[+] [30. léta] - Svět zítřka

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě. Metody hraní, tvorba příběhů a postav, ale třeba i náhodné nápady pro fantasy a všelijaká jiná obecná témata.
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Kontaktovat uživatele:

[+] [30. léta] - Svět zítřka

Příspěvek od Jerson » 29. 5. 2008, 14:06

Konec 30. let 20. století ve světě, který je podobný našemu - alespoň na první pohled, a možná i na druhý.

Doba velkého napětí, kdy je válka na spadnutí, různé státy už několik let vysílají své špiony do zemí budoucích nepřátel, aby zjistili dostatek informací, které mohou poskytnout v případném konfliktu malou, ale možná rozhodující výhodu. Tam kde už války propukly nebo nikdy úplně neustaly si armády testují nové zbraně a používají své vojáky jako instruktory - ale jsou to právě jejich vojáci, kteří se mají poučit.

Na druhé straně se podepisují mírové smlouvy a pakty o neútočení, uzavírají se dohody o vojenské i materiální pomoci. Důležité jsou ale dodatky takových smluv, kde zainteresované strany kreslí na mapách čáry, kam až hodlají rozšířit svůj vliv.

Je to také doba technických vynálezů. Barevné fotografie, televize, obří letadla a ještě větší vzducholodi, které dokážou na jedno natankování obletět třetinu světa. Někdo možná více ocení elektrické opékače topinek, automatické kávovary nebo domácí elektrické chladničky. jsou vynalézány nové umělé materiály, výroba se zrychluje a zlevňuje, takže skoro každý může mít doma mnoho věcí k užitku i potěšení.

Také věda se změnila. Einsteinovy teorie převrátily prostor a čas naruby, jedinou konstantou zůstala rychlost světla. I čas prý plyne různě rychle, nebo se dokonce může zastavit a možná i vrátit.
Vesmír je mnohem větší, než si lidé mysleli, a někteří tvrdí, že je nekonečný a ještě se zvětšuje. I naše sluneční soustava se zvětšila, nedávno astronomové objevili devátou planetu. Přiznivci myšlenky kosmických letů zakládají společnosti pro kosmiclé lety a raketoví inženýři konstruují stoje, které mají jednou dostat člověka z vlivu zemské přitažlivosti - na Měsíc a možná i na Mars.

Atomový výzkum se rozvíjí. V každém kousku hmoty je ukryta obrovské energie, která by možná šla uvolnit a využít pro pohon strojů - nebo jako bomba. Někteří to považují za nesmysl, jiní přináší mnoho argumentů, proč tuto energii lidstvo nikdy nedokáže využít, další pilně zkoumají. Pár vědců se dokonce obává, že se dostali skutečně blízko k objevu, který by mohl způsobit Agmagedon. Jejich návrhy, že by se v takovém výzkumu nemělo pokračovat však zůstávají nevyslyšeny, neboť i mezi vědci panuje rivalita, a vědecný přístup jednoho národa je nadřazován ostatním.

Ostatně i vhodně pojatá Darvinona teorie přeci říká, že přežijí jen silní jedinci, a že rasa vyvolená Bohem bude vládnout všem ostatním. hlasatalé těchto zpráv nevidí žádný rozpor, a pochybovači jsou nařčeni z neprávného myšlení. Ostatně i na ně dojde řada, až bude vybodován nový svět.

Budoucnost ale nemusí být tak světlá. Wellsova válka světů popisuje útok marťanů, a rozhlasová hra na toto téma vnesla paniku mezi miliony američanů. Nebo možná si zárodek svého ničení vytvoříme sami, vyšlechtíme rasu, která nás zničí - píše Čapek ve Válce s mloky. A možná že existuje zlo mnohem horší, než si dovedem představit, neskutečnáý hrůza ukrývající se na tenkou slupkou toho, čemu říkáme realita. Pan Lovecraft už ale myšlenky svých knih nikomu nevysvětlí, protože nedávno zemřel.

Možná jste si povšimli, že se nikde nemluví o ženách. Skutečně toto je svět mužů a ženy v něm nacházejí své místo jako manželky, hospodyně, matky dětí nebo herečky či tanečnice. Někdy se ale objeví žena, které pronikne do světa mužů a je úspěšnější než mnoho z nich. Takových žen je zatím málo, ale není daleko doba, kdy se jejich řady rozrostou.

Do toho všeho přichází myslika, magie a legendy dávných dob. Tajné společnosti provozují své okultní praktiky, vlivní lidé se řídí podle rad astrologů, jsou vysílány výpravy, které mají za cíl najít dávné předky, potomky rasy Atlantiďanů, dokázat platnost kosmologie vesmírného ledu a ohně, nebo nalézt Svatý grál.

Je to také doba hrdinů s nadlidskými schopnostmi, kteří přichází zachraňovat svět. Superman, Batman nebo Flash Gordon - to jsou známá jména.

Takový je

Svět zítřka

Jerson
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson » 29. 5. 2008, 14:18

Toto téma jsem založil na Ecthelionův popud jako místo pro povídání o předválečné době tak, jak vypadala i jak by mohla vypadat. Můžete sem psát své nápady, zdroje inspirace, námět na hru ... cokoliv vás napadne.

Ač mám dojem, že z této doby tak nebo onak vychází nemálo filmových zápletek, které se odehrávají v současnosti, napadá mě jen několik vhodných filmů.

Série Indiana Jones
Sky Captainn and Wolrd of Tomorrow

Ještě si vzpomínám na film o muži s raketovým motorem na zádech, ale už ne na jméno.

Ecthelion
Moderátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ecthelion » 29. 5. 2008, 14:21

Jerson: Byl to Rocketeer. Ten art dekový plakát mě vždycky dostane... :wink:

Obrázek
Naposledy upravil(a) Ecthelion dne 29. 5. 2008, 14:24, celkem upraveno 1 x.
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek

Jerson
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson » 29. 5. 2008, 14:23

Myslíš tento plakát, nebo jiný?

Obrázek

Ecthelion
Moderátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ecthelion » 29. 5. 2008, 14:25

Jerson: Pardon - drobné problémy... už bych tam měl mít správný... :wink:
Obrázek

Joe
Fórový šašek; Moderátor

Příspěvek od Joe » 29. 5. 2008, 14:34

Táto téma mi sadne! 8)
Mám rád retro-budúcnosť a jej vynálezy.

Len si nespomeniem, čo všetko sem tak patrí...
|-- RPGforum moderátor-editor
|-- Hrám: Primetime Adventures (začíname...)
|-- Mám rád: Amber Diceless, FATE, Tri-Stat dX, Primetime Adventures
|-- mail - joeyeti (at) gmail (dot) com

Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus » 29. 5. 2008, 16:24

Počítačová hra Bioshock, ačkoliv se odehrává až v alternativní verzi 60. let, by mohla posloužit jako pěkný zdroj inspirace. Sice jsem to nehrál, ale všichni si to chválý: úžasný art-deco vizuální styl podvodního města, stylové prostředí, šílené vynálezy a dokonce i nějaký podivný typ energie (maskovaná magie), kterou osobně sice nemusím, ale někteří na ni nedají dopustit.

Pieta
sofistikovaný troll
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pieta » 29. 5. 2008, 21:55

Z her bych doporučil Spirit of the Century, která je šitá naprosto přesně na tenhle svět a fakt nádherně atmosférická. Systém je Fate 3, nebo spíš varianta na Fate 3.

Z téhle doby bylo i Adventure! z trilogie Trinity. Whitewolfí systém, ale docela dobře žánrově upravený.

Indiana Jones měl svá vlastní RPG, "The Adventures of Indiana Jones Role-Playing Game" od TSR a "The World of Indiana Jones" od West End Games. Detaily nevím.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.

Pieta
sofistikovaný troll
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pieta » 29. 5. 2008, 22:02

Ještě by odpovídalo Pulp Zombies pro All Flesh Must Be Eaten, ovšem taky nemám.

Godlike už souvisí jen okrajově, protože jde o superhrdiny nebo spíš zvláštní talenty v druhé světové.

Hmm, nic už mě nenapadá, ale jsem si jistý, že mi něco uniká. (:
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.

Jerson
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson » 29. 5. 2008, 22:38

Koukal jsem na to Spirit of the Century a už jen obálka mě tedy dost odrazovala. Zkusím někde nakouknout do obsahu.

-----------------

A co nějaké náměty na hru nebo bangy, napadá vás něco?

smrq

Příspěvek od smrq » 30. 5. 2008, 11:56

a va americe válí mafie. gangsteři se prohánějí po ulicích chicaga, pašují zakázaný alkohol a země zmučená nedávnou hospodářskou krizí a krachem na burze se jen pomalu staví na nohy.
miluju meziválečné období.
evropa i usa ale měly úplně jinou atmosféru.
Radim "Smrk" Trčálek
milec a překladatel WoD systému.

Ecthelion
Moderátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ecthelion » 1. 6. 2008, 19:05

smrq píše:a va americe válí mafie. gangsteři se prohánějí po ulicích chicaga, pašují zakázaný alkohol a země zmučená nedávnou hospodářskou krizí a krachem na burze se jen pomalu staví na nohy.
Tak šup šup sem. :wink:
Obrázek

Jerson
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson » 2. 6. 2008, 07:38

smrq píše:a va americe válí mafie. gangsteři se prohánějí po ulicích chicaga, pašují zakázaný alkohol a země zmučená nedávnou hospodářskou krizí a krachem na burze se jen pomalu staví na nohy.
evropa i usa ale měly úplně jinou atmosféru.
Tohle je opravdu spíše vedlejší téma, tady spíše rozebírám konec 30. let, kde už je krize jakž takž zažehnána a mafiánští bossové za mřížemi.

Hike
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hike » 3. 6. 2008, 19:03

"Drahý příteli Nikolo,

předem mého dopisu ti musím vyřídit pozdravy a vřelé díky od Marthy. Tvoje "hračka", jak jsi ji v přiloženém dopise nazval, jí velice pomohla ve starosti o naši domácnost.

Ale k důležitějším věcem, provedl jsem několik úprav na svém prototypu, jak jsi mi navrhoval a věřím, že jsem již velice blízko dokončení. Bude to obrovský pokrok a konec zbytečné lidské dřiny. Teď, když jsem překonal všechny překážky, mne ale jímají obavy. Někdy nemůžu celé hodiny spát, protože stejně jako Nobel nepředpokláda zneužítí svého dynamitu, ani já nečekám, že by se můj vynález zneužíval, ale pochybnosti mnou cloumají.

A aby toho nebylo málo, Hans, můj pomocník, o kterém jsem ti psal v minulém dopise, a bez kterého by moje práce trvala dozajista o rok déle, náhle zmizel. Po dvou dnech jsme nahlásili jeho zmizení četníkům, ale zatím nic nevypátrali. Asi se mu muselo něco stát, takový šikovný mladý muž, škoda takového schopného pomocníka ... "

*

U domu profesora Bloomberga zastavil černý volkswagen a vystoupili z něj čtyři muži v kožených pláštích. Ve spěchu a bez rozhlžení zamířili přímo k domovním dveřím.

*

Titulek z Frankfurter Allgemeine Zeitung: "Vynálezcův dům v plamenech, po rodině BLOOMBERGOVÝCH se pátrá"

Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus » 3. 6. 2008, 19:17

Vzpomněl jsem si na film Prestige, kde se mimo jiné objeví Nikolas Tesla, jehož laboratoř rozmlátí Edisonovi pohůnci. Ostatně, on Edison nebyl žádný svatoušek a svými likvidačními korporačními praktikami celkem proslul.

Motiv "nezdravé" konkurence, kdy mocní vědci likvidují své slabší konkurenty a kradou jim vynálezy, mi do tohoto herního prostředí velmi sedí.

Odpovědět

Zpět na „O hraní obecně“