Dech draka

Oficiální diskuze věnované Dračímu doupěti, nejstarší české hře na hrdiny.

Moderátor: Bouchi

Uživatelský avatar
RPG Fórum
Příspěvky: 106
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00

Dech draka

Příspěvek od RPG Fórum »

Obrázek

Dech Draka byl český časopis vydávaný nakladatelstvím Altar a specializovaný na hry na hrdiny, deskové a karetní hry. Nejvíc se zaměřoval na Dračí doupě – v každém čísle dokonce vycházelo pro Dračí doupě nové dobrodružství (tzv. „jeskyně“). Vycházel od roku 1994, nejdřív ve fyzické podobě, mezi lety 2007 a 2013 pak jako příloha časopisu Pevnost. V roce 2013 skončil.

:arrow? Přehled čísel a jejich obsahu v Databázi RPG

:arrow? :!: :!: :!: Archiv naskenovaných čísel :!: :!: :!:
Naposledy upravil(a) Bouchi dne 20. 2. 2012, 08:02, celkem upraveno 3 x.
Uživatelský avatar
PetrH
Příspěvky: 4725
Registrován: 28. 1. 2008, 17:20
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Dech draka

Příspěvek od PetrH »

obecne ani nevim, jaky je potencial dechu draka v dnesnim formatu a rozsahu na samostatbny casopis, spise si ho zelbohu dneska dokazu predstavit jako ezin ci pdf magazin za rozumne predplatne (napr. za smsku a pod)
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4561
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Dech draka

Příspěvek od ShadoWWW »

Konec Pevnosti? To slyším poprvé. Ale vlastně mě to nepřekvapuje.Byl to takový pel-mel. Nabízel toho spoustu, ale vlastně nic pořádně. Jací čtenáři měli být jeho cílovou skupinou?
- Čtenáři fantasy a sci-fi povídek? Pro ně je tu kvalitnější XB-1.
- Filmoví fanoušci? Pro většinu stačí recenze na CSFD a existují lepší časopisy s recenzemi filmů.
- Pro fanoušky RPG, respektive DRD? Případní čtenáři Dechu draka již dávno konvertovali k Drakkaru.
- Fanoušci Asterionu? Ti mají svůj web a vychází pro ně celá knižní řada.

Pevnost dojela na to, že si nedokázala vytyčit jasnou cílovou skupinu a dělat pro ni maximum. Vždyť i ve starém Dechu draka byla vždycky na konci hotnotící rubrika.

Dech draka však imho neumírá s Pevností. Ten imho umřel už sloučením s Pevností. V tuto chvíli má navíc velkého konkurenta - Drakkar. Do budoucna by si DD měl vytyčit jasnou cílovou skupinu a být pro ni tím nejlepším časopisem. Jinak skončí definitivně; stejně jako třeba Zlatý drak, který byl první, ale nedokázal být nejlepší, tak skončil.

Že mohou být dva podobně zaměřené časopisy oba nejlepší, je možné. Viz Dech draka a Šavlozubá veverka v 90. letech. Oba časopisy byly zaměřeny na hráče DrD, ale oba byly jiné a oba úspěšné (seriózní vs. úsměvně hračičkový). Dech draka bude muset opět definovat svou identitu a najít své čtenáře.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Bouchi
Příspěvky: 3619
Registrován: 10. 12. 2004, 16:36
Bydliště: Havířov

Re: Dech draka

Příspěvek od Bouchi »

ShadoWWW píše:Pevnost dojela na to, že si nedokázala vytyčit jasnou cílovou skupinu a dělat pro ni maximum.
Konec Pevnosti nijak nesouvisí se zájmem čtenářů a s prodejností (podle mých informací byla v černých číslech).
Pevnost končí kvůli vydavatelce, podrobnosti zatím nemůžu napsat. (Redakce naopak dělá všechno pro to, aby mohla pokračovat s jiným vydavatelem, ať už pod původním nebo novým názvem.)
ShadoWWW píše:Jinak skončí definitivně; stejně jako třeba Zlatý drak, který byl první, ale nedokázal být nejlepší, tak skončil.
Zlatý drak byl primárně zpravodajem Hexaedru a jelikož s rozšířením internetových možností Hexaedr v původní podobě ztratil smysl, skončil i Zlatý drak.
Obrázek
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22580
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Dech draka

Příspěvek od Jerson »

cože, Pevnost umřela? To jsem zase něco propásl.
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4561
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Dech draka

Příspěvek od ShadoWWW »

Vychází ještě Dech draka v Pevnosti, nebo už ho kompletně odpískali?
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Pepa
Příspěvky: 3233
Registrován: 25. 5. 2013, 15:00

Re: Dech draka

Příspěvek od Pepa »

Odpískali. Musí to všechno utáhnout Drakkar! :)
Návštěvník

Re: Dech draka

Příspěvek od Návštěvník »

kde seženu dechy draka ?? starý i nový, papírový i elektronický, zdarma i placený. Předem díky za odpověď :)
Návštěvník

Re: Dech draka

Příspěvek od Návštěvník »

Návštěvník píše:kde seženu dechy draka ?? starý i nový, papírový i elektronický, zdarma i placený. Předem díky za odpověď :)
Altar a Aukro ;)
Uživatelský avatar
Kriggy
Příspěvky: 33
Registrován: 10. 11. 2009, 20:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Dech draka

Příspěvek od Kriggy »

Omlouvám se, že nekruju staré vlákno ale nevíte někdo v jakém DD bylo dobrodružství nomen omen? Byla to taková detektivka.. našel jsem archiv DD ale nějak to tam nemůžu najít přes vyhledávání a nechce se mi procházet 200 stránek archivu

díky
Uživatelský avatar
Vaarsuvis
Příspěvky: 689
Registrován: 15. 2. 2008, 10:42

Re: Dech draka

Příspěvek od Vaarsuvis »

1/2004 drahý akolyto Sasine :)
Uživatelský avatar
Kriggy
Příspěvky: 33
Registrován: 10. 11. 2009, 20:48
Kontaktovat uživatele:

Re: Dech draka

Příspěvek od Kriggy »

haha :D předpokládám že volně stažitelná verzev pdf nikde neni? Jsem všechny moje DD vyhodil pár let nazpět kdy jsem fakt netušil , že ještě někdy bud DnD/DrD hrát :D
Uživatelský avatar
kostrivec
Příspěvky: 298
Registrován: 9. 8. 2017, 18:09
Kontaktovat uživatele:

Re: Dech draka

Příspěvek od kostrivec »

Bouchi píše: 24. 1. 2009, 10:19 Na webu Dechu draka najdete postupně doplňovaný online archív starších textů včetně celých čísel ve formátu PDF.
Ahoj, archiv je nedostupný (jednotlivé roky jsou prázdné, bez obsahu). Můžete ho prosím zase zprovoznit? Kdyby s tím byl technický problém, můžu zajistit hosting a správu. Děkujeme. https://dechdraka.altar.cz/
Uživatelský avatar
Bouchi
Příspěvky: 3619
Registrován: 10. 12. 2004, 16:36
Bydliště: Havířov

Re: Dech draka

Příspěvek od Bouchi »

kostrivec píše: 6. 8. 2019, 13:48 Ahoj, archiv je nedostupný (jednotlivé roky jsou prázdné, bez obsahu).
Některé roky jsou prázdné, zkrátka proto že obsah ještě nebyl vytvořen, jsou předpřipravené pro doplnění.
Obrázek
Uživatelský avatar
kostrivec
Příspěvky: 298
Registrován: 9. 8. 2017, 18:09
Kontaktovat uživatele:

Re: Dech draka

Příspěvek od kostrivec »

Bouchi píše: 10. 8. 2019, 08:55
kostrivec píše: 6. 8. 2019, 13:48 Ahoj, archiv je nedostupný (jednotlivé roky jsou prázdné, bez obsahu).
Některé roky jsou prázdné, zkrátka proto že obsah ještě nebyl vytvořen, jsou předpřipravené pro doplnění.
Díky, proklikal jsem některé náhodně a zrovna jsem trefil ty prázdné. Kdybych mohl s převodem na web nějak pomoct, tak jsem k dispozici.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20841
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Dech draka

Příspěvek od Markus »

Začal jsem v databázi postupně evidovat dnes už historická čísla Dechu draka. Tady najdete jejich přehled. U každého jsem napsal i obsah (prostě jsem přepsal "obsah" z úvodu čísla), což by mělo znamenat, že to někde bude pro příští generace zaindexované a vyhledatelné třeba Googlem.

Zatím jsem skončil na začátku roku 1995 a nemám sílu pokračovat. Jestli to někdo chcete převzít, myslím, že podle zavedeného mustru si s tím snadno poradíte.

Při té příležitosti chci upozornit na ShadoWWWův archiv naskenovaných čísel, bez kterého by tohle nebylo možné.
Odpovědět

Zpět na „Dračí doupě“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti