[+] [Postapokalypsa] Konec civilizace

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12357
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

[+] [Postapokalypsa] Konec civilizace

Příspěvek od Ecthelion »

[Postapokalypsa] Konec civilizace

Obrázek

Svět jak jej známe již neexistuje. Zmizel v jaderném ohni, žárech válek, pod náporem nového moru, vzpoury strojů, útokem z hvězd nebo jiné katastrofy. Jen málokdo zůstal naživu a nikdo z nich neprošel zkázou a hrůzami apokalypsy nezměněn.
Nadešly poslední dny lidstva a nový svět je úplně jiný než ten starý...


Toto téma je otevřeno všem informacím o tématu postapo (potažmo i apokalypticým). V jakých systémech se dá postapo hrát? Máte nějaké oblíbené? Co se vám vybaví, když se řeke postapo? Oblíbené zápletky, zdroje obrázků, hudby, prostředí, postavy, střípky, drobnosti, atmosféra, druhy... to vše má zde svoje místo - přispívejte a pište. :wink:
Naposledy upravil(a) Ecthelion dne 22. 10. 2008, 09:12, celkem upraveno 1 x.
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
Hchkrdtn
Příspěvky: 290
Registrován: 29. 10. 2007, 20:54

Příspěvek od Hchkrdtn »

Pěkné téma. Asi před půl rokem jsem vedl jednu post-apo hru. Pro ten účel jsem si udělal malou galerii různých "krajinek" (mám rád, když můžu před hrou hráčům názorně přiblížit prostředí). Možná se to taky někomu šikne. Obrázky jsou z nejrůznějších zdrojů od těch profláklých z F3 až po ty co jsem vyhrabal kdesi v temných zákoutích internetu. Tady jsou: Krajina_a_mesta.rar

Jo a ještě jeden poster pro fandy postapokalyptických rpg;-)
Obrázek
Naposledy upravil(a) Hchkrdtn dne 31. 8. 2008, 20:17, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Goran
Don Quijote
Příspěvky: 3390
Registrován: 2. 5. 2006, 12:58
Bydliště: Litoměřice/Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Goran »

Karel: dík, pravděpodobnšě to využiju. V postapu jsem hrál jenom jednu hru (systém: GURPS), ale chci na ni jako GM nepřímo navázat, takže obrázky využiju.

Pro postapo jsou typické boje o cenné věci - zdroje (benzín, baterky, vodíkové články...) a výrobky (léky, elektronika, zbraně...), které se už získávají/vyrábějí jen těžko nebo vůbec. A taky lidé, kteří něco umí - ty je třeba chránit resp. unášet a nutit ke spolupráci, případně jim předcházet aby se přidali ke spřátelené straně.
V mém světě na Ameriku spadnul nukleární meteorit, Rusové atomově rozstříleli Čínu a Arabové Izrael a Evropa se sice rozpadla, ale Švýcaři šíří civilizaci a připojují oblast za oblastí do své Evropské konfederace. Na okraji jejich impéria však zuří války - třeba ty o sjednocení Slezska, ke kterým se postavy nachomýtnou :-)= .

Pro postapo je typické jedno povolání: scavanger, hledač/sběrač užitečných věcí, které přežily z doby před katastrofou.
Nejsem trouba, ale snažím se a s pomocí Boží se jím brzy stanu!

R.I.P.
Uživatelský avatar
kin
Warden
Příspěvky: 914
Registrován: 31. 7. 2006, 23:00
Bydliště: Pilsen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kin »

Pro inspiraci se rozhodně hodí přehršel filmů, her a knížek. Něco pro začátek:

PC hry
Fallout 1 a 2 (brzo 3)
Fallout tactics
S.T.A.L.K.E.R.
...

Filmy
Mad Max (1-3)
1984
Den poté
Equilibrium
Vodní svět
Úsvit mrtvých
Válka světů
Planeta opic
...

Knihy
1984 (G. Orwell)
Piknik u cesty (Bratři Strugacký)
...

Určitě jsem na hromadu věcí zapoměl a o další hromadě věcí vůbec nevím...tak mě doplňte :wink:

Potom by se určitě hodilo uvést různé "druhy" postapo. Například:

-Typ "Katastrofa" (Mad Max a Fallout)
Na světě byla jaderná válka, globální požáry apod. a svět se ocitá v troskách. Surovin je málo, lidí je málo a celý svět je pustý. Všude jsou pouště, z měst jsou trosky a stejně tak z lidí.

-Typ "Invaze" (Úsvit mrtvých a Válka světů)
Invaze mimozemšťanů, revolta robotů nebo nemoc či experiment který(á) vyústí v zrod zombií apod. nám dává další oblíbený scénář postapo. Lidí je málo, v otroctví nebo je pronásledují "jedinci" co je chtějí pozřít. Lidé se snaží o revoltu nebo prostě přežít.

-Typ "Nadvláda" (1984 a Equilibrium)
Lidem někdo vládne, vymývá jim myšlenky, tvrdá propaganda a ještě tvrdší ruka jim vládne a určuje co se smí a co ne. Města většinou strohého stylu, bez ozdob, šaty u všech stejné, jídlo každý den taky. Převládá šedá jednotvárnost.

Určitě se dají vymyslet ještě další a i ty moje se dají popsat lépe.

A na závěr jeden z mých oblíbených postapo obrázků:

Obrázek
OSR - Open-world Survival horroR
Survive, Save, Solve ...pick two
Čenda
Příspěvky: 93
Registrován: 13. 8. 2007, 22:21

Příspěvek od Čenda »

Knihy
-Drsný spasitel
-Cesta krve
-Den trifidů :!:
-Pošťák

RPG
-Engel d20
-DeGenesis
Sosacek
Příspěvky: 25723
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Příspěvek od Sosacek »

Den trifidu je hodne dobrej. A prekvapuje me kolik lidi ho cetlo, tuhle z kamaradky ktera zije v podstate na ulici vypadlo pri pohledu na nejakou kytku "tyjo, hustej tryfid".

Divnej svet.

od Degenesis vyjde anglicky preklad, rikal jsem to uz?
But nobody came.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22580
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson »

Kromě dne trifidů vřele dporpočuji "Smrt trávy" - je to svět, ve kterém apokalypsa přichází pomaleji a nemá formu ani války, ani invaze, ani nadvlády.

A také si uvědomíte, co všechjno je vlastně tráva.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32254
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vallun »

Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Goran
Don Quijote
Příspěvky: 3390
Registrován: 2. 5. 2006, 12:58
Bydliště: Litoměřice/Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Goran »

Málo lidí a málo zdrojů je klasika. Ale zajímavý může být i scénář hodně lidí a málo zdrojů (resp. málo zdrojů, které lidé momentálně dokáží využít). Viz třeba první kapitoly dne trifidů.
Nejsem trouba, ale snažím se a s pomocí Boží se jím brzy stanu!

R.I.P.
Uživatelský avatar
Joe
Fórový šašek; Moderátor
Příspěvky: 4705
Registrován: 15. 3. 2004, 11:52
Bydliště: Bratislava

Příspěvek od Joe »

Dobrá séria kníh sú aj Chtorrani - Zem je napadnutá mimozemskou faunou a flórou, ktorá pomaly požiera ľudstvo. To sa snaží s tým všetkým bojovať, ale zatiaľ sa im nejako nedarí... dokonca ani atómovky už moc nepomáhajú...

David Geroold, séria Chtorr
|-- RPGforum moderátor-editor
|-- Hrám: ... :roll:
|-- Mám rád: Amber Diceless, FATE, Primetime Adventures, Starport
|-- mail - joeyeti (at) gmail (dot) com
Uživatelský avatar
Aljen
Příspěvky: 5282
Registrován: 26. 2. 2008, 12:08
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Aljen »

RPG:
All flesh must be eaten
Filmy:
Romerova seria o zombiach (Night, Dawn, Day, Land of the Dead)
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20841
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

Musím zmínit vynikajicí komiksovou sérii Walking Dead. Zombie ovládly Ameriku, jak jinak, nicméně komiks se nesoustředí ani tak na bitky se zombiemi, jako spíš přežití hlavních postav, vztahy mezi nimi, ponorkovou nemoc, znovuobjevování jiných lidí, atd. Příjemné pojetí zombie žánru.

Den trifidů je samozřejmě mistrovské dílo žánru. Četl jsem ho jako kluk a velmi mě nadchlo. Je to "ta správná" postapokalyptická kniha, která ještě neni poznamenána klišovitými prvky (mutanti, poušť a nevzhledné zbraně).

Mimochodem, napadají vás nějaké praktické rady do hry, nebo žánrové konvence, jimiž se řídit?

Mě napadá jedna: vybavuju si, že snad všechny dobré postapo hry nebo knihy, které znám, začínají tak, že hrdina či hrdinové nic nevědí. Probudí se z kómatu, vylezou z díry, cokoliv. Každopádně najednou zjistí, že svět je zcela jiný. Nastává orientování se v novém světě, první kontakt s "nepřítelem", nejistota, hledání dalších lidí, další přežívání, založení první stálé komunity, navazování kontaktu s ostatními, snaha zjistit, co se k čertu stalo... Příběh je velmi pozvolna dávkován, začíná v malém a postupně se přidávají další a další prvky. Postapokalyptickou hru jsem sice ještě nehrál, ale kdyby ano, udělám to asi stejně. Tenhle prvek postupného objevování je alespoň pro mě tou nejzáživnější částí postapo žánru. Nechtěl bych to hráčům zkazit tím, že jim prozradím vše už na začátku.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22580
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson »

Stejně dobré to může být i naopak - hlavní postavy ví, že apokalypsa přijde, že tomu nelze zabránit a je třeba se připravit, aniž by člověk vzbudil podezření. A nebo začít jednat dříve než ostatní s vědomím veškerého rizika.
Což se tedy více hodí u "postupných apokalyps."

Moc hezká scéna v tomto směru je ve Smrti trávy. Lidé pár let bojují s chorobou, která se přenáší na veškerou trávu (včetně obilí) a někteří si moc dobře uvědomují, že letos už nebude dost jídla.
Přítel hlavní postavy má kontakty ve vládě, takže mu jednoho dne zavolá, že musí vypadnout z města. Později mu vysvětlí, že vláda si nedostatek potravin uvědomuje také, a tak se rozhodla vyřešit ho - brambory a prasata stačí uživit třetinu populace, zbytek bude zlikvidován pomocí atomovek hozených na velká města. (Jde o Británii, která je tedy dost specifická jako ostrov, ale to nevadí)

Armáda obklíčí město, i když ani vojáci neví proč to dělají. A přítel z vlády se rozhodne prostřílet si cestu - za situace, kdy sice ví, jaké riziko mu hrozí, ale stále ještě se nic neděje (a pokud si vzpomínám, tak na atomovky ani nedojde).

Případně byl také skvělý film Potomci lidí - opět Apokalypsa, která nepřišla najednou a není způsobena věnším zásahem, ale nastává postupně tím, že se rodí stále méně a méně dětí, až se nerodí žádné. Vlastně není ničeho nedostatek a život by mohl pokračovat pořád dál (ostatně důvod nepokojů není ve filmu nijak vysvětlován). Ale nepokračuje.
Uživatelský avatar
kin
Warden
Příspěvky: 914
Registrován: 31. 7. 2006, 23:00
Bydliště: Pilsen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kin »

Jinak pro inspiraci přidávám dva postapo web comixsy:

Freak Angles
- z dílny Warrena Ellise a s kresbou Paula Duffielda.
Postapo příběh v zatopeném Londýně o skupině lidí s nadpřirozenými schopnostmi kteří zapříčinili (nechtěně) apokalypsu. Vychází každý pátek.

Gone with the Blastwave
Autor Kimmo Lemetti.
- příběh o dvojici vojáků v postapo válce tří stran (červených, žlutých a modrých).

Oba si myslím stojí za to, Freak Angles jsou více příběhový a vážnější, GWTB je víc zábavný.

No a pak ještě dvě malý drobnosti :) :
Obrázek

Obrázek
OSR - Open-world Survival horroR
Survive, Save, Solve ...pick two
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12357
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ecthelion »

Obrázek

Dovolím si tedy dát dohromady RPGčka (i ty, co už tu byly zmíněny):

DeGenesis
Engel d20
Fallout PnP
Hot War
All flesh must be eaten
Darwin´s World
d20 Apocalypse
Gamma World
svým způsobem i Shadowrun

Z domácí produkce pak samozřejmě NOS a Diablov šepot. :wink:
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „O hraní obecně“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Ahrefs [Bot], lomax00, MaMaHaJ a 5 hostů