Paladin

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Bajo
Malý princ; Moderátor
Příspěvky: 7757
Registrován: 23. 10. 2005, 01:38
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bajo »

Já bych se nad tím zamyslel trochu jinak. Vždycky jsem si říkal, jaký je rozdíl mezi (budeme teď brát paladina z pohledu služby bohu, i když taky zastávám názor, že to tak být nemusí u muslimů to takje) oddaným knězem a oddaným paladinem (a co z toho je Usáma)?
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 21017
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

Ne! Prosím! Ne! Na paladiny! Ne!
(blekotaje se potácí po místnosti)

8)
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 21017
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

Já si především myslím, že paladin není "bojovník boží", ale "bojovník za morální hodnoty". Tím se liší od kněze.

Samozřejmě, že i ty morální hodnoty mohou být relativní $D
Uživatelský avatar
Dalcor
Vévoda z Knightlundu
Příspěvky: 4971
Registrován: 3. 4. 2004, 19:41
Bydliště: Černá skála a Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalcor »

Qualdezar píše:Já bych se nad tím zamyslel trochu jinak. Vždycky jsem si říkal, jaký je rozdíl mezi (budeme teď brát paladina z pohledu služby bohu, i když taky zastávám názor, že to tak být nemusí u muslimů to takje) oddaným knězem a oddaným paladinem (a co z toho je Usáma)?
Jo jo. Usáma není ani jedno z toho. Usáma je ..... Snažím se přinést světlo boží to zatuchlé slovenské obce ;) že paladin nenínáboženský fanatik
I am Alpharius!!!!
Kulka je hlupák, ale bodák, to je panečku jiný chlapík!
WargamingASP - nevážně nejen o wargamingu.
Sosacek
Příspěvky: 25787
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Příspěvek od Sosacek »

no Usama rozhodne bojuje za moralni hodnoty. za ukonceni zapadniho utlaku, za to aby jim americani nekradli ropu, za svobodu sveho lidu ... jen ... to neni tak jednoduche.

mozna rozdil mezi svetlym paladinem a temnym paladinem je v tom jakymi prostredky bojuji?
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
Dalcor
Vévoda z Knightlundu
Příspěvky: 4971
Registrován: 3. 4. 2004, 19:41
Bydliště: Černá skála a Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalcor »

Ne- viz moje psoeldní příspěvky na slovenském fóru. Ani zlý paladin nebude válčit proti civilistům - je to nečestné i z hlediska jejich morálky (co ti dá zabití 1000 civilistů)
I am Alpharius!!!!
Kulka je hlupák, ale bodák, to je panečku jiný chlapík!
WargamingASP - nevážně nejen o wargamingu.
Uživatelský avatar
Alnag
Příspěvky: 3686
Registrován: 22. 10. 2001, 00:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Alnag »

Dalcor píše:co ti dá zabití 1000 civilistů
To konáš dobro. Posíláš je totiž na setkání s jejich stvořitelem... Čím dřív, tím líp. :s_grin:
In nomine Ordinis! & La vérité vaincra!

Tohle byl kdysi taky můj domov. R.I.P.
Sosacek
Příspěvky: 25787
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Příspěvek od Sosacek »

Jak to rikal hitler? nebo to byl stalin? nebo to byl enkdo jinej? no to je jedno, kazdopadne padla pamatna veta "nic jako civilista neexistuje. jsou jen nepratele."

a pokud ji nerekl zadej slavnej vojevudce, tak si na ni delam narok 8)

pokud je zabit 1000 civilistu snazsi nez zabit jednoho vojaka, a nadela to vic skody, je jen logicke ze to budes delat. zvlast kdyz nektere zeme chrani vic svoje vojaky nez svoje civilisty, coz je k smichu kdyz si uvedomis ze vetsina lidi si mysli ze vojaci jsou tu k ochrane civilistu.

mozna nechapes co je ucelem valky. ucelem valky je ZNICIT nepritele. srovnat se zemi jeho mesta, zabit jeho lid, do jednoho je VYHLADIT. chces aby nikdo z nich NEEXISTOVAL.
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
Dalcor
Vévoda z Knightlundu
Příspěvky: 4971
Registrován: 3. 4. 2004, 19:41
Bydliště: Černá skála a Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalcor »

Bavíme se o válce? Nebo o čem, vlastně.
I am Alpharius!!!!
Kulka je hlupák, ale bodák, to je panečku jiný chlapík!
WargamingASP - nevážně nejen o wargamingu.
Sosacek
Příspěvky: 25787
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Příspěvek od Sosacek »

ptal ses k cemu je zabit 1000 civilistu a jsem ti vysvetlil ze zabijet civilisty je uplne stejna soucast strategie jako zabijet vojaky.

nevim proc ses na to ptal O-)
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
Dalcor
Vévoda z Knightlundu
Příspěvky: 4971
Registrován: 3. 4. 2004, 19:41
Bydliště: Černá skála a Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalcor »

Ach jo. 1. to byla recnicka otazka jako, ne otazka tykajici se valky a mirena k moralce zlych paladinu. Cti si poradne prispevky jo, kdyz mi to furt tak pripominas :>;o) :>:o/
I am Alpharius!!!!
Kulka je hlupák, ale bodák, to je panečku jiný chlapík!
WargamingASP - nevážně nejen o wargamingu.
Uživatelský avatar
nazgul
Příspěvky: 13
Registrován: 26. 9. 2006, 20:11
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od nazgul »

No mrzi me, ze jsem toto forum objevil az takto pozde, zatim sem se prokousal na 20 stranu, postupne to hodlam precist cele, pokud zde budu psat neco co tu jiz je, tak se velice omlouvam, chapu ze nektere lidi uz toto tema asi priserne stve :)

Ja osobne mam sice paladiny velice rad ale v DnD sem si na nej nikdy netrouf az do posledni campaign, kde sem rozjel zajimavy nestandartni kit po domluve s DM. Muj paladin se ocita ve vete, ktery je zdevastovan valkou velkych magickych frakci a s totalni neduverou k ni je prave magie na spouste mistech zakazana. A muj paladin obyva tajnou pevnustku kdesi u severniho polu, kde pod ochranou klimatickeho kouzla zivori par vernych prezivsich magu, knezi Boccoba a rovnez parta paladinu, kteri slouzi jako strazci magie (s presvedcenim charakterizovanem jako lawful neutral).

Bohuzel za neumyslne poruseni radu (konkretne jaksi nestastnou nahodou zahledl svoji nadrizenou v laznich nahou, ehm) je nucen odejit do vyhnanstvi. Konkretne do jednoho ze statu, kde se provozovani magie tresta smrti. Setkal se tad yse zrovno neprilis prijemnou skupinou - neutraůl chaotic slechtic (o kterem dlouhou dobu netusil ze je sorcererem) a neutral chaotic rogue. Spolecnici koukali na paladina jako na cvoka, stal a se z nej jaksi pritez ktera msi zkazit kazdou zabavu, ale jeho kvality se meli jeste projevit.

Po zjisteni situace si muj paladin dal za cil zrusit zakon zakazujici magii, sehnat lidi s talentem a zalozit mistni komendu radu Boccoba. K tomu vsemu pribyl hlavni quest, kde magicky spoutany carodej Sax prosi o osvobozeni, paladin k ni vsak nema duveru a vnitrne je ochotna udelat vse proto, aby ho nikdo osvobodit nemohl, tedy zmocnit se "klicu" k jeho osvobozeni a drzet je v bezpeci. Konflikty s postavami zacali vzrustat, predevsim s carodejem, jelikoz se chova jako totalni sobec bez spetky cti a navic jeste ke sklony k evil a vrazdeni. Avsak posun nastal v okamziku, kdy se skupince podarilo zmocnit se velkeho mnozstvi zlata ktere ale nebylo mozne odvezt, V tu ranu prisel na radu muj milovany konik, ktery nyni ceka v astralni sfere po nositelnost napechovany zlatem, ktere jsem svolil nalozit pod podminkou dodrzovani zakladnich pravidel cti u carodeje a slibem, ze penize budou investovany na stavbu tvrze pod praporem Boccoba.

Zde zatim ma cesta paladin konci, v blizke budoucnosti bych ocekaval, ze dojde ke zrade od sorcerera, ktery nedodrzi svuj slib (preci jenom neustale lze) a pak nastane krize. Chtel bych se predevsim zeptat jak se divate na kit lawful neutral paladina s virou v Boccoba a sireni dobre povesti magie do zdecimovaneho sveta a zaroven nejakou radu do hry, kazdy session se snazim svou hru zdokonalovat, ale preci jenom mam obcas pocit, ze sem si soupnul pod hodne velky okap.
Uživatelský avatar
Dalcor
Vévoda z Knightlundu
Příspěvky: 4971
Registrován: 3. 4. 2004, 19:41
Bydliště: Černá skála a Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalcor »

Kit LN a sireni Boccoba je rozhodne zajimavy pristup, rad bych by kdyby jsi se rozepsal jak k tomu pristupujes
I am Alpharius!!!!
Kulka je hlupák, ale bodák, to je panečku jiný chlapík!
WargamingASP - nevážně nejen o wargamingu.
Uživatelský avatar
nazgul
Příspěvky: 13
Registrován: 26. 9. 2006, 20:11
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od nazgul »

No bohuzel, ac se snazim co to jde, jsou zde dosti velka uskali, ktera se mi zatim nepodarilo prekonat.
Zakladni znaky projevovani lawful slozky je predevsim vztah k tradicim, konzervatismus. Postava se snazi vratit pozici magie do doby pred apokalypsou (slo o to, ze pet hlavnich arcimagu rozpoutali tak trochu peklo na zemi, protoze byli sobecky, malicherny a touzili po moci). Na druhou stranu, se chci vyhnout tomu, aby doslo k dalsi valce. Takze nejlehci z meho pohledu bude polus o zrizeni radu oka (pracovni nazev :)) kde jak bojovnici (paladini) tak ale i knezi i magove budou rizeni kodexem (ale rozhodne ne tak prisnym jako u paladinu). Ale predevsim bude muset platit rovnocenne postaveni a kruh vzajemne kontroly, bojova slozka kontroluje magickou, jestli se neco nedeje spatne a magicka naopak bojovou. Problem je ze kdybych se o tohle jen tak pokusil, tak me okamzite vladni system popravi. Vzhledem k tomu, ze se v zemi muzu do politiky angazovat pomoci voleb, tak pripada v uvahu tohle.
Nejhorsi co je se ukazalo, bohuzel, ze obyvatelstvo je totalne obeti propagandy. Vsechna magie okamzite spalena, dokonce drtiva vetsina mistnich obyvatel nepozna Boccobuv symbol oka v pentagramu kterej je vsude na varkoci a postroji na koni :) Az na tajnou policii (tak trochu Gestapo), ktery mi ztrpcuje zivot. Porste se mi nedari s obyvateli hnout, kdyz jim ukazu magii, sprasknou ruce a v tom meste se mnou uz nikdo nepromluvi, zatim se mi podarilo spratelit jen jedno mesto, kde jsem tak trochu prelit k good presvedceni, kdyz sem po naletu draka osetril polovinu mesta (preci jenom si to enzaslouzili).

Z hlediska presvedceni se chova tak trochu jako soudce, predevsim striktni dodrzovani moralnich hodnot: klasicky priklad zebrak okrade bohateho o zlatku, jinak by umrel. Kdyz ho uvidim, tak ho donutim zlatku vratit a nezajima me, ze na nasledky toho muze umrit. Krast se proste nema. Pokud budu v dobre nalade, nechasm mu zlatku vymenou za nejakou sluzbu, pokud ve zle, necham ho priplatit odskodne - pokutu tomu bohatemu. Dulezite jsou ovsem moralni cile, nikoli zakony zdejsi zeme, cili to ze jsou pronasledovani lide, kteri maji neco spolecneho s magii, povazuji za amoralni, ja je taky nezabijim za to ze maj sikmy oci (coz skutecne maj).


Jinak s DM mame dohodnute upravy zhruba v teto forme: vetsina schopnosti je predelana na anti chaotic, popripadne poskytuji ochranu proti magii. Prestige class (ktera byla zavedena kvuli tomu, ze jsem odmital prijmout mistni bojova meni, jsem preci konzervativni, zpusobovala, ze z me postavy byl leda tak fackovaci panak, jelikoz zrovna bojova umeni byli az moc silna) potom vylepsuje arzenal kouzel (redevsim jsou zde arcane kouzla, ktera ale sesilam jako divine) a vylepsila i mounta (specialne zmenu na jine bytosti nez kone, na pristi urovni budu mit snad uz hyppogryfa :))

to Dalcor: Kdyztak se zeptej na neco konkretniho, nevim moc na co presne odpovedet :>;o)
Argonantus
.
Příspěvky: 18112
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Příspěvek od Argonantus »

Podobně jako nazgul se dostávám k této megadiskusi pozdě.
Obávám se, že to, co řeknu, už v ní někde je (a pokud ano, tak mne nebijte).

1) Zmatení historického termínu "palatin/paladin" s fantasy paladinem je jev, který neumím vysvětlit. Jde o entity neuvěřitelně odlehlé a nikterak nesouvisející
(tím spíš, že je nepřesnost už v původním threadu:
a) palatin je nejspíš ze všecho "předseda vlády", kdežto "komoří" je "ministr financí". Což nemění nic na tom, že jsou to vládní úředníci, bez vztahu obru či zlu.
b) Roland nebyl paladin. Roland, středověký superhrdina, byl prefektem Bretaňské marky (a skutečný paladin Anselm zemřel vedle něho, ale písně na to dlabou).

Takže netuším, který magor provedl tento šílený přenos pojmu, který mne nepřestane mást.

2) Souhlasím s Jersonem, že automatické napojení postavy na dobro/zlo je úžasně nepraktické a herní pravidla to silně komplikuje. Nehledě na to, že za "paladina" se prohlašoval osobně i Herman Göring. Takže si umím klidně představit paladina, sloužícího zlu, a nebo ještě přesněji - nějaké entitě, božstvu, síle. Pak by dával tento vynález nějaký smysl.

3) No, a konečně, rytíř, který SLOUŽÍ něčemu, už v historii reálně existuje - totiž rytířský řád - templáři, johaniti a podobně.
Proč se má řádovým rytířům říkat paladini, to mi nikdo nevysvětlí.
Třeba je to děsně cool.
Odpovědět

Zpět na „O hraní obecně“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů