Kto je nováčik?

Zálohovaná témata projektu Open Gaming, který ve svých počátcích sídlil na tomto Fóru.

Kto je RPG nováčik? (pri hraní Mountain Witch alebo FATE)

Kto ešte RPG vôbec nehral alebo o ňom nič nevie.
2
22%
Kto síce možno hrával doma DrD, ale nemal kontakt s inými hráčmi.
2
22%
Kto má len malé skúsenosti s hraním RPG (asi DrD, DnD), aj keď je v komunite.
5
56%
Kto nemá žiadne skúsenosti s hrami ako MW alebo FATE bez ohľadu na iné RPG skúsenosti.
0
Žádná hlasování
 
Celkem hlasů: 9

Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7470
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Kto je nováčik?

Příspěvek od Bifi »

Keďže by som chcel urobiť pár hier pre RPG nováčikov, využívajúc hlavne systémy ako Mountain Witch, My Life with Master a FATE (prípadne Burning Wheel), narazil som na to, že slovo nováčik v tejto súvislosti rôzni ľudia rôzne chápu. Chcel by som preto vaše hlasy, za ktoré vopred ďakujem $P .

Jednotlivé odpovede nie sú nutne vzájomne výlučné, takže hľadajte odpoveď, s ktorou sa najviac stotožňujete.

M

EDIT: Každá z týchto skupín si asi bude vyžadovať iný spôsob oslovenia/kontaktovania. Ak sa jedná o ľudí, ktorí s RPG nemajú vôbec žiadne skúsenosti, tak sa na ich kontaktovanie dajú využiť akékoľvek konvenčné kanály (študentské kluby, kníhkupectvá, oznamy v kultúrnych alebo voľnočasových periodikách). Ak sa jedná o hráčov povedzme DrD, tak ich treba osloviť cez DrD fóra alebo siete, prípadne na miestach kam DrD hráči fyzicky chodia, vrátane obchodov, herní, conov a pod. Ak sú to hráči, ktorí síce zatiaľ hrali len málo, ale sú v kontakte s touto RPG komunitou, dajú sa využiť tieto kanály. Ak sú to fanúšikovia fantastiky, ktorí majú možno nejaké skúsenosti s LARP-ami, tak využiť Pevnost, SLAD fóra, predajne fantastiky a pod. A v každom prípade bude podľa cieľovej skupiny aj formulovaná správa.
Naposledy upravil(a) Bifi dne 27. 6. 2006, 15:46, celkem upraveno 1 x.
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Bajo
Malý princ; Moderátor
Příspěvky: 7757
Registrován: 23. 10. 2005, 01:38
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bajo »

Já hlasova pro druhou možnost, lidi kteří hrají DnD podle mě k RPG přičuchli trochu více. Přeci jen, nemuseli si vybírat anglická pravidle, ale vybrali si je, proč asi (těžko pro to, že se chtějí bavit a procvičit se v cizím jazyku). Samozřejmětim nechci říci, že všichni hráči DrD jsou nováčky, to v žádném případě, z tohohle směru to neplatí. A samozřejmě ne každý hráč DnD je RPG pojkročilý/profesionál, ale myslím, že ve eětšině případů to tak bývá (s tím DnD).

Otázka ovšem je, jak už Bifi podotknul, co to je RPG nováček. Nováček v RPG hrách, nebo nováček v Roleplaying. Přeci jen, to že hrajete RPG, neznamená že musíte nutně nějak RPovat. Já jako nováčka vidím samozřejmě hlavně nováčka v RPG hrách vůbec. Na druhou stranu předpokládám, že minimální povědomí mít bude (dračí doupě které hrál před x lety se spolužáky, RPG z počítače, případně literatura). Za nováčky ale také považuji i krátkodobé, nebo příležitosné hráče RPG (většinou asi DrD), kteří nechápou rozdíli mezi jednotlivým systémy, nebo o nich ani nevědí. Většinou tito hráči (pokud nejsou velmi vyspělí, nebo nadaní), asi nebudou mít ani moc zkušeností s hraním rolí.
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7470
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Příspěvek od Bifi »

Na "RP-ovanie" narazam odkedy som prvykrat priliezol na fora. Ja som si totiz dovtedy myslel, ze "roleplaying" v kontexte RPG-ciek rovna sa "hranie RPG". Ak to tak totiz nie je, potom cinnost hraca v priebehu session ak prave "neroleplayuje" je co? "Gejming"?

No a este to skuste prelozit do cestiny, tak aby tam bol ten rozdiel jasny :D . Ak by sa ale chovanie hraca delilo na "hranie roly" a "gejming" tak to podla mna stale nepostihuje vsetky mozne sposoby spravania sa hraca.

Ak tomu rozumiem spravne, tak "roleplayingom" rozumiete vlastne in-character herectvo, teda schopnost realisticky zahrat postavu tak, ako hra herec. To zahrna jednak rovinu vonkajsieho prejavu (hlas, mimika, jazykove prostriedky), ako aj "obsah" herectva, t.j. riadit sa pri rozhodovani tym, co ma postava napisane na denniku alebo v zivotopise (resp. to existuje ako ustalene a prijate fakty o postave).

A napriklad v nasom hrani sa takyto "roleplaying" vyskytuje len malo. Velmi herectvo nepotrebujeme, pocity a konanie postav skor opisujeme zvonka, ba dokonca mam pocit, ze snaha napodobnit postavu moze posobit karikaturne alebo kontraproduktivne vo vztahu k atmosfere. Taktiez u nas postavy maju vopred znamych len velmi malo skutocnosti o ich charatere alebo minulosti a tieto veci vznikaju hrou. Cize pri rozhodovani namiesto situacie "kedze mam v zivotopise napisane ze som sa ako dieta bal tmy tak do tej kobky nevojdem" nastane skor situacia "moja postava do tej kobky odmieta vojst, lebo ako dieta ju niekto zamkol do skrine" (v tomto okamihu hry vznikol tento minuly zazitok spolu s osobou, ktora postavu do skrine zavrela, a dalej sa da v hre rozvijat). Je to "roleplaying"?

Jo, a este jedna vec, preco mi vadi taketo pouzivanie terminu "roleplaying". Zavana mi totiz elitarstvom. Hras "roleplaying game", takze cielom je "roleplaying" a vsetok cas co stravis inak je straveny nespravne? Len "roleplayujuci hrac" je dobry hrac - pokrok hraca sa meria pomerom "roleplaying" a "gejming" v jeho spravani? S tym nesuhlasim! Aj "gejming" je legitimny a zabavny sposob ako hrat RPG a my nemame pravo na zaklade preferencii hraca hodnotit jeho uroven pokrocilosti (kvalitu, vyspelost)! To je akoby vam niekto povedal, ze ste debil lebo mate rad zombie-filmy namiesto Dostojevskeho!
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Bajo
Malý princ; Moderátor
Příspěvky: 7757
Registrován: 23. 10. 2005, 01:38
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bajo »

Ano, částečně s tebou souhlasím, že používání termínu roleplaying je trochu dikutabilní, ale popořádku:
Bifi píše:Na "RP-ovanie" narazam odkedy som prvykrat priliezol na fora. Ja som si totiz dovtedy myslel, ze "roleplaying" v kontexte RPG-ciek rovna sa "hranie RPG". Ak to tak totiz nie je, potom cinnost hraca v priebehu session ak prave "neroleplayuje" je co? "Gejming"?
Příčinou podel mě byla potřeba odlišit Hack and Slash od "nonHack and Slash" a pro to druhé najít vhodný výraz. Např.: Deep storytelling taky není úplně ono,
Bifi píše:No a este to skuste prelozit do cestiny, tak aby tam bol ten rozdiel jasny :D . Ak by sa ale chovanie hraca delilo na "hranie roly" a "gejming" tak to podla mna stale nepostihuje vsetky mozne sposoby spravania sa hraca.

Ak tomu rozumiem spravne, tak "roleplayingom" rozumiete vlastne in-character herectvo, teda schopnost realisticky zahrat postavu tak, ako hra herec. To zahrna jednak rovinu vonkajsieho prejavu (hlas, mimika, jazykove prostriedky), ako aj "obsah" herectva, t.j. riadit sa pri rozhodovani tym, co ma postava napisane na denniku alebo v zivotopise (resp. to existuje ako ustalene a prijate fakty o postave).

Řekl bych že ten termín nebyl zavedení nějakým odborníkem, nebo RPG teoretikem, ale znám spoustu lidí, co ho používá, čert ví, kde se to vzalo. Mezi velkou většinou jsou podle mě 2 tende hraní: důraz na výzvu a akci a vývoj postavy (v rovině herních mechanik) - čili něco jako gaimismus. A důlraz na hraní hrole právě z hereckého pohledu, jak to popisuješ ty - něco jako Simulacionismus s důrazem na postavu. Nechci říkat že jeden je lepší, jen spousta začíbajících hráčů třeba ten druhý způsob pořádně nepozanala a mohl by je zaujmout (u mě to na začátku mé herní karierý bylo podobně).
Samozřejmě že přístupů je více ale tyhle dva jsou nejčastější.
Bifi píše:A napriklad v nasom hrani sa takyto "roleplaying" vyskytuje len malo. Velmi herectvo nepotrebujeme, pocity a konanie postav skor opisujeme zvonka, ba dokonca mam pocit, ze snaha napodobnit postavu moze posobit karikaturne alebo kontraproduktivne vo vztahu k atmosfere. Taktiez u nas postavy maju vopred znamych len velmi malo skutocnosti o ich charatere alebo minulosti a tieto veci vznikaju hrou. Cize pri rozhodovani namiesto situacie "kedze mam v zivotopise napisane ze som sa ako dieta bal tmy tak do tej kobky nevojdem" nastane skor situacia "moja postava do tej kobky odmieta vojst, lebo ako dieta ju niekto zamkol do skrine" (v tomto okamihu hry vznikol tento minuly zazitok spolu s osobou, ktora postavu do skrine zavrela, a dalej sa da v hre rozvijat). Je to "roleplaying"?
Řekl bych, že tohle by asi taky spadlo do té obecné definice Roleplaying (z pohledu HnS vs RP). I když se třeba popisuje s třetí osoby, popisují se niterné pochody, atd....Jde asi taky o zapojený psychologické roviny do hry a řekněme trochu větší důraz na příběh.
Bifi píše:Jo, a este jedna vec, preco mi vadi taketo pouzivanie terminu "roleplaying". Zavana mi totiz elitarstvom. Hras "roleplaying game", takze cielom je "roleplaying" a vsetok cas co stravis inak je straveny nespravne? Len "roleplayujuci hrac" je dobry hrac - pokrok hraca sa meria pomerom "roleplaying" a "gejming" v jeho spravani? S tym nesuhlasim! Aj "gejming" je legitimny a zabavny sposob ako hrat RPG a my nemame pravo na zaklade preferencii hraca hodnotit jeho uroven pokrocilosti (kvalitu, vyspelost)! To je akoby vam niekto povedal, ze ste debil lebo mate rad zombie-filmy namiesto Dostojevskeho!
S tímhle souhlasím, asi to tak opravdu vzniklo, i když ne asi ve zlým, spíše z nějakého mesiášského komplexu/pohnutky. I já se snažím v prvé řadě splnit očekávání hráčů ale taky se snažím zjistit, jakou mají představu a případně jim ukázat jiné postupy. I dnes se to asi používa v Elitářském kontextu, ale kromě toho je to již velmi zažitý pojem, který se snaží vymezit od HnS způsobu hraní. Znáš nějaký jiný termín který je opakem HnS?
Uživatelský avatar
Alnag
Příspěvky: 3686
Registrován: 22. 10. 2001, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alnag »

Používání termínu roleplaying je takové, jaké je. Vadit ti to může Bifi, ale pochybuju, že na tom něco změníš. Není to nějaké specifikum tohto fóra, ale spíš obecný úzus české RPG scény. (I když možná nejen české. Např. v té munchkin parodii se také rozlišuje true roleplayer, munchkin, real man a looney)
Ten termín není ani úplně jasně ohraničení. Tradičně se tím myslí ztvárnění postavy ve smyslu jejího prožívání a hraní. V širším smyslu překonání nějaké incianční fáze spojované s divokým hraním DrD ve stylu hack&slash. Ale jakákoliv definice je taková vachrlatá. Co člověk to názor.
Naposledy upravil(a) Alnag dne 27. 6. 2006, 16:18, celkem upraveno 1 x.
In nomine Ordinis! & La vérité vaincra!

Tohle byl kdysi taky můj domov. R.I.P.
Uživatelský avatar
andtom
Příspěvky: 425
Registrován: 22. 6. 2003, 08:51
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od andtom »

Bifi píše:Ak tomu rozumiem spravne, tak "roleplayingom" rozumiete vlastne in-character herectvo, teda schopnost realisticky zahrat postavu tak, ako hra herec.
Rozumíš tomu nesprávně (tím se celý ohnivý konec Tvého příspěvku ocitá ve vzduchu, vychází z nesprávného předpokladu). Jinak by koktavý hráč nikdy nemohl hrát nekoktavou plynně mluvící postavu a při boji by se musel odsouvat stůl a rozdaly by se opravdové meče. Roleplaying v RPG znamená, že se snažím hrát postavu tak, že myslím, jak by myslela ta postava a tomu podřizuji její jednání a na druhé straně vytěsňuji z hlavy myšlení a vědomosti hráče. Jako hráč můžu např. vědět, že něco bude pro mě totálně nevýhodné, ale postava to neví, naopak se domnívá, že to výhodné bude, tak to udělám. O to jde, žádná věda.
Roleplaying v RPG je třeba toto (kdysi jsem to četl v Dechu draka, který jsem listoval v knihkupectví): málo inteligentní orc jistí na okraji propasti skupinu, která slezla na dno propasti, ale nedostane se teď nahoru bez pomoci šplhání po laně. Někdo ze skupiny zavolá na orka: "Shoď lano!". Hráč za stolem ví, že je potřeba pevně se zapřít a hodit těm dolů konec lana, ale orc je přihlouplý, takže chytne kotouč lana a shodí ho celý dolů. To je celý roleplaying moment, hráč to popíše, nemusí vstávat a hrát, že něco hází (pokud tedy sám nechce - bránit mu asi nikdo nebude, ale nevyžaduje se to v žádném případě).
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8895
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sirien »

Nováček je človk, který neví, co je:
DrD
DnD
WoD
FATE
DtF
ChtD
WotC
FASA
GAMA
CAR-PGa
BADnD
narativismus
nebo si myslí, že může pochopit, co to je narativismus

Snadný, ne? $lol$
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Bajo
Malý princ; Moderátor
Příspěvky: 7757
Registrován: 23. 10. 2005, 01:38
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bajo »

2 Tuke-Enek: Moje máti ví co je to DrD, DnD,, Vampire a taky ji považuji za nováčka $P
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8895
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sirien »

Qualdezar: Ale NE... nováček je člověk, kterej nezná každej jeden z těch pojmů, ne někdo, kdo nezná žádnej...
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Alnag
Příspěvky: 3686
Registrován: 22. 10. 2001, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alnag »

ještě bych k těm pojmům dodal minimálně RPGA, munchkin, TSR a T$R, d4 ... d%
In nomine Ordinis! & La vérité vaincra!

Tohle byl kdysi taky můj domov. R.I.P.
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7470
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Příspěvek od Bifi »

andtom píše:
Bifi píše:Ak tomu rozumiem spravne, tak "roleplayingom" rozumiete vlastne in-character herectvo, teda schopnost realisticky zahrat postavu tak, ako hra herec. To zahrna jednak rovinu vonkajsieho prejavu (hlas, mimika, jazykove prostriedky), ako aj "obsah" herectva, t.j. riadit sa pri rozhodovani tym, co ma postava napisane na denniku alebo v zivotopise (resp. to existuje ako ustalene a prijate fakty o postave).
Rozumíš tomu nesprávně (tím se celý ohnivý konec Tvého příspěvku ocitá ve vzduchu, vychází z nesprávného předpokladu). Jinak by koktavý hráč nikdy nemohl hrát nekoktavou plynně mluvící postavu...
Poznám divadlá napr. mentálne postihnutých, hluchých alebo slepých hercov a žiadny z nich nedokáže to, čo dokáže jeho postava. Prípadne ak hrá hráč postavu, ktorá má vyššiu inteligenciu alebo charizmu ako on.
andtom píše:...a při boji by se musel odsouvat stůl a rozdaly by se opravdové meče.
Naznačoval som, ako vypichol Qualdezaer, na hranicu medzi bojmi (roll-playing, gejming) a sociálnymi situáciami (roleplaying). Neuvažujem nad fyzickým hraním toho, čo fyzicky robí postava (to by bol LARP), hovorím o mimike a mám asi na mysli najmä sociálne konflikty. Každopádne by ma zaujímalo, aké má kto skúsenosti s roleplayovaním v boji. Ostatne ani herci v divadle nemusia mať opravdové meče.
andtom píše:Roleplaying v RPG znamená, že se snažím hrát postavu tak, že myslím, jak by myslela ta postava a tomu podřizuji její jednání a na druhé straně vytěsňuji z hlavy myšlení a vědomosti hráče.
Hej, toto som myslel "obsahom" herectva, t.j. riadit sa pri rozhodovani tym, co ma postava napisane na denniku alebo v zivotopise (resp. to existuje ako ustalene a prijate fakty o postave) - teda vratane jej osobnosti, preferencii, moralnych hodnot, vedomosti a pod.
andtom píše:Roleplaying v RPG je třeba toto (kdysi jsem to četl v Dechu draka, který jsem listoval v knihkupectví): málo inteligentní orc jistí na okraji propasti skupinu, která slezla na dno propasti, ale nedostane se teď nahoru bez pomoci šplhání po laně. Někdo ze skupiny zavolá na orka: "Shoď lano!". Hráč za stolem ví, že je potřeba pevně se zapřít a hodit těm dolů konec lana, ale orc je přihlouplý, takže chytne kotouč lana a shodí ho celý dolů.
Dobrý príklad.
Alnag píše:Používání termínu roleplaying je takové, jaké je. Vadit ti to může Bifi, ale pochybuju, že na tom něco změníš. Není to nějaké specifikum tohto fóra, ale spíš obecný úzus české RPG scény. (I když možná nejen české. Např. v té munchkin parodii se také rozlišuje true roleplayer, munchkin, real man a looney)
Je jasné, že takto široko a voľne používané pojmy sa nedajú jasne definovať alebo zmeniť ich používanie. Každopádne mám pocit, že dosť často je na slove "roleplaying" podstatný taký ten hodnotiaci element. A určite môžem aspoň na týchto fórach apelovať, aby ľudia automaticky nemysleli v reláciách "roleplaying=good, hocičo iné=evil".
Qualdezar píše:Znáš nějaký jiný termín který je opakem HnS?
Non-HnS $P . Nemyslím si, že existujú nejaké dva spôsoby hrania, ktoré by boli vzájomne výlučné a preto jeden je opakom druhého. (Ostatne aj hack'n'slash trpí niečím podobným ako roleplaying, lebo nepriamo vedie k tomu, že "boj=evil". Co si vobec nemyslim, čím by boli RPG bez boja. Aj ked HnS oznacuje asi skor to, ze boj je jedinou naplnou hrania, co však samo osebe nemusi byt povedzme v DnD 3 alebo 3.5 zle, aj keď mňa to vždy baví len chvíľu. Ak je v boji zapojená aj dráma, ak je boj o motiváciách postavy a nie len o taktických rozhodnutiach, to ma baví furt.)
Tuk Enek píše:...
No nad ChtD som musel fakt chvíľu rozmýšľať a u GAMA a CAR-PGA neviem, čo tie skratky znamenajú, aj keď si myslím, že sa jedná o združenia hráčov (GAMA Trade Show mi čosi hovorí...). Žeby som bol nováčik? $D

M
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Alnag
Příspěvky: 3686
Registrován: 22. 10. 2001, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alnag »

Bifi píše:Je jasné, že takto široko a voľne používané pojmy sa nedajú jasne definovať alebo zmeniť ich používanie. Každopádne mám pocit, že dosť často je na slove "roleplaying" podstatný taký ten hodnotiaci element. A určite môžem aspoň na týchto fórach apelovať, aby ľudia automaticky nemysleli v reláciách "roleplaying=good, hocičo iné=evil".
To si myslím, že máš trochu paranoidní představu. Ačkoliv původně tam ten hodnotící prvky určitě byl, tak mám pocit, že s časem a zkušeností to jde hodně stranou. Ale ten termín je prostě zažitej, lidi si rozumějí. Používá se. Takže upřímně řečeno se asi budeš snažit apelovat na něco, co už je více méně vyřešené. (Moje dva centy.)
In nomine Ordinis! & La vérité vaincra!

Tohle byl kdysi taky můj domov. R.I.P.
Uživatelský avatar
andtom
Příspěvky: 425
Registrován: 22. 6. 2003, 08:51
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od andtom »

Bifi píše:A určite môžem aspoň na týchto fórach apelovať, aby ľudia automaticky nemysleli v reláciách "roleplaying=good, hocičo iné=evil".
Nevím, co myslíš pod hocičím jiným obecně. Pokud jde o pravidla D&D, tak ty přímo nabádají k roleplayingu ve smyslu, jak byl popsán, tj. že se hráč snaží hrát postavu tak, že myslí, jak by myslela ta postava a tomu podřizuje její jednání, a na druhé straně vytěsňuje z hlavy myšlení a vědomosti sebe jako hráče. Pokud se o to hráč nesnaží, schází z cesty roleplayingu a zachází do oblasti metagame thinkingu. Pravidla povzbuzují DMa k tomu, aby vedl hráče jednoznačně k roleplayingu.
I když existuje nezadatelné právo nakládat s pravidly dle libosti, přizpůsobovat si je, měnit, ignorovat, atd. v tomto případě jsem se vždy ztotožnil s pravidlovou myšlenkou snahy o roleplaying. Pokud se děj RPG nepřenese alespoň zčásti do skutečné reality hráčů (takže postava by splynula s hráčským já, hráč by hrál sám sebe), je dle mého potřeba se soustředit pouze na postavu.
Oceňování roleplayingu a snaha o něj (byť jen dílo boží může být dokonalé, což platí krásně i pro roleplaying :) ) dle mého není ničím, nad čím by se dalo varovně zvedat obočí. Je to i logické, vždyť řeč je o RolePlayingGames. A kdo ho tolik neoceňuje, není evil, jen má jiný názor.
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7470
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Příspěvek od Bifi »

roleplaying=good
metagame=evil
:D
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Bajo
Malý princ; Moderátor
Příspěvky: 7757
Registrován: 23. 10. 2005, 01:38
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bajo »

Bifi píše:roleplaying=good
metagame=evil
:D
Já myslím že tenhle pohled už spousta hráčů překonala.
Pokud si dobře pamatuji, tak tahle dikuze vznikla ke vztahům ka nováčkům. Představ si že nějaký ne příliž zkušený DM připravý MlwM a příjde mu banda nováčků (RPG už párkrát hráli, ale jediné co zažili, bylo rubání skřetů). Je teoretický možné, že roli sluhy temného pána nebudou zvládat a budou se třeba snažit všechno řešit násilým a nebo ze svého pohledu (vzdorovat pánovy, být na něj drzí, atd... aniž by to měli herně ospravedlněné). To je přesně ten příklad, kdy hráči pravděpodobně nezvládli hraní rolí a celká hra půjde někam...
Podle mě, při důrazu na RP neznamená že boj=evil, ale boj za každou cenu=evil (pokud nehraješ násilnického maniaka). Taky si dokážu představit dobře zahraný boj, s emotivními výlevy a provakacemi, barvitě popsanými střety, atd... ale to už nebude H'n'S, alespoň ne v klasické formě, jak většina lidí chápe.
Zamčeno

Zpět na „Open Gaming“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů