Univerzální králi křižáckých Evrop v totální vojně

Diskuze o jiných hrách, než jsou stolní RPG.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Blaine
Příspěvky: 1018
Registrován: 29. 7. 2009, 17:51

Univerzální králi křižáckých Evrop v totální vojně

Příspěvek od Blaine »

Europa Universalis 4! *pet jasajicich smajliku*
Majitel herny Pod Kotlem v Jihlave.
Jsem přístupný všemu!:)
Uživatelský avatar
pipux
Příspěvky: 371
Registrován: 2. 3. 2010, 18:48
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Radost až na kost !

Příspěvek od pipux »

Blaine píše:Europa Universalis 4! *pet jasajicich smajliku*
Jaké to je? Dokázali autoři tentokrát dodat hratelnou hru, anebo jde pořád o to nepřehledné martýrium, které si dokáží užít jen autisté (viz Crusader Kings 2, EU3)?

Co se strategií podobného ražení týče, zatím hraji Civ 5 (+ Gods & kings, + Brave New World). Hratelné to je, a dají se sehnat i pěkné módy :D
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18482
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Radost až na kost !

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

A hlavně... odstranili už tu děsivou nahodilost, kdy jednu půlku Evropy ovládá navarrské impérium, roli Turků převezme Arménie, Japonsko se nikdy, nikdy, nikdy nesjednotí, atd.?
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Blaine
Příspěvky: 1018
Registrován: 29. 7. 2009, 17:51

Re: Radost až na kost !

Příspěvek od Blaine »

Pipux: odstranili nektere veci ktere mi vadili - spiony a trade system. Spiony nahradili diplomaty, kteri maji vic akci, ktere mohou delat. Trade system je uplne jiny, neni to hod kostkou, ale jasne a jednoduse viditelna mechanika, ktera se da ovlivnovat za pomoci flotil obchodnich lodi. Slidery jsou take pryc, ekonomika je riditelnejsi, ale naprikad ovladani inflace, ktera vznika, kdyz si beres pujcky je narocnejsi. Je mnohem narocnejsi najit tu spravnou rovnovahu mezi techovanim a pouzivani ziskanych zdroju na jine veci (snizovani war exhaustion, zvysovani stability, delani core v dobytych zemi a tak). Vcera jsem to zkousel a testoval a byl spokojen navzdory tomu, ze mi prislo, ze se mi nedari. Celkove je to pruhlednejsi, ale ne jednodussi, skoro bych rekl ze i obtiznejsi, ale to se mi asi jenom tedka zda, protoze jsem to vcera hral asi jenom tri hodky v noci, jeste nemam ten cvik, co je na Paradox hry potreba.

Eleshar: Nevim, jestli jsi to sam hral, ale musim rict, ze to co popisujes se mi nikdy nestalo. Turkove byli vzdy silni, pokud je neznici hrac, co to zrovna hraje. A Evropu ovladne pravidelne Rakousko, Francie nebo Burgundsko. Japonce nevim, ti me nikdy moc nezajimali, krome jedne hry, kdy jsme hrali dva (jeden Portugalsko a druhy za Aragon), tak nejaky Japonec mel kolonie v Africe, ktere jsem uplne nepochopil, jak se tam dostal. Ale je pravda, ze to byla celkove hodne podivna hra, krome nas dvou nikdo nekolonizoval - ani Anglicani, kteri z nejakeho duvodu okupovali Skandinavii, ani jine zapadoevropske narody. To druhe bylo z toho duvodu, ze nam dvema nikdo moc konkurovat nemohl, Francii jsme rozlozili, Castilii jsme obsadili, Rakousko jsme zkrotili, Italske mestske staty jsme rozdrtili a okupovali ty zajimavejsi kousky. Jedina konkurence v Evrope pro nas byla Hansa, Burgundie (ktera zdedila Uherskou korunu, coz nas dost vydesilo) a zminena Anglie.
Pokud hrajes za Navarru, tak samozrejme muzes obsadit vetsinu Evropy. Kdyz to umis hrat.
Majitel herny Pod Kotlem v Jihlave.
Jsem přístupný všemu!:)
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18482
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Radost až na kost !

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Pfff... to jsme asi hráli jinou hru. Nikdy jsem např. neviděl sjednocené Španělsko, naopak v polovině případů si Kastilie a Aragon stihli vyhlásit válku. Turecko... no to záleží... pokud se nerozpadne samo (a nesežere ho pak nějaký z okolních států), tak má solidní šanci, že ho zničí Aragon nebo vítěz aragonsko-kastilské války. Totéž mimochodem ve Skandinávii, tam jsem měl zase asi dvakrát kus portugalského Švédska. Říše se taky chová celkem zhůvěřile... národy se uvnitř často nenávidí a volí ty nejnemožnější externí císaře (Irsko, Atény, Trapezunt,...). Úplně nejhorší ale bývá rozpadající se Zlatá horda - člověk pak vidí půlku Ruska ovládanou Janovem, Benátkami, Francií, Aragonem, Švédskem,... Naprosto tragicky pak dopadá reformace (např. když začne v Madridu).

No a na fórech teprve vidíš divné věci - pozápadněný indiánský kmen konvertuje ke katolicismu, zdědí Norsko, stane se císařem a kontroluje papežskou kurii... Hesenské Frísko na Kamčatce...Zlatá Horda ve Střední Africe...
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Wild West

Re: Radost až na kost !

Příspěvek od Wild West »

Eleshar:
To zní jako dost zajímavá hra.
Uživatelský avatar
Blaine
Příspěvky: 1018
Registrován: 29. 7. 2009, 17:51

Re: Radost až na kost !

Příspěvek od Blaine »

[quote="Eleshar_Vermillion"][/quote]
Aragon a Kastílie si MUSÍ vyhlásit válku, ať už AI, tak hráči si nemohou odpustit ty bohaté země, které ovládá ten druhý - vzdyt to je sjednoceni Spanelska, ne? Sice mecem a krvi a ne mirem a svatbou, ale Spanelsko to sjednoti.
Zlatá Horda neustále visí před totálním kolapsem, je to kvůli tomu, že mají naprosto jinou mechaniku na vyhlašování války, které se prostě vyhlašují sami a na celkovou diplomacii - uzavírání míru apod.
Turecko ma v EU3 zasadni problem a to nabozenske a patriotske rozbroje, Otomanska rise je v dobe zacatku hry kotel mnoha narodnosti a vybuchuje pri kazdem trosku vetsim zaklepani. V EU4, po 50ti letech hrani za Portugalsko jsou Ottomani svetova velmoc, konkuruje jim muj spojenec Kastilie a postupne se budujici Francie (Anglie vyhnana z kontinentu, prohravajici boj se Skotskem a neuveritelnym !Cornwallem! :eyecrazy: ).
Ohledne cisare - tam je dalsi mechanika, ktera zavisi na tom, jak se predchozi cisar choval a jestli mel dost velke koule na to delat v risi poradek. Pokud napriklad vede valku ve ktere prohraje, jeho vlastni zeme jsou v oblezeni rebelu, protoze mu sla dolu stabilita nebo dostal nejaky brutalnejsi zasah do legitimacie sve vlady, pripadne utratil body, ktere dostava za to, ze ma korunu na nesmysly (core nejake dementni provincie apod.), tak budou volitele hledat nekoho dalsiho, kdo je pro ne oblibeny. A z niceho nic mas irskeho cisare Svate rise rimske.
Je to suprova mutace skutecne (na zacatku) a alternativni historie, kde si porad hrajes se sluvky "Co by kdyby...?"

Wild West: Ano, je to velmi zajimava hra, narocna na nauceni se, takze uspokojuje timto smerem a dalsi uzasna vec jsou ty pavuciny historie, kterou si kazde jednotlive zahrani okolo sebe vytvari. Pokazde je to jine, je to dane z velke casti dle naroda za ktery hrajes. Ale z dalsi casti je to rozhodnuti AI. V jedne hre jsem videl Savojskou Jizni Afriku a Brazilii, protoze ja s Portugalskem jsem se soustredil na sever od rovniku. V te stejne hre se Francie rozpadla na prvocasti a Rakousko ovladalo cele Nemecko a kus Francie. A Timuridske imperium dopochodovalo do Istanbulu a Ottomany zahnalo az na Balkan. V dalsi zase Francie prevalcovala Anglii a jeji kralovska vlajka vlala od Skandinavie az po Pyreneje. Jediny kdo se ji byl schopny postavit bylo me Kralovstvi ceske, ktere si za pomoci svateb, vazalskych svazku a dalsich diplomatickych triku, ktere zacal cisar Vaclav IV. udrzelo cisarskou korunu, ovladlo Rakousko a postavilo obranou vojenskou zed na Rynu, pres kterou zadny zabozrout nemohl do vysostnych risskych zemi.

Proste radost az na kost! Vcera jsem se v EU4 vic porochnil a spokojene jsem s Portugalci objevil Novy svet, chystam se zahajit kolonizaci Jizni Ameriky. Uz pred par lety dovezly me lode prvni znamky civilizace do Brazilie... strelny prach a ocel. A za nimi prijdou osadnici s Bibli a sekerou na kaceni lesu. Ano, zarna budoucnost pro cely svet letici na plachtach lodi.
Majitel herny Pod Kotlem v Jihlave.
Jsem přístupný všemu!:)
Uživatelský avatar
pipux
Příspěvky: 371
Registrován: 2. 3. 2010, 18:48
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Radost až na kost !

Příspěvek od pipux »

@Blaine: ale jo, asi to jde. Jak říkáš, hra bude zřejmě zefektivněná na správných místech.
Poznám to podle toho, že hraji cca 50 let, a ještě mě nevyhladili ...

Přesto by to mohlo jít lépe. Poradíš?
Hraji za ušišlané vidláky ze Skotska ... a měl jsem ambiciózní, expanzionistický sen, o uhuhlaných Skotských vidlácích v Anglii, v Norsku, v Grónsku, a objevujících nová svět. Tento sen se mi ale těžko realizuje, protože se prvně potřebuji vypořádat s Anglií.

Když jsem začínal, 1441, tak na tom Skotové byli žalostně - musel jsem rozpustit loďstvo, jen abych neporodělával peníze.
Poté byla Anglie ve válce s Francií, tak jsem si taky ukořistil dvě území. A potom jsem si podrobil Irsko. Takže cca 1441 - 1465, pár nových, dobytých území.
Teď se už píše rok 1488, a já si dlouho na nikoho ani neškrtnul. Anglii se daří, což je znepokojující.
Angličané mají Londýn, slušnou obchodní centrálu (10 dukátů / měsíc) ... a já se musím spokojit se severním mořem, děleným napůl s Norskem (vychází na 1.5 dukátu/ měsíc).

Situace je následující.

Mohl bych event. sebrat norsku Orkneye, Shetlandy, a Island. Jenže norové by mě začali drtit námořními blokádami.
Jak mám jít na ty Nory?

Vidím tu ústřední problém: nejsou peníze -> nemohu si vydržovat slušnou armádu -> nelze válčit.
Sice posledních 25 let buduji infrakstrukturu (chrámy, banky, daně), ale ziskům to moc nepomůže (jsem cca na 3.5 dukátu /měsíc).
V tuto chvíli mám ... 18 pozemních jednotek, 5 přepravních lodí, dvě válečné lodě. a kdybych vojsku vyplácel plný žold, prodělávám. Toto relativně velké množství si držím proto, aby Anglii nenapadlo útočit.
Anglie disponuje 25-30 pozemními jednotkami, Francie jich má okolo šedesáti.

Nějaký chlápek v jednom z mnoha paradoxích let's play videí říkal, že je vhodné počkat, až se okolní mocnosti poperou; a až bude Anglie v úzkých, mám si také přijít ukrojit kus koláče. Zatím to ale nevypadá, a 25 let se nic neděje.

Další problém je kolonizace - vybral jsem si Exploraci jako národní talent, ale už jen Grónnsko, které je nejbližší destinací, je vzdáleno na 400 jednotek, zatímco já mohu kolonizovat max. na 160 jednotek (+50% s koloniz. upgradem se dostávám na 240; amerika bude odhadem tak na 700 vzdálená).
Co musím udělat pro to, abych se těmto vzdálenostem přiblížil?
Naposledy upravil(a) pipux dne 15. 8. 2013, 09:46, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15020
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Radost až na kost !

Příspěvek od Pieta »

pipux píše:Situace je následující.
To Irsko s nápisem Scotland je ovšem kouzelné. (:
(Já vím, v kontextu to dává smysl.)
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
pipux
Příspěvky: 371
Registrován: 2. 3. 2010, 18:48
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Radost až na kost !

Příspěvek od pipux »

Nápis je to vskutku kouzelný; až bude přes půl Evropy, bude ještě kouzelnější :)
Uživatelský avatar
Blaine
Příspěvky: 1018
Registrován: 29. 7. 2009, 17:51

Re: Radost až na kost !

Příspěvek od Blaine »

pipux píše:Hrac Skotska (chudacek, takovy utlacovany narod)
Kdybych ja hral za Skoty, tak bych rozhodne vic zatlacil na pilu na zacatku, v tu chvili AI Anglie vzdy posle prakticky skoro vsechny vojaky do Francie - teda aspon ze trikrat zacatku za Portugalsko, nez jsem se to naucil hrat, jsem to tak videl.
Tlaceni na pilu si predstavuji takto: Rychle obsazovani provincii jenom za pomoci siege detachmentu, pokud mas nejakeho military Advisora, který by ti pomohl v obsazovani, tak urcite pouzit. Nepohybovat se v jednom velkem stacku, ale ve spouste malych. A doufat, ze Francie zdrzi Anglii na dost dlouho.
V te tvoji situaci, po konci 100-lete války, pokud chces kolonizovat, tak musis vytechovat na Diplomacy tech 7, který ti da zvyseny Colonial range. A v tve situaci bych si jako první nebral Exploration Idea, ale ten, kde si muzes snizovat Inflaci, je to jeden z Admininstrativnich Idei, které muzes zvysovat, zatimco si nechavas lezt nahoru Diplomacy tech. Mas hodne zajimavou hru v ramci te studene války mezi Francii a Anglii a Kastilie, která ještě neznicila Aragon.
Jak jsou rozhozene tve nove provincie na trade node? Jsou vsechny v North Sea? Neni nejaka v te londynske, protože jestli jo, tak tam muzes taky pekne nasavat.

Presunul by nas nekdo nekam, prosim? Prece jenom posty o jeden hre uz by nemely byt v radosti na kost. :>;o)
Majitel herny Pod Kotlem v Jihlave.
Jsem přístupný všemu!:)
Uživatelský avatar
Blaine
Příspěvky: 1018
Registrován: 29. 7. 2009, 17:51

Re: Univerzální králi křižáckých Evrop v totální vojně

Příspěvek od Blaine »

Zkusim se dneska urvat a postnout svuj screenshot, jak vypada moje hra. Je o dost jina jak pipuxova, aby bylo porovnani.
Majitel herny Pod Kotlem v Jihlave.
Jsem přístupný všemu!:)
Uživatelský avatar
Alef0
Administrátor
Příspěvky: 5829
Registrován: 7. 6. 2004, 11:22
Bydliště: Košice, SR.

Re: Univerzální králi křižáckých Evrop v totální vojně

Příspěvek od Alef0 »

Prepáčte dotieravú otázku, ale aká je náročnosť tých hier? U nás všetci hrali Total Wary, hrajú Crusader Kings a hrajú Europu. Crusader Kings sú vraj psychedeličina plná tabuliek a hypermikromanažmentu.

V porovnaní s Civilizáciou III je to o koľko náročnejšie? Sú tam difficulty levely?

Alebo: ktorou mám začať?
Preklady [preklad/korektury/layout]:
Wilderness of Mirrors: 100%/99%/0
In a Wicked Age, CZ: 100%/100%/0
FATE SK: 100/100/0
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32254
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Univerzální králi křižáckých Evrop v totální vojně

Příspěvek od Vallun »

Jediny kdo se ji byl schopny postavit bylo me Kralovstvi ceske, ktere si za pomoci svateb, vazalskych svazku a dalsich diplomatickych triku, ktere zacal cisar Vaclav IV. udrzelo cisarskou korunu, ovladlo Rakousko a postavilo obranou vojenskou zed na Rynu, pres kterou zadny zabozrout nemohl do vysostnych risskych zemi.
Tophle je úžasná představa!:) Až na ten mailý detail, že pokud se Václavem myslí syn Karla IV. tak je to totální nesmysl, protože byl z Lucemburského rodu...

Já bych se zeptal ještě jinak - jak je to s jazyky? je to v češtině?:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Wild West

Re: Univerzální králi křižáckých Evrop v totální vojně

Příspěvek od Wild West »

Proč by to měl být nesmysl?
Václav IV., ač z Lucemburského rodu, mohl být klidně císařem, jenom si pro tu korunu do Říma nebyl nikdy schopen dojet, neb to byl totální manták.
Předpokládám, že pokud je veden soudným hráčem, svoje mantáctví odloží a nejspíš nedojde ani k husitské revoluci.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní hry“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti