Jedna velká rodina

Archivované diskuze z května a června 2006, kdy se hromadně řešilo, co na fóru by se mělo změnit/přidat/odebrat/vylepšit.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

Alnag píše:Pro hluboký vnitřní nesouhlas se současným ubíráním fóra, který nedokážu překonat, rezignuji s okamžitou platností na práva a povinosti moderátora a jákoliv další aktivní hlas v rozhodování o dalších záměrech a cílech.

Bylo to hezké, ale tohle není cesta, kterou chci jít, protože v ni nevěřím.
O moderátorství tě připravit můžu. Ale udělám to nerad, svoji práci si dělal dobře. Zkus si to ještě rozmyslet a kdyžtak mi tp potvrď přes PM. Díky.

O aktivní hlas tě připravit nemůžu, protože žádný nemáš. Nikdo tu nemá žádný "aktivní rozhodovací hlas". Fórum je v tuhle chvíli anarchie (s nastupujícím diktátorem).

Ale můžu mít jednu otázku?
S čím tak hluboce a vnitřně nesouhlasíš?

- S tím, že někdo bouchnul do stolu, rozhodnul se skončit se stagnováním a řekl, že se začne něco dělat?
- S tím, že ten někdo jsem zrovna já?
nebo
- S tím, že jsem se rozhodl, že změny je provést s "vládou jednotlivce", nikoliv se "skupinovou vládou"?
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sirien »

Snajpr: Demokracie? Kdo tu mluví o demokracii? Jedna velká rodina... to může být
a) mafiánská rodina s Alnagem jako Kmotrem mezi sobě rovnými
b) jedna velká rodina dělící se o vše, kde se všichni na všem podílejí, odborně zvaná komunismus

Hmm... zas popichuju, co?
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Vlasák
Administrátor
Příspěvky: 1419
Registrován: 7. 12. 2001, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vlasák »

Alnag píše:Ano je. Protože demokracie potřebuje vnitřní kontrolní mechanismy.
Ale ztraceně, proč kontrolní mechanismy, když jde o prosté shody a domluvy řekněme deseti lidí? Vyděláváme snad nějaké peníze, může tady jednáním vrchnosti někdo zemřít?
Jde tu o chod fóra - osobně mi přijde vyhrocené to jakkoli zveličovat. Když tady fórum, řekněme v roce 2001, fungovalo podle slov mnohých dobře a zdravě, taky to bylo stylem spolupráce - ač tu byl Markus s Bammalem coby "diktatura", krů a uživatelé...
Byl tu tehdy problém v nějaké organizaci? Anebo to mám brát tak, že to už byl ten prohnilý základ, s nímž se to všechno veze?

Dělám administrátora/moderátora na několika fórech - z toho dvě jsou docela živá, možná až přehnaně živá v jednom případě. Věc je tam založená na modelu prosté domluvy, kolegialitě a kolektivu - okruh určených se tam domlouvá na postupu - někdo tam má pouze právo názorů, jiný může moderovat i nějakou sekci, další třeba už i celé fórum a ti největší drsňáci, kteří s nápadem založení fóra přišli, mají jisté veto - nikdo už neřeší to, že to je demokracie a musí se kontrolovat. Nikdo si tam klacky pod nohy nehází... Máš snad obavy, že tady by mohl...? Dělal to někdo v dobách původního crew?
Alnag píše:Kdyby to fungovalo i bez toho, už by se to dělo. Z toho, že se tak neděje usuzuji, že je potřeba je nakopnout víc.
Víš, mnohdy mám tu zkušenost, že daná věc neni uskutečněná ne proto, že by být nemohla, ale z jisté apatie, času a x dalších věcí... Přijde mi, že se tu o tom začlo mluvit, až když se tu rozpoutala tahle radikální/bojová atmosféra - ale tahle excitace má za následek spíš to, že se spekuluje nad "jak na druhou" - tj. ne jak pozvednout fórum, ale jak zajistit to, jak zajistit povzvednutí fóra... A to je myslím docela energie a problémy navíc...
Alnag píše:To by mohly. Jeden člověk nade všemi tam vadí, protože to změní strukturu rozložení moci.
Nemyslím, že by tam měl vadit do té doby, dokud nezačne zneužívat pravomoci - viz. výše, nejde mi o nastolování demokracie, ale prosté spolupráce za kolektivním cílem.
Alnag píše:Ale on by to nesabotoval schválně (doufám). To se sabotuje z principu skupinové dynamiky. V takovém rozložení uspořádání. Jiné řešení je vždycky. Někdy totiž není nejjednoduší řešení to nejlepší. Ale vidím, že tady už není žádná možnost pro argumentaci. Všichni jsou rozhodnutí. Takže budu asi muset přistoupit k zásadnímu rozhodnutí...
Mám tomu rozumět tak, že se to sabotuje z principu, stejně tak jako z principu zavrhuješ tohle řešení? To je pak ale těžký se k něčemu dobrat...
Infinity forever! - Baldur's Gate II add-on CZ
Portál do světa RPG - Sigil.cz


Obrázek
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sirien »

Vlasák píše:Ale ztraceně, proč kontrolní mechanismy, když jde o prosté shody a domluvy řekněme deseti lidí?
Každý zaslaný příspěvek bude podroben Etické komisi, než bude odeslán.
Každý člen fóra bude vždy jednou za dva měsíce předstupovat před Etickou komisy, aby se obhájil z příspěvků, jež bly Neetické
Každý nově otevřený topic bude předložen Budovatelské komisy, která zhodnotí, zda má potenciál na další vývoj, nebo zda jen zaplácává Fórum
V zájmu zastavení vzájemných urážek na PM budou PM nejprve procházet skrze Smírčí komisy, jež zhodnotí, zda nejsou urážlivé.
Každá diskuse, jež bude mít náznak hádky či flamewar, bude předložena Smírčí komisy k rozsouzení.
Smírčí komise a Etická komise se smějí překrývat pouze 15/8 zaokrouhleno nahoru členy.
Diskuse budou kontrolovány moderátory, jež budou členy právě jedné z komis a to tak, že každá komise bude mít právě polovinu moderátorů.
Lichý počet moderátorů je nepřípustný.
Oboum komisím bude předsedat Tajemník fóra, jež bude mít také právo Veta ve věci moderátorů, ale aby neměl příliš mnoho moci, nesmí se účastnit jejich výběru.
Nový členové budou muset vplnit Dotazník a složit Slib Etického chování, jejich žádost pak bude předložena Uživatelskému grémiu (skládající se z členů fóra, jež budou mít zájem. Nezájem nutno vysvětlit Etické komisi).
Noví členové budou po čtvrtletní lhůtě prověřeni a pak teprve jmenováni plnohodnotnými členy.
Bude zároveň založena Společnost vzájemné cenzorické pomoci mezi RPG Fórem a Nyxem. za nás v ní bude tajemník a jeden člen z Etické a jeden člen Smírčí komise. Nyx své zástupce jmenuje sám. Cílem bude výměna nápadů a praktických zkušeností z cenzury a kontroly.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

A nebo...
...bude jeden diktátor a tím to hasne 8)
Uživatelský avatar
Vlasák
Administrátor
Příspěvky: 1419
Registrován: 7. 12. 2001, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vlasák »

A nebo...
...nehrotil bych názvy a pozice :wink: Jak jsem zmiňoval v předchozím - crew za éry rozjetého fóra taky měla své nepsané diktátory (M+B), kteří se jimi nenazývali, ovšem třeba já osobně jsem to vnímal tak, že mají jisté veto a řekněme první slovo (ač by ho třeba nikdy nijak výrazně ani nepoužili), protože to tu vlastně založili. Proto bych neříkal "já jsem diktátor, čekejte mé příkazy", proto bych neříkal ani "jsem si rovni, zítra na schůzi zbavíme na měsíc funkce toho a toho". Já myslím, že tak, jak to bylo odjakživa, to bylo plně dostačující - problém je neaktivita.

Markusi, možná se až moc necháváš unášet tím rozvýřeným průvanem, co tu poslední dobou vzniknul. Fakt, že ti před týdnem někdo vyčítal, že diktátorsky zamykáš témata (či co ještě dalšího), a to, jak kolektivně povznést fórum, mi přijdou jako dvě různé věci.
Řekněme, že fórum existuje pět let. Řekněme, že dva roky z toho bylo docela úspěšně aktivní. A řekněme, že z těch dvou let jsi byl půlku mimo, protože jsi zhruba půlku mimo za celou dobu skoro fakt byl :wink: Zmiňují se tu problémy z roku, plácnu 2002, kdy jsi byl přítomen a fórum jelo? Ne. Diktátořil jsi? Ne. Vadil jsi někomu? Ne. Bylo třeba větší rovnosti nebo naopak diktátorství? Ne. Fórum jelo, teď nejede. To je fakt - a ne to, kdo a jak mu bude vládnout, rsp. proč v tomto smyslu nějak dělat kolem tvé osoby změny.
TAdy prostě vyvstal flame kolem nějaké neshody, pár lidí do toho řeklo, že diktátoříš (což je dle mě přehnaná myšlenka). Ovšem v drtivé většině vše z toho bylo řečené směrem k posledním dvěma měsícům. A zpravidla to nebyla kritika tebe na tvém postu, jako spíš tebe, coby osoby, která prořezává diskuze a neohlíží se kolem, či co já vím.
Osobně bych teda neřešil pod dojmem věcí týdnů minulých novou koncepci vedení fóra - ta mi přijde jasná a přirozená: zakladatel - moderátorsko/technická vrchnost - uživatelé. Tak to tu bylo a je, nevidím důvod tu zacházet do nějakých extrémů, je to zcela přirozené a jde snad o lidi se stejnou motivací a cílem, kteří se na něčem chtějí dohodnout. A tématem tedy je "jak". Jak udělat, aby se nováčci hned neotáčeli na podpatku; jak udělat, aby se v té a té sekci zase diskutovalo... Nějaké diktatury, demokracie a rozdělování moci imho spíš jen příspívá k tomu, že kdo to tu čte, tak se jen diví... A přitom to imho ani není potřeba řešit (viz. tento příspěvek).
Infinity forever! - Baldur's Gate II add-on CZ
Portál do světa RPG - Sigil.cz


Obrázek
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

Vlasák: Ano, naprosto s tebou souhlasím. Nemá cenu řešit, jestli se bude měnit koncepte - prostě já zůstávám ve vedení, potom budou moderátoři/techničtí administrátoři.
Jediná změna ve vedení bude v mém přístupu - doteď jsem se snažil moc nezasahovat, spíš podporovat styl: "Je jedno, co se tady děje," a zasahovat jen v krajních situacích - bylo to spíš takové "sadařství", přičešávání, zastřihávání - pasivní vedení. Teď hodlám zasahovat i jindy a Fórum aktivně ho vést k určitým cílům. Toť vše.

---

A ano, tou otázkou není "kdo", ale "jak" se to udělá. Probíhá fáze brainstormingu, nebojte se přispět myšlenkami. Během víkendu chci "revoluční diskuze" nějak zpřehlednit, shrnout dohromady a vytvořit nová "tvůrčí" témata, kde by se vymýšlelo, jak dosáhnout jednotlivých cílů. Ačkoliv to mám na triku já, ocením všechnu vaši pomoc a každý názor. Je to ale všechno moc ve spěchu, dejte mi pár dní...
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

Toto téma s dovolením zamykám.

Toto téma předcházelo Nové tváři fóra a mnohé zmíněné otázky již jsou vyřešené nebo uzavřené. Jiné zůstávají. Bylo založeno několik nových témat, ve kterých se diskutuje o budoucnosti fóra. Všechny důležité a zajímavé nápady či připomínky z tohoto tématu co nejdřív překopíruji do témat nových, abychom o ně nepřišli.

Omlouvám se za komplikace a díky za pochopení.
Zamčeno

Zpět na „Nová tvář Fóra 2006“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů