[Série článků] John Wick – Play Dirty

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě. Metody hraní, tvorba příběhů a postav, ale třeba i náhodné nápady pro fantasy a všelijaká jiná obecná témata.
Odpovědět
El Comandante

[Série článků] John Wick – Play Dirty

Příspěvek od El Comandante » 3. 8. 2010, 12:59

John Wick patří k nejznámějším zahraničním autorům věnujícím se RPG hrám, jenž se proslavil hlavně svým čtivým a často neortodoxním stylem. „Play Dirty“ byl jeho sloupek s radami Vypravěčům, který vycházel pravidelně v časopise Pyramid a později byl vydán i jako samostatná kniha. Jelikož jde o články často velice inspirativní, rozhodli jsme se přinést vám na pokračování jejich překlad.
:arrow? Epizóda 1: Zašpiňte si ruky

John Wick je místy celkem divoký, takže se nebojte s ním polemizovat. Díky patří alef0vi za překlad.

Quentin
Noob of The Round Table
Kontaktovat uživatele:

Re: [Série článků] John Wick – Play Dirty

Příspěvek od Quentin » 4. 8. 2010, 07:41

Dík za překlad!

I když teda jeho první rada se mi moc nepozdává. Předpokládám, že když už jdu na hru v nějakém známém settingu, tak tam jdu s fanboyovským nadšením. A kdyby se mi tam pak někdo pokoušel vnutit, že Lord Voldemort je vlastně jen taková obět a ze srdce dobrák, tak bych mu omlátil pravidla o hlavu a naházel kostky do kafe. Y'know nerdrage :)
http://2k6goblinu.blogspot.cz/

Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001

Alef0

Příspěvek od Alef0 » 4. 8. 2010, 08:18

Tá rada mi príde ako nástroj proti hráčom, ktorí ovládajú setting naspamäť a budú si vynucovať, že veci musia byť tak a tak. Problém s vymakanými settingami je často v tom, že jednoducho neostáva priestor pre postavy a teda treba niektoré veci prihnúť, ohnúť a zvrátiť, aby vzniklo trochu vzduchu pre iné príbehy.

A čo sa týka Voldemorta, veď tam by sa pokojne dal urobiť príbeh Harry Pottera naopak :-)

Tak či onak, tie rady sú extrémne a treba ich brať s rezervou, resp. inšpirovať sa nimi, nie brať ich doslova.
Preklady [preklad/korektury/layout]:
Wilderness of Mirrors: 100%/99%/0
In a Wicked Age, CZ: 100%/100%/0
FATE SK: 100/100/0

Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus » 4. 8. 2010, 10:53

Já jsem to asi nepochopil.

Respektive nevím, co je na tomhle konkrétním článku tolik objevného. Píše o tom, že nějaký hrdina z Amberu nemusí být nutně dobrák a že Darth Vader může být hodný. Supr. A jak to aplikovat na něco jiného než Amber a Star Wars? Hádám, že chtěl říct, že pokud hrajete v existujícím settingu, tak ho můžete nečekaně pozměnit, ale to zas takový objev není :-?

Na druhou stranu musím uznat, že to ve hře asi funguje dobře. Když si představím, že hraju třeba Forgotten Realms, Elminster si nás najme na dobrodružství (aby si sám nešpinil ruce) a my nakonec zjistíme, že jsme vyvraždili nevinnou vesničku... no, asi bych potom začal být hodně paranoidní $lol$

Jarilo

Příspěvek od Jarilo » 4. 8. 2010, 10:57

Já to pochopil víc obecně (četl jsem tak dva měsíce dozadu originál) a to tak, že metodu Good guy Varder či Bad guy Gandalf lze aplikovat na jakéhokoliv na první pohled záporáka a postavám tak trochu zamotat hlavy, nahlodat je, etc.

kundaator

Příspěvek od kundaator » 7. 8. 2010, 11:46

Jarilo píše:Já to pochopil víc obecně (četl jsem tak dva měsíce dozadu originál) a to tak, že metodu Good guy Varder či Bad guy Gandalf lze aplikovat na jakéhokoliv na první pohled záporáka a postavám tak trochu zamotat hlavy, nahlodat je, etc.
to je snad u kazde trochu vice konspirativni hry samozrejmost. Na to si clovek nemusi porizovat knihu rad od nejakeho hipika.

Alef0

Příspěvek od Alef0 » 7. 8. 2010, 11:55

Neviem, mne osobne to otvorilo oči. Samozrejme, niekto na to príde sám, čo je dobré, ale my ostatní, ktorí na to neprídeme, si to oveľa radšej prečítam.
Na to si clovek nemusi porizovat knihu rad od nejakeho hipika.
Skôr slobodomurára.

Jo inak tie články vychádzali v Pyramid zine, až dodatočne boli pozbierané do knihy.
Preklady [preklad/korektury/layout]:
Wilderness of Mirrors: 100%/99%/0
In a Wicked Age, CZ: 100%/100%/0
FATE SK: 100/100/0

Peekay
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Peekay » 7. 8. 2010, 12:12

Ta kniha obsahuje neuveritelne mnozstvo cool technik, toto je iba jedna z mnohych.
Obrázek

"Ve světě DrDII je mnoho mísat, která jsou plná démovů."
- Pieta

"When I became a man I put away childish things, including the fear of childishness and the desire to be very grown up."– C. S. Lewis

Odpovědět

Zpět na „O hraní obecně“