Ceník - návrhy obchodovatelného zboží

Archiv témat z projektu Romíkova družina
Zamčeno
Uživatelský avatar
zrzavec
Romikovec
Příspěvky: 3671
Registrován: 20. 7. 2006, 18:23
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Ceník - návrhy obchodovatelného zboží

Příspěvek od zrzavec »

Ceník

Aktualizováno: 14.4.2007

Práce na ceníku je složitá a život mi utíká, proto, jestli můete, pomozte mi dobrým nápadem, radou či návrhem.

Naoki mi půjčil knihu s drahokami, bohužel to nedokáži využít. To znamená, že uzavírám práci na ceníku (je skoro hotový) a vyhlašuji další kolo - popisky a následné kresby. Kdo má zájem pokračovat?



Svojí radou přispěli: Družina, Allathay, Dukolm, skaven
Po této kapitole zbývá již jen srahé kamení a šperky.
Naposledy upravil(a) zrzavec dne 14. 4. 2007, 13:06, celkem upraveno 18 x.
Hraji a vedu: DnD 4e - Naše stránky

Dříve RomiK, nyní Zrzavec :)
Uživatelský avatar
zrzavec
Romikovec
Příspěvky: 3671
Registrován: 20. 7. 2006, 18:23
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zrzavec »

Nikdo nemá nic k oblečení? Jistě jsem si nevzpoměl na vše, co se dá obléci a některé podkapitolky jsou žalostně prázdné. Nebo jen oblečení není důležité pro nikoho? Počkám ještě tak jeden den a potom vyměním za jiné téma. Budou jím nástroje a nářadí.
Hraji a vedu: DnD 4e - Naše stránky

Dříve RomiK, nyní Zrzavec :)
Uživatelský avatar
Goran
Don Quijote
Příspěvky: 3390
Registrován: 2. 5. 2006, 12:58
Bydliště: Litoměřice/Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Goran »

Obecně k ceníku uvádím link na jeden ceník vydaný finskými autory, můžete se nechat inspirovat:
http://www.cs.helsinki.fi/u/okoskimi/ArM/prices.html

Jestli prošívanice vyřešíte až se zbrojemi, tak mi v seznamu oblečení nic nechybí.
Nejsem trouba, ale snažím se a s pomocí Boží se jím brzy stanu!

R.I.P.
Uživatelský avatar
zrzavec
Romikovec
Příspěvky: 3671
Registrován: 20. 7. 2006, 18:23
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zrzavec »

Ano, prošívanice jsou u zbrojí. Tak já se ještě mrknu na tento ceník a potom to pomalu vyměním. na tvé slovo totiž dám.
Hraji a vedu: DnD 4e - Naše stránky

Dříve RomiK, nyní Zrzavec :)
Uživatelský avatar
Goran
Don Quijote
Příspěvky: 3390
Registrován: 2. 5. 2006, 12:58
Bydliště: Litoměřice/Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Goran »

Další obecná připomínka (ne k oblečení): ceník vytváříte pro určitý kraj nebo nějakou větší oblast? V druhém případě doporučuji u krajově specifických komodit (příklad z Erinelu: medovina Starý Medák, vyráběná v Podpeklí a jen minimálně vyvážená) doporučuji vedle ceny a indexu dostupnosti v místě původu uvést i index exportu. Ten by nabýval hodnot 1 až 5 (1 - určeno na vývoz, 5 - jen pro potřebu konkrétní vesnice, už za humny není k dostání), podle kterého by se určilo narůstání indexu dostupnosti (vztah by se buď vypsal v tabulce, nebo by se dostupnost řešila rozumovou úvahou podle situace).
Opakuji, že index vývozu má smysl jen při určování ceníku pro velkou oblast, aspoň pro celou zemi aspoň velikosti Čech.
Nejsem trouba, ale snažím se a s pomocí Boží se jím brzy stanu!

R.I.P.
Uživatelský avatar
zrzavec
Romikovec
Příspěvky: 3671
Registrován: 20. 7. 2006, 18:23
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zrzavec »

Ano, to je velmi dobrá připomínka. Ceník má být pro oblast velikosti Čech a časem možná větší. Tuhle připomínku si zapamatuji.
Hraji a vedu: DnD 4e - Naše stránky

Dříve RomiK, nyní Zrzavec :)
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22579
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson »

Jedna poznámka - pokud nemáte vysoce magický svět, tak ve středověku byla rychlost transportu materiálu 5 km/h. Za den nějakých 50 km maximálně (po cestě,vzdušnou čarou tak 25). Takže převézt něco z jednoho konce Čech na druhý mohly být v závislosti na materiálu docela drahá legrace, takže věci nepodléhající zkáze se spíše vyráběly v místě zdrojů, než aby se dovážely.

A taky považte, že v těch dobách byla vesnice 20 km vzdálená "neznámý kraj", kam se běžný člověk dostal maximálně párkrát za život (kromě potulných tovaryšů, ale to už je jiná doba).
Uživatelský avatar
zrzavec
Romikovec
Příspěvky: 3671
Registrován: 20. 7. 2006, 18:23
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zrzavec »

Ano, ano. Jako studetn historie přemýšlím i nad tímto. Jedna věc je skutečnost a historie a druhá věc je hra. Ač se snažím vkládat do svých her velké množství příkladů z historie, jsou věci, které nemá smysl řešit. I když, i tohle bude v ceníku lehce zohledněno.
Hraji a vedu: DnD 4e - Naše stránky

Dříve RomiK, nyní Zrzavec :)
Uživatelský avatar
Goran
Don Quijote
Příspěvky: 3390
Registrován: 2. 5. 2006, 12:58
Bydliště: Litoměřice/Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Goran »

K většímu prostoru také patří, že různé věci jsou na různých místech různě drahé. Např. u zlatých dolů má zlato (a tím i zlaté mince) menší hodnotu než jinde, a třeba sůl je někde bezcenná a jinde relativně drahá.
Můžeme s tím začít už teď, ale spíš až po dokončení ceníku: stanovit lokální výkyvy od průměrných cen v jednotlivých vesnicích, městech či oblastech. Např.: Uhlíře - jídlo +10% (dováží se), kožešiny -25%, luky -10% (ve vsi žije výrobce luků).
Nejsem trouba, ale snažím se a s pomocí Boží se jím brzy stanu!

R.I.P.
Uživatelský avatar
zrzavec
Romikovec
Příspěvky: 3671
Registrován: 20. 7. 2006, 18:23
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zrzavec »

I s tímhle počítám. bohužel, teď jsem měl tři dny celkem honičku a tak jsem toho nestíhal tolik, kolib bych chtěl, což mě mrzí.
Nový ceník mám promyšlen se spoustou nových pravidel (oproti předchozímu, který obsahoval jen a jen cenu).
Hraji a vedu: DnD 4e - Naše stránky

Dříve RomiK, nyní Zrzavec :)
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22579
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson »

Goran píše:K většímu prostoru také patří, že různé věci jsou na různých místech různě drahé. Např. u zlatých dolů má zlato (a tím i zlaté mince) menší hodnotu než jinde, a třeba sůl je někde bezcenná a jinde relativně drahá.
Můžeme s tím začít už teď, ale spíš až po dokončení ceníku: stanovit lokální výkyvy od průměrných cen v jednotlivých vesnicích, městech či oblastech. Např.: Uhlíře - jídlo +10% (dováží se), kožešiny -25%, luky -10% (ve vsi žije výrobce luků).
Jestli se chceš držet středověkých reálií, tak dovozem se věci zdražují, ale zrovna cenné kovy ne. Zlato je prostě zlato, jedno kde se objeví (i když třeba směnná hodnota za stříbro se lišila pro Evropu - 1:15 a Japonsko - 1:5, nicméně po celé Evropě byla prakticky stejná. DRahé kovy jsou to, vůči čemu se poměřují ostatní komodity.

Sůl bude bezcenná jedině na vyschlém slaném jezeře. Dokonce i nedaleko pobřeží nebo u solných dolů měla cenu (ta z dolů větší, protože důl někomu patří a je těžší jí vydolovat).

Snad jen - vesnice, pokud to nebude vysloveně vesnice založená za speciálním účelem (třeba hornická osada) musí být co do potravin soběstačná, i když to nevylučuje dovoz určitých druhů jídla, třeba lovecká osada potřebuje dovážet chléb, ale maso zase bude levnější).
A výrobce luků by na vesnici patřit neměl, opět pokud to nebude nějaká speciálka s vysokou spotřebou luků - moc by se tam neuživil.
Uživatelský avatar
Goran
Don Quijote
Příspěvky: 3390
Registrován: 2. 5. 2006, 12:58
Bydliště: Litoměřice/Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Goran »

Jerson:
S bezcenností soli jsem to trochu nevyhmátl, v tomhle máš pravdu na 100%. A výrobce luků na vesnici se uživí snad jen v oblastech u divokých hranic, kde je zároveň dost peněz (třeba kvůli zlatým dolům, o které se neustále válčí, pročež je zapotřebí hodně zbraní včetně luků).
V čem ale nesouhlasím je, že zlato mělo všude stejnou hodnotu. Když Španělé začali kolonizovat Ameriku, tak došlo k inflaci a cena zlata výrazně poklesla. Podobně byla cena zlata jiná v Evropě a v Africe. V rámci jedné kulturní oblasti se jiná hodnota zlata týká v podstatě jen horních měst v horách - ale tam je to dáno spíš tím, že se musí dovážet skoro všechno kromě kovů a výrobků z nich.
Drahé kovy jsou to, vůči čemu se poměřují jednotlivé komodity, ale to neznamená, že na některých místech bude předražené úplně všechno. Já tomu říkám, že cena peněz je v dané lokalitě nižší, ale asi bude srozumitelnější napsat, že jsou všechny ceny vysoké.
Nejsem trouba, ale snažím se a s pomocí Boží se jím brzy stanu!

R.I.P.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22579
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson »

Gorane, z hlediska peněz je to jako bys řekl, že v Praze jsou koruny dražší než na nějaké vesnici.
O nějaké velké inflaci po objevu Ameriky nevím, i když to určitě nějaký vliv mělo, a o Africe ve středověku snad nemá smysl mluvit - mohla se lišit, ale pro účely RPG je to vcelku zbytečné. Myslel jsem, že je řeč o cenách v rámci krajů a víceméně jendé používané měny (i když to taky není historicky moc věrné)

Cenu peněz znám jen v tom smyslu, kolik tě stojí si nějaké půjčit. Jinak je jejich cena (nebo cena jendoho drahého kovu) konstanta. Může to být stříbro, může to být zlato, ale vůči něčemu musíš poměřovat všechno ostatní. A opravdu si nedovedu představit, že by jel někdo nakoupit zlato do vsi Zlatá Ruda proto, že tam je zlato levnější.
Uživatelský avatar
zrzavec
Romikovec
Příspěvky: 3671
Registrován: 20. 7. 2006, 18:23
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zrzavec »

Já tedy o inflaci po objevení Ameriky vím. Respektive, po pádu Tenochtichlánu se myslím skoro hroutil teh se zlatem, protože dovoz byl až několikrát vyšší ročně než bylo v oběhu. Správná čísla bych musel dohledat, a to mi přijde jako zbytečná práce, protože si to uděláme tak, aby to vyhovovalo nám v našem světě.
Když půjdu do hloubkyx, nudem třeba platit červenými šátky nebo pruty železa...:-)

NIcméně, jedna věc je svět středověký, přesně a druhá věc je svět hratelný. Hádejte, pro jakou možnost jsem já...:-)
Hraji a vedu: DnD 4e - Naše stránky

Dříve RomiK, nyní Zrzavec :)
Uživatelský avatar
Goran
Don Quijote
Příspěvky: 3390
Registrován: 2. 5. 2006, 12:58
Bydliště: Litoměřice/Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Goran »

O.K., uznávám, že mluvit o rozdílné ceně peněz byl krok vedle. Hodnota zlata se v závislosti na oblasti měnila, ale nemá cenu to moc míchat do RPG, páč by to snížilo hratelnost.
Nejsem trouba, ale snažím se a s pomocí Boží se jím brzy stanu!

R.I.P.
Zamčeno

Zpět na „Romíkova družina“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti