Knihy o RPG hrách

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě.
Uživatelský avatar
RPG Fórum
Příspěvky: 106
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00

Knihy o RPG hrách

Příspěvek od RPG Fórum »

ObrázekObrázekObrázekObrázek

Tahle diskuze je věnována knihám, které nejsou určené pro žádnou konkrétní hru, ale pojednávají spíš o RPG hrách – můžou například dávat obecné rady k vedení hry, vymýšlení příběhů... nebo se samotnému hraní vůbec nevěnovat a pojednávat spíš o historii RPG a jiných věcech okolo.

Máte svou oblíbenou knihu o RPG? Doporučte ji.

:arrow? Seznam knih o RPG v Databázi RPG (kategorie „Četba“)
Uživatelský avatar
Alef0
Administrátor
Příspěvky: 5829
Registrován: 7. 6. 2004, 11:22
Bydliště: Košice, SR.

Re: Play Dirty

Příspěvek od Alef0 »

Alef0 píše: 30. 4. 2011, 14:02 Obrázek

(anotácia)

Dvanásť zákerných esejí od Johna Wicka. Kontroverznosť zaručená.

Niektoré z esejí sú preložené do slovenčiny a vyšli v časopise Drakkar


John Wick oznámil koncom minulého roka, že píše Play Dirty 2. Vraj postupuje tempom ,,čo deň to esej", ale už dlho o tom nebolo počuť nič viac.
Preklady [preklad/korektury/layout]:
Wilderness of Mirrors: 100%/99%/0
In a Wicked Age, CZ: 100%/100%/0
FATE SK: 100/100/0
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20844
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Knihy o RPG hrách

Příspěvek od Markus »

Vím, že jsou tohle hodně staré news, ale chtěl jsem jen ztratit pár slov za Designers & Dragons, protože o tom možná každý neví:

Obrázek

:arrow? Anotace
Anotace píše:Designers & Dragons je historické zmapování RPG průmyslu: jaké hry vycházely, jací vydavatelé a autoři za nimi stojí, jaké měly význam pro další směřování RPG her. Zatímco okrajové tituly jsou zmíněny často jen pár slovy, těm významnějším jsou věnovány celé kapitoly.

Dílo je rozdělené do čtyř svazků věnovaných jednotlivým dekádám a končí rokem 2010. Text je organizovaný podle vydavatelů, přičemž celá historie každého vydavatele je uvedená ve svazku odpovídajícím dekádě, ve které vydavatel začal působit. Svazky jsou:

Designers & Dragons: The 70s – Věnuje se začátkům RPG v 70. letech, obsahuje velmi obsáhlou kapitolu o TSR, mezi dalšími jsou Games Workshop nebo třeba Chaosium.
Designers & Dragons: The 80s – Mapuje řadu menších vydavatelů, kteří začali působit v osmdesátých letech (třeba Steve Jackson Games), a nástup „kyberpunkové revoluce“.
Designers & Dragons: The 90s – K hlavním aktérům 90. let patří White Wolf a Wizards of the Coast.
Designers & Dragons: The 00s – Popisuje bublinu kolem d20 a její následné splasknutí, a taky nástup indie her.

Čtyřsvazkové vydání z roku 2014 je revizí a výrazným rozšířením původní edice Designers & Dragons z roku 2011.
Moje hodnocení píše:Touhle anotací chci především upozornit na tuhle šikovnou knihu (respektive sérii čtyř knih). Zjistil jsem, že se k ní často vracím a vycházím z ní při sepisování anotací pro databázi, protože přehledně a uceleně předkládá historii RPG průmyslu. Těžko se to hodnotí, protože co vím neexistuje nic srovnatelného – tohle je v zásadě jediný ucelený zdroj informací o dějinách RPG, teda pokud nechcete pročítat různé blogy a rozhovory s pamětníky nebo spoléhat na Wikipedii. Hodnota díla spočívá především v tom, že to jeho autor všechno pročetl a dal dohromady za vás.

Kniha mi přijde nejsilnější v historických pasážích, třeba kapitola o TSR je výborná (a nejdelší vůbec), ale i ty ostatní jsou osvětlující (nedávno jsem zkoumal třeba Chaisium a RuneQuest a byl jsem za tyhle přehledy vděčný). Přijde mi slabší po přelomu tisíciletí: vyšla v roce 2014 a poslední díl končí kolem roku 2010, takže tam pochopitelně není cokoli novějšího. Citelně chybí třeba celá OSR scéna (má tu jen boxík na jedné stránce) a samozřejmě nástup D&D 5e.

Navíc tím, že autor psal vlastně o „své době“ bez výhody zpětného ohlédnutí, můžou mít ty nové kapitoly poněkud zkreslující pohled. Autor pochází z komunity indies (přesněji je z okruhu okolo Fate) a evidentně má rád storygamové hry, takže jim věnuje dost prostoru a mluví o „indie revoluci“. Není na tom nic špatného, jen je vidět, že dílo vznikalo ve zlaté éře indieček – těsně předtím, než bublina trochu splaskla.

Dnes už by mohl vznikat díl 10s, tak doufám, že se k němu dostane a že zreviduje i předchozí díl 00s. Posledních deset let přineslo spoustu zajímavého a bylo by fajn mít to někde zmapované.
Uživatelský avatar
Muzzug
Příspěvky: 372
Registrován: 28. 10. 2009, 10:23
Bydliště: Brno

Re: Knihy o RPG hrách

Příspěvek od Muzzug »

Nečetli jste někdo náhodou knížku How To Write Adventure Modules That Don’t Suck od Goodman Games? Případně neválí se doma někomu, kdo by byl ochotný mi ji půjčit k přečtení? :)
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2659
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: Knihy o RPG hrách

Příspěvek od Vitus »

Podíval jsem se na Drivethrurpg.com (https://www.drivethrurpg.com/product/18 ... rers_id=36), tam to je za 15 USD, ale nejlepší je, že to vypadá, že v tom Full-size preview je celý první článek od Josepha Goodmana a i když to jsou jen dvě stránky, je to úderné a podnětné :).
Uživatelský avatar
Muzzug
Příspěvky: 372
Registrován: 28. 10. 2009, 10:23
Bydliště: Brno

Re: Knihy o RPG hrách

Příspěvek od Muzzug »

Tak jsem ji nakonec našel jako tištěnou - jeden kus měli v Tlamě. Dneska dorazila, takže jak ji přečtu tak dám vědět, jestli stála za to. :)
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20844
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Knihy o RPG hrách

Příspěvek od Markus »

Vědět určitě dej. :)
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22580
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Knihy o RPG hrách

Příspěvek od Jerson »

Konečně jsem po téměř čtyřech měsících dočetl Your best game ever a musím říct, že název nelže, tahle kniha si ho zaslouží. Hned jak se dostanu ke svém počítači, dostane Jerson approved s pěti hvězdami, a jdu napsat Skavenovi, jestli by ji mohl nechat přeložit a vydat.

Hlavně mě Monte Cook potěšil, protože na některé postupy má celkem jednoznačné názory, se kterými téměř bezvýhradně souhlasím.
Za tento příspěvek děkují uživateli Jerson tito uživatelé (celkem 5):
Korhul, Vitus, Quentin, MarkyParky, Jezus
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2659
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: Knihy o RPG hrách

Příspěvek od Vitus »

Jerson píše: 3. 4. 2023, 06:52 Konečně jsem po téměř čtyřech měsících dočetl Your best game ever a musím říct, že název nelže, tahle kniha si ho zaslouží. Hned jak se dostanu ke svém počítači, dostane Jerson approved s pěti hvězdami, a jdu napsat Skavenovi, jestli by ji mohl nechat přeložit a vydat.
Já jsem ji backoval už jak se objevila anotace, párkrát jsem ji tady doporučoval, jsem zvědav na recenzi, pokud se na ni chystáš ;).
Uživatelský avatar
Jocho
Příspěvky: 490
Registrován: 5. 7. 2009, 23:08
Kontaktovat uživatele:

Re: Knihy o RPG hrách

Příspěvek od Jocho »

Jerson píše: 3. 4. 2023, 06:52 Konečně jsem po téměř čtyřech měsících dočetl Your best game ever a musím říct, že název nelže, tahle kniha si ho zaslouží. Hned jak se dostanu ke svém počítači, dostane Jerson approved s pěti hvězdami, a jdu napsat Skavenovi, jestli by ji mohl nechat přeložit a vydat.

Hlavně mě Monte Cook potěšil, protože na některé postupy má celkem jednoznačné názory, se kterými téměř bezvýhradně souhlasím.
Čítam príspevok. Dvíham obočie. Kontrolujem dátum, nie je 1. 4. Kontrolujem dátum príspevku, detto.
Pridávam si knižku na To Read zoznam.
DNGN - vstupný d6 systém so sandboxovým freeform svetom
moloth - sólo kartové RPG o živote na tvorovi veľkom ako okres
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22580
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Knihy o RPG hrách

Příspěvek od Jerson »

Vitus píše: 3. 4. 2023, 08:54jsem zvědav na recenzi, pokud se na ni chystáš ;).
Určitě bych ji rád probral detailně.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20844
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Knihy o RPG hrách

Příspěvek od Markus »

Kniha herních rad, které dal Jerson pět hvězdiček? To vzbudilo i moji pozornost. Díky za echo, Jersone, a přimlouvám se pro plnohodnotnou recenzi.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20844
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Knihy o RPG hrách

Příspěvek od Markus »

Svoji odpověď o finančních aspektech vydávání překladů + následnou diskuzi jsem oddělil to tématu, kde už jsme něco podobného jednou řešili. Tady můžeme pokračovat o té konkrétní knize.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22580
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Knihy o RPG hrách

Příspěvek od Jerson »

Markus píše: 3. 4. 2023, 09:08 Kniha herních rad, které dal Jerson pět hvězdiček? To vzbudilo i moji pozornost. Díky za echo, Jersone, a přimlouvám se pro plnohodnotnou recenzi.
Stvořitelna 29 - Nejlepší hra mého života na Spotify, na Youtube

A přidám i odkaz na anketu o překlad pro případ, že by ji někdo minul.
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4561
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Knihy o RPG hrách

Příspěvek od ShadoWWW »

Koupili byste si český překlad RPG příručky Your Best Game Ever?

Tam máš mít jen dvě možné odpovědi: Ano, Ne. S určitostí ti to nikdo nezaručí a Možná ano je stejné jako Možná ne, takže nic neříkající odpověď. A pokud máš Určitě ano, proč nemáš Určitě ne? Správné výsledky jde usuzovat jen s dobře položených otázek a odpovědí, jinak je anketa taková nicneříkající.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Odpovědět

Zpět na „O hraní obecně“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: MaMaHaJ, Vitus a 10 hostů