[článek] Report z Gameconu 2006

Jak název napovídá, archiv akcí a soukromých her.
Uživatelský avatar
Dalcor
Vévoda z Knightlundu
Příspěvky: 4971
Registrován: 3. 4. 2004, 19:41
Bydliště: Černá skála a Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalcor »

Tady už nemá žádný systém většinu, ale kromě Doda tu má DrD/+ tedy absolutní menšinu. A Bouchi se zde občas ukáže
I am Alpharius!!!!
Kulka je hlupák, ale bodák, to je panečku jiný chlapík!
WargamingASP - nevážně nejen o wargamingu.
Uživatelský avatar
Bouchi
Příspěvky: 3619
Registrován: 10. 12. 2004, 16:36
Bydliště: Havířov

Příspěvek od Bouchi »

Dalcor píše: A Bouchi se zde občas ukáže
Bouchi by se tu ukazal casteji, ale chybi mi tu par featur, ktere bych pri svem nedostatku casu ocenil. O vetsine z nich se onehda nekde jinde zminil tusim Peca, plus mi vadi strasne rychle odlogovavani a nemoznost s tim neco udelat (respektive v Nastaveni jsem nic neobjevil).
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

Bouchi: Pokud si najdeš trochu času, můžu tě přesměrovat do tohoto tématu? Rád bych věděl podrobnosti k tomu, co ti tady chybí. Dík.
Uživatelský avatar
SEB
Příspěvky: 588
Registrován: 14. 6. 2005, 14:21
Bydliště: Praha

Příspěvek od SEB »

Měl bych takový článek/report z Gameconu. Je tedy dost neobjektivní a nejspíš proti-DrD, ale rád bych slyšel váš názor.
---
Servant of my own vice.
Uživatelský avatar
Dalcor
Vévoda z Knightlundu
Příspěvky: 4971
Registrován: 3. 4. 2004, 19:41
Bydliště: Černá skála a Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalcor »

No tak ho přhoď kdyžtak ho zeditujeme ;)
I am Alpharius!!!!
Kulka je hlupák, ale bodák, to je panečku jiný chlapík!
WargamingASP - nevážně nejen o wargamingu.
Uživatelský avatar
Joe
Fórový šašek; Moderátor
Příspěvky: 4705
Registrován: 15. 3. 2004, 11:52
Bydliště: Bratislava

Příspěvek od Joe »

Poď, rozčeríme stojaté vody RPG Fóra :-)=


J.
|-- RPGforum moderátor-editor
|-- Hrám: ... :roll:
|-- Mám rád: Amber Diceless, FATE, Primetime Adventures, Starport
|-- mail - joeyeti (at) gmail (dot) com
Uživatelský avatar
SEB
Příspěvky: 588
Registrován: 14. 6. 2005, 14:21
Bydliště: Praha

Příspěvek od SEB »

nA ČEŘENÍ VOD TO ASI NEBUDE. Je to obecně dost narychlo spíchnutej článek. Jestli někam někdy půjde (maximálně na FP) tak ho budu hodně opravovat.

GAMECON 2006

Stálice na poli českého conání, akce s průměrnou účastí 300 návštěvníků, jejímž dějištěm je v polovině července (13.-16.) prázdninově klidná Olomouc. Můj druhý Gamecon, na který jsem byl zván jako přednášející, byl velmi zvláštní akcí. Rozhodně po jeho konci cítím nutnou potřebu polemizovat, hodnotit a vyjádřit svůj názor, k jehož čtení vás rád zvu.

První Gamecon, kterého jsem se účastnil, proběhl v roce 2002 v rámci Festivalu Fantazie / Euroconu, největší podobné akce v Čechách (kterou ale konečně počtem návštěvníků překonal FF 06). Byla to pro mně zvláštní akce, neboť většina lidí pohybujících se na patrech budovy Obchodní akademie byli zavilí hráči Dračího doupěte, pro mně nezajímavého. Navíc kromě přednášek o World of Darkness nebylo, co navštívit a co hrát, protože kartičky mě nějak nezaujaly, a z deskových her byly dostupné jen pro mě nezajímavé Arény, Talismany a další... Takže Gamecon 2002 mi v paměti nijak neutkvěl.

Preliminary reconaissance
Na Gamecon 2006 jsem byl přímo pozván Bouchim (M.Kučerou) ze studia a vydavatelství Altar (DrD, DrD+, Proroctví, snad ještě někdy Aréna, mimo jiné pak také Legie, Dech draka...). Své přispění k programu Gameconu jsem zaměřil čistě přednáškově.
A protože se v poslední době nemůžu nabažit nového World of Darkness, a pracuji na české verzi d20 Systému, připravil jsem si celkem sedm přednášek o jednotlivých aspektech těchto dvou her, z nichž jedna byla čistě teoretická a zaměřená na „postmileniální gotiku“ nejen v roleplayingu...
Jak přednášky dopadly a jaké byly reakce zmíním níže, přijde mi totiž důležité ještě na začátek zmínit co vlastně na Gameconu najdete. Organizačně jej zaštiťuje Altar v čele s Bouchim. Hlavním lákadlem je (pro mě nepochopitelné) Mistrovství v Dračím doupěti. Klub Moorboyz pak zajistil předváděčky deskovek. O to, aby bylo co hrát, se staral dovozce výběrových her Hač (z altaří prodejny 6.Smysl) společně s firmami Corfix (s fešnou a komunikativní managerkou přímo na místě) a Albi. Roleplaying pak měla na starost dvojice Reinita a Ambeřan z Prague by Night, několik osvědčených Vypravěčů z Court of Moravia i dalších, zvaných nezávisle. Celou RPG sekci kromě DrD měl včetně přednášek na starost osvědčený Jezevec (Curt of Moravia a Moorboyz), velký to vzor každého teoretika i praktika na poli roleplayingu. Na Gameconu už delší dobu chybí jakýkoliv wargaming, ale i to se snad časem změní.

Program a organizace
Gamecon tedy ve zkratce nabízí 300 herně pozitivních lidí. Z toho minimálně 200 se akce účastní hlavně kvůli Dračímu doupěti, zbylých 100 kvůli deskovkám a stolním hrám nebo jinému než dračákoidnímu roleplayingu. V doprovodném programu najdete přednášky z oboru improvizovaného divadla, teorie RPG, besedy s autory DrD+, besedy s autory DrD, různé venkovní hry (za zmínku stojí trochu RP zaměřená hra Kmeny, ale i akční Capture the Flag) a hlavně freeform roleplaying a ukázková RPG všeho druhu, od Shadowrunu přes Unknown Armies a World of Darkness po Call of Cthulhu. V okolí DDM se nachází velké množství nejrůznějších pohostinských zařízení všech cenových kategorií, takže není problém strávit příjemný večer u piva, jak bývá u starších návštěvníků zvykem.
Organizace je na vyšší úrovni, než bývá u akcí tohoto rozsahu zvykem. DDM i studentské koleje Palackého univerzity (na kterých jsou účastníci ubytováni) jsou vzdáleny 3 minuty svižné chůze. DDM nabízí velký sál pro turnaje a vyhlašování soutěží, jedno široké mezipodlaží a tři přednáškové místnosti. Samotné Mistrovství v DrD probíhá na pokojích koleje.
Vstupné bylo roku 2006 pro předem přihlášené 120 korun, na místě 160. Ubytování na koleji je bohužel nutnost, možnost bivaku na Gameconu chybí, a proto každého účastníka čeká zaplacení 520 korun za spaní na čtyřlůžkových pokojích s lednicí. Koleje jsou naštěstí čisté a útulné, se sanitárním zařízením a kuchyňkou (varná konvice a sporák k dispozici) na každém patře, takže peněz za 3 noci nelitujete. Je to komfort, který nabízí málokterý con, a to doslova za lidovou cenu.
Forma ubytování navíc zajišťuje pravidelnou socializaci účastníků, což napomáhá výborné atmosféře. K dobrému pocitu patří ještě několik drobností. Velice mě překvapily materiály, ve kterých kromě programu a anotací nechyběl seznam všech prodejen potravin a občerstvovacích bodů v okolí, včetně mapy a uvedení aktuálních provozních hodin... z přístupu organizátorů by se jiné akce měly hodně co učit, je vidět že jde o deset let zkušenosti a dobře sladěný tým.
Vypravěči a většina organizátorů mají navíc komfort pravidelného vyváření v kuchyni na organizátorském patře kolejí, což potěší a zaručí nerušené soustředění na vedení hry.
Organizace na jedničku, con byl soustředěn kolem jednoho organizačního bodu s vyvěšeným aktuálním programem i registrací, v příjemném prostředí DDM s přiměřenou zahradou a nedalekým parkem. To vše společně s neuvěřitelným klidem (Olomouc je urbanistův vlhký sen, přesně na hranici mezi zdravým a aktivním životem) zajistilo, že Gamecon se v mém žebříku zařadil k jedněm z nejpříjemnějších conů vůbec, ačkoliv programově má co dohánět.

Negativa
Pokud nehrajete hry od Altaru, v čele s DrD (nikoliv DrD+, to je stále okrajová záležitost), budete první dny trpět. Sám jsem měl velké problémy přežít to, co někteří návštěvníci vypouštěli z úst („Pánování“, „Pídžej“ a další zkomoleniny jsou jen malá část celku).
Aspoň dvě hodiny jsem jen coural po místě conání, a snažil se nikoho nezaškrtit. Nakonec jsem se uklidnil v Hačově putovním obchodě, kde mně oblažila nabídka zahraničních zajímavostí. Z prohlížení mě vytrhla nutnost jít přednášet o novém Světě temnoty.
Přednáším od roku 2002, zatím na každém Pragoconu a FF. Nikde, ale nikde na mě posluchači nezírali jako na špatně nakopnutou znásilněnou pandu. Zjistil jsem pár základních doporučení: 1) nehádat se s hráči DrD o tom, co znamená „narativní“. 2) neříkat, co mi vadí na DrD+. 3) neříkat, co jsem v životě hrál.
Po krátké hádce, ve které jsem hájil názor, že opilý čaroděj může být heroická postava s hlubokou psychikou, dvouhodinová přednáška skončila... nenašel jsem po ní sílu něco Vyprávět, ale příjemný páreček dvou lidí ve fantasy kostýmech si další den koupil základní knihu WoD a přišel mi oznámit, že se rozhodli na základě mojí přednášky. Tím mě velmi potěšili, stejně tak jako medovinou, kterou jsem od nich dostal na okoštování.
Vyčerpaný jsem zase zmizel v davu hráčů a dál a dál zamítavě odpovídal na dotazy, zda jsem nebo nejsem „Pídžej“ (celkem asi 8 dotazů, ale to je skromný odhad). Tým Corfixu a Albi pak naštěstí rozbalil deskovky a bylo hned co dělat (conová stálice Bang! a tucty novinek mě zabavily celou noc).
V nejlepším ale přišlo překvapení, na které člověk první den rychle zapomene – DDM se ve 24:00 zamyká, a návštěvníci se musí přesunout jinam (nejčastěji na koleje, odolnější do hospody)... jakoby mi to organizátoři několikrát nekladi na srdce, úplně jsem na to zapomněl.
Kupodivu bylo večer na kolejích překvapivě ticho, pomyslel jsem si, že 300 spících lidí by mělo dělat větší randál, a divil se, jak je možné, že porušují tradici první bouřlivé noci conu.
Ráno jsem pochopil, proč šli všichni spořádaně spát. Na pokoji se mnou bydlel právník z Prahy, Petr. Petr byl Vypravěč... totiž Pídžej. A ráno v 7:30 Pánoval partě osmi pubescentních Dračákistů. „Sebastiane, za 15 minut přijdou hráči, ano? Potřeboval bych uvolnit postel, aby bylo kde hrát...“ byla první věta, co jsem ráno slyšel. Den předtím 5 hodin cesty z Prahy. Den předtím 35 stupňů Celsia. Den předtím 200 hráčů DrD na jednom místě. Den předtím... ale co vám mám povídat. Bylo to peklo.
Udělal jsem si čaj a chvíli těch osm lidí poslouchal. Vzdal jsem to po pár minutách a rychle se vydal do DDM.
Abych dále nepopisoval denní rozvrh, přejdu k vypíchnutí nejdůležitějších fakt. Gamecon není přednášková akce. Doposud byly přednášky jen dvě tři za con, pokud vůbec. Tento ročník Jezevec zařídil několik přednášek denně, což je podle mně skvělý nápad... kdyby přednášení neprobíhalo současně s Mistrovstvím v Dračím doupěti. Na přednáškách jsem měl v nejlepším případě tucet lidí. Večerní přednášky už ale měly plno... ne že by mi vadilo, že jsem přednášel jen přes den, a ne že bych k přednášení potřeboval početné publikum (spíše naopak). Navíc jsem na Gameconu nováčkem, a proto se nedivím, že můj program neběžel „v hlavním čase“. Přesto si myslím, že přednášky šly řešit lépe. Stejně jako se má mnoho akcí mnoho co učit z praktické organizace Gameconu, program Gameconu se má hodně co učit od klasických conů.
Nevýhodou může pro někoho být drtivá převaha tematiky Dračího doupěte a fantasy vůbec. Těch několik ukázkových hraní jiných her situaci nezachránilo, a i ty prý byly novinkou tohoto ročníku. Pevně doufám, že se Jezevcovi, Bouchimu a Aquile podaří z Gameconu udělat trochu tematicky širší záležitost, konečně uvidíme i wargaming, zastoupení více prodejen/firem a zájmových skupin, a hlavně žánrů a her. Příští ročník by měl rozhodně být programově bohatší, a snad obsáhne i zmiňované oblasti.

Polemika
Tento rok jsem navštívil tradičně Pragocon a Festival Fantazie, dvě největší akce zaměřené na fantastiku u nás. Pragocon byl nepřekvapivý a kromě linie Dungeons and Dragons organizované týmy Open Gaming a Masters of Many Worlds dost jednotvárný. Měl stejnou zatíženost na ohraná témata „Stars“ (Wars/Trek/Gate...) jako Festival Fantazie. Anime/Manga sekce byla na obou akcích dost nepřístupná úplným nováčkům, nové seriály jako Firefly, Lost nebo Supernatural byly pokryty minimálně, o Pottermánii a šíleném hopsání na elektronických vyhřívaných poduškách (jak je nazval Leonard Medek) v rámci Dance Dance Revolution ani nemluvě...
Narozdíl od Pragoconu bylo ale na Festivalu Fantazie minimálně polovina lidí, kteří s fantastikou mají málo co společného, a festival brali spíše jako filmový s občasným zajímavým programem v budovách kolem. Tato cesta se chotebořské akci vyplatila, a myslím, že by ji FF měl následovat, ačkoliv už nepůjde o „con“ jak je chápeme. Pragoconu pak lze vytknout jen máloco, hlavně proto, že jej v příštím roce čekají mohutné změny (zatím se mi zdá, že k lepšímu), a proto je třeba si počkat na ročník 07.
V poměru k těmto dvěma akcím byl Gamecon něco mezi conem a velkou hráčskou seancí. Jak se ukazuje v posledních letech, malé cony mají málokdy možnost nabídnout nováčkům na poli fantastiky „iniciační“ servis, protože jde o specificky zaměřené akce, a proto nijak fantastické subkultuře nepomáhají... větší cony se tak stávají hlavními tahouny. Sice odradí většinu skalních fanů, o straší generaci ani nemluvě, ale spolehlivě přitáhnou a jak se ukazuje i udrží zájem mladší generace, o kterou jde z dlouhodobého hlediska nejvíce.
Nezbývá než doufat, že Gamecon chytne správnou vlnu, zaměří se správným směrem a naváže na nebývalý zájem o herní fantastiku posledních let. Má k tomu skvělý organizační tým, dlouhou tradici, záviděníhodné podmínky a pevné jádro návštěvníků. To jsou ingredience, které by z něj mohly už příští ročník učinit největší herně zaměřenou akci v Čechách, které by se neměla vyhnout pozornost žádného hráče. Zároveň ale neohrozí větší cony, ani ty specificky zaměřené, protože jde o hry, hry a zase hry. Tím má k dobru ještě navíc neutrální pozici.
Na Gamecon zvu všechny, koho zajímají hry všeho druhu. Ozkoušíte si v podstatě všechny u nás dostupné, a navíc mnoho specialit a zahraničních projektů. Program okolo se utěšeně rozrůstá a rozrůzňuje, díky venkovním hrám a skvělému prostředí si i zasportujete a vyposlechnete mnoho zajímavého. A hlavně – pokud jste pravidelným návštěvníkem conů, má Gamecon jedno nepopiratelné kouzlo: už teď předem víte, že s jeho nabídkou se nesetkáte nikde jinde, a proto stojí za to Olomouc někdy v budoucnu navštívit.
---
Servant of my own vice.
Zamčeno

Zpět na „Archiv akcí a soukromých her“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti