[+] [Postapokalypsa] Konec civilizace

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22580
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: [+] [Postapokalypsa] Konec civilizace

Příspěvek od Jerson »

Nechceš svou myšlenku rezepsat, pro nás, kteří jsme ten díl neviděli?
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32254
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: [+] [Postapokalypsa] Konec civilizace

Příspěvek od Vallun »

No, ono není moc co - ze seriálu vyplývá, ať už záměrně nebo lajdáctvím režiséra, že lebky zombíků jsou stále křehčí a křehčí (což by dávalo +- smysl, pokud na provoz těla přeci jen nějaké látky potřebují a při tom nic nežerou...) - došlo to až tak daleko, že v posledním díle (vysílaném na Prima Cool v neděli) flákla nepříliš velkou silou se zombiekem o bok autobusu, tam nebyl ani důlek, ale kousák byl mrtvej.

Když to vezmu tak, že kroupa důlek do kapoty auta udělá, tak by logicky měla stačit i na proražení lebky zombíka, ne?:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6288
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Re: [+] [Postapokalypsa] Konec civilizace

Příspěvek od Fritzs »

Vallun: Ten seriál je, podobně jako 75% veškeré zombie fikce, nihilistický odpad nenávidící lidstvo jako takové. Snad nečekáš, že budou věnovat nějakou energii vymýšlení proč by to fungovalo.
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32254
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: [+] [Postapokalypsa] Konec civilizace

Příspěvek od Vallun »

Fritzs - eh, přiznám se, že mne tvá reakce trochu zaskočila - jelikož z oblasti zombie fikce mám naprosto mizivé znalosti (viděl jsem Já Legenda a právě tenhle seriál, kterými z počátku přišel dost dobrý), tak asi úplně nevím, kam tím míříš (a jak moc vážně Tě brát:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6288
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Re: [+] [Postapokalypsa] Konec civilizace

Příspěvek od Fritzs »

Vallun: Zde

Sice je to Cracked, ale celkem to vystihuje můj názor na běžnou zombie fiction.
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32254
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: [+] [Postapokalypsa] Konec civilizace

Příspěvek od Vallun »

Aha, jasně...to chápu, podobné věci mne napadly taky - jen ten rebuilding mi přijde, že ještě nenastal - nikdo nevymyslel, jak se vypořádat se zombiekama...až je někdo vyřeší, tak obnova určitě proběhne...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32254
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: [+] [Postapokalypsa] Konec civilizace

Příspěvek od Vallun »

Prepeři, aneb někdo je na konec světa připraven...:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22580
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: [+] [Postapokalypsa] Konec civilizace

Příspěvek od Jerson »

Jeden takový se mnou do své skupiny počítá.
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8895
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: [+] [Postapokalypsa] Konec civilizace

Příspěvek od sirien »

Už sem o nich slyšel. Naštěstí (pro ně) to většina má spíš jako aktuální life style a koníček, protože ti co to myslí vážně jsou obvykle hodně pomýlení v tom jak by věci vypadaly.


To co dělají má obvykle krátkodobý význam - tj. při zhroucení systému by jejich příprava hrála roli pouze, pokud by systém byl opět v (relativně) krátké době obnoven. A i tak to je dost pochybné, protože dost té jejich přípravy je lokalizované, což znamená že aby jim k něčemu byla, pak by při zhroucení systému museli být v dostupné návratové vzdálenosti. To je relativně ok pro ty kteří vsází na sebe a jednoho dva další lidi (svojí rodinu), ale pro ty co uvažují v rámci soběstačné skupiny to je dost hazard. Nemluvě o psychologické stránce věci - tj. v momentě kdy na to dojde musí relevantní lidé usoudit, že mají jednat "dle plánu", místo toho aby prostě nedělali nic a čekali s nadějí na nápravu že to přejde (což bude přirozená reakce většiny a to i mnoha těch u nichž by se dalo předpokládat že "se zachovají rozumněji"). (Co Jersi? Kdyby náhle lusknutím prstů přestala fungovat elektřina - všechna, prostě nebyla - a nikdo by neměl žádné informace o tom, co se stalo (ale okolo by běhala policie a vyzývala ke klidu) co uděláš? Poběžíš za svým známým? Nebo budeš čekat co dál? Jak dlouho? Hodinu? Půl dne? Den? Dva? A pak? Hned za ním, nebo nejdřív za manželkou a synem? Rodiči? Jaký bude itinerář? Zvládneš za ním vůbec stihnout vyrazit dřív, než se přes Budějovice nebude dát kamkoliv dostat?)

Efektivně je v tomhle směru mnohem výhodnější minimalismus - mít základní lékárničky všude možně, pistoli poruce, mít alespoň základní trénink v boji na blízko, umět první pomoc, mít základy skautingu, kurz krizového vyjednávání atp. Rozsáhlá příprava je spíš jen iluze.


V případě dlouhodobé nebo trvalé katastrofy budou tyhle týpci úplně stejně v tahu jako kdokoliv jinej, protože současná společnost neumožňuje soběstačnost v žádné míře. Jakákoliv technologie se časem rozbije a nebude možné ji opravit nebo opravovat delší dobu. Energie zmizí - v současnosti používaný benzin a nafta se stanou nepoužitelnými v řádu tuším že jednoho až dvou let. Teoreticky bude možné udělat improvizovanou náhradu (primitivní dynama např.) ale to je jedno, protože spotřebiče taky odejdou. Léky dojdou a nebude je možné replikovat. Primitivní medicína je krajně omezená a dneska už ani nikdo neví, jak jí praktikovat - i ti co to "studují" jsou na s minulostí zaostalé úrovni.

Během pár let budou všechny speciální zásoby (léky, spotřebiče...) k neužitku a tihle se budou muset snažit od nuly. Jenže primitivní zemědělství je neefektivní a - opět - dneska už skoro nikdo neví jak ho dělat "správně" a hlavně by mě zajímalo kde vezmou počáteční zdroje.

Technicky si tihle týpci koupí pár let navíc, jen aby byli posledními svědky totální apokalypsy a konce druhu.


A to jen v případě, že to do té doby vydrží, protože existence komunity co má nějaké zdroje bude okamžitě cílem různých dalších přeživších (zejména v zalidněné Evropě s její hustotou populace na km^2). Ty bude nutno odmítnout, jinak budou zdroje této malé skupiny ihned přečerpány - to vyvolá agresi i od těch původně neagresivních. Pochybuju, že mnoho z nich zvládne střelit na agresivní ženu která se snaží pomoct svému malému dítěti. Ti co to nezvládnou budou zavaleni podobnými. Ti co to zvládnou budou dost možná čelit morálnímu rozkolu uvnitř vlastní skupiny (co bys Ty Jersi řekl na to že Tvůj známý vystřelí na šestnáctiletou zraněnou holku žádající o pomoc pro sebe a svého mladšího bratra? Chtěl bys s takovým člověkem trávit další měsíce a roky v klaustrofobním prostředí vaší malé survival komunity? Nebo bys odešel? Nebo bys vytáhl zbraň na něj, abys mu zabránil na tu holku střílet? Hm? A pokud ji přijmete, co ti další? Kolik takových cizích lidí bez vaší morální průpravy na situaci poberete, než se vaše nahromaděné zdroje rozmělní do bezvýznamnosti? Nebo do momentu než někdo prohlásí, že už jste přijali lidí moc? A vytáhne zbraň? A pak? A co když někdo z těch co jste už přijali nebude souhlasit s odmítnutím dalších?)

Tohle může mimochodem snadno nastat i při krátkodobé situaci (v daný moment navíc nevíte, jak dlouho bude krize trvat).

Nemluvě o tom že půlka katastrof u nichž je tahle příprava relevantní je stejně hazard o to, že je to nesmete z první taky příprava nepříprava.


Faktem je, že postapo žánr je fantasy jak svině. Pokud se něco stane, pak jsme všichni skončili a začínáme od opice - během pár generací nezbyde nic než pár příběhů mezi inteligentními zvířaty. Lidé jsou prostě skupinová stvoření a naše civilizace a technologie se stala námi samými a bez ní nebudeme co jsme - jsme na ní závislí stejně jako na kyslíku a bez ní se udusíme. Pořád lepší stav než pár set let zpátky kdy nás mohlo sejmout kdeco co dneska ne. Deal with it.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22580
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: [+] [Postapokalypsa] Konec civilizace

Příspěvek od Jerson »

Zase z jedné poznámky vyvozuješ dalekosáhlé závěry. Když už se mě ptáš, tak věz, že můj pohled na svět nepočítá možností, kdy by elektřina přestala fungovat lusknutím prstů. Budějice se dají přejít za hodinu, a nikam bych nevyjížděl dřív, než by bylo jasné, že je setrvání ve městě nebezpečnější než cesta jinam. A shromažďovací místo je dost vzdálené od civilizace, takže tam těžko přijde někdo hledat nějaké zásoby, ostatně by se těžko dozvěděl, že zrovna tam nějaká taková skupina je. No a pokud jde o přijímání a odmítání dalších lidí, je to mnohem jednodušší - tenhle člověk si to zorganizuje, takže rozhodování je na něm. Já mám jen příslib toho, že když s manželkou a synem přijedu, tak mě neodmítne, nic více a nic méně. Nemám jistotu, že by tam už byl, že by se tam dostal včas, a ani na to nijak zásadně nespoléhám.
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8895
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: [+] [Postapokalypsa] Konec civilizace

Příspěvek od sirien »

Já ve skutečnosti nic z ničeho nevyvozuju.

Jen jsem (in-topic dokonce) poukázal na problémy, které se s prepperstvím vážou a protože jsi jediný kdo přiznal, že k nějaké takové skupině patří, tak mi přišlo že jsi asi jediná referenční osoba na kterou přímo zamířit konkrétní dotaz k tomu co jsem psal (aby ta diskuse nevisela jen tak v teorii). Rozhodně jsem to nemyslel jako něco přímo vůči Tobě.

Elektřina může vypadnout lusknutím prstů "velmi snadno".
Přetížení rozvodových sítí s náhlou kaskádou - stačí jeden velký ráz (a že nám jich sem Němci uměj poslat pár do roka - slova samotného šéfa ČEPS), jedna rozvodná stanice která selže v blbý moment (a že dle šéfa ČEPS bylo už párkrát namále - tak moc že dokonce jeden rok natvrdo hrozili Němcům že jestli to ihned nezmírněj, tak je ČEPS taky může natvrdo odříznout od české sítě komplet) a máš kaskádu která vyřadí celou ČR (a pár přílehlých sítí v Rakousku, Polsku a zejména na Slovensku) v řádu minut. Náprava může v závislosti na situaci trvat řádově čtvrt hodiny (pokud se podaří zachránit rozvodny a nahodit síť z vyrovnávacích zdrojů), hodiny (pokud bude potřeba projít kompletním resetem sítě) až po dny (katastrofický scénář v případě vážného poškození uzlových bodů sítě).

A pak tu máme pořád tu roztomilou možnost Sluneční erupce co uškvaří celej systém z první... možnost o níž se ví, že může reálně nastat (a že proběhla někdy v 19. století, i když konkrétní sílu z té doby přirozeně neznáme), ale nikdo neví, jaká je její pravděpodobnost (resp. periodicita).

Budějice se dají přejít za hodinu, když se jimi dá přejít. V momentě, kdy byste tam měli malou raiding party s rabujícíma davama v ulicích... nechci teď radši mluvit konkrétně, ale jako máte tam pár hezkejch sídlišť, s nimiž už byly problémy a kdyby se tato gheta v rámci "příležitosti" vydala do centra, tak jako nevím, jak milé by to přecházení bylo. A tahle situace se týká prakticky všech větších měst (místa jako Třeboň tomu uniknou, Budějovice, Tábor, Plzeň atp. už ne)
ikam bych nevyjížděl dřív, než by bylo jasné, že je setrvání ve městě nebezpečnější než cesta jinam
To se hezky říká, ale hrozně špatně odhaduje. Zvlášť, když neběží televize, počítač ani mobilní sítě.
Nedávno jsme měli nějakou šílenou demonstraci (zase) na Václaváku. Bydlím jen kousek od něj a pod oknem jsem měl dokonalý klid. Kdybych v tu chvíli vyšel ven že si skočim do NeoLuxoru, obešel bych v pohodičce dva bloky a pak bych se hodně divil do čeho sem to vletěl.
No a pokud jde o přijímání a odmítání dalších lidí, je to mnohem jednodušší - tenhle člověk si to zorganizuje, takže rozhodování je na něm.
To je možná přístup.
Bude ho mít i Tvoje manželka? A další lidi co tam budou? Protože pokud ne, pak to zavání problémem.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32254
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: [+] [Postapokalypsa] Konec civilizace

Příspěvek od Vallun »

Sirien - zase narážíme na základní problém všech podobných úvah - apokalypsa může mít neurekom podob a příčin. Lze si představit řadu možností, kdy žádná příprava smysl nemá, ale taky takové, kdy může hodně pomoci...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8895
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: [+] [Postapokalypsa] Konec civilizace

Příspěvek od sirien »

To je pravda.

Já reagoval v tomhle směru hlavně k takové té populární (v RPG často vídané) představě náhlé brutální katastrofy co jde plošně a má devastující účinky. Často narazíš na stereotyp že kdo je připravený je v pohodě, ale reálně by to tak mnohdy nebylo.

Že jsou scénáře v nichž se z přípravy bude dát těžit nepopírám (do jaké míry je opět otázka k tomu jak se věci semelou)
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8895
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: [+] [Postapokalypsa] Konec civilizace

Příspěvek od sirien »

add: konkrétně např. pro katastrofu ve stylu FlashForward bude podobná příprava úplně nahovno, pro katastrofu typu Den Trifidů bude její užitečnost brutálně omezená, pro katastrofu typu různých zombie apokalyps (nebo jiných pandemických scénářů) bude záviset na okolnostech, ale taky tam ta "vysmátost" myslím moc nebude.

Pomalu se vrstvící katastrofy (postupné vaření žáby ve vodě) s tou přípravou můžou taky dost zamávat, ale tam rozvážný postup může přinést hodně věcí k dobru a nakonec se i hodně vyplatit.

Nárazové události typu válečného střetu - pro které se mnoho prepperů cíleně připravuje - jsou naopak dost zcestné a spíš by tam ty preppeři z té přípravy (myšleno té megalomanské, ne té dílčí) moc těžit nezvládli. Opět by ale záviselo na kontextu (nárazová megaválka vs. Irák jsou dost odlišné scénáře pro takové úvahy)
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32254
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: [+] [Postapokalypsa] Konec civilizace

Příspěvek od Vallun »

Já toho chtěl hlavně napsat mnohem víc, ale vyrušila mne žena s obědem:)

Hlavně jsem chtěl napsat, že s Tebou souhlasím v tom,že důležitý je výcvik v praktických znalostech (první pomoc a pod.) Já bych šel až tak daleko, že bych obnovil brannou výchovu ve školách...

Ale soudím, že v tom Jerson slabiny mít nebude. A pokud jde o ta morálně bezpečnostní dilemata, tak to jsou ty nejproblematičtější otázky vůbec. Velmi těžko říct něco dopředu...a připravit se na to taky nemůžeš, leda tak nakoupit brokovnice a samopaly...

Pokud je o tu dobu pro obnovu/možnost obnovy civilizace vůbec, tak strašně záleží na tom, kolik lidí to přežije, jak velkou oblast to zasáhne a jaký průběh bude katastrofa mít - když náhle vymře 96 % lidstva*, tak je to katastrofa, ale v podstatě se může hned zítra začít obnovovat. Pokud se 15 % lidstva změní v zombie, tak je to prů..., který musíš nejdříve vyřešit.

* To je v Praze pořád ještě 50 000 lidí!
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Odpovědět

Zpět na „O hraní obecně“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: MaMaHaJ, Markus a 10 hostů