NEVERMORE, aneb jak se nechovat

Archivované diskuze z května a června 2006, kdy se hromadně řešilo, co na fóru by se mělo změnit/přidat/odebrat/vylepšit.
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sirien »

Markus: Co takhle to odkázat na věčné hnití v Archivu, dokud to ještě nezašlo nikam dál? Jen návrh... přemýšlím nahlas $D
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

Víš, jak už jsem řekl, mě velice vadí, že místy se někdo chová dosti nepřátelsky, neslušně... (doplň další synonima).
1) Kazí to reputaci Fóra (=nikdo nás nemá rád; =nikdo nový sem nepřijde)
2) Kazí to moji chuť sem chodit a bavit se

Nevím, jestli to je mou hádkou s Alnagem, nebo jestli to je "celkový dojem", ale v poslední době si opravdu začínám všímat toho "nepřátelského ducha".

Jenomže nevím, co s tím dělat.

Důvod, proč to řeším takhle, je, že mi to přišlo jako dobré řešení. Ale možná to dobré řešení není. Nevím. Zmatkuju. Měním názory z minuty na minutu. Nevím co dělat, ale něco dělat chci, protože mi na tom opravdu záleží. :eyecrazy:
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sirien »

Markus:

Uzamčené Oznámení:

Vzhledem k nepřátelským náladám, jež e zde n aFóru občas oběví, a které vadí nejen nám vzájemě, ale navíc kazí naši pověst a odrazují nováčky, žádám o následující:
- vyhybejte se flamewar a držte se argumentů
- bude-li vám připadat, že se některý z Vašich diskusních partnerů od čisté argumentace odklání přespříliš, pošlete mu prosím PM se slušnou žádostí, aby svého chování zanechal, nebo jej zmírnil.
- Pokud ten svého chování nezanechá ani jej nezmění, pošlete prosím PM přímo mě a já se s ním pokusím nějak rozumě dohodnout.

Co třeba takhle, hm?
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sirien »

Nebo nějakou variantou tohoto.

Heh... Markus = kníže
Někdo = <překlad Sheriff> $D
Sorry, zas zlehčuju :D
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Sosacek
Příspěvky: 25732
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Příspěvek od Sosacek »

souhlasim s Markusem :) taky mi vadi ta ura nepratelstvi. staci se podivat na ten clanek na beruskach. zkusil jsem reagovat primerene, neurazlive a nezaujate, snazil jsem se upozornit dotycneho na to kde dela chybu a rozsirit mu pohled ktery vypada ze je zakonzervovany kolem toho ze rpg musi byt realisticke. ale prijde mi ze spousta ostatnich lidi (nebudu jmenovat. az pristi mesic 8) ) se jen snazila udelat z nej debila.

osobne si dost casto rikam "tohle uz prehanim, ne? lezu tem lidem skutecne na nervy?" nebo "mysli to dalcor vazne kdyz rika ze mne zabije za to ze jsem ho na srazu vyfotil?" a zajimalo by mne to.

navic, pokud nekomu vadi ze sin ekdo stezujen a jeho chovani, tak at se tak NECHOVA.

a pokud existuje obava ze tohle bude zneuzivano k osobnim mstam ... nevim. myslim ze jsme dost dospeli na to abychom tohle nedelali, zvlast s mesicnim spozdenim.

a prijde mi tristni ze Tukan, clovek ktery byl v nevermopre zahrnut si nejvic stezuje na celou tu ideu. je to jako kdyz si policie stezuje na exitenci uradu pro kontrolu policie.

EDIT: jeste jedna vec. pokud to chapu spravne, tak Nevermore ma slouzit pro to aby nekdo upozornil na to ze se mu neco nezda. Ne proto aby tam ten dotycny svoje chvoani obhajoval nebo aby se tam lide dohodli ze tenhle mesic zprcame alnaga a spolecne mu vycetli i barvu jeho oci.

Melo by to fungovat tak ze si nekdo precte ze se nekomu neco co delal nelibilo a mohl se nad tim zamyslet. nebo to mohl ignorovat. Ale rozhodne ne k tomu aby si to precetl a reagoval "to neni pravda. a ty jsi sam udelal to a to a to, tak drz hubu," nemam pravdu?
But nobody came.
Uživatelský avatar
Quasit
Vysloužilý démon
Příspěvky: 1452
Registrován: 28. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Praha, Vršovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Quasit »

Podívejte, zkuste se trochu uklidnit.
Já bych byl nejradši, kdyby žádný Nevermore neexistovalo. Jenomže když elementární slušnost jde do ... , co dělat? Dejte tomu chvilku čas, ono se uvidí, jestli to k něčemu bude. Takhle rychle se nedá soudit.
Uživatelský avatar
Alnag
Příspěvky: 3686
Registrován: 22. 10. 2001, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alnag »

Vážně jsem nad tím přemýšlel a víte jak se říká, že cesta do pekla je dlážděna nejlepšími úmysly? Tak mám pocit, že právě jsme začali práce na opravdu široké silnici.

Otázka zní takto... proč je lepší mít zvláštní téma, kde se budou pranýřovat poklesky uživatelů než je na to upozornit v ten moment, kdy něco provedou a tak, že to budou moci třeba ještě vzít zpět.

Pokud jde o to zlepšit pověst fóra, jak se tu deklaruje... není lepší rychlá náprava, kdy třeba autor svůj výrok ještě přehodnotí než následné přetřásání v tématech jako je toto?

Neměl by být člověk arbitrem svých vlastních skutku? Kde se bere to právo a hlavně ta touha(!), někoho jiného nominovat za porušení nějakým mystických pravidel iternetovéhno chování? Myslím si, že za tohle téma by si to možná taky zasloužilo nominaci. :>;o) A to ne proto, že byste to mysleli zle, ale protože to blbě skončí!

Tady a zcela veřejně se doznávám ze všech svých zločinů. Doznávám se, že jsem pouze člověk! Přiznávám, že lidem nemažu med kolem huby, nekamufluju svoji zášť tymolínovým úsměvem, nehraju si na kamaráda, když jím nejsem. Jsem vinen ve všech bodech obžaloby. Zhřešil jsem, protože jsem jaký jsem! A teď mne suďte.
Jak chcete diskutovat, když musíte meřit svůj názor na váhách, jejichž stupnici ale neznáte? Kde je hranice korektně nesouhlasného příspěvku a osobního útoku? Kde je hranice přátelského šťouchnutí a kde je to shazování? Nikdo z vás to nevíte! A netvrďte, že ano, když to tak není.

Svoboda jednotlivce končí tam, kde začíná svoboda druhých lidí. Krásná poučka. Ale jakou svobodu konkrétně potlačuje svobodné sebevyjádření? Klidně budu za běžný prací prostředek a napíšu to, když se k tomu nikdo jiný nemá: Tohle jsou argumenty hodné románu 1984. Součástí vyspělé demokracie je svoboda slova. Je to její nedotknutelný a základní pilíř. Představa, že ji omezíme zhora je mi z duše protivná (a neříkám, že to chce někdo dělat, ale může to k tomu směřovat).

Nechci tu obhajovat to, že tu občas já (nebo možná taky někdo jiný) ulítnu. Ale zameťte si před vlastním prahem. Protože jeden každý z vás, kdo jste do tohoto fóra napsali (ano, ty taky!) jste se za dobu existence tohoto fóra zpronevěřili dobrým mravům. A je to v pořádku. To se stává. Protože jsme jen lidé. Nejsme stroje. Jsme pytle plné emocí. Tolerance stojí i na faktu, že se naučíme tyhle věci chápat a nebudeme dělat z komára velblouda.

Hlasuji pro návrh, aby se na každý příspěvek, který se někomu z nás bude zdát nevhodný, autora decentně upozornilo přes PM/nebo v daném tématu a to zavčas, aby měl možnost si to po sobě pokud možno obratem opravit. A myslím si, že jsme natolik rozumní lidé, že dokážeme uznat svou chybu.
Hlasuji proti návrhu vytvořit komisi správného a korektního vyjadřování i kdyby jí předsedal Gut Jarkovský! To je cesta do pekla. Hlasuji proti návrhu, aby se z fóra stal nelidský stroj matematicky vybroušených argumentů bez špetky lidských citů a přátelského škádlení.

Hlasuji proti cestě do pekel!

Děkuji za pozornost a přeji příjemný zbytek dne.

A.
In nomine Ordinis! & La vérité vaincra!

Tohle byl kdysi taky můj domov. R.I.P.
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6292
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Příspěvek od Fritzs »

Alnag píše: Jsme pytle plné emocí. Tolerance stojí i na faktu, že se naučíme tyhle věci chápat a nebudeme dělat z komára velblouda.
Todle by se dalo tesat...

..jinak sem rozhodnut se nějakého "nevermore" neúčastnit a ignorovat ho...
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Uživatelský avatar
Conlai
Správce rozbitých snů; Moderátor
Příspěvky: 2399
Registrován: 25. 11. 2003, 19:08
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Conlai »

Cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly? A s jakým úmysly tedy toto přísloví používáte vy? :-)= $D

Nevermore by mohlo být dobrým řešením, pouze pokud by se v něm jeho účastníci vyvarovali flame a emocí. Když totiž napíšu, že navrhuji Sosáčka, protože prosadil jiný překlad než já a to se mi nelíbí, bude jasné, že jde o malichernost. To by podle mého názoru i omezilo počet příspěvků a nominací. Prostě bys nikoho nenominoval, pokud by nešlo o závažnou věc.
Předpoklad, že stačí poslat PMko a ono se to vyřeší je sice hezký, ale má jednu očividnou trhlinu: je to jen předpoklad, který vyvrátí tvé první setkání s nějakým hulvátem. Stačí i někdo, kdo odmítá změnit své chování pokud neuvidí, že vadí více lidem.
Někteří zde argumentují tím, že je dost ošklivé na někoho "ukazovat prstem", ale nepočítají s tím, že by mohlo existovat něco jako objektivní kritika (a to se přeci dá zahrnout do pravidel threadu).
Argumentace svobodu slova proti tomuto threadu se vyvrací sama. Řečeno jinak: Mám se bát otevřít hubu, aby mě nějaký zastánce svobody slova (haha) neosočil z toho, že omezuji svobodu slova?!? Vždyť to je absurdní.
Výhodou nevermoru je právě to, že je veřejný a má tedy nějaký dopad. To, že je veřejný by ve spojení s jasými pravidly (pouze věcně atd) a moderátorem, který prostě promaže příspěvky netýkající se tématu, by také mělo pomoci udržet jeho funkci a zabránit sklouznutí k šikaně. Funkce nevermoru není omezit svobodu slova - tedy názory, ale upozornit na způsob, kterým jsou podávány, pokud je nevhodný, urážející atd. s nadějí, že dojde k nápravě.

Toto je pouze můj názor. Sám si netroufám předpovědět, jak by se nevermore vyvinul, ale pokud by se stanovila jasná pravidla, troufám si být optimistický.
Uživatelský avatar
Alnag
Příspěvky: 3686
Registrován: 22. 10. 2001, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alnag »

Conlai píše:Cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly? A s jakým úmysly tedy toto přísloví používáte vy? :-)= $D
Není tohle nějaký skrytý osobní útok? Abych tě nenominoval... (jenom vtip jasné!)
Conlai píše:Nevermore by mohlo být dobrým řešením, pouze pokud by se v něm jeho účastníci vyvarovali flame a emocí.
Uff. Vyvarovali se emocí? Emoce jsou integrální součástí člověka. Těch se nemůžeš vyvarovat. Můžeš je zaumně skrývat, ale vyvarovat se jich... :>:o/
Conlai píše:Předpoklad, že stačí poslat PMko a ono se to vyřeší je sice hezký, ale má jednu očividnou trhlinu: je to jen předpoklad, který vyvrátí tvé první setkání s nějakým hulvátem. Stačí i někdo, kdo odmítá změnit své chování pokud neuvidí, že vadí více lidem.
Pak stačí, aby PM poslalo více lidí ne? Nebo to stačí napsat do onoho tématu. Pokud jde skutečně o to, aby se nezhoršoval obraz fóra v očích veřejnosti a zlepšil se celkový stav, tak mi přijde logičtější to řešit ve chvíli, kdy je to akutní a na místě, kde je to akutní. Než to odkazovat do speciálního tématu, které by se mohlo přejmenovat na Pranýř.
Conlai píše:Někteří zde argumentují tím, že je dost ošklivé na někoho "ukazovat prstem", ale nepočítají s tím, že by mohlo existovat něco jako objektivní kritika (a to se přeci dá zahrnout do pravidel threadu).
A kdo ty pravidla bude vynucovat? A kdo ohlídá hlídače?
Conlai píše:Argumentace svobodu slova proti tomuto threadu se vyvrací sama. Řečeno jinak: Mám se bát otevřít hubu, aby mě nějaký zastánce svobody slova (haha) neosočil z toho, že omezuji svobodu slova?!? Vždyť to je absurdní.
Nikoliv. Ale platí to i naopak. Pokud máš pocit, že je toto téma v pořádku, a neměl by ses bát otevří hubu o čemkoliv potom s chutí do toho. Potom by se nikdo neměl bát otevřít hubu o čemkoliv a toto téma tím pozbývá smyslu a stává se z něj naprostá prázdná skořápka. Která pod záminkou "vyššího dobra" může sloužit velmi různým účelům (jakým si domyslete sami).
Conlai píše:Výhodou nevermoru je právě to, že je veřejný a má tedy nějaký dopad. To, že je veřejný by ve spojení s jasými pravidly (pouze věcně atd) a moderátorem, který prostě promaže příspěvky netýkající se tématu, by také mělo pomoci udržet jeho funkci a zabránit sklouznutí k šikaně.
Mělo by... ale zabrání? Má skutečně fakt, že je něco veřejné větší dopad? A nebo naopak menší? Např. na lidi, kteří si řeknou "tak když vy takhle, tak já vám teda just ukážu!"

A já si zase troufám být pesimistický. :-)=
In nomine Ordinis! & La vérité vaincra!

Tohle byl kdysi taky můj domov. R.I.P.
Uživatelský avatar
Alnag
Příspěvky: 3686
Registrován: 22. 10. 2001, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alnag »

Ještě dodatek. Jaký obraz v očích veřejnosti podle vás vyvolává, když úplně první planoucí téma v úplně prvním řádku je takovéhle téma. Mně jako nováčka, kdybych se prvně podíval sem, tak by mne to tak vyděsilo, že bych už možná podruhé nepřišel.

Nejsem proti tomu se bavit o tom, co komu vadí. Ale oproti svému původnímu názoru, že je to Quasita vcelku good joke začínám mít pocit, že to je velmi závadné v tom směru, v jakém se to vyvíjí.
In nomine Ordinis! & La vérité vaincra!

Tohle byl kdysi taky můj domov. R.I.P.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

Návrh, který by se mohl líbit všem:

Naučíme se posílat soukromé zprávy. Když se vám nebude líbit, jak se někdo chová, pošlete mu soukromou zprávu. Čím víc lidí to udělá, tím lépe.

Ale protože málokomu samo od sebe dojde, že by měl posílat soukromé zprávy, nahodím do Oznámení cosi jako "statickou vývěsku" upozorňující na to, aby lidé ty zprávy opravdu posílali.

K tomu, aby tato metoda fungovala, je totiž nutné, aby se lidi odnaučili mlčky trpět to, co se jim nelíbí (většina z nás to takhle dělá). Vadí vám něco? Paráda, koukejte napsat soukromou zprávu. Když jí nenapíšete, tak se nic nezmění.

---

Ale, jakkoliv elegantní se tento způsob zdá být...

Bojím se toho, že až lidem začnu posílat zprávy (jako že začnu), ještě víc to utvrdí jejich dojem v tom, že jsem "diktátorský administrátor" a ještě víc jim znechutím Fórum. :-?
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6292
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Příspěvek od Fritzs »

Markus píše:Návrh, který by se mohl líbit všem:

Naučíme se posílat soukromé zprávy. Když se vám nebude líbit, jak se někdo chová, pošlete mu soukromou zprávu. Čím víc lidí to udělá, tím lépe.
Plně souhlasím, konečně řešení kerý je snad přijatelný pro všechny... a nabízelo se od začátku...
Markus píše:Bojím se toho, že až lidem začnu posílat zprávy (jako že začnu), ještě víc to utvrdí jejich dojem v tom, že jsem "diktátorský administrátor" a ještě víc jim znechutím Fórum. :-?
Mysim, že pokud ty správy budou kultivované, bez zbytečného sarkasmu a nebudou výhružné tak takový dojem IMHO nikdo nezíská...
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Uživatelský avatar
Quasit
Vysloužilý démon
Příspěvky: 1452
Registrován: 28. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Praha, Vršovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Quasit »

Ale děláte tady zbytečnou hysterii, jediný o co mi šlo bylo, aby se prostě lidi nechovali jako idioti. (Sprosté slovo, omlouvám se, bylo zapotřebí.) Když tady čtu, v co se to dá překroutit, obracím oči v sloup. Vlastně tu je odpovídající smajlík: $roll$

Nováčky neodradí tohle téma, je spolehlivě odrazuje reakce na jejich první příspěvek, která je v tom správném duchu tohoto fóra.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

Jasně, že nejjednoduší řešením je, aby se lidi přestali chovat jak banda nevychovanců.

Ale otázkou je, jak je k tomu pošťouchnout? (Ne, nemyslím si, že prohlášení: "buďte na sebe slušní" pomůže.)
Zamčeno

Zpět na „Nová tvář Fóra 2006“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů