NEVERMORE, aneb jak se nechovat

Archivované diskuze z května a června 2006, kdy se hromadně řešilo, co na fóru by se mělo změnit/přidat/odebrat/vylepšit.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

NEVERMORE, aneb jak se nechovat

Příspěvek od Markus »

(Díky Quasitovi na nápad.)

Nevermore
Občas se stane, že někdo na Fóru se chová takovým způsobem, který vadí ostatním. A od toho je tady Nevermore.

Nevermore měsíce je jev, který už bychom nikdy nechtěli na fóru vidět. Jsou to zejména prohřešky proti netiquette - urážení, zesměšňování a shazování ostatních, dále neproduktivní, hádavé a útočné příspěvky a různé jiné plky, které otravují místní ovzduší a zkracují nám život.

Kdokoli může zde napsat, co by mělo být Nevermore a proč. To je pak zařadí do ankety o Nevermore měsíce. Je samozřejmě možné a žádoucí, aby vznikla nějaká diskuze, kde se bude moci případný nevermorovec nějak hájit. V žádném případě se tu nebude rozvíjet další flame, to se bude tvrdě mazat.

Účelem Nevermore je zlepšení stavu fóra tím, že se ukáže na jevy, které lidem vadí a dotyčný si je pak může uvědomit a své chování pozměnit. Účelem Nevermore není vyřizování osobních sporů, zesměšňování ani pranýřování.

Jak to funguje?
- Správcem Nevermore je Quasit
- Každý měsíc bude mít vlastní téma, např. "Nevermore měsíce dubna"
- Nové téma se otevře vždy v na začátku měsíce. V průběhu měsíce může kdokoliv přijít s nominací na nevermore. Na konci měsíce se nominace uzavřou a společným hlasováním se rozhodne o tom, kdo si zaslouží titul za uplynulý měsíc.
- Nevermore slouží jenom jako "informační", abychom si mohli uvědomit, které naše chování vadí ostatním lidem z Fóra. "Vítěz" nebude nijak potrestán ani veřejně lynčován.

Jak nominovat:
- Napište KOHO nominujete a PROČ. Vysvětlete, které chování vám vadí. Nominace bez udání důvodu je neplatná.
- Můžete podat neomezený počet nominací
Naposledy upravil(a) Markus dne 10. 5. 2006, 21:51, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

Zkusil jsem zformulovat nějaká jednoduchá pravidla. Pokud chceme mít nevermore každý měsíc, musíme se na něčem dohodnout.

V tomto tématu se vyjadřujte k pravidlům "soutěže". Mé návrhy berte jenom jako... návrhy. Podrobnosti nechť se dohodnou.

Díky Quasitovi za nápad a za ochotu.
Uživatelský avatar
Alnag
Příspěvky: 3686
Registrován: 22. 10. 2001, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alnag »

Myslím si, že původní Quasitova pravidla byla lepší. Ale je to jen můj dojem.
In nomine Ordinis! & La vérité vaincra!

Tohle byl kdysi taky můj domov. R.I.P.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

Já měl za to, že tohle jsou původní Quasitova pravidla, akorát napsaná do jednoho příspěvku. :8oO

Dal jsem Quasitovi moderátorská práva pro oznámení, ať může spravovat Nevermore. Quasite, díky.
Uživatelský avatar
Alnag
Příspěvky: 3686
Registrován: 22. 10. 2001, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alnag »

Markus píše:Já měl za to, že tohle jsou původní Quasitova pravidla, akorát napsaná do jednoho příspěvku. :8oO
No to právě ne...

Původní Quasitova pravidla byla:
- Každý může nominovat jeden nick, který podle jeho názoru nejvíc v dubnu prudil.

- Dělá se to na konci každého měsíce, když je měsíc uzavřen a nikoliv průběžně.

- Není třeba nominaci zdůvodňovat.

Takže jsi to udělal v podstatě přesně opačně. Ale to se stává... $P
In nomine Ordinis! & La vérité vaincra!

Tohle byl kdysi taky můj domov. R.I.P.
Uživatelský avatar
Alnag
Příspěvky: 3686
Registrován: 22. 10. 2001, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alnag »

+ to bylo anonymní... pokud to dobře chápu, chceš to otevřeně...
In nomine Ordinis! & La vérité vaincra!

Tohle byl kdysi taky můj domov. R.I.P.
Uživatelský avatar
Quasit
Vysloužilý démon
Příspěvky: 1452
Registrován: 28. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Praha, Vršovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Quasit »

Ehm, já to pak změnil... ale pořád jsem to plánoval jako řešení už uzavřených věcí. Bojím se, že když se půjde do Nevermore hned, bude flame prostě jen pokračovat tady, lidi se budou navzájem nominovat a bude to k ničemu.
Že to bude zpětně -- teď je květen, takže se bude mluvit o dubnu, zpětně taky můžeš říct, co ti nejvíc v tom měsíci kazilo náladu. Až skončí květen, ne dřív, se otevře téma pro květen.
Uživatelský avatar
Quasit
Vysloužilý démon
Příspěvky: 1452
Registrován: 28. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Praha, Vršovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Quasit »

S dovolením jsem teda uzamkl Nevermore pro květen
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

Jo. Chápu.
Problém je v tom, že já si např. dneska opravdu nepamatuju, co (a jestli něco) mě tady štvalo v prvních 14 dnech dubna. Když se bude nominovat zpětně, tak to budou nominace za uplynulé dva týdny, ne nominace za uplynulý měsíc. To si nikdo nezapamatuje (alespoň já ne).

Každopádne není problém změnit. Ještě počkám na vaši reakci.

Další možnost je, že by se zakázalo k nominacím vyjadřovat dřív než po skončení měsíce. Prostě můžeš nominovat, ale nesmíš reagovat na nominace ostatních. Moderátoři mažou.

Nevím...

Přemýšlím nahlas.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

Za tím, že nominace se musí zdůvodnit, si stojím. Jinak by to postrádalo smysl. Tohle téma je od toho, aby si lidi vyříkali, co jim navzájem vadí.

Kdybych teď řekl: "Naštval mě Dalcor", tak asi nikdo neví, proč to říkám, a Dalcor zas nebude vědět, co si z toho má odnést.
(Pouze příklad, Dalcor mě nijak nenaštval)

Otevřenost místo anonymity je z těch samých důvodů.
Uživatelský avatar
Dalcor
Vévoda z Knightlundu
Příspěvky: 4971
Registrován: 3. 4. 2004, 19:41
Bydliště: Černá skála a Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalcor »

Heh - taky už nevíš koho jiného by jsi vzal na přetřes co:) Ale to je v poho já jsem 1. splachovací a za 2. seru takových lidí.... $D $D $D $D $D
I am Alpharius!!!!
Kulka je hlupák, ale bodák, to je panečku jiný chlapík!
WargamingASP - nevážně nejen o wargamingu.
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sirien »

Potlesk, potlesk, potlesk... aneb jak se jeden blbej nápad může uchytit navěky.

Vzpomínáte, co jsem psal o těch cestách do pekel, že?

Naštval mě Dalcor. Jen tak, ne moc. Seru na to.
Naštval mě Dalcor, docela hodně. Vemu PM, adresát Dalcor a napíšu: Hele, Dalcore, to cos napsal <téma a link na něj> mě docela dopálilo. Chápu že sem to asi vyhnal trochu vejš, ale Tvou reakci považuji za poněkud neadekvátní a chci Tě požádat, aby se to propříště neopakovalo, popř. pokud mi to opět uletí, aby jsi mi raději poslal PM. Děkuji, T-E
Naštval mě Dalcor. Hurá na Nevermore! Je jedno jak moc mě naštval - na to aby člověk psal PM už musí mít fakt celkem vztek, ale takhle tu na to mám rovnou téma! Hele, Nevermore - Dalcor, protože mě tam a tam (link) naštval (rychle se tam běžte všichni podívat, aby jste viděli, jak hrozně se vůči mě zachoval)
Sorry Dalcore, ale byl jsi Markusem odsouzen stát se pro tento topic příkladovým otloukánkem :))

Markus: Nominace se musí zdůvodnit. Výborně. To znamená, že falmewar, kterej začal 25. a skončil 28. s tim, že si to zůčastnění vyřikali a usmířili se se nám tu znovu rozjede 2. nebo 3. další měsíc.
Pokud se bude nominovat přímo daný měsíc, ještě lepší. Flamewar kterej by jinak možná utichl pěkně přiživíme tím, že se oba zůčastnění vzájemně nominují na Nevermore a o to víc si to jinde osladí. Když ne v threadech, tak na PM, kde to bude mít na osobní = komunitní vztahy ještě větší dopad.

Quasitův nápad byl blbost... ale alespoň já ho ze začátku chápal alespoň napůl jako žert.
Hele, nominuju Sosáčka za to, že mi v Překladech přebíjel moje návrhy svými, které se ostatním zdály lepší, to mi fakt kazilo náladu. A pak po ICQ Sosovi napíšu: Hahááá! Seš na Prudiče, to s tim překladem Brawl si totiž přehnal :)))) a Sos odepíše: Fajn, seš tam taky za ten Streetwise :))))) (Btw., mám dojem, že ten Streetwise mi Sos furt neodpustil... :)) )
Tohle už je natvrdo... pěkně nám to graduje. Se zájmem si počkám, kdy někdo začne vést statistiky (zcela vážně) a (abych trochu přeháněl a extremizoval) pozastavovat a rušit účty.
Markus píše:Účelem Nevermore je zlepšení stavu fóra tím, že se ukáže na jevy, které lidem vadí a dotyčný si je pak může uvědomit a své chování pozměnit. Účelem Nevermore není vyřizování osobních sporů, zesměšňování ani pranýřování.
HA-HA-HA. Řeči, řeči, řeči. Proč mám jen takovej dojem, že se to v týhle rovině nezastaví?
Markus píše:Nevermore slouží jenom jako "informační", abychom si mohli uvědomit, které naše chování vadí ostatním lidem z Fóra. "Vítěz" nebude nijak potrestán ani veřejně lynčován.
Informační že někomu vadim je, když mi ten někdo pošle PMko. Každý školní/skupinový psycholog Ti jistě rád potvrdí, že už pouhé ukázání si na někoho (Pepíček je ve třídě nejhorší, Tomáš se tu ze všech vůbec neumí chovat, Eva se oblíká ze všech nejhůř, furt je otrhaná a špinavá) je formou trestu/psychického tlaku/v extrému až šikany. Ne, že bych čekal, že to tu skončí šikanou... ale co rozhodně čekám je, že to tu tímto tématem mnoha lidem poměrně znechutíš.
Mě osobně například vadí už samotná existence podobných témat zde a to, jak můžeš odhadnout z času, který tomuto textu zbytečně věnuji, rozhodně ne málo.

Mám takové nutkání si počkat a napsat sem jak Tebe, tak Quasita za to, že sem podobný pitomosti vůbec taháte.
Ale myslím, že vůbec nejlepší bude, když to tu budu zcela ignorovat a všem ostatním vřele doporučuji totéž.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Alnag
Příspěvky: 3686
Registrován: 22. 10. 2001, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alnag »

Musím říct, že Tuk-Enek má bod. Něco na tom je... Mně to taky přišlo od Quasita jako dobrá recese, ale začíná se nám to tu nepěkně zvrhávat...
In nomine Ordinis! & La vérité vaincra!

Tohle byl kdysi taky můj domov. R.I.P.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

Tuk-eneku, tobě možná nezáleží na tom, jak se lidé na tomto fóru chovají, ale mě na tom záleží hodně.

Je známo, že naše fórum nemá mezi ostatními komunitami dobrou pověst. Dlouho jsem nechápal proč, ale v poslední době to chápat začínám - je tu celkem dost lidí, kteří si neberou servítky v tom, jak jednají s ostatními. To má dva účinky:
1) Vytváří to na fóru nepříjemné prostředí (to mi vadí)
2) Odrazuje to nové návštěvníky (to mi vadí ještě víc)
3) Buduje to celému Fóru blbou reputaci (to mi vadí nejvíc)

Takových lidí stačí 5 aktivních. Je jedno, když na nováčka bude 25 lidí slušných... jakmile se najde 5 neslušných, nováček odchází.

Jak to tedy vyřešit, když se tu objevuje "nevhodné" chování? Jednoduše - slušně si o tom popopídat a domluvit se na tom, jak se k sobě chceme navzájem chovat.

A protože vím, že tohle někde řekne, reaguju sám na sebe:
Běžný prací prostředek píše:Já myslel, že tohle je svobodné fórum, kde si můžu říkat, co chci! Teď nám budete diktovat, jak se chovat? To potlačuje mojí svobodu! Cenzura!!!! Autokracie!!!
Krásná poučka je:
"Svoboda jednotlivce končí tam, kde začíná svoboda ostatních lidí."

Pokud se někdo chová tak, že vadí ostatním a znepříjemňuje ostatním pobyt na fóru, tak to není svoboda. To je potlačování svobody jiných.

---

Řešení?

Ne, nebudeme nikomu nic nakazovat, nebudeme nikoho cenzurovat.

Společně si promluvíme o tom, co nám vadí, a necháme "hříšníky", ať se sami zamyslí a případně se podle toho zařídí. Nebudeme nikomu nic nutit. Každý z nás by si ale mohl zamyslet nad tím, jestli chce, aby tohle fórum bylo příjemným prostředím, a nebo bojištěm plným urážek (a "svobody").

(Přeháním. Nic takového to není. Zatím)
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

A nebo to uděláme stručně, všichni si slíbíme, že se k sobě nazvájem budeme chovat slušně a přátelsky, abychom se všichni na tomto fórum rádi vraceli. Žádné NEVERMORE pak nebude potřeba :-)=

Upřímně řečeno, začínám váhat.

Tuk-enekův příspěvek mě donutil zamyslet. (congrats)

Na jednu stranu si myslím, že je dobře, že tady tahle diskuze vznikla, protože to každého z nás donutí se zamyslet. Z tohodle hlediska můžeme klidně říct, že flamewar já x Alnag byl prospěšý, protože otevřel otázku chování na fóru a donutil nás všechny se nad tím pozastavit. Asi jen málokdo si toho flamewaru nevšiml.

Na stranu druhou musím uznat, že každoměsíční "Nevermore" je možná až zbytečná věc. Možná bude nejlepší to odbýt jednorázově, prostě si teď popovídat o tom, co nám vadí, a pak nechat každého, ať si to přebere sám. Nejspíš není třeba mluvit o tom každý měsíc (a chápu, že někomu se tyhle "vychovatelské postupy" strašně příčí).

Takže...

Takže?

Takže co? Co si myslíte? Jak to uděláme? Já nevím, přemýšlím nahlas :-?
Zamčeno

Zpět na „Nová tvář Fóra 2006“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti