Larpík , Zajímavé hry apod. na dětský tábor

Diskuze o jiných hrách, než jsou stolní RPG.
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6642
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Larpík , Zajímavé hry apod. na dětský tábor

Příspěvek od boubaque »

Zkus jeste Mexicky pat, neni to sice moc pohybove, ale je to sranda a da se projet nekolik kol (navic kazde dalsi kolo byva o neco zabavnejsi).
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Uživatelský avatar
Korhul
Příspěvky: 667
Registrován: 15. 3. 2006, 22:40
Kontaktovat uživatele:

Re: Larpík , Zajímavé hry apod. na dětský tábor

Příspěvek od Korhul »

Tyhle pocity je samozřejmě po hře dobré ventilovat při reflexi. Hru jsem hrál už mnohokrát, zatím jsem se nesetkal s nějakou vyloženě nežádoucí emocí. Ale předesílám, že většinou byli účastníci kolem 15 let, schopní pracovat se svými pocity. Většinu lidí spíše mrzelo, že se nemohli dále zapojit do hry. Možná by bylo fajn domyslet těm duchům nějakou roli, aby jejich účast neskončila jen dalším poslouchání hry. Nejaké vyřizování meziskupinových vztahů samozřejmě nelze vyloučit, proto je dobré dát si záležet na tom atmosferickém počátku, aby se hráči odpoutali od svých person. Na druhou stranu taky jsem nezažil, že by se někdo tak ponořil do své postavy, že by pak těžce nesl její ztrátu. Většinou ty postavy nejsou příliš detailně definované a není tu zas takový prostor pro zotožnění. Ostatně jsem hru vždy hrál spíše v humorném duchu, čemuž ostatně přispěje právě vhodná volba povolání, kam je dobré přihodit pár zdánlivě absurdních voleb (kosmonaut, popelář, žokej, call girl) a dát je do rukou těch nejschopnějších hráčů, ať si s tím poradí. Méně průbojným je naopak dobré dát nějaká solidní povolání (lékař, soudce, vědec apod.). Je teda výhoda, když člověk své hráče zná.

Angri: pro deset hráčů mě přijde OK nechat přežít (zvítězit) poslední 3, což vyjde na cca 5 - 7 kol, podle toho, jak se ti to bude v průběhu hry zdát.

Jinak to Tržiště se špatně rozepisuje na malém prostoru, protože je to málostrukturovaná hra, ideálně pro všechny děti v táboře. Prostě si to představ, že tábor proměníš na ten jarmark, kde instruktoři představují jednotlivé stánkaře a další osoby. Cílem dětí, jako účastníků hry, může být získání nějakých předmětů nebo informací - záleží, jestli to máte zapojené do nějaké celotoáborové hry třeba. Ty mají určité postavy na jarmaku nebo jsou třeba někde skryté v táboře, ale nikdo jim na přímý dotaz neřekne, za kým jít, nebo kde je věc schovaná. Děcka mezi trhovci chodí zcela volně a snaží se nimi navázat rozhovory. Většiná stánků má nějaký zdržovací úkol (poražte mě v dámě, přineste mi 30 šišek na topení v peci, složte písničku), terpve po jeho splnění se s detma začne stánkař bavit o tom, co děti potrebuji. Buď je navede na někoho jiného, nebo jim prozradí indicii k heslu apod. Samozřejmě tohle všechno si člověk musí předem připravit do podrobného scénáře. Vlastně je to prostě takový malý larp... Zkusím malý zjednodušený příklad:

Cílem dětí ve hře je zjistit, jakou barvu mají šejkovy kalhoty.

Pekař - Bude se s dětma bavit, když mu pomůžou upéct housky (musí nosit šišky do pece). Za splněný úkol prozradí, že strážný bere úplatky.
Kejklíř - Za složení básně na zadané téma zaplatí 1 zlaťák.
Písař - za vyluštění šifry prozradí, že heslo na audienci k šejkovi je JETEL.
Strážný - hlídá vchod do stanu, kde leží šejk. Pustí jen toho, kdo zná heslo. Případně za úplatek 1 zlatý.

Tedy jsou dvě cesty jak se dostat k šejkovi splněním dvou úkolů. Děcka půjdou ke strážnému. Musí mu říct, co potřebují. Ten jim řekne, že chce heslo a dál se s nima bavit nebude. Děcka musí obejít stanoviště, zjistit, jaké jsou tam úkoly a jaká je za to "odměna". Postupně tak přijdou na to, co je potřeba udělat, aby dosáhli svého cíle. Samozřejmě tam může být twist, že až se dostanou k šejkovi, zjistí, že ten má jen trenýrky a kaťata jsou v truhle, na které sedí. Jak ho přesvědčit, aby jim je ukázal? Samozřejmě hra musí být mnohem víc rozvětvená, než je naznačeno, aby měla smysl. Snad jsem to trochu líp vysvětlil. Děcka to většinou dost baví, je to náročné na týmovou spolupráci, zvláště když víc oddílů závodí v tom, kdo splní cíl první / splní jich co nejvíc. Ale taky je třeba připravit ten scénář, což také není jednoduché, aby to bylo dostatečně spletité a zároveň se v tom ještě orientovali všichni vedoucí. Na druhou stranu z pohledu hráčů není nutné, aby to bylo zas tak komplexní, jak si někdy člověk v roli organizátora myslí.
Naposledy upravil(a) Korhul dne 26. 7. 2021, 16:07, celkem upraveno 1 x.
Moje RPG Laboratorium a k němu vlákno na fóru. Malý svět pro osobní potřebu. Třeba se bude něco hodit i někomu jinému.
Konfigurátor substancí a nástrah pro DrD II
Deníky pro DrD II podle revize pravidel
Obrázek Obrázek Baltazar Paprika, trpaslík, knihvazač
Never attribute to malice that which is adequately explained by stupidity
Angri
Příspěvky: 104
Registrován: 6. 2. 2021, 01:40

Re: Larpík , Zajímavé hry apod. na dětský tábor

Příspěvek od Angri »

Jerson píše: 26. 7. 2021, 12:50 Ostrovy jsou dobrý nápad i z taktického hlediska, jen počítej s tím, že provazy se dají míčkem přehodit, což moc neodpovídá tomu, že má jít o torpédo.
U zásobovacích lodí nevím, zda budou dost zábavné, když nemůžou střílet. To už by bylo lepší dát jako ponorku čtyři lidi - kapitán vzadu, před ním "motor" (hráč který při pohybu vydává zvuky motoru) , před ním "sonar", který stále vydává zvuk "poiing"), a úplně vpředu "torpédomet". Při zásahu se mimo hrací plochu v rolích vystřídají a až si každý vyzkouší všechny funkce, tak ve hře končí.
Ahoj Jersone , tak jsem o tom ještě přemýšlel.
Člověk co by dělal sonar by se podle mě nudil - ale je pravda že po zásahu, by se zase měl vystřídat.
Kapitán lodi, ale vždy ví že se jedná o nepřátelskou či spojenecou ponorku, což nevím jak je v realitě.

Ponechám to asi na tom původním 3 hráči do ponorky.

Lodě bych nechal také 3 hráče s tím že jeden by mohl torpédovat ponorky, ale jen v případě:
Ten kdo vede hru by dal signál píš´talkou , kdy se musí všechny ponorky vynořit nad hladinu, proto aby nabrali kyslík (bohužel nevím jak to rozlišit - leda jedno písknutí - 1. skupina , dvě písknutí 2. skupina). Na další povel např. tři písknutí se mohou všechny ponorky ponořit)
Právě ve chvíli vynoření, by mohli střílet i lodě.

Ostrovy snad budou dobré, ponorky by tam mohli dělat blokády proti dovozu munice. Ale i tak je musím udělat dost veliké aby se to nezvrhlo, jen na hloučky ponorek kolem ostrovů.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22580
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Larpík , Zajímavé hry apod. na dětský tábor

Příspěvek od Jerson »

Takhle - ve čtyřech ponorkách nám bitva netrvala déle než tři minuty, takže myslím, že na nějaké přivážení zásob nebo blokády ani nedojde. V první fázi bych nechal jen ponorková družstva, nějaké fyzické překážky jako malé ostrovy, z nichž na několika můžou být míčky na doplnění munice, a po pár hrách uvidíš, zda je účelné nějaké herní prvky přidávat.
Angri
Příspěvky: 104
Registrován: 6. 2. 2021, 01:40

Re: Larpík , Zajímavé hry apod. na dětský tábor

Příspěvek od Angri »

Jerson píše: 26. 7. 2021, 16:23 Takhle - ve čtyřech ponorkách nám bitva netrvala déle než tři minuty, .....
Jersone , ještě jestli jsme to pochopil , tak vy hrajete ponorky každý proti každému ??
A jaká je velikost území pro ty 4 ponorky?? Stačí zhruba.
Angri
Příspěvky: 104
Registrován: 6. 2. 2021, 01:40

Re: Larpík , Zajímavé hry apod. na dětský tábor

Příspěvek od Angri »

Do úložiště zde:

https://drive.google.com/drive/u/1/fold ... 5o_8A6u7fe

Jsem přidal další Larpovou hříčku od Jasona Morningstara - Out of Dodge. (Opět přeložené do češtiny)
Zkušenosti z toho jsou takové, že jsem musel po čase partu která to hrála trochu popohánět v ději a nějaké kreativitě.
Dělal jsem to tak že jsem jim do kabiny automobilu házel papírky s tím co se děje okolo. Např. že jso usledování , že od nich tajemný muž naboural apod..

Co se týká hry Climb - tak tam je dobré to opravdu zahrát v noci ve stanech, mít připraveny helmy a horolezecké úvazky, čelovky. Podporuje to hodně atmosféru.

Pokud máte ještě někdo nějaké nápady, podklady pro zajímavou hru na tábor a jak vidíte hodí se cokoliv nejen Larp , ale třeba i hříčka tipu "Rudý říjen" (díky Jersone) , tak sem s tím.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22580
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Larpík , Zajímavé hry apod. na dětský tábor

Příspěvek od Jerson »

Angri píše: 26. 7. 2021, 23:34Jersone , ještě jestli jsme to pochopil , tak vy hrajete ponorky každý proti každému ??
A jaká je velikost území pro ty 4 ponorky?? Stačí zhruba.
Hrál jsem to jen na jedné akci, na tábory nejezdím. Takže tam jsme to hráli na čtyři a pak tři ponorky všichni proti všem, ale dá se to hrát i na týmy. A prostor tak 15×15 metrů stačil.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní hry“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů