Hranie podľa starej školy

Diskuze o hrách, které se vracejí k herním stylům D&D v 70. letech.
Odpovědět
Uživatelský avatar
RPG Fórum
Příspěvky: 106
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00

Hranie podľa starej školy

Příspěvek od RPG Fórum »

Bifi píše:Hranie podľa starej školy je veľmi konzistentný, zmysluplný a, trúfam si tvrdiť, aj zábavný herný štýl, ktorý vďaka starým hráčom prežil až dodnes. Mnohí z nich v priebehu 80. rokov prestali hrať a ich záujem sa obnovil po vydaní tretej edície Dungeons & Dragons (2000), avšak neuspokojení sa vracali k tomu, čo ich na RPG bavilo najviac. V ostatných dvoch rokoch sa tak zaslúžili o renesanciu starej školy, o čom svedčí vydávanie klonov starých hier (Swords & Wizardry, Labyrinth Lord a ďalšie) a nových variácií (napr. Red Box Hack), prudko rastúci počet fanzinov, blogov, publikovaných dobrodružstiev a pozitívnych hráčskych ohlasov. A napriek tomu, že stará škola je fenomén takmer rýdzo americký, mnohé jej prvky presiakli do hrania aj u nás (ostatne prvá verzia Dračího doupěte intenzívne, aj keď neúspešne, stavala zrejme na Holmesovej edícii pôvodného Dungeons & Dragons).
Článek
:arrow? 1. část článku k nalezení zde
:arrow? 2. část článku k nalezení zde

Odkazy:
:arrow? Rýchly sprievodca oldschool hraním (přeložil alef0)

Retroklony ke stazeni:
Swords and Wizardry
Osric (ten uz je trochu rozsahlejsi)
Labyrinth Lord (ktery je taky free, ale free verze je bez ilustraci).
Staci si jen vybrat :-)
Rozdíly mezi Swords and Wizardry a Labyrinth Lord
Naposledy upravil(a) Lemmy dne 6. 8. 2009, 13:05, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Hranie podľa starej školy

Příspěvek od Quentin »

Mám dotaz:

Přijde vám tahle schopnost hloupá?

Velitel: Můžeš jako hráč plně ovládat krom svojí postavy tři další podřízené nebo žoldnéře, namísto běžného jednoho.

Přijde mi to docela kravina, protože proč bys v tom lidi vůbec omezoval, ale...
...nebylo něco podobného u charisma už někde v odnd?
...dokud to ve hře mám takhle explicitně vypsané, tak všichni najímají žoldnéře, jak diví. Sotva to vyhodím, tak sejde z očí, sejde z mysli, a henchmeni vymizí ze hry.
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Hranie podľa starej školy

Příspěvek od Markus »

Co znamená "plně ovládat" a jak se to liší od "neplně ovládat"?

Můj defaultní režim (ne že by to zatím někdo využil) je ten, že hráč může rozhodovat a hrát za všechny svoje henchmany v neomezeném počtu. Ale GM má nad nimi právo veta a může kdykoli říct, že si usmysleli něco jiného nebo že odmítají poslechnout sebevražedný rozkaz. Hází na jejich morálku atd.

Tys to asi nějak rozlišil na dva stupně ovládání?
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Hranie podľa starej školy

Příspěvek od eerieBaatezu »

Quentin píše: 1. 10. 2019, 13:41...nebylo něco podobného u charisma už někde v odnd?
...dokud to ve hře mám takhle explicitně vypsané, tak všichni najímají žoldnéře, jak diví. Sotva to vyhodím, tak sejde z očí, sejde z mysli, a henchmeni vymizí ze hry.
Ještě v ADnD 2e to bylo takhle:
Obrázek

A stejně jsem neviděl nikoho henchemeny používat. $D
Obrázek
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Hranie podľa starej školy

Příspěvek od Quentin »

Můj defaultní režim (ne že by to zatím někdo využil) je ten, že hráč může rozhodovat a hrát za všechny svoje henchmany v neomezeném počtu. Ale GM má nad nimi právo veta a může kdykoli říct, že si usmysleli něco jiného nebo že odmítají poslechnout sebevražedný rozkaz. Hází na jejich morálku atd.
Takhle to hraju taky, ale přesně jako u tebe, se to často nevyužívá. Přitom si pamatuju, že když jsem kdysi měl u charisma napsané počty henchmenů, tak jsme měli i dvanácti-členné družiny, tak se k tomu asi vrátím.

Markus píše: 1. 10. 2019, 14:01Co znamená "plně ovládat" a jak se to liší od "neplně ovládat"?
Takhle bych to hrál, jen pokud by tahle schopnost existovala; Všechna NPC ovládám já, a ta která spadají pod postavy ovládá hráč jako další player character až do momentu, než nehodí morale check, pak je zase přebírám já (a schopnost velitel by klidně mohla i zlepšovat morale).
Naposledy upravil(a) Quentin dne 1. 10. 2019, 14:30, celkem upraveno 3 x.
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Hranie podľa starej školy

Příspěvek od York »

Quentin píše: 1. 10. 2019, 14:20Ale s ní je to takhle: všechna NPC ovládám já, a ta která spadají pod postavy ovládá hráč jako další player character až do momentu, než nehodí morale check, pak je zase přebírám já (a schopnost velitel by klidně mohla i zlepšovat morale).
Makes sense.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Hranie podľa starej školy

Příspěvek od Markus »

Hele, bál bych se toho, že s "plným ovládáním" vytrháváš hráče z postavy. Já si to představuju tak, že hráči by měli říkat něco jako "Pošlu svoje žoldáky hlídat tenhle východ a řeknu jim, ať tu čekají, než se vrátím". Když mi zavedeš plné ovládání, zní mi to, jako kdyby i po tom, co hráčská postava odejde z místnosti, měl hráč pořád kontrolu nad žoldáky, kteří v ní zůstali. A najednou má oči na dvou místech.
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Hranie podľa starej školy

Příspěvek od Quentin »

Markus píše: 1. 10. 2019, 14:27 Hele, bál bych se toho, že s "plným ovládáním" vytrháváš hráče z postavy. Já si to představuju tak, že hráči by měli říkat něco jako "Pošlu svoje žoldáky hlídat tenhle východ a řeknu jim, ať tu čekají, než se vrátím". Když mi zavedeš plné ovládání, zní mi to, jako kdyby i po tom, co hráčská postava odejde z místnosti, měl hráč pořád kontrolu nad žoldáky, kteří v ní zůstali. A najednou má oči na dvou místech.
Hmm, asi přidám něco jako "dokud jsou v jejich přítomnosti" nebo tak :)
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Hranie podľa starej školy

Příspěvek od York »

Quentin píše: 1. 10. 2019, 14:38Hmm, asi přidám něco jako "dokud jsou v jejich přítomnosti" nebo tak :)
"Poslechnou tě na slovo"?
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7484
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Re: Hranie podľa starej školy

Příspěvek od Bifi »

"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Hranie podľa starej školy

Příspěvek od Quentin »

Nice. Zacnu to taky pouzivat. Třeba to ve stylu hesla "if it's not in the book, it's not in the game" da osvetleni vic spotlightu (pun intended, sorry :-D )
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Sosacek
Příspěvky: 25734
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Hranie podľa starej školy

Příspěvek od Sosacek »

Mi pripomnelo tohle video https://www.youtube.com/watch?v=KsBNHbWGdbY i kdyz vlastne oldschool a realisticnost nemaji v principu moc spolecneho?
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7484
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Re: Hranie podľa starej školy

Příspěvek od Bifi »

Pozriem. Ale práve pre fakle a sviece som sa snažil čerpať z historických zdrojov.
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Hranie podľa starej školy

Příspěvek od Markus »

Pěkné. Já zatím používám systém "na každé dvě postavy jeden zdroj světla" a nijak mezi nimi nerozlišuju.

I když ty to máš tak hezky odlišené, že to od tebe možná vykradu. Baví mě potom ty nestandardní zdroje světla. Světlušky, které mají kumulativní šanci, že se zakuklí, a podobně :)

Šikovné jsou ty pomůcky pod figurky, kdy vidíš, kdo má v boji světlo a kdo ne. To se mi líbí hodně a velmi elegantně to podporuje představu, „že tam jsme“. Mám dojem, že mí hráči světlo v podzemí vůbec neřeší, dokud ho explicitně nezmíním. Ale nikdo s ním ve svých popisech (a asi ani představám) defaultně neoperuje. Jako by se implicitně předpokládalo, že světlo je všude. Ta vytištěná podložka může být pěkná připomínka. Vy ty podložky asi používáte i mimo boj, že? Prostě jsou na nich figurky položené celou dobu, a hned se ví, kdo vedle koho jde.

Neměl bys to ve větším rozlišení? Ten obrázek je moc prťavý.

Polemizoval bych se dvěma věcmi:

- Fakt svítí lucerna víc než pochodeň? To nevím, jen se ptám, ale nějak se mi to nezdá, je to výrazně menší plamen.

- Přijde mi, že jsi hodně benevolentní v tom, kolika postavám jeden zdroj světla stačí. Ono to sice vytváří světlo, ale postavy si navzájem vrhají stíny, takže reálně jich tolik neuvidí. Proto používám jeden zdroj světla na každé dvě postavy. Možná jsem ale extrémista a to tvoje je z herního hlediska šikovnější. Nedokážu posoudit.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Hranie podľa starej školy

Příspěvek od Jerson »

V noci potřebuje každá postava vlastní zdroj světla, jinak neudělá prakticky nic. Už tak stačí, že nositel světla vrhá stín za sebe, a když si vrhá stín ještě člověk, který světlo nenese, tak je to úplně k ničemu. Dosvit luceren, pochodní i svíček je poněkud přehnaný, reálně je tak poloviční (i když dobrou pochodeň jsem ještě nedělal).

A pro boj je naprosto zásadní to, že zhoršování světla mnohem víc snižuje možnosti obrany než útoku. Tedy v šeru se nablízko sice útočí špatně, ale uhýbá a brání se ještě hůř. V naprosté tmě se útočí ještě hůř a zásah je vlastně jen o náhodě, ale obrana není možná vůbec, ani uhýbání, ani krytí zbraní. Se slábnoucím světlem se boj stává mnohem nebezpečnější pro obě strany.

V naprosté tmě se strašně blbě plíží, pokud nejde o zcela vyklizený prostor, ve kterém není na co narazit nebo o co zakopnout. A ze tmy se nedá moc dobře střílet, když postava nevidí, kam míří a musí to dělat po paměti. Navíc to že se nedá střílet do tmy je nesmysl - proč by se nedalo? Šance na zásah nebude moc velká, ale zase pokud budu střílet do nějaké chodby, dveří nebo jiného omezeného prostoru, tak není nemožné zasáhnout. Na vrhání moc světla potřeba není - ne na to, aby se dalo trefit do člověka.

U zvířat, zejména šelem, není zohledněn čich a výhody z nich plynoucí. Takový pes se dokáže celkem dobře rvát i poslepu.

Pokud jde o reakční vzdálenost, tak běžná praxe dnes je, že na hůře osvětlených místech (na kterých je ale stále světlo, třeba lampy v parku) je pětimetrová vzdálenost od útočníka sotva dostatečná. Šance, že by někdo s lucernou nebyl překvapen protivníkem na deset nebo patnáct metrů je velmi malá.

Taky vůbec nejsou zmíněné praktické věci, třeba (nejen hornické) klobouky a helmy s lucernou, které nevyžadují volnou ruku a jsou uzpůsobené k práci v podzemí, a zřejmě by byly běžnou součástí výbavy reálného dungeon crawlera (i když ve fantasy se na to nehraje). A taky myslím, že ve fantasy s alchymisty a zručnými trpaslíky by byly celkem obvyklé sirky a křesadla poháněná pružinou, kterými lze hořlavé materiály zapalovat celkem instantně.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Hranie podľa starej školy

Příspěvek od York »

Markus píše: 16. 10. 2019, 10:16Mám dojem, že mí hráči světlo v podzemí vůbec neřeší, dokud ho explicitně nezmíním.
To je imho běžné všude. Dostat světlo do hry (respektive jeho absenci) je jedním z úkolů PJe.

Podle mě to ale přeháníte. Světlo je v podzemí nepochybně důležitý a myslet na něj ke hře patří, ale nemá smysl z toho dělat logistickou minihru. Úplně to stačí takhle:

PJ: "Schody vedou dolů do podzemí. Je tam tma. Máte nějaký světlo?"
Hráč: "Já zapálím lucernu. Půjdu druhej a budu svítit válečníkovi."


Ano, ti vzadu nepochybně viděj dost blbě. Dokud ale budou problémy přicházet zepředu (pasti, protivníci), tak to neřeším a beru to tak, že světlo mají. Když se družina rozdělí, zase se hráčů zeptám, jak světlo vyřeší. V boji pak třeba potvory mohou zkusit vyrazit světlonošovi v lucernu z ruky. Cokoliv navíc je imho zbytečnej opruz.

Markus píše: 16. 10. 2019, 10:16- Fakt svítí lucerna víc než pochodeň? To nevím, jen se ptám, ale nějak se mi to nezdá, je to výrazně menší plamen.
Roli hrajou dvě věci - jak daleko to dosvítí, když nejsi oslněnej (tady pochodeň určitě dosvítí dál než svíčka v lucerně). A pak jak dobře vidíš, když si tím sám svítíš (na to je lucerna lepší, přestože svítí míň). Ve hře bych ale takový detaily určitě neřešil.
Naposledy upravil(a) York dne 16. 10. 2019, 15:15, celkem upraveno 1 x.
Odpovědět

Zpět na „Old School Renesance (OSR)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti