Kto je nováčik?

Zálohovaná témata projektu Open Gaming, který ve svých počátcích sídlil na tomto Fóru.

Kto je RPG nováčik? (pri hraní Mountain Witch alebo FATE)

Kto ešte RPG vôbec nehral alebo o ňom nič nevie.
2
22%
Kto síce možno hrával doma DrD, ale nemal kontakt s inými hráčmi.
2
22%
Kto má len malé skúsenosti s hraním RPG (asi DrD, DnD), aj keď je v komunite.
5
56%
Kto nemá žiadne skúsenosti s hrami ako MW alebo FATE bez ohľadu na iné RPG skúsenosti.
0
Žádná hlasování
 
Celkem hlasů: 9

Uživatelský avatar
Alnag
Příspěvky: 3686
Registrován: 22. 10. 2001, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alnag »

andtom píše:S pokřikem "Ať zhynu, jestli ustoupím z roleplayingu" své příspěvky na toto téma v této diskusi končím :wink:
No výborně, pár hodin vás tu člověk nekrotí a všeobecná a všeobjímající tolerance se propracuje až sem. :>:o/

Bifi: Kdyby ses řídil filosofií - vím, že nic nevím (jistě), tak bys nemohl přísahat na GNS-teorii jako na bibli svatou. Bez urážky. Ale nemám z tebe ten dojem. Základem vědy je metodologická skepse a tu u tebe z nějakého důvodu příliš nepozoruji. No, to je asi k tomuto tématu (resp. OT) i ode mne vše.
In nomine Ordinis! & La vérité vaincra!

Tohle byl kdysi taky můj domov. R.I.P.
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7470
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Příspěvek od Bifi »

LZJ píše:Ne že bych tě chtěl kritizovat...
Poď do mňa, poď do mňa! :D
LZJ píše:...ale napadá mě, že když se někdo nezajímá o fantastiku, tak se se asi zajímá o jiný styl/žánr. A v tom případě by ho měla oslovit hra v jeho oblíbeném žánru.
Samuraji, aj keď v mýtickom Japonsku, zas nie sú vážna fantastika, podobne ani slúžiť v 18. storočí zlému pánovi v Strednej Európe. Ale súhlasím s tým obľúbeným žánrom, aj keď možno by u hráča stačilo aby bol aspoň indiferentný, nie nutne fanúšik žánru.
LZJ píše:A jestli se o literaturu ani filmy nezajímá vůbec, tak ho asi nebude zajímat příběhová hra a půjde radši hrát fotbal.
No a pokud mají pravdu RPG teorie o různých motivacích hráčů, tak by ti mělo vyjít, že taková příběhová hra zaujme ty z nováčků, které baví rozvíjet příběhy, dokáží snadno fabulovat situace a děj. A naopak nezaujme tolik ty, kterým fabulování tolik nejde, ale zase by zvládli abstrahovat situaci, aby se dala řešit dle pravidel. Nebo ty, kterým jde o to, aby mohli vyhrát nad největším zlým bossem.
Tož dobrá předpověď. Ja si myslím to isté, ale uvidíme.
andtom píše:S pokřikem "Ať zhynu, jestli ustoupím z roleplayingu" své příspěvky na toto téma v této diskusi končím.
Zhyň, roleplayujúca mrcha!!! :D
Nikto a z roleplayingu ustúpiť nenúti. A diskusia bola dobrá a férová. :wink:
Alnag píše:Kdyby ses řídil filosofií - vím, že nic nevím (jistě), tak bys nemohl přísahat na GNS-teorii jako na bibli svatou. Bez urážky. Ale nemám z tebe ten dojem. Základem vědy je metodologická skepse a tu u tebe z nějakého důvodu příliš nepozoruji.
A ako som sa asi dostal ku GNS? :eyecrazy: Asi tak, že som začal pochybovať o svojich vlastných názoroch, ktoré ešte pred piatimi rokmi neboli odlišné od priemerného RPG fanúšika.

RPG teória nie je len GNS. Každopádne veľa z toho, čo v RPG teórii je, je zatiaľ najlepší model, s akým som sa stretol. Ak sa stretnem s lepším, som ochotný hocikedy hocičo z toho, čo práve teraz zastávam, zahodiť. Ostatne aj RPG teóriu testujem v hre, či sú jej jednotlivé prvky naozaj funkčné a nevyhnutné. Takže tak. Zatiaľ zisťujem, že popisuje mnoho javov, ktorým zatiaľ nebola venovaná pozornosť.

A po ďalšie, ak by na fóra niekto prišiel s tým, že "našiel som nejakú teóriu, hm, ale viete čo, ona asi aj tak nebude dokonalá..." tak to u nikoho neprebudí záujem, nie? Možno si pletieš moju energickosť, nadšenie a ochotu skúšať a používať nové koncepty s nedostatkom vedeckého prístupu, ale vedec nemusí byť pochybovačný suchár. Naviac, aby človek mohol niečo zamietnuť tak to najprv musí pochopiť (aspoň si myslím) - možno som tupec ale ešte stále sa RPG teórii učím. Ktovie, možno až ju raz dôkladne pochopím, budem schopný niektoré jej prvky spochybniť alebo vyvrátiť alebo prísť s niečím novým, chce to ale samozrejme veľa hrania. (Najdôkladnejší kritici kapitalizmu sú často dlhoroční ekonómovia, ktorí roky jeho predpoklady prijímali ako dané alebo ich skúmali jeden po druhom, overovali ich v praxi atď., aby ho mohli hlbšie pochopiť.) Ako môžem niečo odmietnuť bez toho, aby som sa snažil tomu porozumieť? A keď už sme pri tom, ako si Ty predstavuješ metodologickú skepsu v RPG?

M
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7470
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Příspěvek od Bifi »

Ešte jeden príspevok o roleplayingu, aby som stručne povedal svoj názor, aby žiadne oko nezostalo suché a aby nikto neodišiel s pocitom krivdy (vrátane andtoma). $D

Myslím si, že roleplaying v zmysle ponorenia sa do roly nie je pre RPG nevyhnutný, aj keď vo väčšine prípadov je fajn. V niektorých spôsoboch hrania môže byť kontraproduktívny.

Avšak roleplaying v zmysle ukotvovania rozhodnutí, ktoré hráč robí, v nejakom fiktívnom konštrukte, ktorým je postava (vrátane jej hodnôt, vedomostí a cieľov) je sine qua non plus ultra :eyecrazy: RPG-čiek, ich samotnou podstatou a tým, čo RPG-čka robí RPG-čkami a čo je deliacou hranicou medzi RPG-čkami a povedzme wargamingom alebo stolovými hrami.

Ani prvé, ani druhé poňatie nemusí byť nutne ošetrené písanými pravidlami hry (pozri napr. slovenský Čaro Dej), vždy sú však súčasťou širšieho systému, ktorý zahàňa aj interakciu medzi hráčmi, pretože bez toho nehráme RPG.

M

P.S.: Existujú asi aj ďalšie prvky RPG, ktoré ho vo vzťahu k iným formám ľudskej interakcie ohraničujú z inej strany, t.j. voči napr. improvizovanému divadlu, hrám typu "predstav si, že", (kooperatívnemu) rozprávačstvu a špecifickým použitiam metódy hrania rolí (ako napr. v psychológii alebo pedagogike). Zatiaľ mám teóriu, že od ostatných hier (games) sa RPG-čka líšia tým, že sa v nich hrajú roly a zároveň vytvára príbeh, že od iných spoločenských foriem tvorby príbehu sa líšia tým, že sú zároveň hrami a hrajú sa v nich roly, a voči iným inštanciám, pri ktorých sa používa hranie rolí, tým, že sú aj hrami a zároveň sa v nich rozpráva príbeh. Táto teória sa neopiera o GNS, lebo nehovorí nič o hráčskych preferenciách. Je to akási trojfaktorová teória, ktorá predpokladá, že pre každé RPG sú charakteristické tri činnosti: hranie (v zmysle gejming), hranie rolí (roleplaying v širšom zmysle) a rozprávanie príbehu (storytelling). Túto teóriu by vyvrátila napríklad existencia hry, v ktorej sa hrajú roly a rozpráva príbeh a pritom nie je RPG a pod.
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Zamčeno

Zpět na „Open Gaming“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti