Univerzální králi křižáckých Evrop v totální vojně

Diskuze o jiných hrách, než jsou stolní RPG. Je libo počítačové hry, deskovky, nebo LARP? Přijďte si popovídat s ostatními hráči.
Odpovědět
Vallun
Kontaktovat uživatele:

Re: Univerzální králi křižáckých Evrop v totální vojně

Příspěvek od Vallun » 16. 8. 2013, 06:31

Res - takže aliančním leaderem je ten, kdo vyvolá válku? to je tedy dosti na palici...myslel jsem,že je to dáno nějakou "dohodou"...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.

Resurrection

Příspěvek od Resurrection » 16. 8. 2013, 06:37

Vallun píše:Res - takže aliančním leaderem je ten, kdo vyvolá válku? to je tedy dosti na palici...myslel jsem,že je to dáno nějakou "dohodou"...
V EU3 to byl nejsilnější stát v alianci. V EU4 je to buď ten kdo vyvolá válku / ten kdo je napaden. Určitý smysl to dává, ale rozhodně ne v tom, že tento slabší partner (ač "lídr") může vyjednávat cokoliv i za své silnější (často mnohem) spojence. To je přesně typ mechaniky, který prostě rozbili (sice se dá vypnout předávání provincií, ale už ne to zrušování cizích smluv třeba...). A ještě jsem se nerozhodl, jestli se mi líbí nebo nelíbí odstranění kaskádových aliancí.....
Secrets are power.

Invictus
Nerozhodný volič
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Invictus » 16. 8. 2013, 06:39

Mě nejvíc bavila EU2. Bohužel v EU3 jsem nepobral finanční systém, který byl imho deafultně bankrotující a hlavně mě iritovala nevýonnost obchodníků. Pokud toto zmizelo z EU4, tak bych tomu i přes ty Resem zmíněné "výhody" asi dal šanci.
Iron Within
Iron Without

Resurrection

Příspěvek od Resurrection » 16. 8. 2013, 06:43

Invictus píše:Mě nejvíc bavila EU2. Bohužel v EU3 jsem nepobral finanční systém, který byl imho deafultně bankrotující a hlavně mě iritovala nevýonnost obchodníků. Pokud toto zmizelo z EU4, tak bych tomu i přes ty Resem zmíněné "výhody" asi dal šanci.
Finanční systém je mnohem lepší a jasnější, ale nedá se prakticky kontrolovat (narozdíl od EU3), což podstatně ubírá flexibilitu, ale možná to má něco do sebe. Ještě jsem se taky nerozhodl, jestli se mi líbí nebo ne.

Obchodování je kompletně předělané (snad jediná fakt nová věc) a celkem se mi líbí, jenom to teda úplně nechápu zatim. A v EU3 mohli být obchodníci sakra výnosní. Jednou jsem za Holandsko byl kvůli jejich výnosnosti asi 30 techů před ostatními. Pak se dali dělat takové machrovinky jako porazit 100 tisícovou rakouskou armádu s 15 000 vojáky. :-)

EDIT: Jo a techovat moc napřed už taky nejde. :-( Cena za tech o 2 levely nad současným historickým techem je víc jak 1000 "monarch points" a člověk může mít max 999 "monarch points"...
Secrets are power.

Vallun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vallun » 16. 8. 2013, 06:57

tak to je pěkně na houby, mne vždycky bavilo mnohem spíš mít vyšší kvalitu než kvantitu...

No, tak to ej ta mnichovská dohoda (byť to není zcela přesné) fakt na houby...leda bys to chtěl zneužívat - uzavřel alianci, hned vyhlásil válku, okradl ostatní...:/

Invictus
Nerozhodný volič
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Invictus » 16. 8. 2013, 08:17

S obchodníky se dalo čarovat dobře za vyspělé evropské země, ale já měl vždycky úchylku hrát nějaké takové zaprděné národy, ideálně v Asii nebo Africe, kde byly nízké výnosy a přiom cena za poslání obchodníka stejná a tudíž devastující.
Na kvalitu jsem obvykle jel taky, stejnak attrition damage je sama o sobě důvod proč nejít do kvantity, jen ty techy mi přišly někdy zbytečně blokované pro neevropské státy.
No nic, možná na to o víkendu mrknu.
Iron Within
Iron Without

Blaine

Příspěvek od Blaine » 16. 8. 2013, 08:24

Res: Pockej, pockej. Vedouci valky v alianci muze nechat tebe neco zaplatit? To snad nemuze. A dalsi vec je, ze pokud jsi dost velky, tak mas u sve vlajky ve vedeni valky minusko - cz znamena, ze leader aliance NEMUZE davat tvoje veci nepriteli. Dalsi z potencialu je nemit aliance (to jsem obcas delal v EU3) anebo se ucastnit valek jako soucast koalice a tam snad nemusis platit za odmitnuti jit do boje proti cily koalice.
Ohledne ekonomiky, Invictus ma pravdu v tom, ze byla automaticky deficitni, protoze vsechno co se vydelavalo, tak se okamzite utracelo do techovani, v EU4 mas jasny prehled za co penize utracis a kolik vydelavas.
Obchodni system funguje jako kyble. Trade nody jsou kyble a budto muzes prelivat vodu z jednoho kyble do durheho nebo muzes z toho sveho kyble (to je kybl v miste, kde mas svoje provincie) zalevat svoji zemicku zlataky. Cim vetsi mas obchodni power (merchant, pocet provincii v miste trade nody, obchodni barky a dalsi modifiery) tim vic odebiras penez z nody. Muzes udelat takovou pavucinu (podle sipek, po ktery penize mezi jednotlivymi kybly tecou), ktera ti smeruje penize k tobe domu. Je to hodne zajimavy proces, ktery je rozhodne lepsi jak strasne nepruhledny system ve trojce, ktery byl relativne o nahode. Pokud clovek nehral za merchant republiku samozrejme, tak to bylo plne vyhod. Hansa s Lubeckem byla takovy powerhouse, ze jsem zvladl v jendom multiplayeru sponsorovat svuj rozvoj, valku Bavorkska proti Cesku a osvbozeni Byzantskych zemi od Ottomanske nadvlady.
Mimochodem v moji hre se ted nachazim ve velkem boomu rozvoje Portugalskeho kralovstvi. Kolonie, kolonie, vsude kde se podivas. Tech v military jsem predbehl vsechny sve sousedy, konecne jsem si udelal i -20% building cost a diky tomu mam i National Idea -25% building cost, takze budovy stavim za strasne malo. A diky tomu se mi strasne jednoduse tedka plnila serie misi o postaveni pevnosti lvl 3.
Vallun: Ono je to o tom, ze to nebylo tak jednoduche ani v EU3, jak se z Resova postu muze zdat. Pokud jsi technologicky predbehl dobu, napriklad jsi chtel zacit delat tech lvl 15 v dobe, kdy vsichni ostatni meli tech tak lvl 10, tak ti to psalo: jsi napred, mas to hrozne moc drazsi. I ti to psalo o kolik let jsi napred a o kolik procent vic musis utracet. U Rese to bylo asi dane tim, ze mel male uzemi, cim mensi jsi byl v EU3, tim levnejsi jsi mel techovani, to vysvetlovali tak, ze nepotrebujes utratit tolik penez za vylepseni infrastruktury tolika zemim. Tady je techovani pro vsechny stejne. To jest ze zajladu stoji 600 monarch pointu, coz je modifikovane dalsimi cisly. Jestli mas univerzity, jestli tvuj soused ten tech uz ma, jestli mas nejake radce, kteri ti pomuzou atd. A samozrejme negativni veci jako nejake inkvizice nebo neco takove, pripadne, kdyz chces techovat neco hodne dopredu. To se mi osobne stava u mili techu, kde mam pravidle 999 pointu a cekam, az pozadovane mnozstvi pointu klesne aspon na 999.
Majitel herny Pod Kotlem v Jihlave.
Jsem přístupný všemu!:)

Resurrection

Příspěvek od Resurrection » 16. 8. 2013, 08:39

Blaine píše:Res: Pockej, pockej. Vedouci valky v alianci muze nechat tebe neco zaplatit? To snad nemuze. A dalsi vec je, ze pokud jsi dost velky, tak mas u sve vlajky ve vedeni valky minusko - cz znamena, ze leader aliance NEMUZE davat tvoje veci nepriteli. Dalsi z potencialu je nemit aliance (to jsem obcas delal v EU3) anebo se ucastnit valek jako soucast koalice a tam snad nemusis platit za odmitnuti jit do boje proti cily koalice.
Evidentne muze, cim se ridi ta blokace nevim, ale v muj pripad byl: Bavorsko zautocilo na Svycarsko a ja jako Cechy jsem byl na strane Bavorska zatazen do valky. Zrovna jsem resil Bogomilskou rebelii ve Vratislavi a kdyz jsem to vyresil, tak valka skoncila. A ja najednou koukam, ze moji vazalove uz nejsou moji vazalove. Tak jsem kouknul na log a ejhle, "Bavaria cancelled vassalisation of Ansbach and Palatinate." kromě dalších věcí. Pominu to, že to nebyly vazalove Bavorska, ale Čech. Každopádně Bavorsko logicky těžko může rušit smlouvy mezi třetími zeměmi... Prostě haluz. V EU3 pokud si toho chtěl dosáhnout, musel si danou zemi porazit a v rámci separátních jednání jí k tomu donutit. Což bylo logické a dalo se s tím počítat a využít to.

Asi jsem podlehl sve zkusenosti z predchoziho dilu, ale jak tak nad tim premyslim, tak jsou ty koalice vyrazne smysluplnejsi nez aliance. Protoze jsem se s Bavorskem dal do paktu proti Rakousku a ne proto, abych jim pomahal proti OPM v Risi... clovek se uci. :-) Jak je to ale potom s vyjednavanim s koalici netusim.
Secrets are power.

pipux
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od pipux » 16. 8. 2013, 11:22

Ale copak, nadáváme na pos*ané featury a chybičky? Myslím, že tady si autoři jen připravili půdu pod nohama, aby mohli vydávat patche/DLC/datadisky ...

Mě by teď zajímalo toto: jaktože je můj skotský vidlák-panovník takový chudák? Administrativní/diplomatickou/válečnou schopnost má na 3/1/4 (celkem 8 ), zatímco jeho francouzský protějšek se může chlubit se staty na 4/6/5 (celkem 15!)
Toto mě staví do značné nevýhody; i synáček mého vladaře je slabý (součet též 8 ). Dá se s tím něco dělat?

+ otázka na expanzionistické machinace: jak můžu efektivně vyhlásit válku Norsku/Švédsku? Fabrikovat claim na jejich provincie nemohu (nesousedí s mými), a za ty -2 stability z války vyhlášené z ničeho to nestojí; jde pouze o to, že bych mohl využít více území, toť vše.
Naposledy upravil(a) pipux dne 16. 8. 2013, 11:31, celkem upraveno 1 x.

Vallun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vallun » 16. 8. 2013, 11:28

pipux píše:Toto mě staví do značné nevýhody; i synáček mého vladaře je slabý (součet též 8 ). Dá se s tím něco dělat?
Sehnat matku z uznaného šlechtitelského chovu:)

pipux
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od pipux » 16. 8. 2013, 11:35

Vallun píše:
pipux píše:Toto mě staví do značné nevýhody; i synáček mého vladaře je slabý (součet též 8 ). Dá se s tím něco dělat?
Sehnat matku z uznaného šlechtitelského chovu:)
No, dynastické vazby mám nyní se Švédskem, Polskem, Francií a Kastilií.
Staty všech jejich vladařů jsou lepší než moje (10 a více), až na polského prince, který má 4 (!) - nějaký slintající debílek.

//že by kvalitu panovníka určovala takováto fíčura, to si nejsem vědom/ tutoriál neříkal.

Blaine

Příspěvek od Blaine » 16. 8. 2013, 11:44

pipux píše:Ale copak, nadáváme na pos*ané featury a chybičky? Myslím, že tady si autoři jen připravili půdu pod nohama, aby mohli vydávat patche/DLC/datadisky ...

Mě by teď zajímalo toto: jaktože je můj skotský vidlák-panovník takový chudák? Administrativní/diplomatickou/válečnou schopnost má na 3/1/4 (celkem 8 ), zatímco jeho francouzský protějšek se může chlubit se staty na 4/6/5 (celkem 15!)
Toto mě staví do značné nevýhody; i synáček mého vladaře je slabý (součet též 8 ). Dá se s tím něco dělat?
Prekvapive to co radi Vallun. Projit si krale, kteri jsou nejlepsi, provdat neco k nim a doufat, ze se narodi dobry potomek. Pokud ano, pockat par let, pak udelat z krale vedouciho sve armady a poslat ho nechat zemrit. Idealni jsou assaulty pevnosti, s tim, ze tam nesmi byt zadna kavalerie, protoze jinak by se kral mohl pripojit do kavalerie a ta na pevnosti neutoci. Pokud se narodi spatny potomek opakovat tohle s temi potomky a nechavat je umirat na zdech pevnosti. Trochu me mrzi, ze neexistuje nejaka moznost jak ovladat potomky jako v Crusaders Kings, posilat je do skol apod.

Vallun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vallun » 16. 8. 2013, 12:20

Blaine - proč překvapivě?:)

Ehm, jsou na tu hru nějaké cheaty?:)

Blaine

Příspěvek od Blaine » 16. 8. 2013, 12:38

Vallun píše:Blaine - proč překvapivě?:)

Ehm, jsou na tu hru nějaké cheaty?:)
Protoze to zni trochu zvlastne a takhle se to v predchozich dilech nechovalo.
A ano, urcite jsou na to nejake cheaty, asi neco v modech a tak. Minimalne na EU3 urcite po te dobe nejake byly. Ale nevim, k cemu by ti to bylo, tahle hra se nehraje na "vitezstvi", ale na skonceni.

Vallun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vallun » 16. 8. 2013, 12:42

Blaine - hlavně na vyzkoušení všeho možného, případně na vytvoření zajímavých situací a pod. Ale jinak taky na to, že ve vzdáleně podobných hrách, co jsem zkoušel, mám obvykle problémy s ekonomikou:)

Odpovědět

Zpět na „Ostatní hry“