Pulp!

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12366
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Pulp!

Příspěvek od Ecthelion »

PULP!

Obrázek

Neznámá a nepropádaná místa, kam nevkročila noha civilizovaného člověka - zasněžené skály a vrcholy Střechy světa, džungle Belgického Konga, vyprahlé puště Gobi, povodí Amazonky, ledové pustiny Antarktidy - lákají dobrodruhy, kteří se vydávají pátrat po záhadách a tajemstvích, která doposud nebyla objevena. Levitující lámové, potopená Atlantida, království bílých goril, diamanty velké jako pěst ve svatyních pralesních bohů, poklady templářů ukryté v arktických pustinách, tajemství dávných mayských pyramid ztracených v džungli, měst vystavěných jen aby byly opuštěny, které dávno zmizely pod příkrovy písku, ostrovy, kde prehistoričtí ještěři přežili zkázu svého světa nebo tajemné chrámy dávno zaniklých civilizací ukryté pod hlubokými ledovými příkrovy nebo na dně moří.
Zlotřilí a proradní zloduši uzurpující si bohatství a vědomosti, které jim nepatří, tajuplné bratrstva, společenství a řády, po tisíce let ochraňující svá tajemství, dámy v ohrožení, nebojácní reportéři, rozkodrcané aeroplány, intriky nepřátel, tajní agenti, majestátní vzducholodě, letečtí piráti, famme fatale a mnoho dalšího!

Obrázek

Toto téma je věnováno pulpu! :s_grin:
Hrajete pulp? Máte s ním nějaké zkušenosti? Co pro vás představuje pulp? Jaké jsou pro vás významné prvky a části pulpu? Podělte se s námi o své zkušenosti, postavy, zápletky, témata hraní, nápady a i třeba jenom názory na pulp jako takový...
Budu rád za všechny vaše příspěvky. :wink:

Pro text jsem pirátsky použil kusy Pietova příspěvku. :wink:
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12366
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Pulp!

Příspěvek od Ecthelion »

Obrázek

Nevím, jestli je to jen můj problém, ale celkově mám pulp zaškatulkován v kolonce prostředí 20tých a 30tých let minulého století. Možná je to tím, že je tu hodně možností a vše je takové... hmmm... romantické? Možná je to jenom zvyk. Jak to vnímáte vy? Myslíte, že se dá hrát pulp i v jiných obdobích?

Jediný dobrý pulp, který nevyužívá prostředí 30tých let a který jsem objevil, je Hellboy, který se odehrává dnes a přitom si zachovává z velké části pulpovou atmosféru (a to velmi úspěšně)...
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
Alef0
Administrátor
Příspěvky: 5829
Registrován: 7. 6. 2004, 11:22
Bydliště: Košice, SR.

Re: Pulp!

Příspěvek od Alef0 »

Tiez mam pulp spojeny s 30. rokmi. Uz to nie je temne a ponure Anglicko, ktore ma blizko k viktorianskej dobe. Pulp mi pride hlavne akcny, otvoreny a odlahceny (citatel si pri nom chce oddychnut). Tridsiate roky, ked este vojna nie je, alebo uz nie je az tak pritomna su na to najlepsie.
Preklady [preklad/korektury/layout]:
Wilderness of Mirrors: 100%/99%/0
In a Wicked Age, CZ: 100%/100%/0
FATE SK: 100/100/0
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22625
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Pulp!

Příspěvek od Jerson »

Když jsem se s termínem Pulp setkal poprvé, týkalo se to románů popisující konec 19. století. Až později jsem se dozvěděl, že moje oblíbená část historie spolu s přidanými prvky je "pulp jak prase".

Každopádně třicátá léta 20. století jsou skvělá kvůli změnám ve společnosti a rozvoji techniky. Všechny ty cool vynálezy, na které se dá přijít (jakoby) díky genialitě jednoho člověka, armádní peníze investované do skvělých i naprosto nesmyslných výzkumů, vzducholodě (zejména vzducholodě) vedle moderních letadel, realtivita a Teslovy zbraně ... super doba na hru.
Uživatelský avatar
Wodash
Příspěvky: 14
Registrován: 27. 4. 2009, 21:01
Kontaktovat uživatele:

Re: Pulp!

Příspěvek od Wodash »

Řekl bych, že toto naše spojení pulpu a 30. let má na svědomí jeden člověk a to nebojácný, neohrožený archeolog, Indiana Jones Obrázek (a taky samozřejmě to, že pulpové magazíny vycházely hlavně od dvacátých do padesátých let, ale pochybuju, že tu je někdo kdo by to zažil :) )
Obrázek
Koho nesvrběly prsty ve scéně, kdy Indy vyměňoval zlatou sošku za pytel písku, kdo netajil dech u Kraťasovi hlášky "Ale mi se nepotápíme, mi padáme!", kdo se královsky nebavil u souboje na dřevce na motorkách s nacisty, tak je prachsprostý lhář!

A jinak Třetí říše, respektive její okultní a vědeckofantastické záležitosti jsou nekonečným zdrojem inspirací pro pulp, viz třeba zmiňovaný Hellboy. Jako inspiraci mouhou sloužit skutečné události (Thule-Gesellschaft, Hitler se zastřelil na Walpurgisnacht nebo výprava do Tibetu v roce 1939,...), avšak ty vymyšlené jsou více "bombastičťejší" , viz. třeba vlkodačí ženy SS nebo snad tajná základna v Antarktidě a výzkum mimozemšťanů:
ObrázekObrázek

A malá otázka na závěr: Patří James Bond do pulpu? Podle mě ano, není to čistě špinážně-intriářské prostředí, ale svět plný zloduchů zlejších než Satan sám, vědců šílenějších než pacienti arkhamského blázince a žen krásnějších než Afrodita a nebezpečnějších než kobra královská.
Knowledge is power. Study hard. Be evil.
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7501
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Re: Pulp!

Příspěvek od Bifi »

Pulp nie je prostredie, ale žáner, nie?

Žáner, ktorý bol asi najkonzistentnejšie tvorený v 20. a 30. rokoch, ale pulpový príbeh sa môže odohrávať v SF (Buck Rogers, sword and planet), SnS a akomkoľvek historickom settingu cez praľudí, mušketierov, pirátov, Vikingov, Rimanov, Egypt (sword and sandal)...
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12366
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Pulp!

Příspěvek od Ecthelion »

Bifi: Ano, pulp je žánr, nikoli prostředí. Jako prostředí ale pro něj mám implicitně zafixované právě třicátá léta. Jednak to bude asi tím předobrazem (dobou, kdy vznikaly), ale když jsem nad tím přemýšlel, tak ty 30tá léta možná souvisí i s tím, že jeden ze zásadních aspektů pulpu je skládání atraktivních (někdo by řekl cool) věcí na sebe.

Například - když jsem Jersonovi psal, že to je "pulp jako prase", tak šlo o leteckou bitvu šesti Hurricanů proti Zeppelinu nad egyptskými pyramidami... prostě spojení teoreticky možného (i když v praxi velmi nepravděpodobného), ale hlavně hodně atmosférického - vzducholoď, letka fajnových Hurricanů, pyramidy, bitva pod horkým africkým sluncem... To je v podstatě přístup, který je RPG poměrně blízký, takže pro hru to přijímáme poměrně přirozeně - pulp jde podle mě ještě dál a snaží se celou hru sestavit z takových super momentů a prvků. Ve třicátých letech je podobných atmosférických prvků, které se dají nakombinovat možná snad nejvíce (viz. seznam nahoře) a proto se to často využívá... co si o tom myslíte vy? :think:
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22625
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Pulp!

Příspěvek od Jerson »

Často ... kdyby často. Kromě Jonese si vzpomínám jen na dva filmy, Sky Captaina a Rocketeera, a tedy začátek Hellboye (případně začátek X-manů - u esesáků toho začíná dost). Ale jinak nevím kam bych šel pro další dávku filmového pulpu.

(Vlkodlačí ženy dobré :-))
Uživatelský avatar
Alef0
Administrátor
Příspěvky: 5829
Registrován: 7. 6. 2004, 11:22
Bydliště: Košice, SR.

Re: Pulp!

Příspěvek od Alef0 »

King Solomon's Mines?
Preklady [preklad/korektury/layout]:
Wilderness of Mirrors: 100%/99%/0
In a Wicked Age, CZ: 100%/100%/0
FATE SK: 100/100/0
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22625
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Pulp!

Příspěvek od Jerson »

Nic mi to neříká,co je to zač?
Uživatelský avatar
Hike
Příspěvky: 1203
Registrován: 23. 11. 2006, 06:39
Bydliště: Polička
Kontaktovat uživatele:

Re: Pulp!

Příspěvek od Hike »

Allan Qautermain, co se pak vyskytoval v Lize Vyjímečných

film s Chamberlainem
V městě je řád a pro každého práce, buď ještě rád, když huba voněmí.
Může tě hřát, že nejsi na voprátce, nebo že neležíš pár inchů pod zemí.
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12366
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Pulp!

Příspěvek od Ecthelion »

Obrázek

Doly krále Šalamouna byly první kniha, která vyšla s hrdinou Allanem Quatermainem (následovala pak celá řada dalších). Ve filmovém zpracování je v mnoha ohledech kupodivu lepší televizní film, kde Quatermaina hrál Patrick Swayze.
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15071
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Pulp!

Příspěvek od Pieta »

Co se týče dostupnosti a profláklosti pulpu na našem území, jsou minimálně dva zdroje, které nelze nezmínit.

Prvním je Biggles. Jeho příběhy jsou naprosto klasický původní pulp.

A druhým, pánové, druhým je Adéla ještě nevečeřela. To je sice parodie, ale jinak není pulpovějšího filmu.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15071
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Pulp!

Příspěvek od Pieta »

Sám rozlišuju tři různé pulpy.

Prvním je autentický pulp, tj. příběhy z šestákových časopisů, z dvacátých až padesátých let minulého století. Není to prostředí a není to žánr, je to spíš, řekněme, formát - šlo o seriály, masově psané a masově vydávané, za nízkou cenu, plné dobrodružství. Dost přesným překladem slova pulp v tomhle významu do češtiny by byl "rodokaps". Do tohohle pulpu patří kdeco - detektivní/zločinecké romány, western, válečné příběhy, Burroughsův John Carter nebo Tarzan, Zorro a Biggles, ale taky Howardův Conan a Lovecraftovy povídky! Tenhle pulp taky hodně sousedí s prvním výrazným rozšířením (superhrdinských) comicsů, mají podobný formát i záběr.

Druhý pulp je neo-pulp, nebo chcete-li, pulp vznikající po zániku pulpu, moderní pulp. Sem patří třeba Indiana Jones a Sky Captain. Tenhle pulp, trochu paradoxně, vypadá jako návrat k původnímu pulpu, ale přitom vůbec nepřebírá jeho formát, ale naopak má vcelku jasně daný žánr a prostředí. Taky teprve tady se rozšiřuje spousta "typicky pulpových" prvků, jako všemi oblíbená tajná nacistická spiknutí. Hodně se tu hraje na nostalgii nad těmi krásnými dávnými dobami, která v klasickém pulpu není zas tak obvyklá.

Třetí pulp je "příběh s pulpovými prvky". Podobně jako steampunk nebo cyberpunk, i pulppunk... totiž pulp (i neo-pulp) proniknul do všeobecného povědomí natolik, že citace a výpůjčky potkáte hodně často. Třeba Bioshock - art deco, úžasné pokroky vědy, tajemné podmořské město, to všechno by se v pulpu cítilo jako doma, ale zároveň tím taky pulpovost hry víceméně končí. Prostě není všechno pulp, co se vzducholodí třpytí.

Neručím za to, že tohle moje dělení odpovídá nějakému oficiálnímu. (-;
Ecthelion píše:Nevím, jestli je to jen můj problém, ale celkově mám pulp zaškatulkován v kolonce prostředí 20tých a 30tých let minulého století. Možná je to tím, že je tu hodně možností a vše je takové... hmmm... romantické? Možná je to jenom zvyk. Jak to vnímáte vy? Myslíte, že se dá hrát pulp i v jiných obdobích?
Na třicátá léta pozor - v třicátých létech pořád ještě vychází pulp, ale jsou to roky krize, velké deprese, která přišla po šťastných dvacátých. Tady už si to začíná přebírat noir a.k.a. hard-boiled - který sice zcela jednoznačně patří do pulpu dle prvního významu nahoře, ale zároveň je hodně vzdálený typické představě o pulpu podle významu druhého.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7501
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Re: Pulp!

Příspěvek od Bifi »

Super príspevok, Pieta!
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Odpovědět

Zpět na „O hraní obecně“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot], Markus, MarkyParky, Wolfus a 9 hostů