Fantasy rasy

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Fantasy rasy

Příspěvek od Jerson »

PetrH píše:Jerson: souhlasim, caste pojeti je max/min kombinace. Ok, ale proc neni treba trpaslik zlodej, kde kdyz se mu to nepovede baci nekoho sekerou, no a jeho touha po zlate ho proste nuti krast.
Tohle je přesně důvod, proč nemám rád fantasy rasy. Trpaslík a touha po zlatě, k tomu vous a helma a zachmuřený pohled a chlastání. Jo, a sekera, aby byl dobře oblečen. Jak přes kopírák.
MarkyParky píše:Ze stejného důvodu, z jakého by sis v moderní realistické hře chtěl zahrát třeba černocha. Nebo ve westernu indiána. Nebo ve steampunku irského dělníka. Je to prostě kulturně sociální stylizace postavy.
Vedle píšu, že jsem rasista, ale nic z toho jsem nikdy hrát nechtěl. Neberu někomu, kdo je hrát chtěl, budiž jim přáno. Na druhou stranu mám dojem, že někteří vidí Indiány jen jako týpky, kteří se umí skvěle plížit a černochy jako týpky, kteří mají velké ... předpoklady pro fyzické sporty, a je to to samé v bleděmodrém. Nicméně s tím osobní zkušenosti nemám, černocha u mě nikdy nikdo hrát nechtěl. Asiaty jo - všichni měly katany, v případě jedné dívky bojové vějíře. Irituje mě to už úplně stejně jako dlouhé luky u elfů, protože bych rád viděl dobře zahraného Japonce, který je normální - tedy bez katany.
MarkyParky píše:Můj pocit (ale neověřený, neptal jsem se přímo) je, že lidé krolly vnímají jako možnost vyblbnout se a zaexperimentovat si trochu. Něco, co si rádi vyzkouší, když ví, že je to oneshot, ale nechtějí si to vláčet s sebou po delší kampaň.
Já své hry nikdy jako oneshoty neprezentoval, i když pro jednotlivé hráče jimi často byly, ale pokaždé byly příběhy zasazené do jednoho velkého rámce. To bude možná taky důležitý rozdíl.
Karotka píše:Crossgender (ani crossrace) přece není zlo. Myslim sám o sobě.
Při osobním hraní mi dělá potíže, mate mě všechno - pohled na hráče, hlas, výběr slov, gesta, chování. Při hraní po netu je to jednodušší a sám jednu holku hraju (tak, že jsem od holek po dvou týdnech dostával otázky, zda jsem muž nebo žena), protože je to mnohem jednodušší, ale hrát holku jen kvůli bonusům (a ještě neuvěřitelně) mi vadí ještě víc než hrát kvůli tomu nějakou rasu. I když už jsem dlouho nehrál hru, kde by to mělo vliv.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Fantasy rasy

Příspěvek od eerieBaatezu »

Jerson píše:Tohle je přesně důvod, proč nemám rád fantasy rasy. Trpaslík a touha po zlatě, k tomu vous a helma a zachmuřený pohled a chlastání. Jo, a sekera, aby byl dobře oblečen. Jak přes kopírák.
Od toho jsou v DnD věci jako Planescape. Tam nenarazíš nejen na zachmuřeného trpaslíka, ale ve většině případů ani na trpaslíka vůbec.

Jinak jasný, jsou to stereotypy, někoho rozčilují a nás jejich hraní dycky děsně bavilo. $lol$ Dokonce z toho v dračáku vznikalo snad nejvíc RP situací. $D
Obrázek
Uživatelský avatar
PardGalen
Příspěvky: 2105
Registrován: 26. 2. 2006, 21:28

Re: Fantasy rasy

Příspěvek od PardGalen »

Jednoho z těch Markyho krollů jsem hrál já. :D Byl to hraničář a klidně bych si ho vzal i na delší hraní a rozhodně ne proto abych mohl dělat blbosti.
Always bring a gun to a puppet fight
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Fantasy rasy

Příspěvek od OnGe »

Jerson píše:Tohle je přesně důvod, proč nemám rád fantasy rasy. Trpaslík a touha po zlatě, k tomu vous a helma a zachmuřený pohled a chlastání. Jo, a sekera, aby byl dobře oblečen. Jak přes kopírák.
Uřvaný opálený seladoni, co dělaji na hotelu děsnej bordel. Na první pohled kultivovaná skupinka, která se večer příšerně zleje v hospodě, celou noc zpívá národní písně a znečišťuje veřejnou zeleň. Šikmooký prckové se selfie tyčema, co své okolí vnímají jen skrz display foťáku/telefonu.

Italský, (východo)německý a japonský turisti jsou přeci taky jako přes kopírák a nikdo se kvůli tomu nestřílí. Spíš se podle toho dají docela dobře poznat. Ne že by to znamenalo, že se tak musejí projevovat všichni, ale člověk je podle toho celkem spolehlivě pozná. S trpaslíky, elfy a podobnou pakáží je to podobné.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6292
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Re: Fantasy rasy

Příspěvek od Fritzs »

Jerson píše:Asiaty jo - všichni měly katany
Oni japonští druhováleční důstojníci to sebou asi opravdu tahali.
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Fantasy rasy

Příspěvek od MarkyParky »

Přemýšlel jsem o těch rasových a kulturních stereotypech. Hlavně o tom, kde se berou a proč mají tak silný drive.

A pak mi došlo, že to možná není ani tak v tom, kde se berou, ale v tom, kde se "neberou". Představte si následující hráčská rozhodnutí:

- Chci hrát milovníka zlata a dobrého piva. To je super zápletka pro elfa.
- Chci hrát oddaného služebníka svému národu a vůdci. To zní jako kanadský voják.
- Chci si zahrát sexi maníka s nadpřirozenými schopnostmi, co hoduje na krvi panen. To zní jako frankensteinovo monstrum.
- Chci si zahrát divokého mimozemšťana s telekinezí. To zní jako driod obchodní federace....

Je vidět, kam tím mířím?
Jasně, že i elfové mohou mít rádi zlato, kanaďan může být oddaný královně, krásný umělý člověk může fungovat na krev a může existovat telekinetický droid. Ale vytvořit takovou postavu znamená víc práce, protože abyste jí udělali, musíte prorazit rasový stereotyp. A pak se potýkat s tím, že stejně vás budou pořád podle toho stereotypu soudit a vaše postava neustále bude v tlaku okolního světa.

Když už chci hrát zlato milujícího opilce, tak rovnou sáhnout po známem stereotypu trpaslíka zní jako mnohem "víc muziky za míň peněz", než řešit, proč se zrovna takhle "nesterotypně" chová elf. Obdobně pak pro Nácky/Japonce, Upíry/Vlkodlaky a Jedie.
Uživatelský avatar
gunware
Příspěvky: 164
Registrován: 25. 8. 2011, 17:39

Re: Fantasy rasy

Příspěvek od gunware »

Nalezeno na:
http://www.lustigesrollenspiel.de/wp-co ... 883248.gif
Obrázek
Elf: Můj elfí národ mě vyhnal, protože s radostí zabíjím, mučím a spolupracuji s temnými silami. Proč trpaslíci vyhnali tebe, mocný válečníku?
Trpaslík: Jsem nepiják.
Jsem poslední výkřik evoluce. Když mě stvořila, tak zoufale zařvala: "Proboha, co jsem to udělala?!"
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Fantasy rasy

Příspěvek od Jerson »

OnGe píše:Italský, (východo)německý a japonský turisti jsou přeci taky jako přes kopírák a nikdo se kvůli tomu nestřílí.
Kdyby se ve hře stereotypně projevoval jen ekvivalent turistů (a to ještě jen těch, kteří se chovají stereotypně, protože ostatních si nevšimneš), neřeknu ani půl slova, ale oni se tak často chovají všichni.
Fritzs píše:Oni japonští druhováleční důstojníci to sebou asi opravdu tahali.
Zaprvé, nosili ji jen k uniformě a při speciálních příležitostech. Zadruhé, ne každý hráč tahající katanu hrál japonského druhoválečního důstojníka.
MarkyParky píše:Ale vytvořit takovou postavu znamená víc práce, protože abyste jí udělali, musíte prorazit rasový stereotyp. A pak se potýkat s tím, že stejně vás budou pořád podle toho stereotypu soudit a vaše postava neustále bude v tlaku okolního světa.
Celý život bojuju se stereotypem, že jako Budějičák nepiju nejen Budwar, ale vůbec žádné pivo. Taky nefandím Motoru a vůbec nekoukám na hokej. Fakt je to překonání stereotypu tak těžké?
Navíc i stereotyp se dá využít a překlopit do zajímavější formy, jenže to by tihle hráči nesměli kopírovat archetypy popsané jedním odstavcem.

Samozřejmě když se to přežene, vznikne nový, stejně pitomý stereotyp. Třeba upír, který se živí jen krví zvířat nebo dobrovolníků z plechovek. Vždycky hráčům říkám, když si vybírají nějakou postavu (v naší hře národnost), ať si vezmou stereotypy a předsudky o dané národnosti a řeknou, který na ně platí, který neplatí a proč. Pak nemám Němce a Amíky jak přes kopírák. Jen Japonce ano.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Fantasy rasy

Příspěvek od Vallun »

Být nestereotypní či dokonce antistereotypní je děsný stereotyp:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6292
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Re: Fantasy rasy

Příspěvek od Fritzs »

Jerson píše:Zaprvé, nosili ji jen k uniformě a při speciálních příležitostech. Zadruhé, ne každý hráč tahající katanu hrál japonského druhoválečního důstojníka.
https://sites.google.com/site/renemalen ... irikyousou

Magorů se tam našlo dost.
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Fantasy rasy

Příspěvek od MarkyParky »

Jerson píše: Celý život bojuju se stereotypem, že jako Budějičák nepiju nejen Budwar, ale vůbec žádné pivo. Taky nefandím Motoru a vůbec nekoukám na hokej. Fakt je to překonání stereotypu tak těžké?
Zopakuju myšlenku postu - možná na to koukáš obráceně, než někteří hráči.

Říkáš, "Celý život bojuju se sterotypem. Jsem trpaslík, ale nepiju pivo, nemám rád zlato a nebojuji obouruční sekyrou. Fakt je překonání stereotypu tak těžké?"

A já odpovídám, že někteří hráči se mohou také ptát:
"Chci hrát bodrou postavu, co se neštítí piva, má ráda zlato a bojuje nějakou mačo obouruční zbraní. Hmmm, to, zní jako trpaslík." Proč by takový hráč měl bojovat se stereotypem, když mu stereotyp právě pomohl dokreslit zbytek věcí kolem jeho postavy? Je správné aby věnoval extra úsilí tomu, aby v deníku neměl napsáno "trpaslík", když chce hrát stereotyp trpaslíka a jeho případný elf se stejně nakonec bude chovat jako stereotypní trpaslík?


------------------------------

K tématu mě napadá jeśtě jedna věc, ta už se ale netýká postav, ale stereotypů v RPG obecně.

Stereotypy v RPG nemusí být nutně zlo, mají nejméně dvě hrožně užitečné funkce:
- slaďují představu všech hráčů o tom, co se děje na scéně.
- jsou zdrojem překvapení a zvratů, ve chvíli, kdy někdo stereotyp poruší. Pokud by ale stereotyp porušovali všichni, tak překvapení nebo zvrat nepřijde, protože nebude vůči čemu se zvratem vymezit.
Cor (nepřihlášen)

Re: Fantasy rasy

Příspěvek od Cor (nepřihlášen) »

Nojo, ale ten japonský turista je sice stereotypní právě tím svým foťáčkem, ale kromě toho má japonec třeba v porovnání s čechem úplně jinak nastavené vnímání toho, co mu připadá normální a co ne (třeba si nebude chtít podat ruku, ale bude se uklánět, bude si vždy zouvat boty při vstupu někam, nebude mít problém pracovat přesčas, v divadle bude sedět nehnutě a nebude projevovat emoce, ale v hospodě se najednou začne chovat jako magor...).

A moje myšlenka je - když už hraje někdo cizí rasu, má to být cizí rasa se vším všudy. S cizí mentalitou, s jinými zvyky, se zvláštním vystupováním.
Chci hrát typického trpaslíka? Tak si dám kua záležet abych reflektoval coto znamená být trpaslík ve všech aspektech chování té postavy. Jsou trpaslíci dlouhověcí? Tak asi budu rozvážný a nebudu mít rád shon a spěch, většinu lidí budu mít za mlíčňáky a jako s rovnými budu mluvit jen se starými dědky. Jsou trpaslíci posedlí ctí a pověstí? Zapojím to do hry a budu vyžadovat omluvy a různé projevy respektu a když mě někdo urazí nespokojím se s odbytou omluvou, půjdu až do extrému v tom abych dodržel něco, co jsem slíbil a budu soudit druhé podle jejich pověsti. A když nechci hrát typického trpaslíka, tak některé aspekty lehce potlačím a zdůvodním proč to tak je, nebo mu dám výrazný rys, který nebývá běžný. Když budu chtít provokovat, můžu si udělat trpaslíka, co odvrhuje mainstreamovou trpasličí kulturu, ale i tak je dobré tu postavu nechat nějak "poznamenanou"...

A ne hrát vlastně jenom malého tlustého člověka s plnovousem co chlastá, má rád zlato a bojuje sekerou.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Fantasy rasy

Příspěvek od MarkyParky »

Asi to není z postu zřejmé, proto do záznamu prosím, že tři náhodně vybrané vlastnosti spojované s trpaslíky (pivo, sekera a zlato) jsem nepoužil, protože bych se snad bláhově domníval, že jsou jedinými vlastnostmi charakterizujícími trpaslíky, ale protože jsou názornými reprezentanty ústřední myšlenky posledního dvojpostu, která zní:

- ne všichni si nejprve volí rasu a potom podle ní vybírají stereotypní vlastnosti. Jsou mezi námi i hráči, co nejprve přemýšlí, jaká jejich postava bude a teprve potom podle toho volí rasu.

A ano, čest, pověst, dlouhověkost, rozvážnost, to jsou jen další a další vlastnosti téhož stereotypu, pro které to platí také. Předpokládám, že kdybychom se chvilku snažili, najdeme jich ještě padesát. Třeba taková malá výška, to je pro trpaslíky také hrozně stereotypní věc. Nebo vousy.... nebo vztah k elfům ...... - neshledávám nic užitečného na tom seznam rozšiřovat, myšlenka by byla bohatě ilustrovaná i byť jen na jedné vlastnosti.
Cor (nepřihlášen)

Re: Fantasy rasy

Příspěvek od Cor (nepřihlášen) »

No, ale pointa je, že nejpitoměji zahrané jsou jiné rasy, když si je někdo vezme jen kvůli číslům a hraje jen ten pitomý stereotyp popsaný na pár větách a nemá to žádný styl ani přidanou hodnotu.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Fantasy rasy

Příspěvek od Jerson »

Cor (nepřihlášen) píše:A moje myšlenka je - když už hraje někdo cizí rasu, má to být cizí rasa se vším všudy. S cizí mentalitou, s jinými zvyky, se zvláštním vystupováním.
...
S tímto a zbytkem postu naprosto souhlasím a je to věc, kterou bych chtěl. Když už hraju jinou rasu, tak ať je ta odlišnost skutečně vidět a není to jen převlečený středoevropan.

Když jsem v Invictově oneshotu hrál spolu s Trevenem Protosse, tak jsem se s ním dohodl, že jako telepatická rasa nikdy nebudeme pokládat žádnou otázku a na otázky jiných nebudeme odpovídat způsobem, který by předpokládal, že dotyčný odpověď nezná. Bylo to trochu náročné na přepnutí a tuším že jednou mi otázka ujela, ale jinak jsme to zvládli skutečně bez ptaní. A myslím, že to působilo dost nelidsky.
MarkyParky píše:Třeba taková malá výška, to je pro trpaslíky také hrozně stereotypní věc.
Popravdě, "trpaslík" se tomu říká jen u nás, ale znamená v angličtině "Dwarf" to samé co "malý člověk"? Filmový LoTR s výškami sice zachází občas volně, ale jeho trpaslíci nejsou zas až tak malí, a třeba v davu Japonců by mohli i vyčnívat.
Odpovědět

Zpět na „O hraní obecně“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 9 hostů