The new OG order

Zálohovaná témata projektu Open Gaming, který ve svých počátcích sídlil na tomto Fóru.
Zamčeno
Uživatelský avatar
Drizzt
Series Freak
Příspěvky: 1349
Registrován: 8. 7. 2002, 08:44
Bydliště: Somewhere around...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Drizzt »

A co takhle fungovat jenom jako spolupracovník? Že by sis jednou za měsíc oDMástroval jednu hru (dle tvého výběru) a hotovo... organizaci bys nechal na ostatních... nevytěžovalo by tě to časově jako doposud, ale stále bys byl OG DM... :wink:
Uživatelský avatar
Dalcor
Vévoda z Knightlundu
Příspěvky: 4971
Registrován: 3. 4. 2004, 19:41
Bydliště: Černá skála a Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalcor »

Drizzte ty máš porblém jako Fibrizo, viď? Neumíš číst :lol:
I am Alpharius!!!!
Kulka je hlupák, ale bodák, to je panečku jiný chlapík!
WargamingASP - nevážně nejen o wargamingu.
Uživatelský avatar
Bajo
Malý princ; Moderátor
Příspěvky: 7757
Registrován: 23. 10. 2005, 01:38
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bajo »

Vůči mě se provinilie cítit nemusíš. Chápu dobře tvoje důvody, vzhledem k tomu jaké jsem občas já měl pocity a vzhledem k otmu, o jak dlouho to děláš déle než já, se opravdu nedivím. A budu respoktovat tvoje rozhodnutí.
Ale doufám že aspoň zůstaneš OG DM a že pomůžeš Tuk-Enekovi v začátku. Přeci jen se svýma zkušenostma mu máš co nabídnout. A taky bych velmi nerad, aby se OG vzdálil od původní myšlenky.
Uživatelský avatar
Drizzt
Series Freak
Příspěvky: 1349
Registrován: 8. 7. 2002, 08:44
Bydliště: Somewhere around...
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Drizzt »

Dalcor píše:Drizzte ty máš porblém jako Fibrizo, viď? Neumíš číst :lol:
Ne, to nemám, pouze jsem zdechlej listovat o X stránek zpět... navíc nemám moc času, takže vždycky jenom reaguju na to, co momentálně čtu...
Jestli jsem udělal nějakou botu, tak se omlouvám... $cry$
Uživatelský avatar
Alnag
Příspěvky: 3686
Registrován: 22. 10. 2001, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alnag »

Dalcor píše:Navíc jsem zjistil že vlastně všechno dělám blbě teď když jsem skončil, tak to přeci Alnagovi a Tukanovi nebudu kazit :wink:
Já hlavně nechápu, proč mne do toho zatahujete. To jako, že jsem vyjádřil svoje názory a položil nějaké otázky? A co jako. Tohle je čistě Tuk-Enekova parketa a týmu, který si vybere. Mne se akorát ptal, jestli bych občas na OG DMoval a já řekl, že 1x za 2 měsíce bych to mohl zvládnout. Víc se organizačně nehodlám vázat.

Pokud tady vznikl dojem, že hodlám OG nějak organizovat tak tímto jasně říkám, že to je dojem mylný. V chatu jsem byl vyzván, abych zde řekl, co si myslím a dodal nápady a to jsem učinil. Až doposud mne o ně nikdo nežádal, resp. z kraje OG mi bylo decentně i mírně nedecentně naznačeno abych držel hubu (a krok). Takže jsem se nevyjadřoval. Když chce někdo slyšet můj názor, tak ho řeknu. Když ho někde slyšet nechce, nebudu mu ho přece nutit.

A konečně nemám pocit, že by to Tuk-Enek (výjimečně $P ) myslel amorálně a nekolegiálně. Myslím, že je výrazem obdivu a úcty k odhodlání, které Dalcor projevil s myšlenkou OG, že se někdo rozhodl tu rukavici zvednout a pokračovat. OG přece nekončí. Jenom se zřejmě nějak přetvoří... tak už to se změnou organizátora bývá. Ale nevím...
In nomine Ordinis! & La vérité vaincra!

Tohle byl kdysi taky můj domov. R.I.P.
Uživatelský avatar
Dalcor
Vévoda z Knightlundu
Příspěvky: 4971
Registrován: 3. 4. 2004, 19:41
Bydliště: Černá skála a Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalcor »

A za ty názory děkuji, ač se to nezdá ;) Mě to tak přišlo. Takže se omlouvám za mystifikaci.
I am Alpharius!!!!
Kulka je hlupák, ale bodák, to je panečku jiný chlapík!
WargamingASP - nevážně nejen o wargamingu.
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8895
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sirien »

Pěkná stránka OT :wink:

No nic... amorálnost či morálnost tu teď nemá moc smysl řešit... stalo se a neodstane se. Jen pro ujasnění tu alespoň já rozhodně nijak nepohrdám Dalcorovou prací, které si naopak vážím.

ad Jméno - souhlasím s Alnagem, že je důležité pro propagaci, ale nesouhlasím s ním ohledně priorizace... IMO může počkat, dokud se nedohodneme na nějakém funkčním systému organizace, pak můžem meditovat nad jmény či motty (třeba by to šlo parafrázovat - Ti kdož vrhají kostky... kdo ví, o jménu a mottu si pak můžem založit extra thread.)

Dalcore: Jak je to s rezervacemi v Rytíři? Je za to něco chtěno? Nebo to je extra služba pro značku Dalcor TM?
Co se týče míst hraní, domnívám se, že pro některé kampaně by šly využít i některé čajovny, aale to je otázka, kterou lze s klidem odložit na velmi daleko.

Tak... a teď pro malý shrnutí... lidé, co jsou ochotní se podílet:
Já (GM, organizace)
Dalcor (GM)
Alnag (s námi odmítá mít cokoliv společného, ale tak náhodou by se třeba mohl jednou dvakrát měsíčně být tam, kde bude OG nahlášen, a když už tam bude, tak by to třeba mohl odvést, když už se tam k tomu nikdo jinej nebude hlásit...)
Sylvaen (GM)

Nějak sem se tu v tom tématu ztratil (a to ho sleduju pečlivě) a mám tušení, že jsem někoho vynechal... Sos říkal že pomůže, ale už si nevybavuju čímžeto...
Qualdezara nepočítám, ten jede svoje a bez místních problémů (ať mu to vydrží)

Tak a teď k tý mý pěkný zašlapaný myšlence - jste někdo v Hexaedru, nebo znáte někoho takového?
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Dalcor
Vévoda z Knightlundu
Příspěvky: 4971
Registrován: 3. 4. 2004, 19:41
Bydliště: Černá skála a Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalcor »

Ad Rezervace - nic - jednou měsíčně před tím než Tomáš vkládá informace na web se mě zeptá (většinou poslední týden v měsíci) co by jsme chtěli a potvrdí zda mají místo. Stačí ovšem sledovat program herny a vychytáš dny kdy je volno. YTo můžu nadále klidně dělat já v kooperaci

Z diskuze vyplynulo:
Další GM : Wyrm
Další spolupracovník: Drizzt
I am Alpharius!!!!
Kulka je hlupák, ale bodák, to je panečku jiný chlapík!
WargamingASP - nevážně nejen o wargamingu.
Uživatelský avatar
Fibrizo
Příspěvky: 492
Registrován: 18. 12. 2004, 23:03
Bydliště: Sairaag
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Fibrizo »

takže v hranolu , Dalcor asi pojede normální spolupracovní OG jako s tím jel když sem se přidal, tj jedna hra za měsíc až měsíc a půl.

Protože jestli si vzpomínám, začínalo to tak opravdu jedna hra jednou za ten měsíc a půl, když mastroval Dalcor + Syvalen + Wyrm (nebo to byl někdo jiný... Ech, mam v tom bordel :roll: )
vždyť poslední dobou to každý týden sezení.... Dalcore, ty jsi se prostě Dmování doslova přežral :D (budeš držet dietu -> seberte mu někdo knížky! :-)= )

(nebo jsem zaj mimo?) :eyecrazy:
We are the the dragons, your magical and other valuables will be added to our hoard and you will be eaten .... or incinerated.
Resistance id Futile.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20843
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

Problémy OG tak, jak je vidím já.
Chtěl bych předem upozornit, že tohle je myšleno jako pár návrhů na zlepšení, rozhodně ne jako kritika. Tak to, prosím, jako kritiku nechápejte. A omlouvám se, pokud se někoho dotknu na citlivém místě. Není to mým záměrem.

Možná je to překvapivé, ale IMHO problém OG není v nedostatku DMů. Jak vidíte, už jste dali dohromady novou grupu. Mám-li soudit Brno, to má DMů dost, a přesto nechodí žádní nováčci. Takže DMy to nebude.

Problém není ani v propagaci. Přitáhnout nové lidi je směšně jednoduché - stačí např. letáček na výškách. Nebudou to desítky, ale 3-5 lidí do dvou měsíců se sehnat dá... když se chce.
Mám-li soudit Brno, nováčků se nám tam pár objevilo, ale žádný nezůstal. A to mě přivádí k jádru pudla.

Problém OG je v tom, že nedokáže udržet nováčky u RPG. Berte to jako fakt.

----

Všechno je to způsobeno tím, že na OG chodí "zkušení" hráči - např. lidi taky z fóra - spolu s nováčky. To dohromady nedělá dobrotu. Každý vyžaduje jiný styl hry. Momentálně vypadal OG co vím tak, že přišlo několik zkušených hráčů a semtam nějaký nováček. Zkušení hráči začali hrát hard-core role-play a doufali, že nováček to od nich pochytí. OG se řídí pravidlem, že nejlepší způsob, jak naučit RPG, je ukázat nováčkovi pravý a nefalšovaný hardcore role-play. Ukázat mu, jak to hrajeme mi, a doufat, že to od nás převezme.

Jenomže tak to nefunguje.

Dovolím si malý, fiktivní příklad. Na OG do Prahy přijdou čtyři hráči - já, Alnag, Jerson a nováček Adam, který v životě RPG neviděl, ale zaujala ho reklama na univerzitě a on to přišel zkusit. Já, Alnag a Jerson jsme všichni "dobří" role-playeři a hraje se nám spolu dobře. Začneme hrát a řídíme se pravidlem: "ukážeme Adamovi, jak se to správně dělá."

Hra se rozjede velmi rychle. Já, Alnag a Jerson provozujeme hardcore role-play. U stolu není žádný table-talk, žádné mluvení mimo postavu. Adam se samozřejmě nechytá, a tak z větší části mlčí. My se ho občas na něco ptáme a povídáme si s ním, abychom ho povzbudili. Ale nikdy nevycházíme z role postavy.
Veškerá taktická rozhodnutí děláme my 3. Všechnu taktiku děláme my 3. Celou hru táhneme my 3, protože Adam neví pořádně, jak RPG funguje, a nedokáže o něm přemýšlet tak, jak mi.
Hra skončí. Já, Alnag i Jerson jsme se skvěle bavili, protože už jsme si dlouho tak dobře nezahráli. Jenomže Adam, který prohodil sotva pár slov, je zmaten. Moc se nebavil. Jeho dojem je v tom lepším případě: "Tohle není pro mě". V tom horším: "mezi tuhle bandu šílenců nechci patřit."
Adam samozřejmě už nikdy na OG nepřijde.

Adamův problém je v tom, že nedokáže hrát hard-core roleplay. Nechytá se, nestíhá se držet mě, Alnaga a Jersona. Ačkoliv se ho na něco ptáme a pošťuchujeme ho, stydí se před námi, protože není tak dobrý jako my. Neumí pravidla. Neví, jak má používat své dovednosti. Neví, jak vymyslet bojovou taktiku. Neví, jak se prozkoumává dungeon... a cítí se zahanbeně. My to všechno víme a v přesvědčení, že "musíme mu ukázat, jak se to dělá," ze sebe dostáváme to nejlepší a předvádíme se.

Špatně!

Správně by to mělo být takhle: Já, Alnag a Jerson bychom se měli snažit nehrát moc silný role-play. Měli bysme často vypadávat z role postavy a bavit se s Adamem. Musíme mu neustále radit a povzbuzovat ho jako hráči, ne jako postavy.
- Alnag ho bude motivovat slovy: "Tvoje postava je zloděj. Podívej se na své dovednosti, třeba v nich najdeš něco, co ti pomůže otevřít ty dveře."
- Jerson poradí: "Jsme v jeskyni a máme jenom jednu pochodeň. Všude kolem musí být strašná tma, skoro nic nevidíme. Zkus si to představit."
- A já ho budu pošťuchoval stylem: "Tvoje postava teď asi bude naštvaná. Co kdybys to zkusil zahrát?"

V tomhle případě se já, Alnag i Jerson bavíme mnohem míň než v případě prvním. Ale jedině takhle možná docílíme toho, že Adam se nebude cítit jak opožděný blbec, a bude se u hry možná i bavit. Protože:

Na OG se nesmí hrát hardcore role-play.

Zkušení hráči musí chápat, že jejich posláním není se nebesky bavit. Jejich posláním je motivovat nováčky a přivést je ke hře i za cenu toho, že hra nebude z hlediska zkušeného hráče tak dobrá.

-----

Souhrnně. Rady pro organizátory OG:

- Pokud se vám sejdou nováčci i zkušení hráči, vezměte si ty zkušené před hrou stranou. Vysvětlete jim, že se nesmí moc snažit. Poproste je, ať vám pomohou s motivováním nováčků. Každému nováčkovi přiřaďte jednoho "kmotra", který se o něj bude starat.

- Zapomeňte na pravidla "no table-talk" nebo "no meta-game". Jsou to ta nejhorší pravidla, které na OG můžete mít. Místo toho aktivně podporuje metaherní diskuze o hře. Motivujte hráče k tomu, ať vystupují z rolí svých postav a radí nováčkům. Jednou za 1-2 hodiny udělejte pauzu, při které se budete nováčků ptát na to, co si myslí. Zeptejte se jich, co jim dělá největší problémy.

- Musíte docílit toho, aby nováčci byli součástí hry. Proto nejdůležitější postavy dávejte nováčkům, nikdy naopak! Nováček musí mít vždy takovou postavu, bez které se zbytek sružiny neobejte.

- Nechávejte nováčky často rozhodovat. Ať to jsou oni, kdo určuje taktiku nebo konečný plán. Zkušení hráči, ačkoliv mají lepší plán, nechť drží jazyk za zuby a předstírají, že nic neví.

- Musíte mít předpřipravené postavy, alespoň pro nováčky.

- Vytvářejte postavy s jednoduchými a přímočarými charaktery, které se dají snadno zahrát. Postavy jako "tajemný cizinec", "osamělý lovec", nebo "moudrý mág" nejsou dobrou volbou pro nováčky, protože jejich charaktery jsou málo výrazné a těžko se hrají

- Smiřte se s tím, že vaše hra nebude hardcore role-play
Uživatelský avatar
Dalcor
Vévoda z Knightlundu
Příspěvky: 4971
Registrován: 3. 4. 2004, 19:41
Bydliště: Černá skála a Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalcor »

Samozřejmě že je nutné podporovat nezkušné hráče, nováčky.

- Ale nesouhalsím s tím že by se situace měla řešit hromadným tabletalkem
- situace by se měla řešit vtáhnutím nováčka do děje, pomocí DMa a hráčů. Samozřejmě tím ale enchci říct že nesmí být žáýdný table talk. Ale v situai kdy se ti bude 6 hráčů přeřvávat, máš smůlu něco nováčka naučit. Protože ho to nebude bavit - neuvidí tu správnou atmsoféru, z toho jak každej máme na RP jinej názor bude zmatenej jak Goro před Tokiem. Daleko lepčejšá je například hra kde se bude jeden DM věnovat pouze nováčkvoi, jako poradce. Kdy se hra bude zastavovat aby se nováškovi podali vsvětlující informace, ale přeřvávaná situaci nevyřeší. BTW tohl je přístup který v Praze vždy praktikujeme.

Ale Tohle je problematika v době kdy už nováčky máš, ne když žádné nemáme ;)
I am Alpharius!!!!
Kulka je hlupák, ale bodák, to je panečku jiný chlapík!
WargamingASP - nevážně nejen o wargamingu.
Uživatelský avatar
Alnag
Příspěvky: 3686
Registrován: 22. 10. 2001, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alnag »

Markus: Takže navrhuješ sociální hraní a koučování nováčků... to nezní marně. Ale otázka ještě možná zní, jak poznat nováčka a "nováčka". Třeba někoho, kdo RPG hrál a měl pauzu, nebo si užíval deset let s dračákem a jenom "neumí" systém, ale principy RPG zná. A drama bude, když se sejde zkušený hráč, nováček a "nováček". Ale jinak to stojí za úvahu. Samozřejmě je tu taky riziko, že dojdou koučové, když to bude málo hardcore roleplay.

To je zas situace, kdy by člověk radši dával rudýho draka neozbrojen v souboji jeden na jednoho. O-)
In nomine Ordinis! & La vérité vaincra!

Tohle byl kdysi taky můj domov. R.I.P.
Uživatelský avatar
Vlasák
Administrátor
Příspěvky: 1419
Registrován: 7. 12. 2001, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vlasák »

Mně osobně ty Markusovy teze přijdou celkem zajímavé - neříkám, že je nutné je brát za dogma, ale každá má v sobě docela dost potenciálu. A není na pořadu dne zrovna to, že dnes nejsou nováčci - co není může být :wink:
Infinity forever! - Baldur's Gate II add-on CZ
Portál do světa RPG - Sigil.cz


Obrázek
Uživatelský avatar
Dalcor
Vévoda z Knightlundu
Příspěvky: 4971
Registrován: 3. 4. 2004, 19:41
Bydliště: Černá skála a Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalcor »

Ehm já je neodmítám ;), naopak ty nápady nejsou od věci. Jen podotýkám, že zatím je to moc dopředu, ale doufejme že se ujmou.
I am Alpharius!!!!
Kulka je hlupák, ale bodák, to je panečku jiný chlapík!
WargamingASP - nevážně nejen o wargamingu.
Uživatelský avatar
Horacio
Příspěvky: 150
Registrován: 27. 6. 2003, 11:34
Bydliště: Praha

Příspěvek od Horacio »

Markus: ...s tím, jak pracovat ve hře s nováčky mi mluvíš z duše :wink: ...skoro bych to zviditelnil ve vlastním topicu...
Zamčeno

Zpět na „Open Gaming“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host