Kto je nováčik?

Zálohovaná témata projektu Open Gaming, který ve svých počátcích sídlil na tomto Fóru.

Kto je RPG nováčik? (pri hraní Mountain Witch alebo FATE)

Kto ešte RPG vôbec nehral alebo o ňom nič nevie.
2
22%
Kto síce možno hrával doma DrD, ale nemal kontakt s inými hráčmi.
2
22%
Kto má len malé skúsenosti s hraním RPG (asi DrD, DnD), aj keď je v komunite.
5
56%
Kto nemá žiadne skúsenosti s hrami ako MW alebo FATE bez ohľadu na iné RPG skúsenosti.
0
Žádná hlasování
 
Celkem hlasů: 9

Uživatelský avatar
andtom
Příspěvky: 425
Registrován: 22. 6. 2003, 08:51
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od andtom »

Bifi: U RolePlayingGames oceňovat roleplaying, taková sprostota .. to abych se normálně styděl :)
Takže kašlime na roleplaying? Jen mi uniká, proč to pak označovat RPG. Asi nejsou volné odpovídající skratky, ano, tak to určitě bude ... :)
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7470
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Příspěvek od Bifi »

U Roleplaying Games neocenovat Games? Takova sprostota... $P

Z hladiska toho, ze RPG su "hry hrania roli" alebo "hry na hranie roli", sa moze zdat, ze co najlepsie hranie roli ma byt ultimatny ciel RPG-ciek. Vyvoj v hrach vsak za posledny povedzme 8 rokov ukazuje, ze to nemusi byt ich jediny ciel, resp. jediny sposob, ako u hracov zabezpecia zabavu. Hovorim, ze zobrat niekomu pravo na zabavu, resp. zbavit jeho sposob hrania RPG-ciek legitimity len preto, ze si myslime, ze co najvernejsie hranie roli je jedinou metou a spravnym sposobom ako sa ma hrat RPG, je podla mna nespravne.
Naposledy upravil(a) Bifi dne 28. 6. 2006, 11:07, celkem upraveno 1 x.
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Vannax
Příspěvky: 656
Registrován: 17. 10. 2001, 00:00
Bydliště: česká Kamenice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vannax »

Tuk-Enek píše:Nováček je človk, který neví, co je:
DrD, DnD, WoD, FATE, DtF, ChtD, WotC, FASA, GAMA, CAR-PGa, BADnD
narativismus
nebo si myslí, že může pochopit, co to je narativismus
Qualdezar píše:Moje máti ví co je to DrD, DnD,, Vampire a taky ji považuji za nováčka

Tuk-Enek píše: Ale NE... nováček je člověk, kterej nezná každej jeden z těch pojmů, ne někdo, kdo nezná žádnej...
Moje máti sice nezná ani jednu z těch zkratek, ale já na tom taky nejsem nejlíp. DtF, Fasa, CAR-PGa, BADnD, ChtD mi vůbec nic neříká. A přesto se za nováčka nepovažuju.

(Znám ovšem zase spoustu jiných zkratek jako JB-YstY, NFA2X, NYCWY nebo LGY,... $D )
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7470
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Příspěvek od Bifi »

Qualdezar píše:Pokud si dobře pamatuji, tak tahle dikuze vznikla ke vztahům ka nováčkům. Představ si že nějaký ne příliž zkušený DM připravý MlwM a příjde mu banda nováčků (RPG už párkrát hráli, ale jediné co zažili, bylo rubání skřetů). Je teoretický možné, že roli sluhy temného pána nebudou zvládat a budou se třeba snažit všechno řešit násilým a nebo ze svého pohledu (vzdorovat pánovy, být na něj drzí, atd... aniž by to měli herně ospravedlněné). To je přesně ten příklad, kdy hráči pravděpodobně nezvládli hraní rolí a celká hra půjde někam...
Jasné, je to teoreticky možné. Určite pre ne-gejmistické hry je žiaduce, aby hráč ukotvoval svoje rozhodnutia v psychike postavy, či už ako východiskový rámec pre rozhodovanie (klasický roleplaying) alebo ako následná motivácia (t.j. dokreslenie psychiky postavy po prijatí rozhodnutia).

Ináš na tých nováčikov sa dosť teším... $D

M
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Bajo
Malý princ; Moderátor
Příspěvky: 7757
Registrován: 23. 10. 2005, 01:38
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bajo »

Na nováčky bych asi šel nejdříve s FATEem a MWem. MLwM si mslím že je celkem náročný. Vem si, že když jsme to hráli my, a to asi nejsme nováčci, nebylo to ideální.

Edit: Fate je rozhodně naučí spolupodílet se na tvorbě příběhu a spolupracovat s vypravěčem.
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7470
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Příspěvek od Bifi »

Qualdezar píše:Na nováčky bych asi šel nejdříve s FATEem a MWem. MLwM si mslím že je celkem náročný. Vem si, že když jsme to hráli my, a to asi nejsme nováčci, nebylo to ideální.
Určite súhlasím ohľadne FATE a MW. Cieľom môjho herného "výskumu" je ale aj zistiť, či úplní nováčikovia sú schopní dobre hrať príbehové RPG (pričom mám pocit, že v klasických RPG-čkach si až na výnimky nevedú veľmi dobre) a od čoho to závisí.

M
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Sosacek
Příspěvky: 25723
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Příspěvek od Sosacek »

Vannax píše:(Znám ovšem zase spoustu jiných zkratek jako JB-YstY, NFA2X, NYCWY nebo LGY,... $D )
Ja zase bezne pouzivan NFS4-like ACL $D

Ne, vazne. Bifi ma pravdu v tom na co se tady uz upozornovalo -- oznacovat simulacionisticke hrani za jedine spravne je ... rekneme nic moc. Je to takovej ten pristup ve stylu "nojo, oni si to hrajou takhle ... ale my proste vime ze to je spatne. ale at si delaji co chteji. ale my vime ze ..." bah.

Ehm, co je MW? mi neco uniklo, ne?
But nobody came.
Uživatelský avatar
Bajo
Malý princ; Moderátor
Příspěvky: 7757
Registrován: 23. 10. 2005, 01:38
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bajo »

2 Bifi:Doufám že napíšeš nějaký report?

A co ty vlastně, jak definuješ nováčka?

2 Sosacek: MW = Mountai Wich.
Co se propagace Simul. týče. Ano je ot tak a mám i svou teorii proč. Mezi zkušenými hráči je to nejběžnější typ hraní. "Nějaký sekání skřetů, nad to už jsme se povznesli, to dělají začátečníci. Tohle není Diablo ale RPG". Začátečníci zkušenějším hráčum věří a chtějí být taky zkušení, takže často příjmou tento postoj.
Taky se podívej jak to tu vypadalo, když někdo přišel s jiným přístpem, třeba narativizmem, hned se paradoxně zvedla vlna odporu, že ho tu někdo propaguje.
Jeden z ejvětších kladů GNS modelu je, že ti v tomhle otevře oči, naučí tě trochu větši toleranci a pomůže ti hráčům dát to co chtějí a ne co si myslíš, že je pro ně nejlepší.
Uživatelský avatar
Alnag
Příspěvky: 3686
Registrován: 22. 10. 2001, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alnag »

Qualdezar píše:Jeden z ejvětších kladů GNS modelu je, že ti v tomhle otevře oči, naučí tě trochu větši toleranci a pomůže ti hráčům dát to co chtějí a ne co si myslíš, že je pro ně nejlepší.
Jaké toleranci? Tolerance by IMO byla, kdyby jsi byl schopen respektovat i cizí přesvědčení (např. že roleplaying je jediná správná cesta). Snaha vyvracet cizí (byť třeba netolerantní) názory se v žádném případě nedá označit jako tolerance. To je pouze nahrazování jednoho přesvědčení jiným.

Navíc mám pocit, že tady zcela zbytečně polarizujete něco, co polarizovat není třeba. Např. člověk, který si myslí, že cílem hry je dobrý roleplaying a má výhrady k metagamingu nemusí být nutně okamžitě inzultován. Je například možno mu ukázat, že metagaming lze použít i jako nástroj k prohloubení roleplayingu. Tedy zrušit dimenzi metagame ----- roleplaying a postavit je na stejnou stranu bariéry.

BTW: Nemůžu se zbavit dojmu, že tady začíná nějaká druhá vlna velké misionářské osvěty. Možná se mýlím, ale apeloval bych přesto na vaše sociální cítění. Misionáři chtěli přinést indiánům civilizaci. Doufali, že technologie a víra je pozvednou a zkvalitní jejich život. Víme všichni, jak to dopadlo. Někdy zábavnost spočívá v nevědomosti. Někdy znalost nepřináší větší štěstí a větší radost. Někdy je to jak komu a jak kdy.
In nomine Ordinis! & La vérité vaincra!

Tohle byl kdysi taky můj domov. R.I.P.
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7470
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Příspěvek od Bifi »

Alnag: Pravda. Okrem nutnosti tolerovať netoleranciu, IMO, pretože je nutné, aby akýkoľvek stabilný tolerantný/demokratický režim prijal nejaké poistky, nejaké spoločné normy tolerancie. Nikto nebude diskriminovať niekoho za to, čo si myslí, ale existujú (aj na tomto fóre) nejaké pravidlá toho, čo sa považuje za prekročenie etickej hranice.

Mne napríklad nevadí, ak si niekto myslí, že roleplaying je jediný správny spôsob, ako hrať RPG. Vadí mi však, ak na fóre upiera legitimitu iným spôsobom hry, vadí mi atmosféra v ktorej si každá skupina snaží nájsť terč v tých druhých, aby sa mohla do nich legálne strefovať (tak ako je práve v móde robiť si posmešky z narativistického hrania alebo RPG teórie). Tolerancia znamená, že bez ohľadu na to, čo si kto myslí, nikto nebude útočiť na alebo znevažovať iné spôsoby hrania, pretože si to hráči, ktorí tak hrajú, môžu vziať osobne. Za úplne najneférovejšie považujem také manipulatívne vyjadrenia, ktoré v čitateľovi vyvolávajú dojem, že tí druhí sú vlastne úplne mimo a nepriatelia nás všetkých, pričom ak sa tí druhí rozhodnú zareagovať, tak sú obvinení na báze "potrefená husa se ozvala". Čiže sú vinní, ak zostanú ticho a sú vinní, ak sa ozvú.

Tolerancia znamená akceptovanie bohatstva všetkých foriem bez popierania práv niektorej z nich, čo je v priamej opozícii s názorom, že len jedna forma má práva. Znamená, že ten, kto má rád roleplaying, nepovie "metagame spolupráca hráča a GM je odpad" a ten, kto má rád HnS, nepovie "serte na tú vašu teatrálnosť".

Doteraz sme zbierali sily a tajne nahlodávali vaše rady... aby sme vás zmietli v jednom prudkom útoku druhej narativistickej vlny! $D

M
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Bajo
Malý princ; Moderátor
Příspěvky: 7757
Registrován: 23. 10. 2005, 01:38
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bajo »

Alnag píše:Jaké toleranci? Tolerance by IMO byla, kdyby jsi byl schopen respektovat i cizí přesvědčení (např. že roleplaying je jediná správná cesta). Snaha vyvracet cizí (byť třeba netolerantní) názory se v žádném případě nedá označit jako tolerance. To je pouze nahrazování jednoho přesvědčení jiným.
Však já to respektuji. Protože jsem četl GNS model, vím, že pro simulacionisty s důrazem na RP to je pravda, zvlášť když jsem jeden z nich. Moje hlavní družina je velmi různoroda všichni jsou s mým liberálním přístupem spokojení. Na snaze vyvracovat netolerantní názory nevidím nic špatného, pokud maji škodlivý charakter na skupinu lidí, atd... Netvrdím že se do dá ospravdedlnit vždy, ale nelze tvrdit, že to je úplně pšatné. Pokud budu jako DM v družině, kde jeden člověk bude škodit tím, že bude ostatním vnucovat svůj styl hraní, tak zasáhnu. Nejsem konfliktní, takže ne konfliktem, ale zasáhnu - rozeberu to s ním.
Navíc vyracet fašismus považuji také za správné, i když to není tolerantní.
Ale nechci tu ropoutávat nějakou ohnivou diskuzi. Jen se bráním. Nepřímo mě tu obviňuješ ž netolerance, nebo to alspoň naznačuješ a myslím, že tohle zrovna není problém, ketrý by se mnou lidi měli, právě naopak.
Alnag píše:Navíc mám pocit, že tady zcela zbytečně polarizujete něco, co polarizovat není třeba. Např. člověk, který si myslí, že cílem hry je dobrý roleplaying a má výhrady k metagamingu nemusí být nutně okamžitě inzultován. Je například možno mu ukázat, že metagaming lze použít i jako nástroj k prohloubení roleplayingu. Tedy zrušit dimenzi metagame ----- roleplaying a postavit je na stejnou stranu bariéry.
Ano s tímhle souhlasím. S takovým člověkem si rád zahraji, protože vím, že se mi s ním bude hrát dobře. Mám podobný přístup ke hře jako on. Ale vím že to není jediný přístup, takže se budu schpen vcítit i di hráčů s jiným přístupem.[/quote]

Alnag píše:BTW: Nemůžu se zbavit dojmu, že tady začíná nějaká druhá vlna velké misionářské osvěty. Možná se mýlím, ale apeloval bych přesto na vaše sociální cítění. Misionáři chtěli přinést indiánům civilizaci. Doufali, že technologie a víra je pozvednou a zkvalitní jejich život. Víme všichni, jak to dopadlo. Někdy zábavnost spočívá v nevědomosti. Někdy znalost nepřináší větší štěstí a větší radost. Někdy je to jak komu a jak kdy.
Ujištuji tě že tomu tak není, alespoň ne z mé strany. Možná jde spíše o misionářskou akci proti misionářství a mesiáštví (už jsem o tom psal minule). Můj osobní postoj v RPG je vyhnout se jakémukoliv prosazování, vnucování a "učení". Dát hráčům to co chtějí, ne co si myslím že je pro ně dobré. Ale už jsem to tu psal.
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7470
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Příspěvek od Bifi »

Ha, konečne zase dobrý topic, kde sa aj naostro diskutuje!

Rozdajte meče, pánové, ale nezabúdajte, len do prvej krvi. Nechceme tu žiadne obete.
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Alnag
Příspěvky: 3686
Registrován: 22. 10. 2001, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alnag »

Qualdezar píše:Však já to respektuji. Protože jsem četl GNS model, vím, že pro simulacionisty s důrazem na RP to je pravda, zvlášť když jsem jeden z nich. Moje hlavní družina je velmi různoroda všichni jsou s mým liberálním přístupem spokojení. Na snaze vyvracovat netolerantní názory nevidím nic špatného, pokud maji škodlivý charakter na skupinu lidí, atd... Netvrdím že se do dá ospravdedlnit vždy, ale nelze tvrdit, že to je úplně pšatné. Pokud budu jako DM v družině, kde jeden člověk bude škodit tím, že bude ostatním vnucovat svůj styl hraní, tak zasáhnu. Nejsem konfliktní, takže ne konfliktem, ale zasáhnu - rozeberu to s ním.
Navíc vyracet fašismus považuji také za správné, i když to není tolerantní.
Ale nechci tu ropoutávat nějakou ohnivou diskuzi. Jen se bráním. Nepřímo mě tu obviňuješ ž netolerance, nebo to alspoň naznačuješ a myslím, že tohle zrovna není problém, ketrý by se mnou lidi měli, právě naopak.
No už se dostáváme hodně OT, ale na to, abych věděl, že jsou lidé různí, jsem nemusel číst žádný model. Potíž s vyvracením těch tzv. netolerantních názorů je v tom, že nejsi vševědoucí a tudíž nejsi (stejně jako nikdo není) disponován kvalifikovaně rozhodnout o tom, co je a co není toleratní, co je a co není přípustné, co a jak poškozuje nebo nepoškozuje skupinu.
Pokud budeš jako DM hrát s nějakou skupinou, potom máš právo (právo Vypravěče, což je tradičně i organizátor hry) se rozhodnout kdo a za jakých podmínek bude hrát. Jenže tady nejsme okolo herního stolu, jsme na fóru názorů.
Na fóru, které si zakládá na toleranci, takže laskavě brděte dobře míněnou propagandu. Rozumím jí, ale upřímně řečeno, kdyby to na mně někdo spustil tímhle stylem před pár lety, tak by mně to nejen nepřesvědčilo ale naopak zatvrdilo. Pokud to chápeš jako obvinění z netolerance budiž. Já jsem to bral jako dobře míněnou radu. Ale evidentně nejsem schopný se normálně vyžvejknout, takže sorry.
In nomine Ordinis! & La vérité vaincra!

Tohle byl kdysi taky můj domov. R.I.P.
Uživatelský avatar
andtom
Příspěvky: 425
Registrován: 22. 6. 2003, 08:51
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od andtom »

Bifi píše:Z hladiska toho, ze RPG su "hry hrania roli" alebo "hry na hranie roli"
Chyba vzniká tím, že se nepoužije nová skratka, pokud se vytvoří odlišná věc, kterou původní skratka jasně nevystihuje. Proč se to tam přilepuje? S prominutím pojmová prasárna. Za dalších řekněme osm let se doplazí kdosi ke kolosálnímu objevu v tom směru, že by mohly existovat také "hry na hry hraní rolí" a "hry na hry na hraní rolí". Co s tím, zase do pytle RPG? A za dalších osm let někdo slavně přijde na to, že pokud se u RolePlayingGame nevyžaduje Roleplaying, tak není důvod opírat se o Game a do RPG se nastrkají ... nehry, cokoliv. Co všechno bude nakonec RPG ... zřejmě si půjdu v reálu koupit rohlíky do obchodu a bude to RPG. No bravo! :)
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7470
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Příspěvek od Bifi »

Alnag píše:Potíž s vyvracením těch tzv. netolerantních názorů je v tom, že nejsi vševědoucí a tudíž nejsi (stejně jako nikdo není) disponován kvalifikovaně rozhodnout o tom, co je a co není toleratní, co je a co není přípustné, co a jak poškozuje nebo nepoškozuje skupinu.
...
Na fóru, které si zakládá na toleranci, takže laskavě brděte dobře míněnou propagandu. Rozumím jí...
Alnagu, úplne obraciaš na hlavu toto...
Bifi píše:Hovorim, ze zobrat niekomu pravo na zabavu, resp. zbavit jeho sposob hrania RPG-ciek legitimity len preto, ze si myslime, ze co najvernejsie hranie roli je jedinou metou a spravnym sposobom ako sa ma hrat RPG, je podla mna nespravne.
...lebo hovoríš, že nie sme vševedúci a nevieme, či nie je správne niekomu zobrať právo na zábavu?

M
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Zamčeno

Zpět na „Open Gaming“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti