Gamebooky

Diskuze o jiných hrách, než jsou stolní RPG.
Odpovědět
Pepa
Příspěvky: 3233
Registrován: 25. 5. 2013, 15:00

Re: Rozličný pokec, aneb (2)

Příspěvek od Pepa »

Ad Lone Wolf: Ano. To, že jde o dlouhou kampaň, má zase tu nevýhodu, že když člověk vlastní pár (náhodných) dílů, tak mu to nemusí dávat smysl. Nejsem si ale jist, jestli to je bez předmětů z předchozích dílů nedohratelné. Myslím, že to jde dohrát všechno i samostatně.

Ad Ve službách krále Reginalda: Tento gamebook napsal Michael Bronec (poměrně velká "ryba" na české fantastické scéně; přeložil Amber a mám pocit, že to je jeden ze zakladatelů Altaru; v současnosti vlastní nakladatelství Straky na vrbě). Je to jeden z nejhorších gamebooků, které jsem kdy hrál. Co je zábavného na procházení nekonečně velkým prázdným hradem? Co je zábavného na průchodu nekonečně dlouhou chodbou plnou: "CVAK. Právě na tebe vystřelila šipka"? Když jsem byl malý, tak jsem z tohohle gamebooku měl noční můry. (To jakože fakt.) Za poznámku ještě stojí to, že charakteristky postavy a nestvůr docela připomínají Dračí Doupě. Když k tomu ještě přičtete, že na konci knihy tam je "reklama" na Dračí Doupě, tak je opravdu docela možné, že tento gamebook měl být jakousi reklamou na Dračí Doupě.

Karotka: Jj. Je to osmý díl série Fighting Fantasy - V bažinách škorpiónů.
Uživatelský avatar
Karotka
Příspěvky: 1110
Registrován: 21. 9. 2011, 21:42
Bydliště: Praha

Re:

Příspěvek od Karotka »

Pepa píše: "CVAK. Právě na tebe vystřelila šipka"
Zranění 1/4, Šok 1/4. Ti ty noční můry i věřim. Doufám, že se ti teď mojí vinou nevrátí.
Ale celkem se mi tam líbilo počítání přesvědčení. Mělo to různý konce podle toho, jestli si hrál Mirka Dušína nebo obdobný hovado, jako jsou ti goblini. Ty jo, vzpomínky ožívají...
Sadako píše:On někdo vážně hraje gamebooky?
Já měla za to, že to je slepá vývojová větev, která už dávno chcípla.
Jako já vlastně taky. Hrál jsem je tak před 20 lety. No ale tahle debata mě trochu nahlodala, že bych si mohl zanekromantit a něco si zase zahrát. Možná je to jen nostalgie na doby, kdy jsem měl hodně vlasů, krásnou budoucnost před sebou a tak, ale možná je to fakt dobrý.

...

Nekro, už je ti to všechno jasný?

Tradiční jasnozřivost depresivních, často popisovaná jako radikální nezúčastněnost ve vztahu k lidským starostem, se projevuje v první řadě nezájmem o problémy, které vskutku nejsou příliš zajímavé.
(M. Houellebecq)
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Pieta píše:Ale no tak - takovejch let jsi na internetu, a věříš, že někdy něco může doopravdy chcípnout?
Ale gamebook?
Já četla přesně jeden a přišlo mi to jako mizerná náhrada počítačové hry pro lidi, co umí číst a nemají komp. Celkem mě překvapilo množství lidí, které tenhle podivný hybrid zajímá.
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10160
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: Rozličný pokec, aneb (2)

Příspěvek od ilgir »

Sadako: špatný úhel pohledu. Film také není náhradou za knihu. Pokud je něco hybrid, tak třeba tohle: https://boardgamegeek.com/boardgame/341 ... ian-nights
To je totiž kříženec deskovky a gamebooku. Má to herní plán s figurkami, ale i třísetránkovou bichli s odkazy. :D
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozličný pokec, aneb (2)

Příspěvek od OnGe »

Sadako, možná to souvisí s tím, že někteří z nás se ke gamebookům dostali v době, kdy uměli číst a počítač se nevešel do kapsy. A že dobrá počítačová hra té doby byl pacman či prehistoric.

Co tohle? To by tě bavilo?
http://www.inklestudios.com/sorcery/
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Pepa
Příspěvky: 3233
Registrován: 25. 5. 2013, 15:00

Re: Rozličný pokec, aneb (2)

Příspěvek od Pepa »

Sadako píše:Já četla přesně jeden a přišlo mi to jako mizerná náhrada počítačové hry pro lidi, co umí číst a nemají komp.
Tak v těch devadesátkách uměli číst všichni a kompl neměl nikdo :D Takže mi to přijde docela logické... :) V dnešní době už gamebooky mají v počítačových hrách těžkou konkurenci, ale jak říká Ilgir - je to prostě jiné médium a nějaké hráče si to stále ještě najde.

Co mě osobně štve je současná cena gamebooků. 250 Kč za malou, tenkou knížečku? To se prostě Skaven (nebo kdo) asi zbláznil... :-?
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozličný pokec, aneb (2)

Příspěvek od OnGe »

Kolik by sis tak představoval, za malou tenkou knížečku?
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Lemmy
Master Discussion Killer
Příspěvky: 4135
Registrován: 17. 10. 2008, 09:37

Re: Rozličný pokec, aneb (2)

Příspěvek od Lemmy »

Pepa píše: Co mě osobně štve je současná cena gamebooků. 250 Kč za malou, tenkou knížečku? To se prostě Skaven (nebo kdo) asi zbláznil... :-?
Na internetových bazarech se dá sehnat hraný (nebo i nový) gamebook za 30 kaček. A kdo si trochu počká, prohlíží nabídky a má štěstí, může sehnat sadu gamebooků v přepočtu ještě levněji. Případně antikvariáty, knihovny a tak.

Ale neviděl bych v tom rozpor dát za nový gamebook tolik. To je to samý, jako dát tolik za knihu v knihkupectví, když jí stejně jako gamebook nebo můžu koupit přes inzerát levněji nebo si jí půjčit v knihovně.
Navíc gamebook může být pro tvůrce stejně, ne-li víc práce, než napsat klasickou knihu.

Je to to samý, jako cena za CD nosič, koncert, atd...

Nebo to samý jako dát 800 za novou deskovku, když je to v podstatě mnohdy jen pár dobře potištěných tvrdých papírů s figurkami a krabice (a pár nápadů tvůrce nějak pospojovaných a vyvážených, stejně jako v gamebooku).

Další věc, kterou je dobré vzít v úvahu je, na jakou dobu dokážou ty věci člověka zabavit (tady může mít gamebook mnohem lepší skóre, než klasická kniha, ale být o hodně vzadu za deskovkou nebo rolleplaying hrami, které v poměru cena na hodinu zábavy nemají v tomhle výběru moc konkurence ;)).
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Mně to přišlo nanicované i v době, kdy jsem přečetla svůj asi jediný gamebook, tj. na prvním stupni ZŠ v těch zmiňovaných 90. letech. Nicméně, teď máme rok 2016 a počítač má (téměř) každý, proto mě to překvapilo.
Pepa píše:Co mě osobně štve je současná cena gamebooků. 250 Kč za malou, tenkou knížečku? To se prostě Skaven (nebo kdo) asi zbláznil...
Se obávám, že o moc níž jít nelze, pokud chtějí dodržet určitou úroveň kvality.
OnGe píše: Co tohle? To by tě bavilo?
http://www.inklestudios.com/sorcery/

Nevím, moc se mi nelíbí, jak to vypadá. Sice Sorcery vágně připomíná jRPG, která hraju poměrně ráda, ale ta mi sedí výtvarným stylem.

Btw. když chci hru se spoustou textu a různými konci, hraju visual novels, případně různé mixy indie RPG/adventury vyrobené v RPG makeru, jsou toho tuny. Mě prostě vzhledem k výběru her překvapilo, že se dnes ještě někdo obtěžuje s gamebooky.
Nicméně uznávám, že zážitek, který zprostředkovávají, je asi unikátní.
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Uživatelský avatar
Tavicz
Příspěvky: 70
Registrován: 27. 8. 2010, 13:45
Bydliště: Albireo, Dálavy

Re: Rozličný pokec, aneb (2)

Příspěvek od Tavicz »

Reginald byl dlouho nesehnatelný, ale nedávno jsem ho objevil ke stažení v PDF. A je pořád skvělý.
Pepa
Příspěvky: 3233
Registrován: 25. 5. 2013, 15:00

Re: Rozličný pokec, aneb (2)

Příspěvek od Pepa »

Kdysi stály gamebooky 100 Kč. Jestli se od těch dob zvedla cena papíru 2,5-násobně, tak mlčím... :)
Uživatelský avatar
Tavicz
Příspěvky: 70
Registrován: 27. 8. 2010, 13:45
Bydliště: Albireo, Dálavy

Re: Rozličný pokec, aneb (2)

Příspěvek od Tavicz »

Nejvíc rostla cena papíru v roce 2010. Naopak od roku 2015 jde cena mírně dolů. Cena RPG nebo gamebooků se ale odvozuje od ceny papíru jen velmi částečně. Nejpodstatnějšími složkami jsou ceny licencí (u překladů) a cena lidské práce (u vlastních věcí i překladů). A cena lidské práce i licencí šly od 90. let nahoru výrazně.
Uživatelský avatar
Invictus
Nerozhodný volič
Příspěvky: 7462
Registrován: 21. 11. 2005, 02:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozličný pokec, aneb (2)

Příspěvek od Invictus »

Tak problém je, že knihu tisknout v době elektronických nosičů je podobně cenově efektivní, jako kdybyste si před 50 lety nechali udělat ručně přepsanou knihu. Je to prostě drahá sranda, kde náklady na obsah jsou mimořádně nízké oproti nákladům na fyzickou kopii. Pak se není čemu divit, že zákazníkům se ta cena zdá být nějak moc vysoká v porovnání s jiným zbožím. Holt nemají kupovat luxusní výrobek, když chtějí jednorázově přečíst a zahodit.
Iron Within
Iron Without
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4816
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: Rozličný pokec, aneb (2)

Příspěvek od midewiwin »

Cena papíru není pro kalkulaci ceny jednoho výtisku rozhodující. Když odhadneš poptávku a ochotu vysolit sumu za výtisk, můžeš stanovit náklad, tj. počet výtisků. Čím víc jich necháš tisknout /a dokážeš je prodat/, tím se ti zlevní předtisková příprava, včetně práce grafika, korektora atd.
Ta stojí stejně, ať vytiskneš sto exemplářů anebo tisíc, a je to rozhodně víc než rozdíl v ceně papíru u stovky a u tisícovky výtisků.
Samozřejmě taky záleží na náročnosti knihařiny, jestli to bude brožura nebo něco dražšího. Tady pak můžeš plakat nahlas, když ti tu špatně odhadnutou haldu nikdo nekoupí.
Pořád jsou obory, kde se papír nedá elektronickým nosičem nahradit. Já třeba mluvím z pozice vydavatele doprovodných tiskovin k výtvarným výstavám. Tady ta elektronická forma moc nezaujala.
Čas neexistuje.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozličný pokec, aneb (2)

Příspěvek od OnGe »

Pepa píše:Kdysi stály gamebooky 100 Kč. Jestli se od těch dob zvedla cena papíru 2,5-násobně, tak mlčím... :)
O ceně papíru to tak úplně není. Názrovně ti to vysvětlím, ale nejprve mi řekni, kolik peněz chceš za hodinu své práce.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Odpovědět

Zpět na „Ostatní hry“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů