Váš názor na {insert problem here}

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě.
Odpovědět
Uživatelský avatar
skew
Příspěvky: 2519
Registrován: 30. 1. 2008, 18:25
Kontaktovat uživatele:

Váš názor na {insert problem here}

Příspěvek od skew »

Manuál k použití:
  • Postněte nějaký problém, záležitost, nebo třeba nějakou osobní zkušenost z některé vaší hry.
  • Zeptejte se na názor ostatních na danou věc.
  • Reagujte na otázky ostatních.
  • Pointou každopádně je, že daná záležitost nemá potenciál uživit samostatnou diskusi - tohle téma má zastřešovat právě ty témata, kvůli kterým vám ani nestojí za to zakládat vlastní, protože by pravděpodobně shořela jako papír.
  • Pokud se jak na potvoru diskuse rozproudí, asi nebude od věci odstřihnout ji do samostatného tématu (nebo preventivně založit nové).
Where thou'rt cut off upon thy neck, kind brother, the falling of one head lifts up another.

I know this, which I never learnt in schools, the world's divided into knaves and fools.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15020
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re:

Příspěvek od Pieta »

Nordoslav píše: 9. 4. 2021, 20:46Jsem si docela vědom toho, že jde potenciálně o minové pole - napadá vás něco, na co si dávat pozor?
A jak to hodláš používat? Pro svoji skupinu, nebo nějak šířit? Jestli pro svou skupinu, tak by měl stačit zeptat se hráčů, jestli s tím mají nějaký problém. Jestli šířit, tak je otázka, koho chceš spíš urazit, jestli zastánce tzv. tradičních hodnot nebo lidi, kteří si něčím takovým sami procházejí - protože ať to uděláš jakkoliv, tak to potenciál někoho urazit mít bude. (:

Taky je otázka, jak moc to chceš mít idealistické. Pokud třeba ta od dětství vštipovaná role bude, že máš být vojenským velitelem, a při proměně se ti tělo promění v ženské, a přitom společnost není ochotná akceptovat ženu v roli velitele, tak je to stejně na houby jako náš svět, možná i víc, a je otázka, co to tomu světu vlastně dává, co by bez toho neměl. Protože tohle je skoro body horror - tělo se ti změní podle toho, co do tebe cpe okolí, a zároveň podle toho, jak se vidíš ty, a co když si to mezi sebou vůbec nesedne? Čili otázka je, jak krutý a hnusný to chceš mít, abys ty důsledky domyslel dřív, než to nějak víc rozjedeš.

A jinak taky bacha na to, že když je řeč o tom, jak lidi vidí svoje pohlaví, tak to zdaleka není jen A nebo B. Non-binary lidi mají širokou paletu přístupů, někdo se vidí jako víc pohlaví současně, někdo jako žádné, někdo proměnlivě, někdo jako jiné pohlaví, než ta běžná...

S čímž teda souvisí i druhé téma, totiž že otázka pohlaví zdaleka nezávisí jen na tom, co má kdo v kalhotách, a součástí toho jsou i věci, které proměnou v jezeře neovlivníš - jak to vidí rodina, přátelé, okolí, společnost. Třeba pokud jsi ve vztahu z někým, a jeden z vás vyleze z jezera s tělem, které toho druhého sexuálně nepřitahuje nebo odpuzuje. Pokud jsi ve vztahu, ale v jezeře se změníte tak, že nemůžete spolu mít děti, a společnost/rodina/ten druhý neuznává vztahy, které nevedou k početí. Prostě je tu velký potenciál na krutost, zranění a tragédie.

(Trochu opakuju po Lorwyn, protože jsem to tu musel nechat rozepsané a vrátit se k tomu až po hodině, a nechci toho tak moc zase mazat.)
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Lorwyn
Příspěvky: 783
Registrován: 30. 8. 2011, 13:17
Bydliště: Krajina snů

Re: Váš názor na {insert problem here}

Příspěvek od Lorwyn »

Nordoslav píše: 9. 4. 2021, 22:22 Jup, určitě chci aby ta kultura to mohla dělat opakovaně.

Je to kultura, která žije v nehostinném prostředí a jsou závislí na úzké spolupráci a určité podřízení tradicím v zájmu zachování druhu.
....

V podstatě si jako díte musí vybrat jednu z x rolí, do které budou zamklí x let a jo, je to potenciálně toxické, zároveň ale svoboda v našem moderním pojetí by pro ně potenciálně mohla být ještě horší.
...

V rámci toho se ale mění podle svého sebevnímání, což jim naopak dává větší svobodu než nám a díky tomu se mohou i zbavovat fyzických deformací.
...

Pohlaví na škále...hmm, zajímavé, můžeš to trochu rozvést (vysloveně v projevení primárních až terciálních pohlavních znaků)
Do začátku bych hodila oko na reálný kultury žijící v nehostinným prostředí. Podle mě pevný systém očekávání a společenských požadavků vzniká spíš v kastovních obřích civilizacích. Nějaká megacicilizace ve stylu starého egypta, která se takhle koupe a mění by podle mě mohla být zajímavější, než oddělené kmeny v nehostinném prostředí.

Ad to "svoboda by mohla být horší". No, svoboda v dnešním smyslu slova je nemožná pro všechny staré civilizace, ať žijou kde žijou. Ale viz výše, neprostupené tradice mi fakt nepřijdou jako něco, co ti pomáhá přežít. Je to daleko spíš něco, co pomáhá vládnoucí vrstvě vládnout a říši růst. To co popisuješ mi zní spíš jako menší kmeny nebo kmenový svaz a tam bych čekala důraz na individualitu.

Co by se mi třeba líbilo by bylo nějaký morfování se do totemů nebo patronů...


Ad to pohlaví na škále, šlo mi hlavně o to aby nemorfovali do typických můžu a žen, ale byly tam mezistavy. Konkrétní provedení jsem popravdě neřešila.

Edit: Pieta to popisuje moc dobře a děkuju mu :-)
Ne, nezemřelo to, co věčně odpočívá,
a dlouhý věků běh i smrtí smrti bývá.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15020
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Váš názor na {insert problem here}

Příspěvek od Pieta »

Lorwyn píše: 9. 4. 2021, 22:41Edit: Pieta to popisuje moc dobře a děkuju mu :-)
My tu nemáme smajlík pro palec nahoru! Škandál! Zrovna teď by se mi fakt hodil. (-;
Uživatelský avatar
Nordoslav
Příspěvky: 748
Registrován: 24. 10. 2017, 10:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Re:

Příspěvek od Nordoslav »

Pieta píše: 9. 4. 2021, 22:32
A jak to hodláš používat? Pro svoji skupinu, nebo nějak šířit? Jestli pro svou skupinu, tak by měl stačit zeptat se hráčů, jestli s tím mají nějaký problém. Jestli šířit, tak je otázka, koho chceš spíš urazit, jestli zastánce tzv. tradičních hodnot nebo lidi, kteří si něčím takovým sami procházejí - protože ať to uděláš jakkoliv, tak to potenciál někoho urazit mít bude. (:
Chci to i šířit, proto o tom diskutuju. Reálně počítám s tím, že tahle přeměna je v rámci dané společnosti běžná věc a tím pádem nehrozí ostrakizace kulturou samotnou - maximálně nepochopení zvenčí. Stejěn tak to nechci hrát na body horror - i když potenciál tu asi je. Ale spíš na úrovní jedince než společnosti. Potenciálně zajímavé téma, ale nevím jestli to chci vkládat do hrty, zda by to mělo přínos.

Zajímavá je i ta tragédie v rámci páru - přijde mi to jako zajímavé téma o komunikaci a akceptaci. pozřebě mít partnera a mít potomka.

Nedomyslel jsem nonbinary věci a i proto jsem rád za tuhle diskuzi, je to něco co musím zohlednit a zohledním.

Klíčový je asi dualismus vě větší svobodě na jednu stranu a zároveň i kulturní tlačení do určitě role (bez omezení pohlaví).

A ano, absolutní konzervy to asi urazí, ale pokud si mám nalít čisté vína, tak mi to vůbec nevadí. Pořád to dělám hlavně sobě pro radost :D

Díky každopádně za podněty k přemýšlení jak Lorwyn, tak Pietovi, jste skvělí! :clap:
Naposledy upravil(a) Nordoslav dne 9. 4. 2021, 22:52, celkem upraveno 1 x.
Ahoj, já jsem Nordst Fuchs a tohle je DRAČÁK: THE NEXT GENERATION!
:!: Fantasy PbtA které klade důraz na fikci v kulisách povědomé fantasy, ale zároveň je tam hodně originalnich prvku, které z her dělaji nové zážitky.
:!: Jednoduchý systém tvorby postav, který ovšem nabízí mnoho možností a voleb na výběr a produkuje unikátní, nezaměnitelné a velmi hratelné a zábavné charaktery.
:!: Jednoduchý systém hry ve kterém můžete hrát aniž byste nad ním museli pořád přemýšlet.

:arrow? Vše o pravidlech a o hrách zde: https://discord.gg/Mks4DzzMJ7
:arrow? A vlákno tady: https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php?t=16363
Pepa
Příspěvky: 3233
Registrován: 25. 5. 2013, 15:00

Re: Váš názor na {insert problem here}

Příspěvek od Pepa »

Pieta: :thumbsup:
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15020
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Re:

Příspěvek od Pieta »

Nordoslav píše: 9. 4. 2021, 22:49Chci to i šířit, proto o tom diskutuju. Reálně počítám s tím, že tahle přeměna je v rámci dané společnosti běžná věc a tím pádem nehrozí ostrakizace kulturou samotnou - maximálně nepochopení zvenčí. Stejěn tak to nechci hrát na body horror - i když potenciál tu asi je. Ale spíš na úrovní jedince než společnosti. Potenciálně zajímavé téma, ale nevím jestli to chci vkládat do hrty, zda by to mělo přínos.
Tohle jsem zmiňoval hlavně proto, že životy trans lidí se často v něčem tomu body horroru blíží - pocit, že jsem ve špatném těle, nebo že moje tělo je špatně, že když se na sebe podívám v zrcadle, vidím něco cizího, nevidím sebe... Někdy to trans lidi popisují tak, že to zní jako dost hororové zážitky - asi to tak nemají všichni, ale jsou i takoví. Takže pokud bys tu kulturu a tu proměnu chtěl brát jako přátelskou vůči trans lidem, tak by asi bylo lepší, aby to moc nevedlo tímhle směrem.
Nordoslav píše: 9. 4. 2021, 22:49Nedomyslel jsem nonbinary věci a i proto jsem rád za tuhle diskuzi, je to něco co musím zohlednit a zohledním.

Klíčový je asi dualismus vě větší svobodě na jednu stranu a zároveň i kulturní tlačení do určitě role (bez omezení pohlaví).
A nevím, co Lorwyn, ale já to rozhodně popisuju čistě z teoretické úrovně, nějaký hlubší vhled do tematiky nemám. Pokud je to opravdu míněné ke zveřejnění, asi by bylo lepší, kdyby se na to podíval někdo, kdo si to opravdu prožil, protože ti tam najde zase věci, které nedomyslím já.
Nordoslav píše: 9. 4. 2021, 22:49A ano, absolutní konzervy to asi urazí, ale pokud si mám nalít čisté vína, tak mi to vůbec nevadí. Pořád to dělám hlavně sobě pro radost :D

Díky každopádně za podněty k přemýšlení jak Lorwyn, tak Pietovi, jste skvělí! :clap:
(:
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15020
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Váš názor na {insert problem here}

Příspěvek od Pieta »

Pepa píše: 9. 4. 2021, 22:51 Pieta: :thumbsup:
Magie...
Angri
Příspěvky: 104
Registrován: 6. 2. 2021, 01:40

Re: Váš názor na {insert problem here}

Příspěvek od Angri »

KDolecek píše: 9. 4. 2021, 22:15 Já používám lines, veils a x card. Ničemu to nevadí, když se to nevyužije a může to naopak zabránit velmi nepříjemným zážitkům.
Ahoj Karle, můžeš přiblížit o co se přesně jedná "lines, veils a x card" ??
Díky moc.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15020
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Váš názor na {insert problem here}

Příspěvek od Pieta »

Angri píše: 9. 4. 2021, 23:16Ahoj Karle, můžeš přiblížit o co se přesně jedná "lines, veils a x card" ??
Díky moc.
To jsou dvě různé techniky.

Lines and veils znamená, že se skupina předem domluví, že některé hranice se ve hře překračovat nebudou (lines) a že některé věci se nebudou řešit do detailů, a když se stanou, tak se jen řekne, že se staly, ale nepopisují se (veils). Může to třeba vypadat tak, že dohoda je, že ve hře nebude vůbec figurovat mučení nebo sexuální násilí (lines) a že je ok, když dojde k amputacím, ale prostě se jen řekne, že někdo přišel o nohu, ale bez popisů crčící krve a řezání kosti pilkou (veils).

X card znamená, že každý, hráči i vypravěč, mají kdykoliv právo říct, že to, co se právě děje, je na ně příliš, a dát veta. Bez vysvětlování, bez obhajování, prostě je to moc, a ostatní to budou akceptovat. Dělá se to často zvednutím nebo ukázání na kartičku s velkým X, nebo jiným podobným znamením (mj. proto, aby dotyčný nemusel nic říkat nahlas a dokázal to odsignalizovat jen posunkama).
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
KDolecek
Příspěvky: 918
Registrován: 2. 11. 2008, 18:38

Re: Váš názor na {insert problem here}

Příspěvek od KDolecek »

Popsal jsem to stejně jako Pieta, tak odmazáno.

Doplnění:
Tyhle dvě věci patří do širší skupiny "RPG Safety Tools", které můžeš vygooglit a počíst si i o dalších, já začal s těmito dvěma. Pro mne jsou v osobním používání zatím docela nové, i když teoreticky je znám už dlouho.
Zároveň to samozřejmě není jediná domluva, která u stolu před hrou probíhá. Velmi užitečné je podle mne řešit například "Palettes" - věci, které naopak ve hře chceme.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Váš názor na {insert problem here}

Příspěvek od OnGe »

Pieta píše: 9. 4. 2021, 22:46 My tu nemáme smajlík pro palec nahoru! Škandál! Zrovna teď by se mi fakt hodil. (-;
👎
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22578
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Váš názor na {insert problem here}

Příspěvek od Jerson »

Otázka - jak byste neznalému člověku vysvětlili, co je v RPG fluff a případně co je crunch (a jsou to doplňující se kategorie)?

Mám svou představu, jen bych si ji chtěl zkorigovat podle názoru dalších lidí.
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3796
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Váš názor na {insert problem here}

Příspěvek od Selhan »

Crunch je, že warlock může v DnD sesílat kouzlo čtvrté úrovně, které dělá na čtverci 20x20 stop 3d6 bludgeoning damage a dává effect restrained. Fluff je, že to kouzlo vypadá jako svíjející se ebenová chapadla a warlock ho může seslat, protože se upsal temným bohům.
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16249
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Váš názor na {insert problem here}

Příspěvek od MarkyParky »

Crunch = složitost/zkousnutelnost mechanik. Víc crunchy mechaniky vyžadují od hráčů se víc prokousat. Někteří lidé rádi chřoupou a vyžívají se v tom, jiní si na tom vylámou zuby.
Fluff = vyprávěcí hmota/omáčka, kterou matláš kolem mechaniky nebo svých metaherních rozhodnutí, abys je schoval/jim dodal podobu a tvar v herní fikci.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15020
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Váš názor na {insert problem here}

Příspěvek od Pieta »

Crunch je to, co nějak natvrdo interaguje se systémem, a když to člověk začne měnit, musí vědět, co dělá, aby někde něco nerozbil. Když pistole dělá 3 nebo 4 zranění, je to crunch.

Fluff je to, co "obaluje" crunch a dává mu představitelnou podobu, zároveň to přímo neinteraguje se systémem, takže nebývá problém to zaměnit za nějaký úplně jiný fluff. Jestli je ta pistole, co dělá 3 nebo 4 zranění, Mauser nebo 1911, nebo ve skutečnosti magická hůlka, je fluff.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Odpovědět

Zpět na „O hraní obecně“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Ahrefs [Bot] a 6 hostů