Tvorba PC (apod.) her

Diskuze o jiných hrách, než jsou stolní RPG.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32254
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Tvorba PC (apod.) her

Příspěvek od Vallun »

Vallun píše: 29. 1. 2021, 13:57Dotaz - šlo by udělat "otevřený tech tree?" Tzn. aby člověk mohl ve hře vyzkoumávat i věci, které nebyly předem nastaveny/naprogramovány?
OnGe píše: 29. 1. 2021, 15:00Něco jako tohle? https://orteil.dashnet.org/nested
To je variace na to, co popisoval York jako skládání z fragmentů, ne?
OnGe píše: 29. 1. 2021, 15:00Jestli dokážeš navrhnout, jak by to mělo dělat, pak to nejspíš půjde i udělat. Mě třeba není jasné, co by se tam jako mělo za výzkumy objevovat a proč.
Na jak moc širokou odpověď máš náladu?:)

Kdysi jsem tady zmiňoval nápad na hru...když jsem přemýšlel, co vlastně od té hry čekám - co má přinést nového, tak jsme dospěl právě k tomu, že bych chtěl neotřelý systém výzkumu, který by co nejvíce odpovídal tomu, na co se hráč dosud zaměřoval. A jaké úspěchy a náhody jej potkaly...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Tvorba PC (apod.) her

Příspěvek od York »

Selhan píše: 29. 1. 2021, 15:54 No ty znalosti, co jsme zmiňovali na začátku - základy programování :D Co je array a co je rekurze použiješ všude, a je dobrý to chápat, a ne to jen slepě kopírovat z kódu, který někdo napsal před tebou.
Při práci na Alpha Prime jsem nic z toho nepotřeboval, a to jsem skriptoval skoro celej gameplay.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Tvorba PC (apod.) her

Příspěvek od OnGe »

York píše: 29. 1. 2021, 15:52 Specializace souvisí spíš s velikostí týmu než s tím, jestli tě za to někdo bude platit.
A že těch týmů, co jenom čekají na nějakého pořádného začínajícího designéra, jsou fakt mraky :lol:

Třeba Sid Meier navrhuje hry tak, že si dělá prototypy, přičemž části těch prototypů jsou pak použitlné (a použité) i ve výsledné hře (a občas tam až do konce zůstal i nějaký ten mockup). Taky tvrdí, že designér by si měl vyzkoušet všechny pozice, aby líp chápal problematiku a dokázal s těmi lidmi lépe mluvit. Nejde o to dělat všechno špičkově, ale rozumět tomu a nebýt závislý na někom dalším když chceš něco jen tak zkusit. A já si myslím, že má sakra pravdu.
Vallun píše: 29. 1. 2021, 15:59 Na jak moc širokou odpověď máš náladu?:)

Kdysi jsem tady zmiňoval nápad na hru...když jsem přemýšlel, co vlastně od té hry čekám - co má přinést nového, tak jsme dospěl právě k tomu, že bych chtěl neotřelý systém výzkumu, který by co nejvíce odpovídal tomu, na co se hráč dosud zaměřoval. A jaké úspěchy a náhody jej potkaly...
Tak širokou, abych asi pochopil jak si to představuješ. Máš-li ovšem konkrétní představu, jinak to nemá moc smysl.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Tvorba PC (apod.) her

Příspěvek od York »

Pak je taky praktickej ještě úplně jinej pohled - pokud chcete dělat hry podle sebe a nechcete to všechno dělat sami, nejlepší je začít se učit shánět prachy a vést firmu.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Tvorba PC (apod.) her

Příspěvek od OnGe »

Pak už na nějaké dělání her nebudete mít ani pomyšlení :)
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32254
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Tvorba PC (apod.) her

Příspěvek od Vallun »

OnGe píše: 29. 1. 2021, 17:46Tak širokou, abych asi pochopil jak si to představuješ. Máš-li ovšem konkrétní představu, jinak to nemá moc smysl.
Ta má hra by měla být variací na rozvojové strategie městečka (třeba jako Age of Empires), ale skromnější (cca v době 8.-10. století střední Evropy), rozhodně méne válečné, low epic, low fantasy, ale s výraznějšími fantasy prvky, nejpodobnější je tomu možná King of Dragon Pass s prvky Crusader Kings, ale zase by to mělo být trochu více grafické a urovnanější...

Každý nový dům je událost, kterou je třeba odpracovat, každý lidský život je vzácný... cesta za obzor může být riziko, a výprava do temného lesa chce přípravu a oštěp sebou! (Meč je vyložený poklad, seker je ve vesnici jen pár a každý si jí střeží).

Techtree, tedy možnosti vylepšování a výzkumu, by měl být zásadní pro postup ve hře. Body znalostí by se negenerovaly samy, ale musel bys na jejich získání vyčlenit nějakou pracovní sílu, nejlépe nějakého člobrdu s vyšší hodnotou inteligence a třeba vhodným traitem. A taky by bylo rozhodující, co bys jej poslal zkoumat - když budou ve vesnici jen dřevěné stavby a nepošlel ho někam jinam, tak žádnou technologii hliněných nebo kamenných staveb nevyzkoumá:) I když asi by šlo udělat, že může "volně přemýšlet" - pak by ale mělo vliv, co zaslechne za zprávy v hospodě atd. Nebo zjistí jinak - buď při výpravě za nějakou konkrétní znalostí (ale pokud nevíš o vesnici, kde tu znalost mají a kde je ta vesnice) tak to může trvat i hodně dlouho... nebo půjde na blind - pak ale může přinést cokoliv.

Chci, aby tam byl větší prvek překvapení, takže když pošleš výzkumníka (obyvatele vesnice s inteligencí třeba 15+2 koumat hliněné stavby, které máš ve vesnici 4, tak nevíš zda vyzkoumáš pátý typ stavby, nebo zlepšení stávající, nebo lepší dílčí techniku (zrychlení, zlevnění - klasika...).

Mým cílem je, aby každý měl co nejrší možnsot toho, co hce zkoumat...když někdo chce mít ve venisic první kamnený kostel široko daleko, tak aby s trochjou štěstí a spoustou úsilí mohl nejen ten kostel mít, ale i jej všestraně rozvíjet - nejen z hlediska stavební tehcniky, ale třeba i výzdobu, pomocné budovy, získávání relikvií.... Když někdo druhý bude chtít mít slavnou hospodu, tak aby mohl...(takže bude muset mít dobré jídlo, pití, a mít ho dostatek...) stejně tak, když se bude chtít zaměřit na lov, tak bude zkoumat lovecké zbraně, techniky chovatelství zvěře, stopování... A když někdo bude chtít, aby jeho víska byla hlavně základnou jeho bandy dobrodruhů - nebo naopak obchodní centrum kraje tak platí totéž:)

A to by mělo ideálně platit i pro činnosti, které dopředu nepředpokládáme...jenže to bys asi potřeboval prakticky umělého pána jeskyně nejspíš:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12357
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Tvorba PC (apod.) her

Příspěvek od Ecthelion »

Tak možná to tady trochu zchladím...

Zaprvé disclaimer, tento názor je formován zkušenostmi pubertálního Ectheliona z doby před více než 15-ti lety. Což je shodou okolností doba předunityovská. A doba před indie explozí.

Problém té doby byl, že ještě nevyšlo Unity a ani UT nebylo volně k dispozici. Takže všichni hardcore kodili v OpenGL API vlastní enginy a bez programátorů (jakože hardcore programování) to fakt nešlo. Takže jsme dali dohromady team, začali psát design dokumenty, modelovat a animovat. První projekt byl mimochodem steampunková zavodní hra s létadlami. Možná vám to něco připomíná. Potom co byl hotový design dokument, komplet dvě mapy a rozanimované létadla, tak řekl programátor, že není schopný dát ten engine dohormady tak, aby to funogvalo. Tak jsme to scrapnuli a začli znova. A potom znova. Pak ještě mockrát. Pokaždé něco chcíplo na něčem, co bylo mimo naši kontorlu. Potom co se poslední projekt rozpadl a kromě techdema z něho zbylo jenom komiksové intro, jsem se radši ustili do komiksů plmou vervou. Sice trvalo dalších 10 let, než se to vůbec dalo publikovat, někde po cestě přišli Příběhy... ty věci co jsme se v Gamedev naučili jsme zužitkovali. Ale že by z toho vzniklo za asi 6 let co jsme se tomu věnovali naplno něco jiného... to ne. Od koncepce nápadu k dokončení je ve hrách šílená cesta a až absurdní množství práce.

Takže ve zkratce, stojí tě to spoustu práce, času energie a zdraví, a stejně to nejspíš chcípne a nezbyde ti nic v ruce. To riziko, že ten projekt po cestě umře je šílené. Plus technologie se stále posouvají a co letos vypadá dobře za dva roky nebude nikoho zajímat. Žádné jiné médium nestárne tak rychle.

Část těch věcí dneska, co jsem doteď napsal, dost odpadá. S Unity (nebi Godotem, víte co myslím), jste si schopní udělat spoustu věcí sami. Určitě bychom dělali mnohem méně ambiciózní projekty. Ale pořád zůstává extrémní možství věcí, které musíš v jednom šlověku dělat, aby ses k něčemu dohrabal. A konkurence ve hrách je tak šílená, že ve výsledku o tvou hru niko nezavadí (to ti může být jedno, ale patří to k tomu.)

Jo a tvorba her taky stojí za prd, protože komunity kolem her jsou toxické. Komunity kolem AAA jsou vyloženě děs. Fanoušci kolem indie a kolem game developmnetu na tom jsou líp. Ale žádný zázrak to není.
Tehdy komunita kolem Českých her.cz jakž tak šla. Ale i tak to bylo o řád horší než naše fórum. Nepamatuju si, že by se na Gameconu lidi porvali ve Foyeru před zraky všech návštěvníků jako vyústění flamů na fóru. Ale na GDS (což byla tehdy taková slezina Českých her sponzorovaná Microsoftem), se to regulérně dělo. Jak je to dnes, těžko říct. Ale úplně nebudu moc sázet na to, že to bude lepší.

Pokud není tvoje niterná touha vyjádřit se není dělání her, pokud neusínáš a nevstávaš s myšlenkou na hry, tak to kašli. Je hodně uměleckých oborů s mnohem lepším poměrem časové investice a výsledku.
Ale tedy pokud do toho půjdeš, tak zlatá rada zní: dělej co nejjednodušší projekt, co můžeš. Jakákoliv přílišná rozsáhlost, či komplexnost tě zabije.

Ale musím přiznat, že Markyho výtvor mě zase trochu nadchlul a trochu toho démonka hluboko v lebce povzbudil... musím ho zase zahnat do hlubin. $D
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Tvorba PC (apod.) her

Příspěvek od York »

Já jsem měl kdysi obrovský štěstí, že jsem hned po škole naskočil do fungující firmy a rozjetýho projektu s vydavatelem*. Stejný to je ostatně s tvorbou stolních RPGček. Pokud chcete mít za sebou vydanou, hranou hru, zdaleka nejrozumnější je přidat se k týmu kolem nějaký zavedený hry zaštítěnýmu funkčním vydavatelem, což teda u nás nedávno znamenalo DrD II a teď JaD.


* a smůlu, že vydavatel v průběhu projektu zkrachoval a firma se z toho už pak nedokázala vyhrabat.
Uživatelský avatar
Naoki
Příspěvky: 5466
Registrován: 2. 10. 2006, 21:04

Re: Tvorba PC (apod.) her

Příspěvek od Naoki »

A že se lidi k tomu JaD hrnou...
It is often the case that those who strongly advocate for social causes are driven less by a feeling of compassion towards the poor and weak, but more by a feeling of hate towards the rich and powerful.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16253
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Tvorba PC (apod.) her

Příspěvek od MarkyParky »

Ale musím přiznat, že Markyho výtvor mě zase trochu nadchlul a trochu toho démonka hluboko v lebce povzbudil... musím ho zase zahnat do hlubin.
Jo. Já se přiznám, že kdykoliv přidělávám novou funkci, tak se ve mě na povrch dere démon, který říká:

Udělej z toho Tower Defense, kde hráč bude umisťovat místo věží pasti a potvory a budou mu tam chodit vlny hrdinů.

A je to strašný zápas ho zapudit a udržet koncentraci na "děláš si support engine na mapy pro hranice RPGček online nebo a projektorem..."

Ale mám teď naštěstí doma maleho pomocníka, co mi vždycky připomene, jaké mam časové možnosti a jaké si mohu dovolit cíle.. což démona spolehlivě zapudí.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22580
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Tvorba PC (apod.) her

Příspěvek od Jerson »

York píše: 29. 1. 2021, 23:22Pokud chcete mít za sebou vydanou, hranou hru, zdaleka nejrozumnější je přidat se k týmu kolem nějaký zavedený hry zaštítěnýmu funkčním vydavatelem, což teda u nás nedávno znamenalo DrD II a teď JaD.
Hm, a znáš snad poměr týmově vyvíjených her k počtu vydaných her, nebo spíše vycházíš z toho, že u nás vyšlo tak málo her, že můžeš vzít dvě z nich a na nich zkoušet dokazovat celkem libovolnou tezi?

Mluvil jsem s několika lidmi, kteří se přidali do vývojového týmu DH, aby ho zase opustili, když zjistili, že není šance své myšlenky do hry dostat. Na DrD+ i DrD2 "zavedeného vydavatele" také pracovali jiní lidé na začátku a na konci, a ještě jiní lidé dělali následné odstranění chyb. Takže když bych chtěl zrovna na těchto případech něco dokázat, tak třeba tezi Pokud chceš mít za sebou vydanou hru, ke které jsi také nějak přispěl, rozhodně se nepřidávej k vývoji hry zavedeného jména.
Čímž nemyslím, že by tohle tvrzení bylo pravdivé, jen chci ukázat, že při správném zúžené výběru můžeš na stejném vzorku obhajovat ledacos.
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12357
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Tvorba PC (apod.) her

Příspěvek od Ecthelion »

Jen pro záznam, řešil jsem scénář, kdy děláš na vlastní hře, kterou sis vymyslel nebo vybral a máš výraznou tvůrčí kontrolu nad výsledkem. Takže ta hobby/indie cesta.
Pokud by do té rovnice přibylo, že to chce někdo dělat fulltime a vydělávat si tím na živobytí, je to úplně jiná diskuze (a dle mých zkušeností/informací diskuze ještě temnější).

To, že prostě děláš na hře někoho jiného od 9 do 5, jsem neřešil vůbec.
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Tvorba PC (apod.) her

Příspěvek od OnGe »

Vallun: tohle je příliš vágní na to, aby se s tím dalo něco udělat. Předně, činnosti, které dopředu nepředpokládáš v té hře těžko mohou být. Protože kde by se tam jako vzaly? Jsou věci, co se dají generovat procedurálně, ale zrovna tohle to podle mě moc není. Potřebuješ aby to dávalo smysl a mělo to nějaký kontext. Než bys naučil počítač tohle vymýšlet, tak to desetkrát postavíš sám. Další věc je, že potřebuješ aby se v tom hráč vyznal, jinak budeš mít hru, co se nějak hraje sama a hráč působí jen jako generátor náhody. Což nebývá moc zábavné. Což je u hry tak trochu problém.

Co by mi dávalo smysl jako řešení toho co popisuješ je strom s listím (tj. máš klasický strom, kde se k možnostem dostáváš z výchozího kmene po větvích, které se dál dělí, ale každá ta větev má na sobě sadu dalších možností - tedy listy). Takže třeba větev "hliněné stavby" pod sebou bude mít třeba max. počet pater, náročnost na materiál, náročnost na práci, odolnost, krásu a co já vím jaké parametry můžeš od staveb očekávat. Jakmile vyzkoumáš hliněné stavby, dostaneš se k těmhle věcem. Ty můžeš vylepšovat pořád dokola a dosahovat lepších výsledků.

Aby se dosáhlo toho, že musíš nejdřív ten nápad někde obšlehnout (což mi nepřijde jako moc dobré, protože to bys pak musel mít po světě rozházené všechny technologie už na začátku hry, nebo je tam dodatečně vnášet nějak arbitrárně), dalo by se do toho stromu ještě zakomponovat viditelnost. Tj. jestli víš, že tahle technologie vůbec existuje, abys na ní mohl pracovat. Odkrývat je můžeš třeba tím, že někdo přijde tam, kde to už mají, nebo přijde někdo odtamtud a pustí si hubu na špacír a tak.

Vlastně by možná úplně nejlepší bylo to necpat do stromu, ale mít prostě technologie a pod ně spadající vylepšení. Dokud to někdo někde neobjeví, tak o tom prostě nevíš. Pak by se tam ještě daly natahat nějaké synergie (třeba že ti hrnčířství nějakým způsobem pomůže s hliněnými stavbami a naopak). Pokud technologie odemykáš tak, že je odkoukáš, nepotřebuješ strom.

A je nepochybně spousta dalších způsobů, jak by se to dalo udělat.

Kvalita hospody ve výsledku bude muset být jedna hodnota, kterou budeš poměřovat (ať už proto, abys zjistil, jestli je ta hospoda dost dobrá na nějakou událost, nebo jestli je lepší než mají vedle, nebo jestli je nejlepší na světě). Můžeš to skládat z desítek faktorů, ale stejně se potřebuješ dobrat k jedné hodnotě. Z jakých faktorů se to bude skládat musíš navrhnout, protože to se samo neudělá způsobem, který by hráči dával smysl.
Vallun píše: 29. 1. 2021, 20:15 nejpodobnější je tomu možná King of Dragon Pass s prvky Crusader Kings, ale zase by to mělo být trochu více grafické a urovnanější...
...a nebo si můžeme prostřelit hlavu!

Tyhle požadavky jsou příliš náročné na to, aby se to dalo zvládnout, navíc celkem v rozporu s tím co píšeš dál. Chceš aby to bylo urovnanější a více grafické, ale aby se pracovalo s předem nepřipravenými událostmi, které je z logiky věci dost těžké nějak graficky znázornit a ještě k tomu to udělat srozumitelně.

Nastavování nereálných požadavků je, řekl bych, hlavní důvod pohoření a zdrojem většiny hororových příběhů, které kolem dělání her můžeš slyšet. Na první pokus je to úplně sebevražda. Je to něco jako kdyby se neplavec pokusil začít s plaváním tak, že skočí z nejvyššího stupně skokanské věže, ze štaflí a ani se moc nestará, jestli je v tom bazénu voda.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Tvorba PC (apod.) her

Příspěvek od York »

Jerson píše: 30. 1. 2021, 07:23Mluvil jsem s několika lidmi, kteří se přidali do vývojového týmu DH, aby ho zase opustili, když zjistili, že není šance své myšlenky do hry dostat.
Jasně. S velikostí týmu klesá poměrnej příspěvek každýho člena a taky se různí členové různou měrou podílí na jednotlivejch částech. Designér obvykle až tak moc nekecá do toho, jak to bude naprogramovaný, a programátor zase moc nekecá do designu. Kromě toho málokdy funguje demokracie, a zdaleka největší slovo má ten, kdo to platí - to je přesně to, proč jsem říkal, že pokud má někdo ambice dělat nějakou větší hru (oproti dělat na nějaké větší hře), tak to znamená vedení projektu, shánění financí, najímání lidí do týmu a takový věci. A i tak máš slušnou šanci, že nebudeš dělat svoji hru, protože na tu ti prachy nikdo nedá, takže se spokojíš s něčím poptávaným.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32254
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Tvorba PC (apod.) her

Příspěvek od Vallun »

OnGe píše: 30. 1. 2021, 11:36.
OnGe, předně díky za odpověď:)
Vallun: tohle je příliš vágní na to, aby se s tím dalo něco udělat. Předně, činnosti, které dopředu nepředpokládáš v té hře těžko mohou být. Protože kde by se tam jako vzaly? Jsou věci, co se dají generovat procedurálně, ale zrovna tohle to podle mě moc není.
To je právě to, na čím tak nějak uvažuji...
Než bys naučil počítač tohle vymýšlet, tak to desetkrát postavíš sám.
Asi máš pravdu, nicméně já dávno pochopil, že ten nápad není v mých silách realizovat a teď jen dumám a občas diskutuju o tom, co by nějak šlo:)
Další věc je, že potřebuješ aby se v tom hráč vyznal, jinak budeš mít hru, co se nějak hraje sama a hráč působí jen jako generátor náhody. Což nebývá moc zábavné.
Ne, chci opak, tedy aby hráč měl větší možnost customizovat svou vesnici a hru více než v jiných titulech - což je samozřejmě předpoklad úplně pitomý pro tvorbu hry svépomocí:D
Co by mi dávalo smysl jako řešení toho co popisuješ je strom s listím
Jasně, částečně skrytá techtree je základ, do beru jako nějakýs tandart...a chci vymyslet něco lepčejšího:)
Aby se dosáhlo toho, že musíš nejdřív ten nápad někde obšlehnout (což mi nepřijde jako moc dobré, protože to bys pak musel mít po světě rozházené všechny technologie už na začátku hry, nebo je tam dodatečně vnášet nějak arbitrárně), dalo by se do toho stromu ještě zakomponovat viditelnost. Tj. jestli víš, že tahle technologie vůbec existuje, abys na ní mohl pracovat. Odkrývat je můžeš třeba tím, že někdo přijde tam, kde to už mají, nebo přijde někdo odtamtud a pustí si hubu na špacír a tak.
No, vymslet něco bez základu jde, ale je to těžší/stojí to více zdrojů:) Malé výpravy budou abstraktní a lze narazit na indicii i jinde, než v jiné vesnici...třeba trosky starých římskýchs taveb mohou iniciovat výzkum kamenného stavebncitví...nebo najdeš v dungu knihu...

Vlastně by možná úplně nejlepší bylo to necpat do stromu, ale mít prostě technologie a pod ně spadající vylepšení. Dokud to někdo někde neobjeví, tak o tom prostě nevíš. Pak by se tam ještě daly natahat nějaké synergie (třeba že ti hrnčířství nějakým způsobem pomůže s hliněnými stavbami a naopak). Pokud technologie odemykáš tak, že je odkoukáš, nepotřebuješ strom.

- samostatné technologie - ona nikde nebude záložka na výzkum, jako je v CK:) Když budeš chtít zkoumat, musíš to dát nějakému člobrdovi nebo člobrdici za úkol...a třeba tod řív enebo později něco přinse:)
Kvalita hospody ve výsledku bude muset být jedna hodnota, kterou budeš poměřovat
Mne asi nejde o to být schopen určit, která hospoda je objektivně nejlepší na světě, ale aby se hráč mohl zabývat rozvojem své hospody a jiný zase kostelem, třetí bude řešit polní zemědělství, čtvrtý sbírat trofeje, patý stavět nejlepší družinu dobrodruhů, šestý zase získávat informace obchodem:)

(ať už proto, abys zjistil, jestli je ta hospoda dost dobrá na nějakou událost, nebo jestli je lepší než mají vedle, nebo jestli je nejlepší na světě). Můžeš to skládat z desítek faktorů, ale stejně se potřebuješ dobrat k jedné hodnotě. Z jakých faktorů se to bude skládat musíš navrhnout, protože to se samo neudělá způsobem, který by hráči dával smysl.
Tyhle požadavky jsou příliš náročné na to, aby se to dalo zvládnout,
Tak....hodně by mne zajímalo, co by se dalo zvládnout, kdyby se stálé osazenstovo RPGf spojilo a chtělo nějaký podobně ambiciozní projekt fakt udělat:) Ale jasně, nesmyslně náročné to je...:)
Chceš aby to bylo urovnanější a více grafické, ale aby se pracovalo s předem nepřipravenými událostmi, které je z logiky věci dost těžké nějak graficky znázornit a ještě k tomu to udělat srozumitelně.
No, to má dvě roviny
- část obsahu by měly generovat hráči svou itenrakcí, respektive tím, jak povedou svou ves.
- v grafické rovině si to představuju dost jako umělého PJ (tedy že bude hra postupovat tak, jak postupuju já, ale precizněji a graficky zručněji) - takže když se hráč rozhodne, že chce postavit kamennou přehradu, která ve hře není, tak hra najde pár vhodných obrázků a z nich vygeneruje takvou stavbu ve hře:)
Když bude chtít hráč vyvinout srubové "paneláky", tak by měl moci;) Stejně jako když bude chtít vést svou vensici po hobitsku v jendé velké noře...:)
Nastavování nereálných požadavků je, řekl bych, hlavní důvod pohoření a zdrojem většiny hororových příběhů, které kolem dělání her můžeš slyšet. Na první pokus je to úplně sebevražda. Je to něco jako kdyby se neplavec pokusil začít s plaváním tak, že skočí z nejvyššího stupně skokanské věže, ze štaflí a ani se moc nestará, jestli je v tom bazénu voda
To máš určitě pravdu:)

Dotaz - je nějaká srozumitelná knížka v češtině o tom, co momentálně umí umělá inteligence/výpočetní technika?
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní hry“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů