[+] Kartografie (mapy v RPG)

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Passingby
Příspěvky: 1581
Registrován: 13. 10. 2021, 16:41

[+] Kartografie (mapy v RPG)

Příspěvek od Passingby »

(EDIT Po sloučení vláken byl můj post antidatován o parádních cca 10 let zpátky a s většinou obsahu vlákna souvisí jenom okrajově... Nechávám z něj jenom přehled novějších odkazů a semtam ho budu aktualizovat, ať je to na jednom místě.)
(+ MODS Berte to spíš jako wiki stránku a klidně si to editujte i sami)

Dungeony
Dyson Logos
Paratime Design (CC kartografie, Friday Freebies, PDFka s mapami)

Fantasy/historie
Mike Schley - ilustrátor DnD 5e, mapy z příruček, budovy atd.
Francesca Baerald - kartografie pro DnD 5e, RuneQuest, Warhammer, počítačové hry
Marc Moureau - mapy měst i zemí
Sören Meding - akorát 2 mapy, ale stojí za to
Jean-Claude Golvin - rekonstrukce od neolitu po středověk a 17./18. století
Jon Abbiss - pár pěkných mapek (mj. Tamriel) a izometrické architektury
Misty Beee - kontinenty, města, panoramata, izopohledy
l'Arpenteur - kontinenty, města, izopohledy
Zbyněk Hladík - pár map a budov

Hexbin mapy Země
10km hexbinová síť Evropy
10km hexbinová síť Severní Ameriky
50km hexbinová síť celého světa


Google obrázky
medieval city layout
fantasy city isometric layout

Google obrázky - doba bronzová
bronze age settlements
bronze age stilt houses (Jezerní město z Hobita :wink: )
nuraghi culture (Sardínie)
bronze age Spain

Generátory
https://watabou.itch.io/ (různé - město, městské čtvrti, vesnice, one-page dungeony)
https://azgaar.github.io/Fantasy-Map-Generator/ (svět)

Online nástroje
Inkarnate - free a placená verze, asi nutná registrace

Sci-fi/space
Modulární bloky pro Traveller (lodě, základny, atd.)
Naposledy upravil(a) Passingby dne 6. 2. 2024, 13:45, celkem upraveno 7 x.
Verify you are a human.
It's just an overreaction. In a few months, nobody will remember the drama.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: RPG mapy

Příspěvek od York »

Jerson: Jak by ta mapa měla vypadat? Pokud jako ta, co je o pár příspěvků vejš, tak asi něco vektorovýho. Inkspace je asi nejlepší open source varianta.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22579
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: RPG mapy

Příspěvek od Jerson »

Nejlépe nějak takto:

Obrázek

S doplněnými dveřmi a případně i nějakým vybavením místností. Když to všechno překresluju v ruce, tak to trvá dlouho, a u vícepatrových budov je zbytečně náročné překreslovat jednotlivá patra.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: RPG mapy

Příspěvek od York »

Jerson: Šlo to určitě v každym rozumnym image editoru (Photoshop, Gimp), ale asi bych v tomhle případě radši šel do vektorovýho. Dá se to pak snáz upravovat a můžeš to libovolně zoomovat, dělat z toho výřezy a tak. Okna a podobný často se opakující elementy si můžeš vytvořit jako symboly, pak je tam jen dragnout a podle potřeby roztáhnout - potom můžeš změnit vzhled všech oken najednou tím, že poedituješ originální symbol.

Jak na šrafování v Adobe Ilustrátoru.


Počítej ale s tím, že pokud jsi s ničím podobným nedělal, naučit se s vektorovým editorem je tak na tejden až dva, abys v tom začal bejt schopnej něro rozumně dělat.
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12356
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: RPG mapy

Příspěvek od Ecthelion »

Jerson píše: 20. 1. 2021, 12:05 Nejlépe nějak takto:
Tak to už vstupuješ na pole reálnych Autocadů, Archicadů a Allplanů.
Realně to uděláš i v tom illustratoru, ale to sežere moc času.

Reálná volba by byl Sketchup, který má celkem jednoduchou learning curve a dá se použít k různým skopičinám.

Když k tomu připočítám učení se softwarů tak jseš na tom ručne pořád stejně nejrychleji. IMHO.
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22579
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: RPG mapy

Příspěvek od Jerson »

K tomuto závěru jsem se nechtěl dostat, ale bohužel to není poprvé.
Když si vzpomenu na dungeon editor vytvořený Altarem (nebo kým) v 90. letech, tak jsem doufal, že po třiceti letech už budou lepší a ne tak náročné možnosti.
Tak zpět k rýsovacímu prknu (kdybych ho alespoň měl doma).
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: RPG mapy

Příspěvek od OnGe »

Tak chápeš - je to nástroj. Pořád se s tím musíš naučit zacházet a pak to ještě udělat. Dokud se nezačnou používat mozkové štěpy, asi to jinak nepůjde.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20841
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: RPG mapy

Příspěvek od Markus »

Pět minut na Googlu.

EDIT: To vypadá překvapivě šikovně.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22579
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: RPG mapy

Příspěvek od Jerson »

OnGe píše: 20. 1. 2021, 13:23 Tak chápeš - je to nástroj. Pořád se s tím musíš naučit zacházet a pak to ještě udělat. Dokud se nezačnou používat mozkové štěpy, asi to jinak nepůjde.
To je podobný argument, jako že aby ses s někým spojil na dálku, musíš projít kursem radiokomunikace, protože vysílačka je nástroj, se kterým se musíš naučit dělat, dokud nebudou k dispozici mozkové štěpy. A nebo vezmeš mobil a ukážeš tříleťákovi, jak volat jedním kliknutím.

Markusi, moje google-fu je mizerné a vím to, takže ti velmi děkuji. Přesně tohle jsem potřeboval.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20841
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: RPG mapy

Příspěvek od Markus »

Tak pak pošli, co nakreslíš. :)

Je tam celkem dost zajímavých funkcí, např. možnost různě přebarvovat textury (nahoře v "Map aspect") nebo importovat vlastní obrázky. Vypadá to celkem flexibilně. Nějaká inspirace se dá najít nahoře v "Examples". Akorát pozor na to, že jednou určená velikost mapy nejde zvětšit (aspoň jsem nezjistil jak), takže už od začátku potřebuješ dost velkou mapu, aby se ti na ni všechno vešlo.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22579
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: RPG mapy

Příspěvek od Jerson »

Mapu normálně roztáhnu přidržením a tažením za šipky na okraji. a můžu kreslit i po čtvrt metrech, což je super. Ještě když bych tam dokázal dostat původní obrázek jako podklad, který bych jen přemalovával, a zahnuté schody, nic víc asi nepotřebuju.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: RPG mapy

Příspěvek od York »

Když už se mám něco učit, tak se snažím obvykle vybrat něco, co budu moct používat dlouhodobě a na víc věcí, abych neustále nenarážel na to, že v tom něco nejde udělat, nebo že to nedrží krok s dobou, takže v jinejch programech bych za pár let měl featury, který mi tady budou fakt chybět. To je asi hlavní důvod, proč se mi moc nechce do různejch specializovanejch map editorů.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: RPG mapy

Příspěvek od OnGe »

Jerson píše: 20. 1. 2021, 13:29 To je podobný argument, jako že aby ses s někým spojil na dálku, musíš projít kursem radiokomunikace, protože vysílačka je nástroj, se kterým se musíš naučit dělat, dokud nebudou k dispozici mozkové štěpy. A nebo vezmeš mobil a ukážeš tříleťákovi, jak volat jedním kliknutím.
Jak volat jedním kliknutím, to by mě taky zajímalo. Někdy mi to budeš muset ukázat.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22579
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: RPG mapy

Příspěvek od Jerson »

OnGe píše: 20. 1. 2021, 14:34Jak volat jedním kliknutím, to by mě taky zajímalo. Někdy mi to budeš muset ukázat.
Dáš si na plochu ikonku kontaktu. Pak to funguje.
Pravda, musíš mít mobil odemknutý, pak to jde. Ale jak říkám, i malé děti to díky dobře udělané technice zvládají a nemusí mít spojařský výcvik.
York píše: 20. 1. 2021, 14:12 Když už se mám něco učit, tak se snažím obvykle vybrat něco, co budu moct používat dlouhodobě a na víc věcí, abych neustále nenarážel na to, že v tom něco nejde udělat, nebo že to nedrží krok s dobou, takže v jinejch programech bych za pár let měl featury, který mi tady budou fakt chybět. To je asi hlavní důvod, proč se mi moc nechce do různejch specializovanejch map editorů.
Však v pořádku. Když si můžeš vybrat, zda použiješ jednoduchou jednoúčelovou věc, která tvým občasným potřebám vcelku vyhovuje, nebo komplecní věc, se kterou zvládneš cokoliv, je to dobře. Horší je, když ta jednoduchá věc není dostupná, nebo se nedá najít.

Nicméně zrovna otázku kreslení budov už nemusím řešit. Teď už mi zbývá vyřešit jen kreslení moderní krajiny a měst.

Markusi - už se mi podařilo dostat i obrázek jako pozadí, a přes něj se dá kreslit, takže stačí jen správně nastavit velikost, abych se trefil do rastru, a zbytek jsou omalovánky. Tvých pět minut mi ušetřilo hodiny práce, jsem tvým dlužníkem. :-)
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4561
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: RPG mapy

Příspěvek od ShadoWWW »

Nemusíš se ten nástroj týdny učit. Stačí navrhnout cifru, kolik bys byl ochoten zaplatit za takovou mapu, kdyby ti ji někdo nakreslil. A pak se uvidí, jak si ceníš svého času ty a jak ten, kdo je to schopný nakreslit. Buď to vyjde, nebo ne.

Já jsem takovou mapu schopen nakreslit za $30. :-)
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22579
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: RPG mapy

Příspěvek od Jerson »

To ale budu muset zaplatit pokaždé, když budu potřebovat nějakou úpravu. Za 30 babek mi jí nakreslí manželka v autocadu taky :-)

Jinak už jsem to pochopil - ten Deepnight editor ukládá mapy ve formátu .json
Navíc s motem
RPG Map is a tabletop oriented map editor with the “keep it clean & simple“ philosophy in mind.
je už jasné, kdo za tím stojí :-)
Odpovědět

Zpět na „O hraní obecně“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Corny, MarkyParky a 4 hosti