[+] [30.léta] Sono Cosa Nostra

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě.
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12359
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

[+] [30.léta] Sono Cosa Nostra

Příspěvek od Ecthelion »

30. léta - éra prohibice a samopalu

Obrázek

V tomto tématu bych rád probral vše co patří k tomuto tématu - na místě je debata o mafii (italské, irské, stejně jako židovské), Cosa Nostře, Alfonsu Caponovi, ceně tommy-gunu na černém trhu a všem dalším, co s tím souvisí. Můžeme se bavit o konkrétních místech (New York, Chicago, Cleveland...), osobách, zbraních, policii, pašování alkoholu... RPG hrách, které se soustřeďují na toto téma a zápisech z her... prostě o všem co souvisí s prohibicí a mafiány v Americe... :wink:
Pokud máte nějaké zdroje - knihy, filmy, sadu obrázků - k tomuto období, přihoďte je prosím sem (budu updatovat první příspěvek). :wink:


Koncepty postav: tady, tady
Zápletky příběhů tady a tady
Krátké příběhy: tady, tady, tady, tady a tady

Struktura famiglie a uspořádání podsvětí ve městě Cleveland (smyšlené), městě Chicago a v New Yorku

Historické texty:
La Mano Nera, White Hand Gang, Purple gang, Masakr v hotelu Milaflores a Masakr v Kansas City
Naposledy upravil(a) Ecthelion dne 22. 10. 2008, 09:12, celkem upraveno 6 x.
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12359
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ecthelion »

Zdroje:

:arrow? Knihy:
- The Godfather (Kmotr)

:arrow? Filmy:
- The Godfather (Kmotr)
- Road to Perdition (Cesta do zatracení)
- The Untouchables (Neúplatní)
- Once Upon a Time in America (Tenkrát v Americe)
- The Sting (Podraz)
- Last man standing (Poslední zůstává)

- Someone like it hot (Někdo to rád horké)
- Oscar (Oskar)

- The Maltese Falcon (Maltézský sokol)
- The Big Sleep (Hluboký spánek)


:arrow? Comics:

- Blacksad
- Vraždy a housle

:arrow? Počítačové hry:
- Mafia

Noir:
"... cynický soukromý detektiv jako hlavní hrdina, famme fatale, mnoho flashbacků podbarvených vyprávěným doprovoddem ("Toho večera jsem šel do přístavu..."), dramaticky černobílé vizuální obrazy a fatalistická nálada zlehčována provokativním špičkováním nebo flirtováním."

Zápletky a fotografie noirových filmů
Sedm aspektů filmů žánru noir

RPG:

:arrow? Hry ve kterých se 30. léta dají hrát:
- Fate
- Primetime adventures
- Mob Justice
- D20 Modern
- Contenders (jako boje vyhořelých boxerů v zaplivaných klubech třetí kategorie)
- GURPS

:arrow? Zápisy z her:
- [Primetime Adventures] Betrayed in Chicago
- [Fate] Cosa Nostra II.

:arrow? Bangy:
- u chodníku zastaví auto, otevřou se dveře a zprava k postavě přistoupí chlap v kabátě: „Nedělejte problémy a nastupte si.“
Co teď? Co jsou zač? Policie? Feredálové? Nějaká místní rodina? Nebo je to únos? Co mi chtějí?

- postava se vrací domů a dveře jsou pootevřené…
Sakra! Čekají tam na mě? Jsou i dole pod schody? A kdo po mě jde? Nebo jsem ráno nezamknul?

- postava obědvá v restauraci a dovnitř vejde Ital v klobouku, vytáhne revolver a vystřílí pár ran do vedlejšího boxu…
Co teď? Jde i po mě? Jsem svědek, zkusí mě umlčet? Mám po něm skočit? Nebo se schovat pod stůl a dělat že nic nevidím?

- zaklepání na dveře – za nimi stojí bratr postavy s velice zkroušeným výrazem mezi dvěma hromotluky a uhlazený Ital s úsměvem povídá: „Váš bratr prohrál značnou sumu v kartách, ale řekl nám, že vy to zaplatíte… dělá to dvě stě dolarů…“
Zatraceně! Černá ovce rodiny… doma tolik peněz ani nemám. Ale ti chlapi ho zabijou jestli nezaplatím… krev není voda… Co teď?

- postava jde po chodníku a najednou do ní vrazí uplakané děvče: „Prosím, pomozte mi!“ ohlédne se a vidí, že za dívkou běží dvojice svalovců
Pomoct nebo uhnout stranou? O co tu jde? Kdo ji pronásleduje? A co je zač?

- během jízdy automobilem najednou píchne kolo, a není tam rezerva, ale asi dvě stě mětrů před sebou ve tmě vidí svítit na odpočivadle malou restauraci. Před ní stojí dva černé sedany, ale restaurace je prázdná… není tam ani servírka…

- během jízdy po dálnici se před něj najednou zařadí dálniční hlídka a přinutí postavu zajet ke krajnici. Postava znuděně vytahuje řidičák a podává jej policistovi… když tu náhle její pohled padne na sklenici whiskey, kterou má v otevřené přihrádce…
Sakra! Sakra! Sakra! Ten polda si toho ještě nevšiml, ale to dlouho nepotrvá… co teď?

- postava se prodírá davem a najednou do něj vrazí menší Ital v čepici a utíká rychle pryč… automaticky sáhne po peněžence, ale v kapse není…

- postava jde s někým blízkým po ulici, ale najednou se jí zatmí před očima a probere se na chodníku, zatímco ve vzduchu létají hořící papíry a všude jsou kusy dřeva a kusy těl… restauraci, kolem které jste procházeli někdo vyhodil do vzduchu…
Naposledy upravil(a) Ecthelion dne 30. 6. 2008, 20:02, celkem upraveno 4 x.
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12359
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ecthelion »

Obrázek

Pro začátek bych rád dal dohromady vaše nápady na podobné hry - co byste si chtěli zahrát? Jaké zápletky, postavy nebo bangy vás napadají? Hráli už jste něco podobného? Podělte se s ostatními o zážitky a postřehy!
Nebojte se sem přispět - vítán je každý příspěvek... :wink:
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7484
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Příspěvek od Bifi »

Kúpil som si parádne pokrové žetóny a na ceste mám aj parádne balíčky kariet. Strašne rád by som to využil pri hre a preto poškuľujem po Mob Justice, čo je noirová alternatívna Amerika súčasnosti, kde prohibíciu nikdy nezrušili...
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12359
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ecthelion »

Bifi: Na Mob Justice jsem se už taky díval, ale třicátá léta jsou třicátá léta... Pokud se nemůže člověk procházet ve fedoře s tommy-gunem pod dlouhým kabátem, tak to už není ono... :wink:

Ty pokerové žetony jako Fate pointy by byly maximálně luxusní... jak využít balíček karet ve Fatu popravdě moc nevím... ledaže by se použil lehce upravený soubojový systém pro WWW - to by mohlo fungovat docela dobře (nebo by se mohl při mechanické aplikaci bodu osudu tahat karta a teprve ta se přikládat jako bonus k hodu).

Přikládám prvních pár bangů, které mě napadly:

- u chodníku zastaví auto, otevřou se dveře a zprava k postavě přistoupí chlap v kabátě: „Nedělejte problémy a nastupte si.“
Co teď? Co jsou zač? Policie? Feredálové? Nějaká místní rodina? Nebo je to únos? Co mi chtějí?

- postava se vrací domů a dveře jsou pootevřené…
Sakra! Čekají tam na mě? Jsou i dole pod schody? A kdo po mě jde? Nebo jsem ráno nezamknul?

- postava obědvá v restauraci a dovnitř vejde Ital v klobouku, vytáhne revolver a vystřílí pár ran do vedlejšího boxu…
Co teď? Jde i po mě? Jsem svědek, zkusí mě umlčet? Mám po něm skočit? Nebo se schovat pod stůl a dělat že nic nevidím?

- zaklepání na dveře – za nimi stojí bratr postavy s velice zkroušeným výrazem mezi dvěma hromotluky a uhlazený Ital s úsměvem povídá: „Váš bratr prohrál značnou sumu v kartách, ale řekl nám, že vy to zaplatíte… dělá to dvě stě dolarů…“
Zatraceně! Černá ovce rodiny… doma tolik peněz ani nemám. Ale ti chlapi ho zabijou jestli nezaplatím… krev není voda… Co teď?

- postava jde po chodníku a najednou do ní vrazí uplakané děvče: „Prosím, pomozte mi!“ ohlédne se a vidí, že za dívkou běží dvojice svalovců
Pomoct nebo uhnout stranou? O co tu jde? Kdo ji pronásleduje? A co je zač?
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12359
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ecthelion »

Obrázek

Hry ve kterých se 30. léta dají hrát:

- Fate
- Primetime adventures
- Mob Justice
- D20 Modern
- Contenders (jako boje vyhořelých boxerů v zaplivaných klubech třetí kategorie)
- GURPS

Napadají vás nějaké další?

Bangy:

- během jízdy automobilem najednou píchne kolo, a není tam rezerva, ale asi dvě stě mětrů před sebou ve tmě vidí svítit na odpočivadle malou restauraci. Před ní stojí dva černé sedany, ale restaurace je prázdná… není tam ani servírka…

- během jízdy po dálnici se před něj najednou zařadí dálniční hlídka a přinutí postavu zajet ke krajnici. Postava znuděně vytahuje řidičák a podává jej policistovi… když tu náhle její pohled padne na sklenici whiskey, kterou má v otevřené přihrádce…
Sakra! Sakra! Sakra! Ten polda si toho ještě nevšiml, ale to dlouho nepotrvá… co teď?

- postava se prodírá davem a najednou do něj vrazí menší Ital v čepici a utíká rychle pryč… automaticky sáhne po peněžence, ale v kapse není…

- postava jde s někým blízkým po ulici, ale najednou se jí zatmí před očima a probere se na chodníku, zatímco ve vzduchu létají hořící papíry a všude jsou kusy dřeva a kusy těl… restauraci, kolem které jste procházeli někdo vyhodil do vzduchu…
Naposledy upravil(a) Ecthelion dne 23. 5. 2008, 13:59, celkem upraveno 1 x.
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
Ariniel
Příspěvky: 93
Registrován: 25. 3. 2008, 22:32
Bydliště: Brno

Příspěvek od Ariniel »

Ještě k uvedeným filmům bych doplnila Someone like it hot. Je to sice jiný žánr, než ty ostatní, ale taky 30. léta :wink:

Obrázek
Better rule in hell than to serve in heaven.
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12359
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ecthelion »

Vidíš, na komedie jsem úplně zapomněl - už to tam přidávám a připíšu ještě Oskara (nejlepší Stallonův film). :wink:

Teď se dívám, že z her jsem nezařadil PtA ani vynikající zápis ze hry ze třicátých let, který na Fóru je... :oops: Hned je přidám...
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12359
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ecthelion »

Obrázek

30. léta jsou zajímavá vyhroceným konfliktem, který se promítá prakticky do každé hry (prohibice - policie a zákon na straně jedné a mafie a podsvětí na druhé).

Tím se hry z tohoto obdoví dělí plus mínus na tři skupiny:

- mafie, zločinci, podsvětí, bankovní lupiči..
- šedá zóna mezi tím - novináři, soukromí detektivové...
- zákon - speciální policejní skupina (jako např. ve filmu Untouchables), skupina FBI, nasazení agenti v rodině...

Samozřejmě že jde většinou o komnaci postav, ale prostě se většinou hra tematicky převáží na jednu stranu... nebo se pletu? Co myslíte? Jaké hry se dají ve třicátých letech? Jaké byste chtěli hrát? Co byste v nich rádi viděli? Co jsou prvky které si pod érou prohibice vybavíte?
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
Ariniel
Příspěvky: 93
Registrován: 25. 3. 2008, 22:32
Bydliště: Brno

Příspěvek od Ariniel »

S dělením her podle toho, na které straně zákona postavy stojí, naprosto souhlasím. Po domluvě s hráčem je možné zapojit i nastrčeného informátora "druhé strany" či podplacenou (nebo zastrašovanou, vydíranou...) postavu, která vynáší důležité informace. Cílem pak může být zrádce najít. Nemusí to být ani hráčská postava, ale NPC.

Co se týče zápletek, v tuto chvíli mě napadá konflikt mafie vs. policie (z jedné, či druhé strany), novináři, kteří strkají nos všude, hlavně tam, kde o něj můžou přijít, soukromí detektivové odhalující spletité pozadí zdánlivě banálního případu, či strasti života drobných nelegálních výrobců alkoholu, kteří jsou trnem v oku jak policii, tak mafii...

Co by však dle mého názoru v takové hře rozhodně nemělo chybět, je nějaká pořádná přestřelka v zapadlých uličkách amerického velkoměsta, elegantně oblečení pánové s italským přízvukem a návštěva nelegální nálevny :wink:

Můj příspěvek asi nemá hlavu ani patu, ale snad bude pro Ectheliony alespoň trochu přínosné $D
Better rule in hell than to serve in heaven.
Uživatelský avatar
Ariniel
Příspěvky: 93
Registrován: 25. 3. 2008, 22:32
Bydliště: Brno

Příspěvek od Ariniel »

Pár atmosférických fotek. Poznáváte? :wink:

Obrázek

Obrázek
Better rule in hell than to serve in heaven.
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12359
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ecthelion »

Ariniel píše:S dělením her podle toho, na které straně zákona postavy stojí, naprosto souhlasím. Po domluvě s hráčem je možné zapojit i nastrčeného informátora "druhé strany" či podplacenou (nebo zastrašovanou, vydíranou...) postavu, která vynáší důležité informace. Cílem pak může být zrádce najít. Nemusí to být ani hráčská postava, ale NPC.

Co se týče zápletek, v tuto chvíli mě napadá konflikt mafie vs. policie (z jedné, či druhé strany), novináři, kteří strkají nos všude, hlavně tam, kde o něj můžou přijít, soukromí detektivové odhalující spletité pozadí zdánlivě banálního případu, či strasti života drobných nelegálních výrobců alkoholu, kteří jsou trnem v oku jak policii, tak mafii...
Soukromí detektivové fungují dobře - to je vyzkoušeno. $D Za sebe mám rád takovou tu šedou zónu... lidi, kteří žijí svůj život mimo oba extrémy, dokud se nestane něco co jim ho převrátí naruby - únos blízké osoby, smrt a pomsta, vydírání, velký příběh na první stranu, neznámá mrtvola ve vlastní posteli... něco, co způsobí, že se zamotají do toho základního konfliktu a nasype jim na hlavu hromadu problémů...
Ariniel píše:Co by však dle mého názoru v takové hře rozhodně nemělo chybět, je nějaká pořádná přestřelka v zapadlých uličkách amerického velkoměsta, elegantně oblečení pánové s italským přízvukem a návštěva nelegální nálevny :wink:
Ani já si asi hru z tohoto období nedokážu představit bez přestřelky... $D Úžasné je, jaká škála zbraní se tehdy používala a byla dostupná podsvětí... samopaly Thompson, pumpovací brokovnice, lehké kulomety BAR, vojenské výbušniny...
Pro atmosféru téhle doby je vynikající film Tenkrát v Americe... má sice příšerně hodin, ale je to opus magna.
Ariniel píše:Můj příspěvek asi nemá hlavu ani patu, ale snad bude pro Ectheliony alespoň trochu přínosné $D
Bude. Za všechny podobné příspěvky, které asi nemají hlavu a patu předem moc děkujeme. :wink:

Ad. obrázek - poznáváme Zjizvenou tvář. $D To je člověk, který zjistil, že čeští dělníci v Americe se nedají a ty jeho patoky co vyráběl mu prostě pít nebudou a musel kvůli nim zařídit dovoz kvalitního piva z Kanady... $D
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
Ariniel
Příspěvky: 93
Registrován: 25. 3. 2008, 22:32
Bydliště: Brno

Příspěvek od Ariniel »

Naprosto souhlasím s preferencemi "šedé zony". Sice jsem nikdy RPG z prostředí 30. let nehrála, ale dle mého názoru právě šedá zona poskytuje nepřeberné množství možností jak pro archetypy postav, tak pro konflikty, zápletky, pod zápletky atd.
Ecthelion píše:lidi, kteří žijí svůj život mimo oba extrémy, dokud se nestane něco co jim ho převrátí naruby - únos blízké osoby, smrt a pomsta, vydírání, velký příběh na první stranu, neznámá mrtvola ve vlastní posteli... něco, co způsobí, že se zamotají do toho základního konfliktu a nasype jim na hlavu hromadu problémů...
Tohle je přesně to, co jsem měla na mysli :wink:

Jistě by bylo zajímavé si zahrát i členy mafiánského klanu, tam by mě osobně asi hlavně bavily vnitřní intriky uvnitř famiglie a "dlouhé prsty" mafie. :wink:

Ad zbraně: podsvětí bylo schopné sehnat téměř cokoli $D

Co by byli Češi bez piva, v tomhle se šidit nedáme ani od mafie $D
Better rule in hell than to serve in heaven.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15030
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pieta »

Ke zdrojům bych přihodil českou počítačovou Mafii.

A tak nějak mám pocit, že tenhle žánr velmi těsně sousedí s Noirem a Hardboiled, čímž se přidává neskutečné množství románů, filmů, her, comicsů...
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12359
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ecthelion »

Pieta: Máš naprostou pravdu - Mafie je jednoznačně podstatný zdroj. Hned ji přidám.

Noir je dobrý zdroj, ale budete mi muset asi trochu pomoct, protože viděl jsem a doporučit můžu asi jenom The Meltese falcon a The Big sleep (co nadělám, Bogart a Lauren Bacallová jsou prostě mí oblíbení herci... a ve jednom filmu oba najednou zvládají neskutečné herecké koncerty).

Obrázek

Když už jsi zmínil komix, zapomněli jsme na unikátního Blacksada (a Vraždy a housle když už jsme u toho Al Capona...).
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „O hraní obecně“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Ahrefs [Bot], Semrush [Bot] a 13 hostů