[info] - Vítejte v sekci Zápisy z her!

Archiv globálních témat týkajících se celkově chodu fóra. Abychom věděli, kdy se tu co změnilo.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 9731
Registrován: 18. 8. 2001, 23:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

[info] - Vítejte v sekci Zápisy z her!

Příspěvek od Markus » 22. 11. 2006, 16:57

Zaměření sekce

Vítám vás v sekci Zápisy z her, která je věnovaná, ehm... zápisům z her. Ale pozor, toto téma není tak jednoduché a pusté, jak si možná myslíte. Na následujících pár odstavcích bych vám chtěl ukázat, co vše je v této sekci možné probírat.

Co je cílem téhle sekce? Máte několik možností. Můžete se jen pochlubit krásným příběhem, který jste odehráli. A nebo chcete ostatním ukázat, jakým způsobem vedete hru v roli Vypravěče. Nebo chcete předvést nezvyklý svět, systém. A nebo potřebujete poradit, a tak napíšete zápis a zeptáte se, co děláte špatně.

Obrovským potenciálem zápisů na fóru je možnost diskutovat o nich. Neomezujte sami sebe na jednostrannou komunikaci. Zápisy na Fóru nejsou jen suché články, které jednou napíšete a pak se k nim nevrátíte. Naopak - nebojte se vyvolávat diskuze, překládat zajímavé myšlenky. Ptejte se čtenářů, co si myslí o vašich rozhodnutích. Ptejte se jich, co máte na své hře změnit.

A naopak - když čtete cizí zápis, nebojte se ptát a diskutovat. Neomezujte se jen na přečtení a potom tiché zavření okna prohlížeče. Zajímají vás bližší podrobnosti o támhleté scéně? Chcete vědět, jakými pravidly vyřešili hráči támhletu situaci? Jste zvědaví, jak že to fungují ty body osudu, o kterých se autor zmínil, ale neřekl o nich nic víc... nebojte se zeptat!

Sekce Zápisy z her by tedy neměla být výstavní skříní statických článků. Měla by vyvolávat diskuze, ukazovat zajímavé scény a možnosti hraní. Měla by hráčům poskytovat zajímavé nápady, inspiraci... ale zároveň sloužit i jako taková poradna, kde vám lidé mohou okomentovat vaše počiny.

Vemte jen na to, že se budu snažit rozprouďovat diskuze kolem Zápisů, a čekejte, že a vámi budu neustále chodit, vyzvídat, ptát se, tahat z vás další a další informace. O tom totiž tahle sekce je... o informacích a o zkušenostech z vlastního hraní.

Doufám, že se tu rychle zabydlíte a že ve snaze oživit Zápisy nezůstanu sám.
Přeju příjemné čtení (a psaní).

Markus
váš srávce sekce Zápisy z her

Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 9731
Registrován: 18. 8. 2001, 23:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus » 22. 11. 2006, 16:57

Tagování
Jedno velmi jednoduché pravidlo - až budete posílat nějaký nový zápis, připojte prosím před název tématu tag v hranatých závorkách. Do tohoto tagu uveďte, v jakém systému se hra odehrála. Případně můžete do druhého tagu uvést i svět (je-li to podstatné). Předem díky.
Příklady:
[MLwM] Můj život s pastorem Williamem
[Fate] [Ravenloft] Bič, Kalhotky & Dítě
Délka zápisů
V tuhle chvíli převládají zápisy delší, až dlouhatánské, a nejsou tu prakticky žádné krátké. To je ale škoda! Nestyďte se psát i krátké zápisy. Nemusíte posílat 20stránkový zápis z celé hry. Můžete ho zkrátit na jednu stránku a popsat jen to zajímavé. Nebo můžete popsat jenom jednu scénu, která vás zaujala. Nebo na ukázce ze hry popíšete jeden problém, který vzniknul a zeptáte se na radu.

Stručně řečeno, krátké zápisy jsou vítány. Kdo pošle krátký zápis, má u mě malé, bezvíznamné plus :wink:

Inspirace

Pokud vás nenapadá, o čem psát, nebo jste předvědčeni, že vy o ničem psát nechcete, pokusím se napsat pár příkladů, o čem psát jde. Třeba vás to bude k něčemu motivovat...

:arrow? Zápisy povídkového rázu. Chcete-li pojmout svůj zápis jako příběh, povídku, životopis. Vůbec nezmiňujete pravidla hry, ze zápisu není poznat, že jde o nějakou komunikaci mezi hráči a Vypravěčem. Takovýho styl použijte, chcete-li se s ostatními podělit o příběh vaší hry, nebo se pochlubit svým literárním střevem.
Příklad
:arrow? Popisy hraní. V takovémto zápisu zmiňujete věci jako že skřípala komunikace mezi hráči, že v tuto chvíli Vypravěč nevěděl, že tahle část hry měla skvělou atmosféru, kdežto tamta část hry byla ničena naukázněnými hráči, kteří si povídali o fotbale.
Příklad (ani ne tak zápis samotný, jako spíš diskuze za ním)
:arrow? Představení systému/světa. Pokud jste hráli nějaký nezvyklý systém/svět, možná ho chcete předvést ostatním. V tom případě se méně soustřeďte na děj, ale věnujte více času popisu mechanik nebo prvků prostředí. Nebojte se rozepsat o pravidlech a ukázat na vašem zápisu, jak fungují.
Příklad
:arrow? Rozjímání nad systémem a pravidly. Možná rádi experimentujete s novými pravidly, měníte ta stará, nebo zkoušíte, co všechno vůbec dovedou. Podělte se o své experimenty s ostatními.
:arrow? Rady pro ostatní hráče. Oukej, takže s touhle hrou máte bohaté zkušenosti? A nebo jste se popálili a už víte, jak to nedělat? Podělte se o své zkušenosti a poraďte ostatním.
Příklad (opět MLwM; všimněte si, že jsem psal nejen o tom, jak pravidla fungují, ale i o tom, co jsem udělal špatně)
:arrow? Žádosti o radu. Máte dojem, že vaše hra vázne? Nebo se stal nějaký problém, který jste nedokázali vyřešit? A nebo jste ho vyřešili a teď by vás zajímalo, jak by ho vyřešili ostatní? Napište krátký zápis, stručně popište scénu, vysvětlete situaci a potom se zeptejte.

...a cokoliv jiného vás napadne. Když nebudete vědět, jestli váš nápad je vhodný jako Zápis, odpověď je jednoduchá - je! Zápisů není nikdy dost.

Zamčeno

Zpět na „Archiv oznámení a technických záležitostí“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host