Ako by ste si predstavovali RPG pre zaciatocnikov?

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě. Metody hraní, tvorba příběhů a postav, ale třeba i náhodné nápady pro fantasy a všelijaká jiná obecná témata.
Odpovědět
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Kontaktovat uživatele:

Re: Ako by ste si predstavovali RPG pre zaciatocnikov?

Příspěvek od Jerson » 10. 9. 2014, 06:18

Zatím jsem neměl problém, že by mi na akci typu FF někdo nechtěl věnovat čtyři hodiny na hru RPG. Buď by tomu nedal ani dvě hodiny, nebo mu bylo jedno zda tomu věnuje čtyři nebo pět hodin.
Druhá věc - nikdy jsem nezažil, aby se sezení dokázalo směstnat do dvou hodin a ještě k tomu bylo dobré. Vlastně jo, když jsem kamarádovi ukazoval RPG bez pravidel v noci u táboráku, zvládl jsem to za hodinu a půl, ale to byl sám. I nejkratší Wushu s Pietou trvalo dvě a půl hodiny a obě skončily uprostřed děje, i když nutno říct, že hlavně kvůli tomu, že hráči byli vyčerpaní.

Takže pokud bych chtěl fakt stihnout něco krátkého jednorázového, asi bych vzal maximálně tři hráče a hrál bez pravidel.

Pokud pravidla, použij Fate rozcestí a připravené postavy. CPH s jeho vydáním ztratilo smysl propagovat, těch pár dobrých mechanik z něj sepíšu jako dodatek pro Rozcestí a Fate.

Quentin
Noob of The Round Table
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Quentin » 10. 9. 2014, 07:53

Pro mě bylo zatim nejsvižnější odnd. Stačí ti vědět, že máš 8hp, +1útok, save 15 a AC14, rychle si napiš sedm věcí, co má tvoje postava u sebe a hrajem. Sos asi pamatuje, jak se k nám přidal v čajovně týpek od vedlejšího stolu a postavu měl připravenou tak rychle, že se scéna sotva přerušila.

A hra samotná je stejně rychlá (d6 inic, save roll, attack roll, damage roll, out of combat d6 roll). Nedávno jsme po hře napočítali 10 combat encounterů, přitom nikdo neměl dojem, že by se bojovalo celou hru, a zároveň nikdo neměl dojem, že by byly boje zkratkovité a bez taktiky.

Sweet spot :)

PS: Vem k tomu nějaký předpřipravený dung jako je Krvavá vila a máš fešnej dvouhodinovej session jako nic.

edit: Už jsem vám odnd dlouho nevnucoval, tak mi to odpusťte :D
http://2k6goblinu.blogspot.cz/

Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001

Sosacek

Příspěvek od Sosacek » 10. 9. 2014, 08:08

Jerson píše:Druhá věc - nikdy jsem nezažil, aby se sezení dokázalo směstnat do dvou hodin a ještě k tomu bylo dobré.
Stejna zkusenost.
You can ban me but you will never ban Poland.

Quentin
Noob of The Round Table
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Quentin » 10. 9. 2014, 08:14

Ale ke třem hodinám už to docela jde. Nebo ne?

Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001

Jerson
Inženýr z Ocelového města
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson » 10. 9. 2014, 08:29

Jak říkám, s Pietou v době kdy prohlašoval, že je lepší dvě hodiny intenzivně hrát a pak mít čas na jiné věci, s velmi rychlým systémem, a i pak to trvalo dvě a půl hodiny a příběh se stejně neuzavřel.
Uvědomte si, že ke dvěma hodinám trvá běžná divadelní hra,a to všichni přesně ví co mají dělat a říkat, a nepoužívají se žádná pravidla, ani se nejede na fáze při boji. Dobrá Whisky, dobré víno, dobrý sýr potřebují čas, RPG je na tom podobně.

Kdo nedá RPG čtyři hodiny přednost před jiným programem na conu, ten mu nedá přednost ani v běžném životě.

A pro mě je RPG o více věcech než házení kostkou na útok a odečítání životů, naopak bych řekl, že v ukázkové hře pro nalákaní nováčků by tyhle věci měly být minimalizovány.

Quentin
Noob of The Round Table
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Quentin » 10. 9. 2014, 08:40

Já osobně hraju většinou desetihodinovky s víceméně tou samou družinou, takže nejsem úplně kvalifikovanej, ale vzpomínám si na pár dobrých atmosférických sezení, co nepřekročili 3 hodiny (třeba one last tribute z one page dungeon contestu trval cca tři hodiny a přesvědčil Káťu o tom, že RPG stojí za to).
Nesmíš očekávat pořádnou zápletku ... je to spíš taková povídka nebo kratky film.
Kdo nedá RPG čtyři hodiny přednost před jiným programem na conu, ten mu nedá přednost ani v běžném životě.
Tohle je ale dobrej argument :)

Sparkle

Příspěvek od Sparkle » 10. 9. 2014, 08:42

Ona ta Deskofobie Live je specifická v tom, že je to krátký con, kde základem, proč tam lidi jedou, je vyzkoušet co nejvíc deskovek. Program spočívá v hodinových přednáškách o deskovkách a v existenci velké deskoherny. Program na 4 hodiny v kuse je tam opravdu problém, ale večer po 20:00 si myslím že by to takový problém být neměl. Loni jsem neměla možnost to otestovat, protože jsem byla těhotná a šla jsem radši včas spát, ale z dřívějška na jiných akcích mám dobré zkušenosti s hraním které trvá řekněme od 21:00 a 4 hodiny.
Neviditelná kniha - oficiální svět pro Dračí doupě / Drd II
Fate: Rozcestí česká mutace 4. edice Fate RPG v knižním vydání
Otevřená hraní RPG v Praze všichni jste srdečně zváni
RPG pro děti ve vývoji

Ecthelion
Moderátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ecthelion » 10. 9. 2014, 09:57

Pepa: Vím, že to bude od nás znít zaujatě, ale zvážil bych jestli jako setting nepoužít Příběhy Impéria. Máme velmi dobré zkušenosti ohledně zájmu nováčků, viktoriánské prostředí jako takové je atraktivní a dokáže zaujmout kolemjdoucí. Pokud budeš chtít, tak v pondělí ti můžeme poslat dobrodružství z Knihy dobrodružství... detektivní kancelář podle nás může na one-shot fungovat poměrně hezky... nebo případně transylvánie, jejíž zápis se tu taky někde toulá, ta by mohla fungovat taky hezky.

Pokud budeš chtít použít jiný systém, než přímo Příběhy, tak Rozcestí se přímo nabízí... jednak bude rozdáváno na deskofobii, jednak je s Příběhy myslíme více než kompatabilní a navíc je to nový systém, který má (bude mít) dobrou podporu.
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek

Quentin
Noob of The Round Table
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Quentin » 10. 9. 2014, 10:06

Jsem psal kátě, jak dlouhej ten dungeon byl a psala okolo pěti hodin :D

(sry spam)

Pepa

Příspěvek od Pepa » 10. 9. 2014, 18:07

York píše:Právě to jedno, co se mu pak moc nepodobalo :)
A to proto, že jsi ho neuměl vést, nebo proto, že postavy z "předepsaných" očekávaných postupů prostě uhnuly? (Protože to druhé je naprosto jisté a v podstatě zaručené. Jinými slovy žádné dobrodružství se neodehraje přesně tak, jak bylo napsáno, nebo zamýšleno, ale to nevadí. Aspoň je od čeho se odrazit.)
Jerson píše:Kdo nedá RPG čtyři hodiny přednost před jiným programem na conu, ten mu nedá přednost ani v běžném životě.
Chápu myšlenku, ale nevím, jestli úplně souhlasím. Začátečníky asi nejvíc naláká, když jim řekneš, že to bude fun, easy a ne moc dlouhý. Jinak ti ty čtyři hodiny strávené nad "neznámou zábavou" prostě nevěnují. Věnuje ti je ten, kdo už ví, co chce, ale to už zase nejspíš tedy není začátečník...

Navíc, jak už psala Sparkle, tenhle festival je spíše deskoherní a každý tam jede s cílem vyzkoušet co nejvíce deskovek. A protože většina deskovek trvá tak do těch dvou hodin, je záhodno to RPG prostě "nepřetahovat".
Jerson píše:Druhá věc - nikdy jsem nezažil, aby se sezení dokázalo směstnat do dvou hodin a ještě k tomu bylo dobré.
Na takovou akci se možná vážně nejvíc hodí asi to Fiasco, se kterým jsme tam vloni měli úspěch. Hráči si při něm sami vyberou prostředí, sami si zkonstruují vztahy a (s mým drobným vedením) si sami odvypráví příběh. To vše se tak do těch dvou a půl hodiny stihnou dá.
Jerson píše:CPH s jeho vydáním ztratilo smysl propagovat, těch pár dobrých mechanik z něj sepíšu jako dodatek pro Rozcestí a Fate.
Hmm, to jako vážně? To je trochu škoda, nebo ne? Nebo zkusíš dotáhnout, víc šířit a vydat Omegu? (To si myslím, že by stálo za to.)
Ecthelion píše:Pokud budeš chtít, tak v pondělí ti můžeme poslat dobrodružství z Knihy dobrodružství...
V pondělí mi to už bude jedno :)

(Čti: Ano, velice rád si přečtu vaše dobrodružství (a budu je mít do budoucna), ale ta Deskofobie je od zítřka do neděle.
A vůbec: Kde jsou sepsaná dobrodružství z Legend klubu dobrodruhů? :-)= )

OnGe
malý zelený křečopažout
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od OnGe » 4. 10. 2014, 11:58

A jsou dobrodružství opravdu potřeba, nebo jen máme pocit, že jsou potřeba, protože je nikde nevidíme?

Už jste si někdy řekli, "tyvole, zase budem hrát a já vůbec nevim co" a začali hledat něco předpřipraveného? Mě se to tedy nestalo. Když už jsem si něco předpřipraveného prřečetl, tak jsem z trochou štěstní narazil na pár dobrých věcí, co by se třeba někdy daly použít, ale nikdy mě nepojala touha si to opravdu zahrát tak, jak to stojí a leží.

A jako hlavní kámen úrazu bych viděl, že dobrodružství je v principu dost závislé na settingu a dělat něco jo univerzálního vytvoří krajně nemastný a neslaný výsledek. Jedné, u čeho si to umím představit, je detektivka a tady si myslím, že taková Agatha Christie už toho napsala dost.
Dead band play no song

výběr z vlastní zahrádky:

:idea: RPG kuchyně: 2010 - 2013 - 2017
:s_easy: Končina - určitě jste o ní slyšeli
:?: Horní progressbar - to se budete divit...

Pepa

Příspěvek od Pepa » 4. 10. 2014, 12:15

OnGe píše:Už jste si někdy řekli, "tyvole, zase budem hrát a já vůbec nevim co" a začali hledat něco předpřipraveného? Mě se to tedy nestalo.
Mě ano a právě jestli chceš mít pro nějaký opengaming něco rychle po ruce a v různých prostředích, tak tohle přijde opravdu vhod.

Takže se zeptám: Jak se ti líbí Quentinovy dungeony?

Každopádně víc se o tom pobavíme po vydání vesmírného vraku a RPG Dílně...

Quentin
Noob of The Round Table
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Quentin » 4. 10. 2014, 18:47

Já dungeony hledám pořád. Hlavní potíž mám ale s délkou. Většina předpřipavených věcí je příliš ukecaná. Bývá pak snazší připravit si svoje. One page dungeon contest vyprodukoval několik docela hustých, co se dají vybalit rovnou na hře bez předchozího čtení. Takové jsou super.

Sparkle

Příspěvek od Sparkle » 4. 10. 2014, 21:12

OnGe píše: Už jste si někdy řekli, "tyvole, zase budem hrát a já vůbec nevim co" a začali hledat něco předpřipraveného?
Můj standardní postup. Když padla stránka RPG Archives, vyschl zdroj, od tý doby mi GMování zabere mnohem víc času. Brala jsem si z těch dobrodružství vždycky střípky, zmixovala nápady třeba ze tří do jednoho a spoustu věcí vyházela. Z 10 dobrodružství na netu vybereš nejlepší nápady a složíš z toho něco awesome.
Neviditelná kniha - oficiální svět pro Dračí doupě / Drd II
Fate: Rozcestí česká mutace 4. edice Fate RPG v knižním vydání
Otevřená hraní RPG v Praze všichni jste srdečně zváni
RPG pro děti ve vývoji

Alef0

Příspěvek od Alef0 » 5. 10. 2014, 09:37

Už jste si někdy řekli, "tyvole, zase budem hrát a já vůbec nevim co" a začali hledat něco předpřipraveného?
Áno, takmer každý RPG session v D&D 3.5, vznikol na základe niektorého dobrodružstva, čo mali Wizardi na webe. Boli to krátke, 4-12 stránkové veci, ktoré som zobral, premlel a odohral.
Preklady [preklad/korektury/layout]:
Wilderness of Mirrors: 100%/99%/0
In a Wicked Age, CZ: 100%/100%/0
FATE SK: 100/100/0

Odpovědět

Zpět na „O hraní obecně“