Larpík , Zajímavé hry apod. na dětský tábor

Diskuze o jiných hrách, než jsou stolní RPG.
Angri
Příspěvky: 104
Registrován: 6. 2. 2021, 01:40

Larpík , Zajímavé hry apod. na dětský tábor

Příspěvek od Angri »

Ahoj, nevím kde se na to zeptat , tak zkouším zde. RPG-ka mají něco málo s tímto společné.
Jedu jako každý rok na skautský tábor jako instruktor a vymýšlím čím oživit program pro starší - náctileté.

V minulosti jsem dělal více či méně úspěšné malé Larpíky.
A to konkrétně:
CLIMB - autor Jason Morningstar
WAR BIRDS - jeden Larpík (spíše hříčka) z tohoto skvělého sborníku - a to konkrétně The things she carry (ten jsem předělal z Japonského internačního tábora v USA na prostředí pro náctileté známější a to na odchod Čechů ze Sudet)

Vše mám přeloženo do češtiny (za svou češtinu se opravdu omlouvám, je to bída) , v odkazu zde:
https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing

Jak se kdo popasujete s autorskými právy nechám na Vás. Já jsem reguléně koupil v minulosti na Drivethrurpg v anglickém jazyce.

A teď proč to vlastně píšu.
Chtěl jsem se zeptat zda-li někdo nemáte něco obdobného?? Nebo třeba i úplně jiného, ale zajímavého :-) A nejlépe v českém jazyce, je to vše rychlejší a pro všechny lépe stravitelnější.
Co jsme ještě hrály, tak např. "Gamebook" naživo. Viz tento odkaz:
http://dablici.org/gamebook/gamebook2010.pdf

Tábor začíná 31.7. a mě se pomalu začíná rosit čelo :-)
Děkuji předem za všechny nápady , hry a doporučení.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22580
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Larpík , Zajímavé hry apod. na dětský tábor

Příspěvek od Jerson »

Tedy chápu správně, že nehledáš přímo RPG, ale raději bys nějaký larp vhodný pro dlouhodobé hraní větších skupin?
Angri
Příspěvky: 104
Registrován: 6. 2. 2021, 01:40

Re: Larpík , Zajímavé hry apod. na dětský tábor

Příspěvek od Angri »

Přímo RPG ne.
Jde mi o nějakou hru může to být Larp , Gamebook ale i např. nějakou hru ve stylu Diablo kde si jen vylepšuješ postavu, ale naživo ne že se sedí u stolu.
Nemusí to být dlouhodobé hraní , spíše bych uvítal jednorázovku na 2-3 hodiny, ala hry v mém odkazu.

Může to být také interpretováno jako : zajímavý , zábavný program na skautský tábor, který by dokázal doporučit někdo z RPG komunity a pokud se nebude jednat vysloveně o RPG nebo Larp tak nevadí - hlavně když to bude zajímavé :-) (viz můj odkaz na Gamebook life) Může to být i pro méně hráčů cca do 6-ti , ale lépe hra naživo než rpg u stolu.

Pokud bys nic takového neměl , nevěděl kde se dá sehnat nebo se inspirovat a chtěl doporučit RPG - tak jelikož se jedná o velký tábor cca 20-30 dětí, tak to bych potřeboval RPG ve smyslu lehká pravidla na 2 A4 nejlépe včetně už připraveného dobrodružství. Která se dají zahrát ve 4-6 lidech. do 2-3 hodin a ideálně kdyb to dokázal utáhnout i člověk který hrál v minulosti třeba jen DND čko a dračák aby mi s tím mohl někdo pomoci. Protože nepředpokládám že vytáhneš z rukávu RPG-čko které může hrát 20 lidí současně :-) Doufám že se tohoto posledního odstavečku tady nechytne X lidí a nerozjedou tady diskusi o vhodném RPG-čku :-) Spíš mi jde o to co jsem psal v první větě.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22580
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Larpík , Zajímavé hry apod. na dětský tábor

Příspěvek od Jerson »

S larpy a obecně s hrami pro větší skupiny dětí mám jen málo zkušeností, takže to se ani nebudu pokoušet ti nějaký poradit. Sám jsem byl teď na workshopu, abych se alespoň nějaké (celkem běžné) hry pro skupiny dětí naučil (a u nás to s přehledem vyhrál Rudý říjen, ten bychom asi hodinu vydrželi hrát :-) )

Na druhou stranu jeden několikahodinový larp jsem organizoval a v rámci možností celkem ušel, jen by potřeboval dopracovat pravidla od někoho, kdo pravidlům larpů rozumí, což já nejsem. A dvacet lidí by měl celkem v pohodě utáhnout.
Angri
Příspěvky: 104
Registrován: 6. 2. 2021, 01:40

Re: Larpík , Zajímavé hry apod. na dětský tábor

Příspěvek od Angri »

Díky moc za za odpově´d Jersone - můžeš mi přiblížit co to je za hru Rudý říjen , nebo kde se mohu podívat na pravidla ??
A ten Larpík by jsi mohl také poskytnout ??
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22580
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Larpík , Zajímavé hry apod. na dětský tábor

Příspěvek od Jerson »

Rudý říjen - skupiny hráčů po třech. Hráči se postaví za sebe, první dva si zavážou oči. Třetí je kapitán, který vidí a řídí ponorku, ruce má na ramenou druhého hráče. Nesmí mluvit, jen hmatovými signály (každá skupina si je domluví před hrou). Prostřední hráč je motor, při pohybu vydává zvuky motoru a přenáší signály dopředu. První hráč je torpédomet, v každé ruce má míček. Úkolem je zasáhnout a tím vyřadit nepřátelskou ponorku.
Potřebné signály: vpřed, vzad, otočka vlevo a vpravo, střelba, snížit se a hledat míček, vstát. Někteří to modifikovali, třeba při střelbě kapitán otáčel hlavou hráči motoru (a ten přenášel) a tím zaměřoval jemněji do stran. My měli signály pro útok vpřed, vlevo na cca 45° a stejně tak vpravo.

Larp - předloha byla film Věc. Vezmou se pásky, na cca 10% z nich se UV fixem udělají velké (neviditelné) značky Nákazy. Každý hráč dostane náhodně jednu pásku na ruku, další se rozmístí po okolí na zajímavá místa a předměty (svítilny, Nerf zbraně, lékárny, atd.), opět část z nich je označená Nákazou. Je třeba mít k dispozici UV lampu, nejlépe dvě, pod ní je označení pásek vidět.

Kdo najde předmět nebo místo s páskou, musí si ji vzít na sebe, nebo dát někomu, kdo jde s ním (ten ji nesmí odmítnout). Pásky jsou životy, různé zbraně můžou životy ubírat (hráč sundavá pásky, při boji nablízko si je na sebe bere útočník, při zranění na dálku zůstávají ležet na místě ("krev"), opět kdo k nim přijde, vezme si je.

UV lampa je "test nákazy". U koho je nalezena páska s nákazou, ten je "Věc" - nelidský tvor v lidském těle. Nakaženou pásku už nemůže odložit, ale v dané chvíli může volně odejít pryč z dohledu všech, kdo byli přítomni jeho odhalení. Musí ale odložit všechny herní předměty. Od organizátora nebo na určeném místě dostane UV fix, od té chvíle může označovat jakékoliv pásky, ke kterým se dostane, ale musí na ně jasně napsat nějaký text (aby mu to nešlo moc rychle). Když začne psát na pásku na nějakém hráči, ten se nemůže bránit, ale ostatní můžou zasáhnout.

Věc může být definitivně zabita jen plamenometem - vodní pistole či vodní bomba nebo něco podobného. Je dobré dát takové věci pod zámek a klíč ukrýt jinam, a nesmí jich být moc.

Pásky na člověku značí jeho sílu a odolnost. V osobním "boji" autoamticky vítězí ten, kdo má víc pásek, může jednu vzít poraženému, pak ho musí pustit a nesmí se pohyboval, dokud si ji nezaváže. ostatní můžou odejít. Postava s vyšší silou může vléct postavu/y s nižší celkovou silou, a naopak, součet sil (pásek) více spolupracujících může přemoct jednu silnější postavu.
Kdykoliv se dva hráči dotknou a nemají Rukavice (nejlépe velké žluté gumové), může kterýkoliv z nich říct, že chce předat pásku jinému hráči. Nikdo ale nesmí předat svou poslední pásku. Tím se dá přenášet vědomě i nevědomě nákaza."Věc" může označit všechny pásky, které má na sobě, a pak dotykem nakazit ostatní. Ale kdo nebyl odhalen světlem, ten není plně proměněná "Věc".

Léčení - je možné mít omezené dávky Léku, u něj je jedna páska. Kdo požije či na koho je použit lék, ten odloží všechny své pásky a vezme si tu, která je u léku. Odložené pásky zůstávají na místě (a je možné na ně dát třeba cedulku "nakaženo" nebo tak, ale kdo se jich dotkne, stejně si je všechny bere. Věc - hráče, který má UV fix a byl už odhalen UV světlem - nelze vyléčit.

Cíl hry - zničit Věc, vyléčit nakažené, přežít určitý čas. Cíl pro Věc - nakazit co nejvíc hráčů, a nejlépe je i odhalit (aby nemohli být vyléčeni).

Pásky jsou metahrní informace - když hráč odejde a vrátí se s více páskami na ruce, tak ostaní jakoby ví, že "dělal něco podezřelého". Tedy reagovat na změněný počet pásek je v pohodě. Můžete hráčům zakázat nebo naopak povolit pásky nějak viditelně označovat, asi bych to na začátek zakázal, změní to taktiku ve hře - hráč může vědět, komu kterou pásku dal. Ale může to být zajímavý prostor k taktizování a jednání s ostaními ("mám čisté pásky, všechny mám jen já sám od začátku, tak nemůžu být nakažený") atd. :-)
Uživatelský avatar
Lorwyn
Příspěvky: 783
Registrován: 30. 8. 2011, 13:17
Bydliště: Krajina snů

Re: Larpík , Zajímavé hry apod. na dětský tábor

Příspěvek od Lorwyn »

Jerson: Jsou to hezký hry, ale neříkala bych tomu larp.
Ne, nezemřelo to, co věčně odpočívá,
a dlouhý věků běh i smrtí smrti bývá.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22580
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Larpík , Zajímavé hry apod. na dětský tábor

Příspěvek od Jerson »

To první není larp. Věc jsme jako larp hráli.
Angri
Příspěvky: 104
Registrován: 6. 2. 2021, 01:40

Re: Larpík , Zajímavé hry apod. na dětský tábor

Příspěvek od Angri »

Jersone, díky moc za vyčerpávající odpověď.
Jo takové hříčky jako ponorka by mohli být moc pěkné, jestli ještě někdo o něčem víte , sem s tím prosím.

Doplňující otázky na Rudý říjen:
1. V kolika skupinách (ponorkách) hrajete ??
2. Máte nějak defnované území v kterém se může ponorka pohybovat?

Doplňující otázka na Věc (jinak je to moc pěkný nápad a pěkně je vymyšlená provázanost životů s nákazou - to se Ti povedlo, evím jestli to upotřebím spíš s ohledem na věk máme děti věkově 7+)
1. V kolika lidech jste tu Věc hráli ??
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22580
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Larpík , Zajímavé hry apod. na dětský tábor

Příspěvek od Jerson »

Ponorky jsou dobré tak ve čtyřech a více skupinách, ve třech jsme vždy skončili na tom, že dva bojovali spolu a třetí dorazil vítěze. Vymezený prostor nebyl potřeba.

Věc jsme hráli asi v patnácti lidech? Mám z toho i videa, už bych je měl taky konečně sestříhat :-)
Uživatelský avatar
Korhul
Příspěvky: 667
Registrován: 15. 3. 2006, 22:40
Kontaktovat uživatele:

Re: Larpík , Zajímavé hry apod. na dětský tábor

Příspěvek od Korhul »

Moje oblíbená hra je Tržiště. Vedoucí si rozdělí role různých obchodníků, kejkliru a jiných postaviček, co se můžou vyskytovat na tržišti (je jedno, jestli je to jarmark, bazar nebo Mos Eisly). Mezi ně se rozhodli nejaké indicie, co potřebuji děti zjistit pro další pokračování táborové hry. Mezi různé postav se mohou vymyslet i nějaké konflikty a mikropribehy k reseni a drobné ukoly. Jde o to, aby děti navázaly interakce s postavami, plnily pro ně úkoly ATP. No je pravda, že tohle je spíš koncept a ne hotová hra, ale je to nejblíž zadání.

Další co mám je Vzducholoď. Hráči si vylosují různá povolání. Následně jsou pozváni na vzduchoplavbu. Jenže v průběhu letu dojde k nehodě, vzducholoď klesá. Posádka musí v pravidelných intervalech hlasovat, koho hodí přes palubu, aby loď doletěla do cíle. V podstatě takové městečko Palermo. Dost často vyhrají ta povolání, která na začátku všichni tipují, že vypadnou jako první. :-) Tohle je ale asi vhodnější pro starší děti / mládež.
Moje RPG Laboratorium a k němu vlákno na fóru. Malý svět pro osobní potřebu. Třeba se bude něco hodit i někomu jinému.
Konfigurátor substancí a nástrah pro DrD II
Deníky pro DrD II podle revize pravidel
Obrázek Obrázek Baltazar Paprika, trpaslík, knihvazač
Never attribute to malice that which is adequately explained by stupidity
Angri
Příspěvky: 104
Registrován: 6. 2. 2021, 01:40

Re: Larpík , Zajímavé hry apod. na dětský tábor

Příspěvek od Angri »

Korhule , díky za náměty, ten první bohužel nemám sílu do tlačit a z popisu mi není úplně jasné jak to funguje.

U druhého by se mi hodily přesnější pravidla, jestli mají vylosované roli ve Vzducholodi nějakou funkci? Nebo zdali to jsou pouze názvy. Jak probíhá hlasování, nějak se domlouvají to chápu , ale to finální rozhodnutí padne jak ?? Každý na papírek napíše jméno koho chce vyhodit ?
Díky za případné doupřesnění.
Uživatelský avatar
Korhul
Příspěvky: 667
Registrován: 15. 3. 2006, 22:40
Kontaktovat uživatele:

Re: Larpík , Zajímavé hry apod. na dětský tábor

Příspěvek od Korhul »

Vzducholoď

Příprava: Je dobré mít prostor ke hře, který může nějakým způsobem připomínat prostor vzducholodi, letadla anebo i parníku (i ten se může potápět a je třeba mu odlehčovat). Dále je potřeba nachystat vstupenky, herní role pro každého z hráčů, kostýmy (s nimi je hra lepší, hráči se odpoutají od svých osobností a více s do hry vžijí), drobné občerstvení.

Průběh hry: Jeden instruktor má roli kapitána, který celou hru moderuje (je vhodné, aby měl taky kostým). Kapitán přijde pozvat hráče na vzduchoplavbu. Rozdá jim třeba vstupenky, na druhé straně mohou mít napsáno, koho budou hráči ve hře hrát (hoteliér, chirurg, zpěvák, vědkyně, jůtuberka atd. - čím jsou děti hráči starší tím šílenější věci lze vymyslet, je vhodné role rozdělit tak, aby hráčům sedly na tělo), případně včetně stručného osobního minipříběhu, pokud je čas ho vymyslet. Zatím neříkej hráčům nic o tom, co na ně čeká v dalším průběhu hry. Pouze je pozvi na slavnostní raut před odletem vzducholodě a pobídni je k tomu, aby se v rolích svých postav seznámili, aby se pokusili o ostatních zjistit co nejvíce. Po cca 5 minutách proveď start vzducholodi (např. s pomocí nějaké zvukové stopy, nebo zapoj hráče do uvolňování lan a různých povelů, aby se do hry dále lépe vžili). Po startu dej ještě pár okamžiků na seznámení postav a dokončení konverzací. Pak oznam nějakým alarmem nebo zvoněním, že došlo k nehodě. Vzducholoď se nachází nad oceánem / pouští a uniká z ní plyn. Aby ostatní přežili a doletěli do civilizace, je třeba bohužel každých deset minut odhodit zátěž v podobě 1 cestujícího. Od této chvíle kapitán moderuje diskusi a vyzývá hráče, aby navrhovali, kdo je podle nich nejzbytečnější a bude společnosti nejméně chybět, vše je třeba samozřejmě stručně odůvodnit. Vždy po cca 10 minutách se pak hlasuje cca o třech nejvážnějších návrzích a ten, kdo obdrží nejvíce hlasů spolucestujících, musí plavidlo opustit a zahyne. Zbytek cesty může sledovat jako duch.

Poznámky: Podle počtu hráčů je dobré si stanovit kolik lidí má přežít - tedy kdy hra skončí. Podle zkušeností doporučuju max. 70 - 90 minut té fáze hry, kdy se hlasuje. Pak už je to repetitivní a koncentrace hráčů opadá. Pokud je hráčů opravdu moc, lze v každém kole vyhazovat po dvou i třech, nebo počet vypadnuvších různě měnit podle pokynů kapitána a tím měnit dynamiku hry. Je dobré na to mít ale nějaký plán.

Volitelné pravidlo - OSUD: To jsem zkoušel jako novinku cca před měsícem. Jeden z instruktorů měl roli tzv. osudu. Každý hráč měl právo se ho jednou za hru zeptat na svůj budoucí osud, pokud let přežije. Ostatní hráči pak mohli hlasováním (bílé vs. černé žetony) ovlivnit věštbu, zda bude negativní nebo pozitivní). Hlasovat mohli tajně nebo veřejně dle svých preferencí. Věštba osudu se však vždy prezentovala co nejvíc nejednoznačně a nedával se k ní žádný výklad. Bylo to docela pěkné zpestření.
Moje RPG Laboratorium a k němu vlákno na fóru. Malý svět pro osobní potřebu. Třeba se bude něco hodit i někomu jinému.
Konfigurátor substancí a nástrah pro DrD II
Deníky pro DrD II podle revize pravidel
Obrázek Obrázek Baltazar Paprika, trpaslík, knihvazač
Never attribute to malice that which is adequately explained by stupidity
Angri
Příspěvky: 104
Registrován: 6. 2. 2021, 01:40

Re: Larpík , Zajímavé hry apod. na dětský tábor

Příspěvek od Angri »

Díky moc Korhule za návod na hru. Asi zkusím hrát v malém kolektivu cca do 10-ti hráčů a uvidíme.

Jersone - ještě jsem přemýšlel o ponorkách - Rudý říjen.
Plochu pro hraní omezím - louka
Vymezím tam pomocí provazů ostrovy , kde budou moci ponorky nabírat munici.
Ještě přemýšlím o tom že by mohly na dané ostrovy dovážet munici zásobovací lodě - musím vymyslet kolik lidí bude tvořit loď a kdo tam co bude mít za funkci - nestříleli by - jen by dováželi munici na ostrovy.
Pokud je někdo sestřelen, rozváže si oči, odebere se mimo herní plochu, kde si může zvolit jeslti chce být zásobovací lodí nebo ponorkou a po určité době může opět vyplout.
A dále mě napadá do toho nějak začlenit zvuk - např. stále někdo píská na píš´talku - ale nemám vymyšleno co by to znamenalo.
Hraje se na 2 tými , hra končí po stanoveném čase - kdo má více zásahů , vyhrál.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22580
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Larpík , Zajímavé hry apod. na dětský tábor

Příspěvek od Jerson »

Ostrovy jsou dobrý nápad i z taktického hlediska, jen počítej s tím, že provazy se dají míčkem přehodit, což moc neodpovídá tomu, že má jít o torpédo.
U zásobovacích lodí nevím, zda budou dost zábavné, když nemůžou střílet. To už by bylo lepší dát jako ponorku čtyři lidi - kapitán vzadu, před ním "motor" (hráč který při pohybu vydává zvuky motoru) , před ním "sonar", který stále vydává zvuk "poiing"), a úplně vpředu "torpédomet". Při zásahu se mimo hrací plochu v rolích vystřídají a až si každý vyzkouší všechny funkce, tak ve hře končí.

Korhule, jaký pocit že hry měli hráči, kteří byli jako první vybráni jako "zbytečná přítěž"?
Odpovědět

Zpět na „Ostatní hry“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů