Jak otevřít diskusi, která neskončí třemi příspěvky...

Archiv globálních témat týkajících se celkově chodu fóra. Abychom věděli, kdy se tu co změnilo.
Uživatelský avatar
Alnag
Příspěvky: 3324
Registrován: 21. 10. 2001, 23:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Jak otevřít diskusi, která neskončí třemi příspěvky...

Příspěvek od Alnag » 12. 5. 2006, 18:06

Jak otevřít diskusi, která neskončí třemi příspěvky...

Všimnul jsem si, že nám poslední dobou vázne diskuse prakticky všude kromě nové tváře fóra. Ačkoliv příčiny mohou být různé - odčerpání energie ve výše zmíněném tématu, zkouškové období atd. je dobré si ujasnit, jak otevřít diskusi tak, aby se rozvíjela. Není totiž nic žalostnějšího, než pohled na téma, na které prostě nemáte chuť odpovídat.

1. Klaďte otevřené otázky
Uzavřená otázka zní...
Máš rád zmrzlinu?
Otevřená otázka zní...
Jakou zmrzlinu máte rádi?

2. Klaďte složité otázky
Jednoduchá otázka zní...
Jakou zmrzlinu máte rádi?
Složitá otázka zní...
Jakou zmrzlinu si dáte i když venku mrzne až praští? Existuje nějaká taková?
3. Neodpovídejte si obratem sami
Jakou zmrzlinu máte rádi? Jo a rád bych předeslal, že já mám rád čokoládovou.
Lepší je nechat opovědět jeden až dva lidi, než zareagujete.

4. Na začátku položte raději jen jednu, dvě otázky a další pokládejte až v průběhu diskuse
Jakou zmrzlinu máte rádi? A co cítíte, když se vám rozplývá na jazyku? A podělíte se o zmrzilnu s kamarádem? S partnerkou? S cizím dítětem, které na vás loudí? A kupujte si spíš točenou nebo na špejli, nebo jdete spíš na zmrzlinový pohár. A co si myslíte o těch zmrzlinách od Maca?
Tak takhle prosím ne. Nikdo pak neví, na co má vlastně odpovídat...

5. Klaďte provokativní otázky
Používáte zmrzlinu jako sexuální pomůcku?
6. Vyvarujte se finálních (zabijáckých) odpovědí
Zvláště v začátku diskuse, tzn. než se rozjede, si odpusťte prokazování toho, že odpověď na svou otázku už vlastně dávno znáte a jediným cílem diskuse je poučit ostatní o tom, jak se věci mají. Od toho jsou články jako je tento. Diskuse je o tom, že každý přidá vědomosti ze svého soudku.
Nyní příklad zabijácké odpovědi.
Jsou zmrzliny dobré a jsou zmrzliny špatné. A jsou také zmrzliny tak něco mezi.
S tím se nedá polemizovat. To je prostě konstanta. Tečka. Zabiják. Z toho se rodící diskuse bude dlouho vzpamatovávat

7. Zkuste hájit nějaké stanovisko...
Je hezké být nad věcí a říct, že někdo to dělá tak a někdo onak. Ale zkuste někdy sestoupit do hloubky, vybrat si stranu a chvíli za ní kopat. Však on se najde někdo, kdo do toho půjde za stranu druhou.
Podle mně, jíst zmrzliny v zimě je dost šílené. Z toho se člověk může tak leda nachladit. Možná, kdybychom byli v tropech.
8. Vyvarujte se dlouhých citací (zvláště v cizím jazyce)
Once upon a time, hundreds of years ago, Charles I of England hosted a sumptous state banquet for many of his friends and family. The meal, consisting of many delicacies of the day, had been simply superb but the "coup de grace" was yet to come. After much preparation, the King's french chef had concocted an apparently new dish. It was cold and resembled fresh- fallen snow but was much creamier and sweeter than any other after- dinner dessert. The guests were delighted, as was Charles, who summoned the cook and asked him not to divulge the recipe for his frozen cream. The King wanted the delicacy to be served only at the Royal table and offered the cook 500 pounds a year to keep it that way. Sometime later, however, poor Charles fell into disfavour with his people and was beheaded in 1649. But by that time, the secret of the frozen cream remained a secret no more. The cook, named DeMirco, had not kept his promise.

This story is just one of many of the fascinating tales which surround the evolution of our country's most popular dessert, ice cream. It is likely that ice cream was not invented, but rather came to be over years of similar efforts. Indeed, the Roman Emperor Nero Claudius Caesar is said to have sent slaves to the mountains to bring snow and ice to cool and freeze the fruit drinks he was so fond of. Centuries later, the Italian Marco Polo returned from his famous journey to the Far East with a recipe for making water ices resembling modern day sherbets.
Kdo to má sakra číst? Neumíte z toho vybrat to podstatné? Neumíte to přeložit? Tak hoďte odkaz.

9. Zamýšlejte se nad opovědmi ostatních
Když říkáš, že máš rád čokoládovou zmrzlinu, souvisí to nějak s tím, že máš rád čokoládu?

10. A konečně nebojte se býti vtipní...
Autor se tímto omlouvá všem zmrzlinám celého světa, které se mohou cítit ublíženy. Při psaní tohoto článku nebyla žádná zmrzlina zraněna ani zabita. Všechny zmrzliny v tomto článku jsou pouze fiktivní.
Humor ještě (skoro) nikoho nezabil. A nebuďte zbytečně urážliví. Nemá to smysl.

------
Pod čarou: tenhle článek vyjadřuje jen moje subjektivní názory a neklade si žádné nároky na to, být nějakým konečným vodítkem pro moderování diskuse. Jistě je i řada dalších způsobů jak na to. Ale zdálo se mi, že tohle teď fórum potřebovalo jako prase drbání a rozhodně víc než sáhodlouhé diskuse o nové tváři fóra. Aby ta nová tvář náhodou nebyla jen posmrtná maska...

A pokud se někdo cítí tímto článkem oprávněně nebo neoprávněně uražen, zostuzen nebo tak něco... tak to je mi skutečně líto. Ale možná byste měli zamyslet taky nad sebou.
In nomine Ordinis! & La vérité vaincra!

Tohle byl kdysi taky můj domov. R.I.P.

Uživatelský avatar
Sniper
Příspěvky: 397
Registrován: 26. 4. 2006, 07:06
Bydliště: Principielně v Brně
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sniper » 12. 5. 2006, 21:49

Tady bych jen rád zareagoval na několik detailů.

Proč je diskuze hlavně v části o nové tváři fóra a proč některé jiné umírají - no protože lidé se nejraději hádají. Na to není moc potřeba, stačí jen umět dost vehementně prosazovat svůj názor. Ale na diskuzi je potřeba přemýšlet a to bolí, občas... I proto vypuknou daleko větší "diskuze" u sporných témat (může být zmrzlina bohem?), kde se pracuje s abstrakty a jednotlivé strany nemají konkrétní důkazy, než nad tématy sice pěknými, ale zase ne nějak extrémně převratnými (prodávají u vás zmrzlinu do srdíčkových kornoutů?).

Je to spíš takový podnět pro zamylšení pro některé... nebudu konkrétně jmenovat (a nemůžu popřít, že občas jsem také na té "špatné" straně, která se spíš hádá než diskutuje), však oni na to příjdou. A vážím si nejvíc těchm kdo umí opravdu přemýšlet a diskutovat, ne jen prosazovat svůj názor.
Pokud si myslíš, že tě nikdo nevidí, mí tajní dostanou prémie.

Chci hrát: Mouse Guard
Mám také rád: GURPS 3e, house-DrD, DnD 4.0, DnD 3.5
Vyvíjím: DrD 2.0 unofficial

Uživatelský avatar
Alnag
Příspěvky: 3324
Registrován: 21. 10. 2001, 23:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alnag » 12. 5. 2006, 22:12

Prodávají u vás zmrzlinu do srdíčkových kornoutů je typický příklad uzavřené otázky. Odpověď může znít ano, ne, možná, nevím. Z toho by byla sice pěkná statistika, ale špatná diskuse. A to je právě ten problém, na který jsem chtěl poukázat.

Je sice hezké zmapovat si stav srdcovité zmrzlinovosti v českých luzích a hájích, ale prakticky nás to nikam neposune. Přínosná a zajímavá diskuse by měla přinést (podle mého), nový pohled na věc... nápady, které může člověk dál zužitkovat.

Tedy něco jako... Jaké neotřelé tvary kornoutů na zmrzlinu vás napadají?
nebo 100+1 způsobů jak naložit se srdcovým kornoutem od zmrzliny.

Otázka nemusí být nutně abstraktní, ale nesmí na ní být předem jasná odpověď. Pokud je odpověd jasná, není třeba klást otázku. Takže asi tak.
In nomine Ordinis! & La vérité vaincra!

Tohle byl kdysi taky můj domov. R.I.P.

Uživatelský avatar
Sniper
Příspěvky: 397
Registrován: 26. 4. 2006, 07:06
Bydliště: Principielně v Brně
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sniper » 12. 5. 2006, 22:18

Alnag: ano, bohužel, ale nikdo není dokonalý a nediskutovat kvůli špatné formulaci otázky je pouze alibi pro diskutující - takže stejně jako apelovat na zakladatele (a já nepopírám, že v tom máš pravdu) by se mělo i na diskutující, aby se trochu snažili a své názory rozváděly.
Pokud si myslíš, že tě nikdo nevidí, mí tajní dostanou prémie.

Chci hrát: Mouse Guard
Mám také rád: GURPS 3e, house-DrD, DnD 4.0, DnD 3.5
Vyvíjím: DrD 2.0 unofficial

Uživatelský avatar
Alnag
Příspěvky: 3324
Registrován: 21. 10. 2001, 23:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alnag » 12. 5. 2006, 22:22

No když myslíš, tak já ti to vyvracet nebudu. Myslím, že zasvěcení vědí, že vím o čem mluvím... $:)
In nomine Ordinis! & La vérité vaincra!

Tohle byl kdysi taky můj domov. R.I.P.

Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 9731
Registrován: 18. 8. 2001, 23:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus » 13. 5. 2006, 10:25

Pěkné postřehy. Bohužel mám dojem, že problém bude někde jinde. Zdá se mi, že většina lidí tady na Fóru se těmito pravidly nějak podvědomně řídí... a přesto to nepomáhá.

Takže problém nebude ve špatné formulaci otázek, ale bude spíš v tom, že lidi opouští chuť diskutovat, nebo nevědí, o čem by diskutovali. A teď babo raď :-?

Každopádně pěkné postřehy, které mohou dobře pošťouchnout člověka, který ještě nemá s webovými fóry žádné zkušenosti.

Uživatelský avatar
Dalcor
Vévoda z Knightlundu
Příspěvky: 4830
Registrován: 3. 4. 2004, 18:41
Bydliště: Černá skála a Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalcor » 13. 5. 2006, 10:31

Ehm, Markusi problém je v tom co si řekneme - já jse m tu dva roky, dva roky vás znám, chodíme na pivo a pod. Pak teda nastává problém co si řekneme, neb už jsem si všechno řekli. To je ta věc nové krve, které příjdou s novými nápady. K teorii RPG toho moc neřeknu protože mě tak nezajímá, vy se mnou nebude diskutovat o tom zda Raistlin byl dobrý nebo ne, rpotože vás to nezajímá (obrazně).

My už jsme se vyčerpali. A schůzky na pivu a OG je v tomto směru bohužel misproduktivní. Protože tam většinou se řada věcí vyřeší a na fóru už není proč.

Alnagův článek je super, ovšem, bez nové krve nebude nových témat.

BTW zkusím otevřít, nebo přesat nějaká vlákna podle Alnagova návodu ;)

Uživatelský avatar
Alnag
Příspěvky: 3324
Registrován: 21. 10. 2001, 23:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alnag » 13. 5. 2006, 10:37

No to je otázka. Chcete se vsadit, že založím produktivní diskusi i bez tzv. "nové krve"? Já bych řekl, že všechno lze. Jenom chtít. Kde je vůle, tam je cesta. Navíc co pořád máte s novou krví? To vám třeba Sniper už připadá jako štamgast? Nová krev pořád přichází, ale protože diskuse stojí za starou bačkoru, tak tu dlouho nevydrží.

A to je hlavní problém! :-)=
Přesně jak už jsem psal někde jinde, dikuse musí mít trochu šťávu. Pokud chybí emoce a všichni se děsně kontrolujou co napíšou tak pak není divu, že to nikoho nebaví. Zábava je taky komplexní emoce.

Opakovaně jsem viděl jak se tu rozhlíží Radost, ale nic nenapsal, zřejmě proto, že už negrilujeme článek z berušky ani tu není nic podobného. Holt nová krev chce taky trochu krve.

Přátelská atmosféra mír a klid je super... ale nic se nesmí přehánět. Ostatně nejvíc míru a klidu panuje v hrobě. :>;o)
In nomine Ordinis! & La vérité vaincra!

Tohle byl kdysi taky můj domov. R.I.P.

Radost
Příspěvky: 19
Registrován: 2. 5. 2006, 12:02
Bydliště: Praag
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Radost » 16. 5. 2006, 17:56

přesně tak. soupeření v duchaplných bonmotech je velice zábavné, alnag je zdatný protivník.

problém je že diskuze které mě zaujaly a které jsem zde četl byly dost dlouhé, tedy témata už zčásti vyčerpaná a dost těžko by se do nich zapojovalo... psát "souhlasím s J. že P. nemá pravdu v X a Y" mi přijde zbytečné, a čtení celé diskuze zabralo tolik času a námahy, že na konstrukci vlastního názoru nebyla chuť.

hlavně jsem zaneprázděn spoustou dalších věcí, ale to je jen výmluva. ale myslím že do něčeho se sem ještě zapojím.

Uživatelský avatar
Dalcor
Vévoda z Knightlundu
Příspěvky: 4830
Registrován: 3. 4. 2004, 18:41
Bydliště: Černá skála a Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalcor » 17. 5. 2006, 09:30

Tak jsem přišel na to kdo pro mě spolehlivě zastaví každou diskuzi a přestávám jí sledovat - Bifi.

V jeho příspěvcích se ztratím ve druhé větě, ve kterých popsiuje jakou mechaniku (forrtune in the Final Ass or something) právě používáme a jaké systémy to hrají a apk se diskuze rezeběhne místo zajímavé řekněme morální diskuze v diskuzi RPG-teoretickou a to je pro mě konečná /příkladem budiž Sex ve hře/.

To není nci proti Bifimu, naopak, musím říct že je to bedna, akorát prostě někdy je toho docela dost. :wink:

Uživatelský avatar
Conlai
Správce rozbitých snů; Moderátor
Příspěvky: 2397
Registrován: 25. 11. 2003, 19:08
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Conlai » 17. 5. 2006, 13:42

Částečně souhlasím se Sniperem v tom, že "špatná formulace otázky" může být jen výmluvou pro diskutující. Na druhou stranu je ale mnohem jednodušší účastnit se diskuse, která je založená na dobrém prvním příspěvku. Neboli: Je důležité nedat těm parchantům možnost se vymlouvat. :-)=
Ad zabití diskuse smrtelnou dávkou teorie: Sartre říkal, že správný filosof by se měl vyjadřovat tak, aby mu rozuměla i servírka. To je myslím velmi dobrá rada...

Uživatelský avatar
Invictus
Nerozhodný volič
Příspěvky: 6852
Registrován: 21. 11. 2005, 02:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Invictus » 17. 5. 2006, 16:14

To byl asi vyjímečně inteligentní filosof. Ale měl pravdu, stejnak ať už tu pánové mocní teoretici napíší cokoliv, lze to obvykle shrnout do pár vět, které jsou výstižné a snadno zpracovatelné. (A co si budeme povídat ani ta cizí slůvka obvykle nejsou nutná.) Na druhou stranu, pokud chci objasnit něco co je prostě komplexní, tak se rozepíšu řeba i na stránku. Jenže. Je nutné trochu během psaní přemýšlet, jak to napsat co nejjednodušeji a ne co nejdelší, to jediné je nutné.

EDIT: Můžu uvést příklad ze života. Psal jsem nedávno parodii seminárky na pět stran (úplná blbost). Nechtělo se mi se s něčím takovým moc zabývat, tak jsem to napsal z hlavy a brutálně to rozepsal, roztáhnul a rozvedl, aby to bylo co nejdelší, výsledek sedm stran textu, zredukovatelného do osmi vět, circa na půl strany!!! Bez prdele.
Zkuste vytáhnout spíše tu hlavní myšlenku, podrobné okolnosti nikoho moc neberou a mohou být v případě jejich důležitosti probrány jindy.

nejdelší edit mého života $P
Iron Within
Iron Without

Uživatelský avatar
Sirien
Pragmatik
Příspěvky: 7059
Registrován: 6. 6. 2004, 17:10
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sirien » 22. 6. 2006, 12:58

Výborné postřehy... mylím, že až se udělá sekce "Vítejte na Fóru", tohle by mělo být její součástí...

Hm... a myslím, že jdu edělat jeden malý experiment :-)= :-)= :-)=
Muhehehehehehehehehehehehehe!!!!!!!!!!
Kostka, http://www.d20.cz
- překlady her (DnD, Fate a další)
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí
- skupinové sekce s rozsáhlou podporou
...a mnohé další.

Překlady Fate: Překlad Fate 4e Core, Překlad FAE: Fate Accelerated, DnD 5e: Dungeons and Dragons 5e

Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 16150
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson » 5. 2. 2007, 15:31

Téma hodné pozornosti, i když diskuse jako taková vlastně není potřeba. Tedy ne k tomuto tématu.

------------------------------------------------------
Pod čarou přidám důvod, proč se tu objevil odkaz na tuto diskusi a pak i tento příspěvek. s Argonentem jsme řešili, proč na forum Pevnosti mohli jedni a titíž lidé napsat 2000 věcných příspěvků k tématu, které se jim podařilo probrat z mnoha stran, i když asi nebylo úplně vyčerpáno, zatímco tady diskuse na podobná témata upadají po několika stranách, přestože lidé tu jsou inteligencí a zaujetím pro věc srovnatelní.

Mám tedy namysli několik speciáních diskusí, které jsem sledoval. Je dost dobře možné, že za to může výjimečná konstalece diskutérů. Možná za to může tříštění témat a vůbec administrování zde a naopak naprostý nezájemv adminů o forum na Pevnosti.
Také jsem uvažoval nad tím, jestli to není dáno formou - Pevn ost svého času byla to nejprimitovnější forum, které jsem viděl - prostě řada příspěvků za sebou u každého jen nick a datum, jinak nic.

Ale doopravdy si myslím, že hlavní věc v diskusi je téma. Téma, od kterého lze odběhnout, vysvětlit odbočky a zase se obloukem vrátit zpět.

scratt

Příspěvek od scratt » 10. 2. 2007, 23:16

Já si myslim, že jsou diskuze dobrý, špatný a něco mezi :wink:

Zamčeno

Zpět na „Archiv oznámení a technických záležitostí“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host