekou mě moje teleportovací nemoc zradila a ne a ne mě přeteleportovat na druhou stranu. Zabíjel jsem po tvory jak na běžícím páse, ale díky koboldí chorobě jsem se neléčil. Několikrát jsem se modlil a můj bůh mě vždy vytáhnul ze šlamastiky... po páté už se naštval a vykašlal se na mě. Teleport pořád nic.

Pak mě zabil nějaký barbar střelou z luku. Dal mi tři damage a i to stačilo k tomu, aby mě poslal do hrobu :cry:
Uživatelský avatar
Conlai
Správce rozbitých snů; Moderátor
Příspěvky: 2399
Registrován: 25. 11. 2003, 19:08
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Conlai »

Nepruď. Máš hrát trolla, ti můžou sežrat všechno a je jim fajn. $P :-)=
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10160
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Příspěvek od ilgir »

Taková brutální odpověď na tak srdceryvný příběh... :wink: Styď se, Conlaii!

Markusi, tvému farmáři R.I.P. Nezoufej a začni znovu. Těším se na další zajímavé příspěvky (nechceš napsat povídku do Drakkaru? :wink: ).
Uživatelský avatar
Pegas
Příspěvky: 160
Registrován: 8. 4. 2007, 22:03

Příspěvek od Pegas »

jsem s váma!
ADOM je vskutku dokonalej - já sám jsem ještě nepochopil všechny ty jemnýstky a ptákoviny co setam dají dělat, ale už teď jsem z toho naprosto unešenej...

Nejdál se prosekal můj Gnom Elementalista a to asi na nějakou 16.úroveň - prošel jsem pyramidy, trpasličí město i tu prašivou místnost plnou stromů... Teď jsem někde na tom trpasličím hřbitově...

Jenom se musím přiznat, že tak trochu fixluju. Nemám zas tolik času (a trpělivosti) začínat pořád od začátku, takže si hru průběžně kopíruju a ukládám stranou...

Conlai: jo, ty sežerou sice všechno, ale i když žereš kdejakou mrtvolu, tak mají pořád hlad
Uživatelský avatar
Conlai
Správce rozbitých snů; Moderátor
Příspěvky: 2399
Registrován: 25. 11. 2003, 19:08
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Conlai »

Dnes mi Markus ukazoval nějaké svoje postavy a hlavně to neskutečný HAFO vychytávek, které v té hře jsou. Stavění mostů, obětování bohům, pools, taktiky, kácení stromů, sázení bylinek, kování... OMFG.
Brutální.
"...a tak jsem se napil znova. Teď už mi to nic neubralo. Namísto toho jsem dostal Wish! Tak jsem si přál... drago scale mails. Dostal jsem tři..."
To popisoval ten pool, který má pokaždé, když se z něj napijete jiný účinek. Závidím.

Pegas: To se mi na nich právě líbí. Jsou jako já... $lol$
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20871
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

Abych vysvětlil, co povídá Conlai - rozehrám jsem postavu. Náhodně mi to vygenerovalo elfku bojovnici. Pohoda, jazz, leháro, akorát jsem se trochu bál do budoucna, protože v pozdějších fázích hry jim dochází dech.

Ale pak se stalo něco úžasného. Našel jsem jezírko náhodných efektů, které vám může dost zbabrat, ale taky dost zjednodušit život. (poměr dobrých/zlých efektů je asi 50/50 a umí to fakt všechno).

1. napití - síla snížena o jedna. :-? Zkusím to znovu.
2. napití - hlas z nebes se mě ptá: "What do you wish for"? :eyecrazy: Odpovídám "Red dragon scale mails" a dostávám tři zbroje ze šupin rudého draka, které mají neskutečně vysokou obranu a dávají imunitu proti ohni!!!!!!! Nálada se zlepšuje. Zkusím to ještě jednou.
3. napití - trvalá neviditelnost!!! :eyecrazy: Stává se ze mě zabiják.
4. napití - z jezírka vylezlo spousta hadů. Jsou smrtelně nebezpeční, ale já jsem neviditelný, takže je bez újmy na zdraví posekám :)
5. napití - síla o 1 nahoru. Tak tím jsem napravil ten začátek :)
6. napití - získávám odolnost proti omráčení. Už mě to ani nepřekvapuje.

OK. Říkám si. Nebudu pokoušet štěstí, vykašlu se na jezírko. Odešel jsem. Za pět minut jsem byl zpátky, že se napiju ještě jednou.

7. napití - "You are doomed!" :doh:

A tak jsem odsouzen ke zkáze, což je dokonce ještě horší než být prokletý ("you are cursed"). Hra mi generuje více příšer, navíc silnějších. Hra švindluje hody v můj neprospěch. Hra se mě snaží zabít. Už jsem od té doby několikrát málem chcípnul, zbroj nezbroj, viditelnost neviditelnost. Momentálně se potloukám kolem oltáře mého boha a snažím se obětovávat takové neskutečné množství darů, až se nade mnou smiluje a sejme se mě mé prokletí. Moc se mu nechce - nemá mě rád :>;o)

---

Pegas: Vítej mezi nás $D "Savescumming" (finglování se savy) je ošklivá věc, ale taky jsem to dělával, takže pro tebe mám pochopení :wink: Teď jsem ADOMem natolik poznamenaný, že se ve smrti svých postav vyžívám.
A vždycky, když mi někoho zabijou, tak nějakou dobu nehraju a držím smutek. $D


EDIT: Kristepane, měl bych se naučit šetřit smajlíkama $D
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20871
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

Proroctví se vyplnilo, postava je mrtvá. Jdu truchlit. Takže asi dopíšu ten zápis z PtA $D
s0f

Re: ADOM

Příspěvek od s0f »

ja som prepadol skôr Angbandu - je časovo neobmedzený, kapku jednoduchší, nekonečne rozsiahly, náhodný generátor jak sviňa a dá sa tam inštalovať aj VGA grafika pre lepšiu orientáciu. Adom si valím teraz no, ale je to kruté. :(
Uživatelský avatar
morech11
Příspěvky: 3937
Registrován: 28. 11. 2011, 18:47
Bydliště: Žltá ponorka

Re: ADOM

Příspěvek od morech11 »

s0f, ani nevieš, aký som rád, že si znekromantil tento topic :)
síce mi môj prvý charakter (viac-menej náhodný) zomrel za pár ťahov, ale tá hra je epická :)
nuž... a teraz, hor sa na čítanie návodu :D

Plains. You die... (more) $D
[attachment=0]ADOM.PNG[/attachment]
Přílohy
ADOM.PNG
Uživatelský avatar
Izarias
Příspěvky: 1106
Registrován: 10. 2. 2006, 23:54
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: ADOM

Příspěvek od Izarias »

Zemřel sem na úplně stejném místě. Dostala mě smečka kojotů. :)
provokatér, básník a nadšený překladatel začátečník
Odpovědět

Zpět na „Ostatní hry“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů