Hra s informacemi

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě. Metody hraní, tvorba příběhů a postav, ale třeba i náhodné nápady pro fantasy a všelijaká jiná obecná témata.
Kelton

Re: Hra s informacemi

Příspěvek od Kelton » 4. 2. 2009, 16:58

Jeane píše:Stále si myslím, že ak hráč má pracovať na príbehu, do postavy sa tak nevžije. A o tom je predsa RP - role play, teda hranie určitej role.
Je tu ještě jedna myšlenka - kam až sahá role postavy. Jsou tam části do kterých se vžívá, části co se dělají, a také části se kterými postava jako taková nemá nic společného. Pokud chci například hrát roli krále, její velikou část tvoří to jak se ke mě chovají ostatní, což já jako hráč ovlivním jen těžko. Nebo moudrý čaroděj, proradný zlosyn ... jakákoli z těchto rolí vyžaduje odpovídající přístup ostatních postav (PC i NPC).

A ten problém je, že aby moje role byla správně ztvárněna, musí na tom pracovat ostatní hráči a (podstatně více) i GM. Někdo sice může říct, že je ode mě sobecké takovou roli mít, a mám si vybrat něco jiného. Ale to je podle mě příliš omezuje dostupné role.

Druhá věc, trochu souvisí s tím prvním. Některé role prostě nemůžu dobře ztvárnit bez toho, že mi někdo nahraje. Opět můžu doufat, že ostatní hráči a GM mi pomůžou (a snažit se pomoct jim). Ale neusnadnilo by věci, kdybych své postavě mohl nahrávat já sám (hráč)? Jistě že ano. A tohle je podle mě taky roleplaying, stejně jako vžívání se do charakteru postavy.

Pieta
sofistikovaný troll
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pieta » 4. 2. 2009, 19:23

Boubaque: Moc pěkné.
Hlavně tomu myslím přispěly ty zajímavé citace.

Jeanne: Teď se tu do tebe zrovna všichni hromadně pouštějí, což je nečestné a nesportovní, takže si taky přisadím. (:

Součástí téhle problematiky je taky to, že existuje spoustu různých stylů, jak za postavu hrát. Jedním z nich je vžití se do postavy, hluboké představování si toho, jaké by to bylo, být na jeho místě. Spoustě lidí, kteří tenhle způsob preferují, vyloženě vadí, když musí během hry řešit cokoliv, co by jejich postava nemohla ovlivnit, protože je to ruší, kazí jim to představu, že jsou svojí postavou. Postava samotná je pro ně často nedotknutelná, pamatuju si dokonce jednu debatu ve stylu "neříkej mi, že je ten zámek strašidelnej, prostě mi popiš, jak vypadá, a já už budu vědět, jestli mě děsí."

A někde poblíž opačného konce spektra jsou lidé, které baví postavu stavět do zajímavých situací, a sledovat, co to udělá. Napadají je takové věci jako "co kdyby se zrovna teď vrátil domů manžel" nebo "co kdyby se teď ale ukázalo, že jsme podezřívali nepravého?" Těm se stává, že pravidelně chtějí, aby se ve hře děly věci, o kterých jejich postava ale vůbec nechce, aby se ve hře děly.

Zvláštní je, že oba dva si myslí, že to, co dělají, je hraní RPG.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.

Jeane

Příspěvek od Jeane » 4. 2. 2009, 20:42

Vidím, že som rozprúdila diskusiu, najmä niektorými vetami:)
Pieta píše:Součástí téhle problematiky je taky to, že existuje spoustu různých stylů, jak za postavu hrát. Jedním z nich je vžití se do postavy, hluboké představování si toho, jaké by to bylo, být na jeho místě. Spoustě lidí, kteří tenhle způsob preferují, vyloženě vadí, když musí během hry řešit cokoliv, co by jejich postava nemohla ovlivnit, protože je to ruší, kazí jim to představu, že jsou svojí postavou. Postava samotná je pro ně často nedotknutelná, pamatuju si dokonce jednu debatu ve stylu "neříkej mi, že je ten zámek strašidelnej, prostě mi popiš, jak vypadá, a já už budu vědět, jestli mě děsí."

A někde poblíž opačného konce spektra jsou lidé, které baví postavu stavět do zajímavých situací, a sledovat, co to udělá. Napadají je takové věci jako "co kdyby se zrovna teď vrátil domů manžel" nebo "co kdyby se teď ale ukázalo, že jsme podezřívali nepravého?" Těm se stává, že pravidelně chtějí, aby se ve hře děly věci, o kterých jejich postava ale vůbec nechce, aby se ve hře děly.

Zvláštní je, že oba dva si myslí, že to, co dělají, je hraní RPG.
Naozaj pekne zhrnuté a povedané, tak odpíšem súčasne aj na veci skôr povedané.

To, čo som predtým písala, som vôbec nemyslela urazene alebo urážlivo voči iným spôsobom hrania, hovorila som o svojich preferenciách:) Ukazovanie alternatívnych spôsobov hrania, otváranie obzorov hráčom, ktorí poznajú len ten klasický, je veľmi dobrá vec, človeka to len posunie, keď sa pozrie na vec z rôznych uhlov pohľadu.(Sama si rôzne pravidlá a systémy veľmi rada študujem, i keď príležitostí na hranie je žalostne málo). A tých hier je množstvo, že si každý vyberie a ak nie, tak si hru upraví.
Aj keď som to tak priamo nenapísala, chcela som len upozorniť, aby sa pri "honbe za niečím iným" nezabúdalo aj na to, že hranie postavy ako takej, zameranie sa na vcítenie do nej, je tiež dobrým spôsobom hrania, aj keď nepotrebuje, aby hráči mali právomoci :)

Bifi
Motivátor; Moderátor

Příspěvek od Bifi » 4. 2. 2009, 21:38

Tos' řek' pěkně, náčelníku.
"We don't explore characters; we explore dungeons."
Divné Uhorsko - blog o mojom OSR projekte z divného Horného Uhorska 17. storočia, chystanej hernej kampani a nejaké zamyslenia sa
Hlboké lesy - môj zatiaľ odložený OSR projekt o raných kvázislovanských komunitách na hranici tajomného Lesa

Odpovědět

Zpět na „O hraní obecně“