O originalitě Orbu

Ambiciózní projekt, který si klade za cíl vytvořit univerzální herní svět, určený především hráčům, ale i dalším tvůrcům, vypravěčům nebo jen jako zdroj inspirace. Vycházíme z pravidel DrD+
Uživatelský avatar
Wan-To
Rebel
Příspěvky: 2967
Registrován: 2. 8. 2006, 18:33
Bydliště: Praha

O originalitě Orbu

Příspěvek od Wan-To »

Z tématu koncepce jednotlivých kontinentů:
Resurrection píše:Docela by me zajimalo co od fantasy settingu ocekavaji ti, co znaji desitky systemu, hraji indies hry apod. Bez ironie, me prijde ze pro lidi co jsou rekneme "vyse" v tom hrani RPG, tedy hraji alternativne a ne mainstreamove, takovej setting nemuzou nikdy ocenit i kdyby byl sebeoriginalnejsi nebo sebelepsi a to proste proto, ze uz samotna existence toho settingu je omezuje a treba i trochu drazdi... ale to jsou moje domnenky a je to tady OT.
Tak především alternativně neznamená výše, ale to je teďka jedno.

Stručně řečeno, na většině fantasy světů mi schází zajímavá (klidně i hlubší) myšlenka, která hýbe světem a/nebo silná atmosféra. Uvěřitelnost mi připadá jako hezké pozlátko, se kterým se nedá nic dělat. Ne že by se na takovém světě nedaly stavět zajímavé příběhy, ale mám pocit, že na těch "alternativních", vytvořených třeba za jedno odpoledne dohodou hráčů a GM, to jde mnohem líp.

Jako příklad fantasy settingu, který mě opravdu zaujal, uvedu Wilwarin. Celkem hezký obrázek si o něm uděláte přečtením dobrodružství Střípky Rozbřesku, které vyšlo loni v Dechu Draka a dá se stáhnout i z webu Wilwarinu: http://wilwarin.mysteria.cz/phprs/download.php

EDIT: Kdyžtak tohle téma přejmenujte, mě ale lepší název nenapadl.
Uživatelský avatar
Resurrection
Příspěvky: 5415
Registrován: 26. 9. 2006, 11:34

Příspěvek od Resurrection »

To dobrodruzstvi se mi docela libi. Napad je to hezky, ale mel bych k tomu a hlavne k settingu par vytek:

- Jmena. Precet sem par stranek a uz me bolela hlava z mnozstvi "klasickych" fantasy jmen, ktera jsou proste nesvar a atribut generic fantasy. On neni problem v tech jmenech samotnych, ale ze nejsou vubec konzistentni.

Pokud to mam vztahnout na Orb nebo na Achtward (Vitusuv svet, ve kterem hrajeme), tak to je neco uplne jineho. V zakladu vychazime jak my, tak Vitus, z nejakeho jazykoveho okruhu v realu (treba z cestiny) a tomu jsou podrizeny nazvy a jmena. Ve vysledku to pusobi mnohem lip a hrac se do takoveho sveta vzije mnohem snaz. Nehlede na to, ze se v tom vyrazne lepe orientuje...

- tohle nevim nakolik je problem sveta, ale to dobrodruzstvi tim dost trpi. Absolutne vubec tam nejsou nejak ucelene popsany realie prostredi ve kterym se to odehrava (pricemz se tam tvrdi, ze konverze do jineho settingu neni v zasade mozna). Nektere poznamky jako ze neexistuji zidle jsou vcleneny do textu v zavorkach. Pritom je takova informace zcela zasadni. Ani slovo o spolecenskem radu, pohledu lidi na svet a dalsi imho dost zasadni veci...

Napad je to hezkej, ale na me to pusobi jako dalsi generic fantasy. Osobne bych uvital prave propracovany setting, ktery funguje, a ani by nemusel mit nejakou originalni myslenku nebo tak neco. Ona i originalita v tomhle pripade je dost diskutabilni, protoze namet s tim sluncem, jeho zhasnutim atd. pouzil uz Tolkien... Nechci to nijak shazovat! Je to urcite zajimavy a jak rikam, napad se mi libi, ale to zpracovani proste trpi tim co popisuju vyse a to mi na tom hodne vadi.
Secrets are power.
Uživatelský avatar
Invictus
Nerozhodný volič
Příspěvky: 7462
Registrován: 21. 11. 2005, 02:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Invictus »

Docela by me zajimalo co od fantasy settingu ocekavaji ti, co znaji desitky systemu, hraji indies hry apod.
Zkusím si jen tak tipnout:

Setting, který je nebude nijak omezovat, a bude podporovat spoustu zajímavých konfliktů? :lol:

Podle mého, ty co hrají indies a zkouší desítky systému, vůbec nezajímá setting v tom smyslu jak ho chápu třeba já, nebo tvůrci Orbu. Je jim ukradené v čem budou hrát, jak moc realistické to bude, či jestli to je super originálně propracované. Jsou schopni odehrát hru v settingu udělaném na koleni a je pro ně důležitější systém hry. Pro tyhle hráče není vůbec Orb primárně určený, protože se jedná o klasický setting, nikoliv systémově vázaný setting.
Iron Within
Iron Without
Uživatelský avatar
Resurrection
Příspěvky: 5415
Registrován: 26. 9. 2006, 11:34

Příspěvek od Resurrection »

2Invictus: Taky si myslim... jen sem to nechtel rikat tak naplno aby to nekdo nevzal urazlive nebo tak.
Secrets are power.
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10160
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Příspěvek od ilgir »

No... vzhledem k tomu, že má Orb v podtitulu uvedeno "svět pro DrD+", myslím, že většina hráčů, o kterých tady mluvíte, nad ním rovnou ohrne nos. Takže bych se opravdu neznepokojoval jejich názory. (A to trochu platí i na Wan-Ta (nevykládej si to zle)).
Uživatelský avatar
Wan-To
Rebel
Příspěvky: 2967
Registrován: 2. 8. 2006, 18:33
Bydliště: Praha

Příspěvek od Wan-To »

Je pravda, že já jsem trochu zkažený bezpravidlovým příběhovým hraním a od dobrého fantasy settingu prostě potřebuji o hodně víc než realističnost. Tak si mě nemusíte všímat. :roll:

Nicméně držím palce a přeji hodně štěstí, snad se Orb bude ostatním líbit.
Uživatelský avatar
Resurrection
Příspěvky: 5415
Registrován: 26. 9. 2006, 11:34

Příspěvek od Resurrection »

ilgir píše:No... vzhledem k tomu, že má Orb v podtitulu uvedeno "svět pro DrD+", myslím, že většina hráčů, o kterých tady mluvíte, nad ním rovnou ohrne nos. Takže bych se opravdu neznepokojoval jejich názory. (A to trochu platí i na Wan-Ta (nevykládej si to zle)).
To oznaceni Drd+ uz jsme se rozhodli zrusit, protoze to chceme delat pro vice systemu. Ackoliv z DrD+ pozadi sveta proste vychazime. A samozrejme tech vice systemu myslim DnD a dalsi mainstreamy... takze to je v podstate jeden pytel lidi.

*zle se diva na Beethovena a JackeLeeho, kteri to jeste neodstranili*
Secrets are power.
Uživatelský avatar
Invictus
Nerozhodný volič
Příspěvky: 7462
Registrován: 21. 11. 2005, 02:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Invictus »

2Res: Na tom není nic urážlivého. Prostě to tak nejspíš je a tudíž se s tím musí počítat. Orb je pro mainstream a svou propracovaností a realističností nesplňuje požadavky volného settingu.
Plus to co jsem psal výše.
Iron Within
Iron Without
Uživatelský avatar
JackeLee
Příspěvky: 160
Registrován: 15. 8. 2006, 17:01
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od JackeLee »

Resurrection píše:*zle se diva na Beethovena a JackeLeeho, kteri to jeste neodstranili*
Neboj, během příštího týdne by to mohlo bejt...
Míra pochopitelnosti mých příspěvků je nepřímo úměrná jejich dělce.
Uživatelský avatar
Bajo
Malý princ; Moderátor
Příspěvky: 7757
Registrován: 23. 10. 2005, 01:38
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bajo »

Ja se jen vratim k te otazce o indies hracich a preferencich v settingu:
Resurrection píše:Docela by me zajimalo co od fantasy settingu ocekavaji ti, co znaji desitky systemu, hraji indies hry apod. Bez ironie, me prijde ze pro lidi co jsou rekneme "vyse" v tom hrani RPG, tedy hraji alternativne a ne mainstreamove, takovej setting nemuzou nikdy ocenit i kdyby byl sebeoriginalnejsi nebo sebelepsi a to proste proto, ze uz samotna existence toho settingu je omezuje a treba i trochu drazdi... ale to jsou moje domnenky a je to tady OT.
Nahodou jsem si tohohle vsiml a protoze asi patrim presne do te kategorie, tak vam mohu odpovedet. Treba vam to k necemu bude. Nicmene je jasne, ze kazdy hrac je trochu jiny.

V prvni rade, hraci Indies nutne nehraji jen indies. Momentalne treba jedu dve kampane ve VtM, kde je setting velmi dulezita slozka hry a hra vdeci sve popularite zejmena jemu. Tedy neznam nikoho, kdo by si upiry, nebo jinou hru vybral z WoD kvuli systemu. Krom toho ted domlouvam jednu kampan v Adnd, takze tolik k memu zajmu nebo nezajmu o setting. Otazkou spise je, jakou hru chce momentalni hrac hrat.
Jeste v dobe, kdy jsem se o indies moc nezajimal, jsem doslova nesnasel klasicke fantasy heartbreakers, tedy klony Dnd a klasicke generic fantasy svety. Cim vice se to blizilo kombinaci: ala nase dejiny (stredoveka kultura apod..)/mytologie + magie, tim hur. Protoze tohle tu bylo uz mockrat. Pokud jsem hledal svet, tak takovy, ktery je v necem originalni, nebo se svym pojetim zameruje na neobvykla temata. Proto me treba vic zaujmul Ravenloft nebo Planescape nez Forgottens nebo fantasy pseudostředověk.

Obecne se ovsem domnivam, ze svet musi nabizet opravdu neco zajimaveho, co nikde jinde nebylo. Pokud nic takoveho nema, tak bude pro spoustu lidi nezajimavy. Spoustu indes hracu nezajima ani tak realicnost a proprcovanost sveta, jako spise jeho myslenky a namety. Mel by to byt pribeh, ktery svym nastavenim vytvari zajimave namety na pribeh, musi byt plny konfliktu (cimz nemyslim vylozene jen valky) a musi byt dynamicky. Tedy melo by se v nem neco dit.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15028
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: O originalitě Orbu

Příspěvek od Pieta »

Resurrection píše:Docela by me zajimalo co od fantasy settingu ocekavaji ti, co znaji desitky systemu, hraji indies hry apod. Bez ironie, me prijde ze pro lidi co jsou rekneme "vyse" v tom hrani RPG, tedy hraji alternativne a ne mainstreamove, takovej setting nemuzou nikdy ocenit i kdyby byl sebeoriginalnejsi nebo sebelepsi a to proste proto, ze uz samotna existence toho settingu je omezuje a treba i trochu drazdi... ale to jsou moje domnenky a je to tady OT.
Na tuhle otázku odpovím úplně oklikou. Představ si, že jsi takový sběratel her a máš rád fantasy. Představ si, že jsi četl a možná i hrál v několika různých fantasy světech, že na internetu čteš o různých kampaních, které lidé odehráli ve svých světech, že si stahuješ popisky různých světů. Představ si, že ve fantasy rozděluješ high, low, sword and sorcery, dark fantasy, magitech, dungeonpunk, alternativní historickou fantasy (v několika rozdílných historických obdobích), urban fantasy, modern fantasy a že jenom o tom, jak místo za rytíře a čaroděje hrát za skřety a podobné potvory, jsi četl aspoň čtyři knihy (můj případ, nekecám).
Co asi musí fantasy svět mít, aby takového člověka zaujal, aby byl pro něj nový?
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Invictus
Nerozhodný volič
Příspěvky: 7462
Registrován: 21. 11. 2005, 02:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Invictus »

2Pieta: Detailní simulaci života obřích růžových králíčků v konfliktu s nemilosrdnou civilizací? :?: :-|
Iron Within
Iron Without
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15028
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pieta »

Invictus píše:Detailní simulaci života obřích růžových králíčků v konfliktu s nemilosrdnou civilizací? :?: :-|
To byla řečnická. (-:
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10160
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Příspěvek od ilgir »

Co asi musí fantasy svět mít, aby takového člověka zaujal, aby byl pro něj nový?
Bez ohledu na to, že
To byla řečnická. (-:


Atmosféru.
Uživatelský avatar
Resurrection
Příspěvky: 5415
Registrován: 26. 9. 2006, 11:34

Příspěvek od Resurrection »

2Pieta: I kdyz je to recnicka otazka, tak by me zajimalo co konkretne ty od fantasy settingu ocekavas...

Mohl by prosim nekdo jmenovat jeden jediny setting, ktery je dynamicky a klape (=funguje), jak to hezky vystihl Ilgir? Myslim to vazne. Ja zadny totiz neznam a protoze zadny neznam tak delame Orb, ktery tuhle zakladni charakteristiku ma splnovat.

Jak rika Ilgir, tak zakladem kvalitni hry je atmosfera, dojem, pocit, proste zazitek. Toho ja osobne mohu dosahnout jen tehdy, pokud setting ve kterem hraji je pro me "uveritelny". Muze byt klidne zbesily, fantaskni atd. ale musi proste byt logicky v poradku, abych si ho mohl predstavit a vzit se do nej a hrat v nem. Drtiva vetsina settingu az na Jersonovo 2D treba vychazi a automaticky pocita napriklad s fyzikalnimi zakony, jak je normalne zname a na jejich porusovani treba stavi svoji "originalitu". Podobne ve spolecnostech ve fantasy svetech je jasne patrna urcita inspirace a chcete-li okopirovani nejakych existujicich struktur z realu. To je zcela v poradku a ja nevidim duvod to nijak menit, protoze vymyslet neco od piky je proste makacka a proc by to nekdo delal?

Tady ale je ten kamen urazu. Ve vsech tech generic fantasy se proste ocitnete v konfrontaci s ruznymi nelogicnostmi nebo primo absurditami, ktere kazi dojem a me treba dost znemoznuji se do hry vzit.

A Orb ma ambici se pokud mozno takovych veci vyvarovat a mit pro ty veci, ktere tak mohou pusobit nalezite vysvetleni a opodstatneni.
Secrets are power.
Zamčeno

Zpět na „Orb“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů