Pravidlo prvního příspěvku

Archiv globálních témat týkajících se celkově chodu fóra. Abychom věděli, kdy se tu co změnilo.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Pravidlo prvního příspěvku

Příspěvek od Markus »

Dovolte, abych zavedl jedno pravidlo. Není složité:

Všechna informativní témata musí mít pravidelně aktualizovaný první, "informační" příspěvek.

Využijte k tomu prosím funkce "Nastavit jako home", která první příspěvek připíchne do záhlaví tématu, takže je vždy vidět.

------------------------------------

Tak a to je vše. Nicméně pro jistotu to tady popíšu trochu detailněji.

Předně - co je to informativní téma? Inu, jde o takové téma, které se snaží o něčem informovat, něco sdělit nebo předat (ne nutně o tom mluvit). Typickými příklady jsou třeba články, netbooky, překladové klíče, překlady samotné ("Překlad PHB"), termíny OG, programové informace o Conu, a tak podobně.
Diskuze (Paladin, Jak řešit spory, Kategorie hráčů) nejsou "informativní", jsou to zkrátka diskuze. Na ty se toto pravidlo nevztahuje. Ono by to ani nešlo.

Takové informativní téma by mělo mít všechny potřebné informace napsané v prvním příspěvku. Ba co víc - tyto informace by měly být pomocí funkce "Upravit příspěvek" průběžně doplňovány a aktualizovány.
Tady je příklad "správného" prvního příspěvku - je informativní a aktuální.
Tady je příklad "nesprávného" prvního příspěvku (pardon, ale něco jsem vybrat musel) - jak vidíte, první příspěvek je žalostně neaktuální a navíc nic neříká:
Tak si tu citam temy a napada ma... co takto si spravit vlastnu?

Tymto vyzyvam vsetkych, ktori by mali zaujem sa spolupodielat na preklade Wizard Handbook (ak sa este nejaky taky fanatik ako ja najde , aby sa sem ohlasili. Tu sa dohodneme, co vam pridelim , teda pardon, co by ste chceli prekladat

Teda, to som ale despota...

No, ok. Ludia, SYPTE SA!!!!!!
Vzhledem k tomu, že můžete upravovat své příspěvky, můžete také aktualizovat první příspěvky všech témat, která jste založili (a moderátoři mohou upravovat vše). Proto vás prosím: snažte se ve všech svých informativních tématech udržovat první příspěvek aktuální.

Smysl toho je snadný:
Značně to zjednoduší hledání informací. Stačí si na to jenom zvyknout.

Jako příklad vezmu opět Překlad Wizards Handbook. První příspěvek říká jenom to, že joejeti verbuje spolupracovníky. Ale přitom kniha už je přeložená a probíhají korektury! Abyste se tyto aktuální informace dozvěděli, musíte listovat osmistránkovým tématem a hledat je. A docela pracně. "Nováček", který si to téma otevře poprvé, asi nebude mít tolik energie, neprohledá to, a tím pádem ani nezjistí, že vydání překladu je na spadnutí.

Jak by bylo krásné, kdyby hned v prvním příspěvku bylo napsáno cosi jako:
Překladatel: joeyeti
Korektor: eleshar
Současný stav: přeloženo, probíhají korektury. Stav: 50% (k 17. únoru 2006)

březen 2003: zahájení překladu
19. květen 2005: dokončení překladu a zahájení korektur
29. prosinec 2005: korektory si bere na starost Eleshar
17. únor 2006: stav korektur: 50%
Tohle všechno se v tématu dozvíte, ale musíte listovat. Není to ani na poslední stránce, ani nikde pohromadě. Zkrátka si pročtěte všech těch 8 stránek a tohle zjistíte.

Přitom by stačilo jenom aby někdo (autor, v nouzi i moderátor) udržoval první příspěvek aktuální. Stane se něco nového? Super. Napíšu o tom na fóru a potom upravím první příspěvek.

Snadné a účiné, nemyslíte?

Proto vás prosím, snažte se udržovat svá vlastní témata aktuální. Pomocí prvních příspěvků, do kterých nacpěte všechny potřebné informace. Čím víc, tím líp. Klidně se ještě jednou podívejte na můj, "ukázkový" první příspěvek u GURPS (tady to má jen dva příspěvky; ale na slovenském fóru, odkud jsem to převedl, to existuje už od září; průběžně aktualizováno)

Vím, že tohle bude chvíli trvat, než si na to zvykneme, ale myslím, že to pak bude stát za to.

Díky moc.

-----
joeyeti: Promiň, že jsem jako příklad vzal zrovna tvůj překlad. Není v tom žádný zlý úmysl. Jenom jsem to potřeboval na něčem ukázat. Stejně tak dobře jsem mohl vzít jakékoliv jiné téma :wink:
Uživatelský avatar
Joe
Fórový šašek; Moderátor
Příspěvky: 4705
Registrován: 15. 3. 2004, 11:52
Bydliště: Bratislava

Příspěvek od Joe »

Grrrr a to som si tohoto všimol až TERAZ!!!!

No, ale, už teraz je prvý príspevok v poriadku $D
|-- RPGforum moderátor-editor
|-- Hrám: ... :roll:
|-- Mám rád: Amber Diceless, FATE, Primetime Adventures, Starport
|-- mail - joeyeti (at) gmail (dot) com
Zamčeno

Zpět na „Archiv oznámení a technických záležitostí“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti