Jedna velká rodina

Archivované diskuze z května a června 2006, kdy se hromadně řešilo, co na fóru by se mělo změnit/přidat/odebrat/vylepšit.
Uživatelský avatar
Alnag
Příspěvky: 3686
Registrován: 22. 10. 2001, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Jedna velká rodina

Příspěvek od Alnag »

Přemýšlel jsem o tom, co se tu dnes děje... a aby to nevypadalo, že jenom kritizuji, nabízím alternativní koncepci toho, co dělat dál. Nazval jsem ji Jedna velká rodina.

Filosofie: Zachování demokratických principů fóra. Motivace k osobní zodpovědnosti. Orientace na udržení stávajících uživatelů a rozšíření spektra jejich aktivit. Propagace fóra formou skutečných výsledků.

Vedení: Vedení fóra bude v rukou širší skupiny stálých návštěvníků, kteří budou mít moderátorské pravomoci. V tomto smyslu bych navrhoval jmenovat moderátory
- Alefa0
- Bifiho
- Crowena
- Fritzse
- Invicta
- Quasita
- Qualdezara
- SEBa
- Snipera (pokud mu vydrží počáteční optimismus)
- Tuk-Eneka
- Vannaxe

Samozřejmě za předpokladu, že o to dotyční budou mít zájem.

Odpovědnost: Kromě obecného kodexu návštěvníka, by se vypracoval i přísnější kodex moderátora. Moderátor, který by jej nedodržoval by mohl být zbaven svých moderátorských pravomocí shodou pěti jiných moderátorů na dobu jednoho měsíce, shodou prosté většiny trvale.
Moderátoři by si ve dvojicích rozberali také specifické úkoly, které by přispívaly k rozvoji fóra (např. zakládání nových témat, čištění off-topiců). Vždy k 1. v měsíci by moderátorská dvojice zhodnotila svou činnost v uplynulém měsíci. Nevyhovující skupinky by si prohodily úkoly nebo partnery.

Inspirace: Primárním cílem této strategie by bylo udržet současný stav přírůstku nových účastníků i nových témat a dále ho rozvíjet. Toho bychom se snažili dosáhnout tím, že bychom lákali skupinky lidí omezených doposud na omezená témata (Shadowrun, World of Darkness) i do obecnějších diskusí.

Fórum by zahájilo také tvůrčí a propagační činnost (viz Dobrodružství s velkým D, ke kterému se chystám už týden vrátit a přád se to nějak hatí v těchto neplodných diskusích...)

Moderátoři by se učili včas rozpoznávat a zažehnávat konflikty. Případně je zdárně dovést k nějakému produktivnímu cíli.
In nomine Ordinis! & La vérité vaincra!

Tohle byl kdysi taky můj domov. R.I.P.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

Pěkný nápad, až se dopracuje, mohl by být celkem efektivní.

Brainstorming začíná přinášet své ovoce, nebojte se a všichni hola do toho! Říkejte, cokoliv vás napadne. :wink:
Uživatelský avatar
Alnag
Příspěvky: 3686
Registrován: 22. 10. 2001, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alnag »

Je to ale v přímém rozporu s tím tvým "Já, Diktátor!" Markusi. Jen aby to bylo jasné. Mám rozsáhlejší vizi, ale nechci, aby to bylo jako že jsem si to vymyslel sám. Abych dostál filosofii této koncepce, měla by vzniknout skupinovým konsensem.
In nomine Ordinis! & La vérité vaincra!

Tohle byl kdysi taky můj domov. R.I.P.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

Alnag píše:Je to ale v přímém rozporu s tím tvým "Já, Diktátor!" Markusi.
Upřímně, chápal jsem to spíš jako "diktátor" a jeho "specializovaní ministři a poradci".
Pochopil jsem to tak, že bych "diktátorsky" (s přispěním Vašich návrhů) vytvořil nový koncept Fóra a stanovil pravidla. Potom by se zvolila tahle skupina moderátorů, kteří by na dodržování stanovených pravidel dohlíželi.

Tys to myslel tak, že nebude nikdo nahoře, že všichni Moderátoři si budou rovni a že společně budou vytvářet důležitá rozhodnutí (např. ta pravidla)? Ehm... podívej se, kolik těch lidí je. Nemyslím si, že by to bez "rovnějšího mezi rovnými" mohlo fungovat.

Zamlouvá se mi model "Otevřený dikátor + poradci, soudci a strážní". Ne proto, že mi to dává větší moc, ale proto, že to podle mě může mnohem efektivněji fungovat.
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6292
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Příspěvek od Fritzs »

Markus: vzhledem k tvému návrhu v "Já, diktátor" bych navrhl, aby jsi měl právo veta jenom v tebou navrhované sekci "pranýř" ve zbytku by rozhodovali moderátoři na základě demokratických principů...
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

Jo. Ale kdo určí ty principy? Kdo určí pravidla?
Uživatelský avatar
Vannax
Příspěvky: 656
Registrován: 17. 10. 2001, 00:00
Bydliště: česká Kamenice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vannax »

A nepřemýšleli jste v rámci Jedné velké rodiny sloučit tohle fórum s tím slovenským?
Prostě nechat všechno tak jak bylo, uzavřít to a šmitec. Založit nové, prázdné fórum pro obě země. Aby se zaplnilo, diskuze by musely začít na novo a pro mnohé i s novými "soupeři" :P
Myslím, že by to vyřešilo některé problémů, které se tu teď rozebírají.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

Přemýšleli a pracuje se na tom :wink:
Ale ne, nechci začínat z prázdné louky. Myslím, že je to zbytečná práce navíc. A taky tak trochu škoda.
Uživatelský avatar
Vannax
Příspěvky: 656
Registrován: 17. 10. 2001, 00:00
Bydliště: česká Kamenice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vannax »

Pokud se na tom již pracuje, obávám se, že z prázdné louky nebude chtít začínat ani slovesnká strana. Tedy patová situace. Popřemýšlej o tom ještě....
Uživatelský avatar
Alnag
Příspěvky: 3686
Registrován: 22. 10. 2001, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alnag »

Markus píše:Pochopil jsem to tak, že bych "diktátorsky" (s přispěním Vašich návrhů) vytvořil nový koncept Fóra a stanovil pravidla. Potom by se zvolila tahle skupina moderátorů, kteří by na dodržování stanovených pravidel dohlíželi.
To je hezká myšlenka, ale nepraktická. Diktátorsky sice vznikne celý koncept mnohem rychleji, ale v konečném důsledku to povede k problémům. Pokud si pravidla vypracuje skupina, která je pak bude používat, tak ví, co za nimi stálo, vložili do nich úsilí, budou se jimi spíš řídit. Když jim to nařídíš shora, kdokoliv kdo je na v dimenzi submisivita - dominance za padesátkou se bude cukat...
Markus píše:Tys to myslel tak, že nebude nikdo nahoře, že všichni Moderátoři si budou rovni a že společně budou vytvářet důležitá rozhodnutí (např. ta pravidla)?
Ano, tak jsem to myslel. Fórum je společné dílo a myslet si, že patří jednomu člověku (sebelepších úmyslů) je prostě nonsense. Ano, bude to trvat déle, ale IMO to bude trvalejší hodnota. To co navrhuješ ty, povede podle mého nejlepšího soudu k dalšímu pokračování power-struggles, které to tady zachvacují jako mor.

Ve chvíli, kdy máš osobu, která stojí nad ostatními to znamená, že všichni pod ní, kteří mají nějaké ambice (a to člověk, který se přihlásí o moderátorství mít nejspíš bude), budou usilovat s ní buď být zadobře a těžit z toho výhody nebo s ní naopak soupěřit. To je skupinová dynamika s tím se těžko něco dělá.
Markus píše:Ehm... podívej se, kolik těch lidí je. Nemyslím si, že by to bez "rovnějšího mezi rovnými" mohlo fungovat.
To jsou jenom lidé nominovaní. Otázka zní, kdo z nich do toho opravdu půjde a kdo vydrží. Protože moderátorství nebude jenom o tom, že máš kostičky, ale o tom, že skutečně něco děláš. Nebude to prázdný titul. Myslím, že nakonec zůstane tak deset lidí a to je počet se kterým se dá ještě pracovat.
Markus píše:Zamlouvá se mi model "Otevřený dikátor + poradci, soudci a strážní". Ne proto, že mi to dává větší moc, ale proto, že to podle mě může mnohem efektivněji fungovat.
Takový model funguje efektivněji jen zdánlivě. Ale vnitřní ztráty jsou dramatické. Protože se energie věnuje na power-struggles a ne na smysluplnou činnost. Demokratické vedení má větší latence rozhodování (ale od toho by byly specializované skupinky moderátorů pro okamžitý zásah)... ale jeho rozhodnutí jsou dlouhodobější a pokud se to dobře ošetří tak prostě není kam dál aspirovat...

Je to na tobě Markusi. Já jsem jen malej pán, abych tohle prosadil. Ale jsem přesvědčen o tom, co píšu.
In nomine Ordinis! & La vérité vaincra!

Tohle byl kdysi taky můj domov. R.I.P.
Sosacek
Příspěvky: 25734
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Příspěvek od Sosacek »

Alnag píše:To jsou jenom lidé nominovaní. Otázka zní, kdo z nich do toho opravdu půjde a kdo vydrží. Protože moderátorství nebude jenom o tom, že máš kostičky, ale o tom, že skutečně něco děláš. Nebude to prázdný titul.
Dva dotazy:

O tom ze nekdo neni prospesny a budou mu sebrany kosticky bude rozhodovat kdo?

A proc se domnivas ze to "ty tam nic nedelas, sebereme ti prava" nebude predmetem power-struggles?

Je tu jeste jedna vec. Moderatori maji "slouzit a chranit" ne "vest". Nebo mozna ne, ale prava na foru nemusi souhlasit s nejakym rozhodovacim pravem. Naopak bys to ze budes mit separatni lidi s pravama a nejakou komisi co by hodnotila veci (treba prinosnost ruznych lidi a ruznych diskusi (*) ) s tim ze moderatori to vykonaji az se komise dohodne muzes povazovat za demokraticnost ve smyslu oddeleni zakonodarne a soudni od exekutivni moci.

(*): coz uz jsem nekde slysel. jak jsi to sam nedavno rikal? uz vim "ach jo".
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6292
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Příspěvek od Fritzs »

No, když už sme u těch státních zřízení tak taková anarchie má taky svý osobitý kouzlo :-)= ...
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Uživatelský avatar
Alnag
Příspěvky: 3686
Registrován: 22. 10. 2001, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alnag »

Sosacek píše:O tom ze nekdo neni prospesny a budou mu sebrany kosticky bude rozhodovat kdo?
Plénum moderátorů. Rozhodnutím prosté většiny. Vždy k 1. v měsíci. Nebo je možný jiný mechanismus.
Sosacek píše:A proc se domnivas ze to "ty tam nic nedelas, sebereme ti prava" nebude predmetem power-struggles?
Ale jo, bude. Jenže cílem power-struggles je hlavně povýšit... a to není kam, protože jsou si všichni rovni. Jasně, že můžeš chtít někoho potopit, ale tím si osobně nepomůžeš, takže podle mého soudu nebudou ty power-struggles takové. A hlavně když takovou hru rozehraješ můžeš se do ní sám snadno lapit.
Ale hlavně tohle můžou být power-struggles, které fórum potáhnou. "Však já vám ukážu, jak makám!"
Sosacek píše: Naopak bys to ze budes mit separatni lidi s pravama a nejakou komisi co by hodnotila veci (treba prinosnost ruznych lidi a ruznych diskusi (*) ) s tim ze moderatori to vykonaji az se komise dohodne muzes povazovat za demokraticnost ve smyslu oddeleni zakonodarne a soudni od exekutivni moci.
To je samozřejmě další možnost (nevím teda jak by se to technicky realizovalo). Nicméně oddělení zákonodárné, soudní a exekutivní moci se praktikuje v zastupitelských demokraciích, kde už není možné udržet se vzájemně pod dohledem. Tady bych se odrazil spíš od demokracie starořeckého typu...

Ale pokud ten nápad s komisí zkusíš rozvést, stálo by to třeba taky za úvahu...
In nomine Ordinis! & La vérité vaincra!

Tohle byl kdysi taky můj domov. R.I.P.
Sosacek
Příspěvky: 25734
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Příspěvek od Sosacek »

Alnag píše:Plénum moderátorů. Rozhodnutím prosté většiny. Vždy k 1. v měsíci. Nebo je možný jiný mechanismus.
Potom ale bude rozhodovat to jak je kdo oblibeny vic nez to jakou odvadi praci. Pripada ti to dobre nebo spatne?
Ale jo, bude. Jenže cílem power-struggles je hlavně povýšit... a to není kam, protože jsou si všichni rovni. Jasně, že můžeš chtít někoho potopit, ale tím si osobně nepomůžeš, takže podle mého soudu nebudou ty power-struggles takové. A hlavně když takovou hru rozehraješ můžeš se do ní sám snadno lapit.
Ale hlavně tohle můžou být power-struggles, které fórum potáhnou. "Však já vám ukážu, jak makám!"
Nejsou si vsichni rovni. Nekdo ma prece prava. Prava na editovani cizi prispevku, na mazani cizich diskusi ... nebo to muzes rict tak ze vsichnij sou si rovni a ti kdo maji prava jsou si rovnejsi.

No. Mozna :) A nebo to bude fungovat tak ze na sebe budou lidi hazet spinu a delat neco jen kdyz je to na prvni pohled videt, aby je priste zvolili. Staci se podviat na to reklamni silestvi co probiha ted venku, hm.

A takova prava chutaji tim lip, cim min lidi je ma. Tkaze kdyz zdiskreditujes oponenta, zbyte toho vic na tebe. A atmosferu kdy tady kazdej trochu neco dela aby to vypadalo ze neco dela, a vsichni cekaji az nekdo udela chybu aby ho mohli zabit, teda servat a zbavit prav tady mit nechci. To si muzu zahrat mestecko palermo, kde kazdou noc vyberou ubozaka co mel smulu a zabijou ho, hm.
Alnag píše:Ale pokud ten nápad s komisí zkusíš rozvést, stálo by to třeba taky za úvahu...
Ty byl, abych se priznal, jen sarkasmus. Chtel jsem napsat "ustredi vybor" ale za to by mne nekdo urcite nadaval a pak by to pouzil proti mne.

Myslel jsem to tak, ze kdyz chces aby o foru rozhodovalo 20 lidi, nemusi to znamena ze musi mit sichni moderatorska prava a k nim prislusici povinnost neco moderovat.
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6292
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Příspěvek od Fritzs »

Sosacku, kde se v tobě ten pesimismus bere... lidi nebudou svojí energií plýtvat na boj o moc nad RPG fórem... raději ji využijí jinde...
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Zamčeno

Zpět na „Nová tvář Fóra 2006“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů