Jak dopadly figurky pod mikropájkou

Archiv témat z projektu Romíkova družina
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2659
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Jak dopadly figurky pod mikropájkou

Příspěvek od Vitus »

Začínám přemýšlet, jak si pospojuji svoje kovové figurky a sekundové lepidlo bylo otestováno místní družinkou jako nevhodné. Ale padla možnost užití mikropájky.

Už jste to zkusili ? A jak to dopadlo ?

Any new ideas ?
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22578
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak dopadly figurky pod mikropájkou

Příspěvek od Jerson »

Vitus píše:Začínám přemýšlet, jak si pospojuji svoje kovové figurky a sekundové lepidlo bylo otestováno místní družinkou jako nevhodné. Ale padla možnost užití mikropájky.

Už jste to zkusili ? A jak to dopadlo ?

Any new ideas ?
Nevím co přesně máš namysli, ale jestli doufáš, že s pomocí pájky se ti podaří vytvořit trvanlivější spoj než s pomocí lepidla, tak spíše začni hledat lepší lepidlo - tento nápad jsem měl taky a naštěstí jsem zmršil jen zbraň k jedné figurce, nikoliv celou figuru. Nezapomínej, že figurky jsou cínové a olova v nich moc není, takže se chovají jinak než plasická měkká pájka - mě třeba zbraň držela pohromadě a nechtěla se přichytit, a pak se najednou v polovině rozpustila.

Kdyžtak ve vezmi deset horších figurek, které hodláš zničit, a vyzkoušej si to na nich, ale myslím že lepidlo je pořád lepší. Chce to jen vyhladit povrch obou spojovaných částí a použít něco lepšího než prstolep za 3 Kč (i když i ten mi vcelku dobře drží)
Uživatelský avatar
Fibrizo
Příspěvky: 492
Registrován: 18. 12. 2004, 23:03
Bydliště: Sairaag
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Fibrizo »

já nevím jak to bude fungovat na figurky, ale jednou sem lepil takový atypický pant za pomocí pájkového lepidla a pájky (tj, lepidlo pájkou rozehřeješ a kydneš na pájce na figurky, když vychladne a zatvrdne, drží pant stále pantuje.
We are the the dragons, your magical and other valuables will be added to our hoard and you will be eaten .... or incinerated.
Resistance id Futile.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22578
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson »

Fibrizo píše:já nevím jak to bude fungovat na figurky, ale jednou sem lepil takový atypický pant za pomocí pájkového lepidla a pájky (tj, lepidlo pájkou rozehřeješ a kydneš na pájce na figurky, když vychladne a zatvrdne, drží pant stále pantuje.
To je něco jiného - ten pant jsi nemusel natavit, aby se slepil, zatímco cínovou figurku musíš při pájení natavit, a protože na to není stavěná, jen těžko omezíš natavení na malou oblast.
Uživatelský avatar
Fibrizo
Příspěvky: 492
Registrován: 18. 12. 2004, 23:03
Bydliště: Sairaag
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Fibrizo »

no, možná to tím lepidlem půjde s natavením bez natavení figurky
We are the the dragons, your magical and other valuables will be added to our hoard and you will be eaten .... or incinerated.
Resistance id Futile.
Uživatelský avatar
zrzavec
Romikovec
Příspěvky: 3671
Registrován: 20. 7. 2006, 18:23
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zrzavec »

Já jsem používal celkem drahé lepidlo, bylo mi doporučeno speciálně na takové modely a nedrželo nic moc. teď jsem si koupil nějaké lepidlo v Tescu, za cca 100 CZK a drží dobře.
Hraji a vedu: DnD 4e - Naše stránky

Dříve RomiK, nyní Zrzavec :)
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2659
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: Jak dopadly figurky pod mikropájkou

Příspěvek od Vitus »

Jerson píše:Nevím co přesně máš namysli, ale jestli doufáš, že s pomocí pájky se ti podaří vytvořit trvanlivější spoj než s pomocí lepidla, tak spíše začni hledat lepší lepidlo - tento nápad jsem měl taky a naštěstí jsem zmršil jen zbraň k jedné figurce, nikoliv celou figuru. Nezapomínej, že figurky jsou cínové a olova v nich moc není, takže se chovají jinak než plasická měkká pájka - mě třeba zbraň držela pohromadě a nechtěla se přichytit, a pak se najednou v polovině rozpustila.

Kdyžtak ve vezmi deset horších figurek, které hodláš zničit, a vyzkoušej si to na nich, ale myslím že lepidlo je pořád lepší. Chce to jen vyhladit povrch obou spojovaných částí a použít něco lepšího než prstolep za 3 Kč (i když i ten mi vcelku dobře drží)
Díky za radu. Na tu mikropájku se ptám proto, protože s obyčejnou pájkou to samozřejmě dopadlo špatně (naštěstí jsem to nebyl já, kdo to zkoušel, ale nějaký jiný nešťastník, co to zkoušel :doh: ). Mikropájka má většinou regulovatelnou teplotu a menší styčnou plochu (tedy je sice dražší, ale přesnější, než klasická pájka).

Ještě existujíé horkovzdušné pájky s odsáváním, ale ty jsem nikdy v praxi neviděl a není mi jasný benefit...

Co se lepidla týče - používáš to lepidlo z GW ? Je dražší, než obyčejné tvrdolepy, tak doufám, že je o to kvalitnější :wink: (Svého času existoval vynikající výrobce lepidel, tmelů, a dalších materiálů z Německa - firma Bison, ale v prodeji jsem to neviděl už léta...)
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22578
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak dopadly figurky pod mikropájkou

Příspěvek od Jerson »

Vitus píše:Mikropájka má většinou regulovatelnou teplotu a menší styčnou plochu (tedy je sice dražší, ale přesnější, než klasická pájka).
...
Co se lepidla týče - používáš to lepidlo z GW ? Je dražší, než obyčejné tvrdolepy, tak doufám, že je o to kvalitnější :wink: (Svého času existoval vynikající výrobce lepidel, tmelů, a dalších materiálů z Německa - firma Bison, ale v prodeji jsem to neviděl už léta...)
Nevím jestli regulace teploty pomůže - možná když si to vyzkoušíš, ale figurka odvádí hodně tepla, protože je dost masivní, takže si myslím že to nepomůže. Ale třeba se pletu.

Lepidlo používám obyčejné za 30 Kč a drží. Speciální lepidla mi přijdou zbytečně drahá, i když možná nevysychají tak rychle.
Uživatelský avatar
Ebon Hand
Temný paladin
Příspěvky: 1806
Registrován: 13. 5. 2003, 15:07
Bydliště: Čertův příbytek

Re: Jak dopadly figurky pod mikropájkou

Příspěvek od Ebon Hand »

Vitus píše:Díky za radu. Na tu mikropájku se ptám proto, protože s obyčejnou pájkou to samozřejmě dopadlo špatně (naštěstí jsem to nebyl já, kdo to zkoušel, ale nějaký jiný nešťastník, co to zkoušel :doh: ). Mikropájka má většinou regulovatelnou teplotu a menší styčnou plochu (tedy je sice dražší, ale přesnější, než klasická pájka).

Ještě existujíé horkovzdušné pájky s odsáváním, ale ty jsem nikdy v praxi neviděl a není mi jasný benefit...

Co se lepidla týče - používáš to lepidlo z GW ? Je dražší, než obyčejné tvrdolepy, tak doufám, že je o to kvalitnější :wink: (Svého času existoval vynikající výrobce lepidel, tmelů, a dalších materiálů z Německa - firma Bison, ale v prodeji jsem to neviděl už léta...)
Pokud mohu říci při modelařině jsem zkoušel hodně postupů. Figurky spojovat pájkou nejde. Páč se dost často nataví i část, kterou natavit člověk nechce.. :wink: Zásadně doporučuji lepidla. Je několik možností, pokud jsi dost obratný, můžeš použít tavnou pistoli na lepidlo v tyčkách. Pokud si věříš méně, tak ti doporučuji lepit dvousložkovým pětiminutovým epoxidem. Spoj odmastíš technickým benzínem, rozmíchaš trochu epoxidu, natřeš styčné plochy, necháš chvilku zavadnout a pak podržíš u sebe. Za pět minut je spoj pevný a později se dá ještě začistit broušením.

Jinak firmu Bison jsem měl moc rád, ale jelikož zmizela z trhu, tak si myslím, že zkrachovala. :>:o/
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2659
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: Jak dopadly figurky pod mikropájkou

Příspěvek od Vitus »

Ebon Hand píše:Jinak firmu Bison jsem měl moc rád, ale jelikož zmizela z trhu, tak si myslím, že zkrachovala. :>:o/
Díky za rady. Ani jsem nevěděl, že Bison zkrachoval - ty měli fakt super lepidla (jako mladý kutil jsem si užil hodně s jejich tmelem na dřevo, ale jejich dvousložkovky na cokoliv byly nepřekonatelné). To je škoda, no jo no $cry$

Jinak jsem si koupil drahé lepidlo na kov (začnu kvalitou) a až budu mít nějaké výsledky dám vědět.

BTW - čím barvíte běžně kovové figurky ? Já jsem jednou zkusil Revelly na kovový model, ale nemám na to asi ten cit a tak tam toho bylo moc a oprýskalo to...
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7470
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Příspěvek od Bifi »

Ja pouzivam Citadelky a Vallejo. Ako podklad pouzivam Citadel spreje, na pekne jasne farby je najlepsi biely, na tmavsie a zadumcivejsie modely cierny.
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2659
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Příspěvek od Vitus »

Bifi píše:Ja pouzivam Citadelky a Vallejo. Ako podklad pouzivam Citadel spreje, na pekne jasne farby je najlepsi biely, na tmavsie a zadumcivejsie modely cierny.
Díky za radu - o spreji jsem uvažoval, zkusím tedy tu černou kontra bílou (i když osobně bych asi dal přednost hodně světle šedé - tak cca 5%, jenže takový sprej asi není :-? )
Uživatelský avatar
Dalcor
Vévoda z Knightlundu
Příspěvky: 4971
Registrován: 3. 4. 2004, 19:41
Bydliště: Černá skála a Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalcor »

Sekundové lepidlo jde (sám to s ním dělám), případně přímo lepidlo od Citadel, to je suprové.

Basecoat dělám sprayem - bílým pokud chci jasné barvy, černým pokud chci tmavé barvy. (Pozor ono to není jen o tom že na bílou dám červenou, ale červená na černém basecoatu dostane tmavší, hlubčí odstín). Jiná možnost, kterous e chystám odzkoušet na svých Waywatcherech pro Warhammer, je basecoat ze sprayů tamia - NATO Brown, nebo NATO Green. Tj možnost jiných basecoatů přesně podle toho co dělá za figurky. A pak samozřejmě jednotlivé vrstvy světlejším drybrushem ... Ale to Vám nemusím vykládat. Ještě jsem se teda nedpstal k technice zvané blending, ale snad časem...

Barvy - no já dělám 15 let modely, takže mám doma hafo starých enamelů revel, humborll a protože Citadell a Valejo (nebo alespoň Valejo) nedělá vojenské barvy (ty jejich jsou takové krásné sametově zelené) tak používám odstíny hlavně dle vzorníku FS (Tedy humbroll 86, 105, 116, 117, 118, 119, 186 a tuším 34?? je vynikající base pro kůži, ze které se dostínuš jednoduše kamkoliv - svého Warhammer 40K Space Wolf Sergeant jsem třeba udělal base Humbroll 186, hoidně naředěnou Humbroll pleťpvkou a konečnej stínynk drybrushem Bleached Bone od Citadel... Vypadá cool.

EDIT: BTW v takovém tom kecacím tíématu bylo téma vyloženě o figurkaření....
I am Alpharius!!!!
Kulka je hlupák, ale bodák, to je panečku jiný chlapík!
WargamingASP - nevážně nejen o wargamingu.
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2659
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Příspěvek od Vitus »

Dalcor - díky za rady. Figurkářské téma jsem nějak nenašel (asi jsem ho někde přehlédl), ale protože vím, že nejen já, ale řada lidí kolem RomiKovi družiny jsou figurkáři-začátečníci a ti zkušenější tak maximálně figurkáři-amatéři, dovolil jsem si toto téma otevřít tady.

Jo, a pak taky někdo od RomiKa chtěl zkusit tu zmiňovanou mikropájku (Grom ? Julča ? Freddy ?).
Uživatelský avatar
zrzavec
Romikovec
Příspěvky: 3671
Registrován: 20. 7. 2006, 18:23
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zrzavec »

To byl Luky, ale on mluvil asi o nějaké speciální. Nevím, v tom já se až tak nevyznám. Právě proto jsem rád, že jsi to téma otevřel tady. Pokud by bylo příliš neaktviní, hodil bych jej do dotazů o RPG. Ale tady to žije.
Hraji a vedu: DnD 4e - Naše stránky

Dříve RomiK, nyní Zrzavec :)
Zamčeno

Zpět na „Romíkova družina“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti