Paladin

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Drizzt_luke
Příspěvky: 114
Registrován: 18. 10. 2003, 21:15
Bydliště: Frýdek-Místek, případně Zapomenuté říše
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Drizzt_luke »

Tak co v tom případě ti tví paladinové dělají? Jsou služebníky neutrálního boha strážící bránu z jejich sfér na ten "náš", který se snaží udržet rovnováhu mezi neustále bojujícím mocnostem dobra a zla.
To jako jen tak sedí a čumí? Vidí bojovat dobrého se zlým a nepomůžou ani jednomu z nich, protože by tím ovlivnil jazýček vah (i když minimálně) na jednu ze stran? Nebo si počká až jeden zabije druhého a pak toho zbylého dorazí aby "byl od těch ne-neutrálů" pokoj?

A proč by tedy bylo v pravidlech (které si samozřejmě DM může upravit) dáno že musí mít přesvědčení Zákonné Dobro?

No je to v celku jednu, protože ti si podle mě svůj názor nezměníš a prakticky nidko nemá právo kecat ti do chodu tvého světa..nicméně v mém a ve většině jiných je to tak, že Paladin (only human) je ochránce řádu a dobra a potírač zla ve všech podobách...jo a může še ženit $D
Liveindeath

Příspěvek od Liveindeath »

Drizzt_luke píše:Tak co v tom případě ti tví paladinové dělají? Jsou služebníky neutrálního boha strážící bránu z jejich sfér na ten "náš", který se snaží udržet rovnováhu mezi neustále bojujícím mocnostem dobra a zla.
To jako jen tak sedí a čumí? Vidí bojovat dobrého se zlým a nepomůžou ani jednomu z nich, protože by tím ovlivnil jazýček vah (i když minimálně) na jednu ze stran? Nebo si počká až jeden zabije druhého a pak toho zbylého dorazí aby "byl od těch ne-neutrálů" pokoj?

A proč by tedy bylo v pravidlech (které si samozřejmě DM může upravit) dáno že musí mít přesvědčení Zákonné Dobro?

No je to v celku jednu, protože ti si podle mě svůj názor nezměníš a prakticky nidko nemá právo kecat ti do chodu tvého světa..nicméně v mém a ve většině jiných je to tak, že Paladin (only human) je ochránce řádu a dobra a potírač zla ve všech podobách...jo a může še ženit $D
O čem to sakra žvaníš, boj zla o dobra je neustálí, v podstatě se může jazýček vah naklánět pouze ke zlu, tedy paladin bude neustále bojovat proti jak píšeš zlu ve všech podobách, ale pokud by se nakonec nějakým záhadným způsobem přiklonili váhy k dobru až příliš, pak by paladin nesměl zasáhnout: 1. V podstatě by nebylo ani třeba a pokud by paladini vymítili veškeré zlo (to neni možný a není jich zrovna moc), pak by být Paladinem ztratilo význam a hlavně smysl. 2. Pokud by je osvítil jejich bůh, pak by těžko protestovali, sic by mohli přijít o své schopnosti, protože příliš velké dobro se obrací samo proti sobě, a naopak velké zlo jen dál a dál narůstá. Což znamená že Paladinové se nemohou dostat do situace, kdy by seděli u krbu a užívali si pohodlí nebo čučeli jak kupec bojuje s vrahem. Jinak s tim ženěnim, o tom moc nevim, tak proč ne? I když... Jo a do chodu mého světa mi nikdo kecat nemůže poněvadž nejsem DM.

PS: Všiml jsem si že hodně lidí bere Paladina prostě jako bojovníka v podstatě jakékoli přesvědčení jen z nějakým kodexem apd. který slouží jakémukoli bohu. Pak je druhá skupina která ho vidí jako bojovníka dobra ve stylu středověkých rytířu, a pak je skupina třetí pohlížející na to podobně jako já (znám dost takových ze zahraničních webů), kteří ho berou tak jakým podle mě má být.

S2: Jinak já prezentuju jen svůj pohled na věc, je samozřejmě na každém DM na jakých principech si svůj svět postaví a co třeba bude v jeho světě či ve znamém světě ale v jeho dobrodružství paladin zač a jakékoli jiné povolání. Ale to sem psal hned na začátku.
Uživatelský avatar
Dalcor
Vévoda z Knightlundu
Příspěvky: 4971
Registrován: 3. 4. 2004, 19:41
Bydliště: Černá skála a Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalcor »

Tohle téma opravdu nemá chybu. Už po třetí se řeší jedno téma pořád dokola. To je fakt absolutně super.

A tak i já opět opakuju:

1. Paladin je služebníkem jakékoliv nadřízené instituce ať je to bůh, nebo člověk (podobnost historická, ne striktně ADnDácká ...)
2. elfí rytíř sloužící Corellonu Larethianovi a elfím principům je co? Elfí paladin, ne? Opusťte ono MUSÍ v pravidlech, všiměte si toho OPTIONAL.

Paladin jako postava v ADnD vychází z legend a ideií o středověkém rytířstvu, proto paladina beru (a měly bychom ho brát) jako ABSOLUTNÍHO člena rytířského stavu, který dodržuje všechny kodexi, který takov stav uznává a jsou mu předepsány. Je to komplexní soubor pravidel chování a ctností! Ti kdož jsou povýšeni do stavu šlechtického (rytířství je šlechtický stav) a tato pravidla pečlivě nedodržují jsou zcela standartní rytíři (FIGHTERS jakéhokoliv přesvědčení. Zatímco ti co je dodržují ať už jsou rytíři v rámci církevního stavu, či světského jsou palatýnové (LG, LN, LE).

Sledujete mě?

Když tu padli jména jako Lancelot a Galahad, to jsou jasně světští rytíři, ne církevní! Ne služebníci boha, ale služebníci Artuše, kteří dodržují jakási pravidla či kodex jeho rytířů a věří v Boha. Budou ale poslouchat příkazi Artuše, protože tomu přísahali věrnost. Pokud si pamatuji tak Mordred byl taky křesťan a ani válčili prot němu což by se přece služebníkům boha stát nemělo.

Jako nejzářnější příklad rytířů jako služebníků boha je¡Vojensky a špitální řád sv. Jana Jeruzalémského na Rhodu a Maltě. A ti řádový rytíři, který pevně dodržovali řádovou řeholi a řádové závazky můžeme klidně podle definice v pravidlech považovat za Paladina.

A Váš názor na Blanické rytíře?
I am Alpharius!!!!
Kulka je hlupák, ale bodák, to je panečku jiný chlapík!
WargamingASP - nevážně nejen o wargamingu.
Uživatelský avatar
Dalcor
Vévoda z Knightlundu
Příspěvky: 4971
Registrován: 3. 4. 2004, 19:41
Bydliště: Černá skála a Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalcor »

Vlasák píše:mno... Liveindeath, tebe o tezi, že paladin nemusí být určen božstvem a ještě k tomu jmenovitě Helmem, nestačí těch 30 stránek tady? :wink:

Helm je neutralita, proč by pak měl mít jeho paladin Detect Evil a ne i Detect Good na vyloučení dobrých postav ze zbytku profiltrovaného Detect evil? Nebo je stále zlo v háji a good+neutral není třeba detekovat, protože jsou kladné principy?
I ty, Brute?

Zase se to pěkně rozjíždí
I am Alpharius!!!!
Kulka je hlupák, ale bodák, to je panečku jiný chlapík!
WargamingASP - nevážně nejen o wargamingu.
Uživatelský avatar
Dalcor
Vévoda z Knightlundu
Příspěvky: 4971
Registrován: 3. 4. 2004, 19:41
Bydliště: Černá skála a Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalcor »

Ještě jedna věc, jakým způsobem jste se dostali k tomu že paladina přiřazujete jen jako služebníka boha:

Cituji Players Handbook:
The paladin is noble and heroic warrior, the symbol of all that is right and true in the world. As such he has high ideals that he must maintain at all times.

No?

Pravda dál se píše že musí být jen LG,ale s tím už dále nesouhlasím, tak jak se prohlubují mé znalosti. Podle mě musí být jenom Lawfull.
I am Alpharius!!!!
Kulka je hlupák, ale bodák, to je panečku jiný chlapík!
WargamingASP - nevážně nejen o wargamingu.
Uživatelský avatar
Raist
Příspěvky: 206
Registrován: 1. 6. 2004, 19:42
Bydliště: Potštejn, někdy taky Věž vysoké magie v Palantasu
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Raist »

Dalcor píše:Ještě jedna věc, jakým způsobem jste se dostali k tomu že paladina přiřazujete jen jako služebníka boha.
To je to očem jsem mluvil, zda-li berete paladina jako služebníka boží a nebo jen jako "obecný popis účelu", v té druhé možnosti to vylučuje nutnost služby bohu, ale to záleží na tom jak se na to každý dívá.
This happens because I choose it to happen!
Uživatelský avatar
Dalcor
Vévoda z Knightlundu
Příspěvky: 4971
Registrován: 3. 4. 2004, 19:41
Bydliště: Černá skála a Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalcor »

Raist píše:
Dalcor píše:Ještě jedna věc, jakým způsobem jste se dostali k tomu že paladina přiřazujete jen jako služebníka boha.
To je to očem jsem mluvil, zda-li berete paladina jako služebníka boží a nebo jen jako "obecný popis účelu", v té druhé možnosti to vylučuje nutnost služby bohu, ale to záleží na tom jak se na to každý dívá.
Nemáš pravdu, křesťanský rytíř je vždy leníkem jakékoliv jemu nadřízené instituce až ještě věří v boha. Tyto dvě instituce - lenní pán a bůh se nyvylučují!

Mimochodem někdo zde pronesl že nechápe jiné paladiny než Helmovi. Třeba Tyra. Ale při tom paladin Tyra, nebo Torma je ten nejpaladinovějští (dle pravidle ADnD!!!!!!!!!), steně jako paladin Kiri-Jolitha atd. Za to Helm? Přečti si Maztiku a pochopíš co je Helm zač :)
I am Alpharius!!!!
Kulka je hlupák, ale bodák, to je panečku jiný chlapík!
WargamingASP - nevážně nejen o wargamingu.
Uživatelský avatar
Drizzt_luke
Příspěvky: 114
Registrován: 18. 10. 2003, 21:15
Bydliště: Frýdek-Místek, případně Zapomenuté říše
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Drizzt_luke »

Já už se vám tu nebudu plést..nemá to cenu, protože Dalcor stejně všechno ví, tak ať to tady vždycky uklidní on :wink: ...každý se tu dopouští chyb, ale u Dalcora to většinou dává všechno smysl $D

takže jsem sice srabák, ale schovám se za Dalcorův názor co se paladinů týče $roll$ , protože mi připadá jako nejrozumější (btw: na Tyrovy paladiny jsem úplně zapomněl...kam se hrabou nějací jiní :D ..vždyť tihle jsou všude)
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18507
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Souhlas s prodavačem $D , zvláště pokud jsou tady někteří neschopní rozumné diskuse, kde není přednášení argumentů nahrazováno výrazy typu "ty tupče" a "sakra co to žvaníš."
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Drizzt_luke
Příspěvky: 114
Registrován: 18. 10. 2003, 21:15
Bydliště: Frýdek-Místek, případně Zapomenuté říše
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Drizzt_luke »

Eleshar_Vermillion píše:Souhlas s prodavačem $D"
hehe..provokatére :lol:
Uživatelský avatar
Drizzt_luke
Příspěvky: 114
Registrován: 18. 10. 2003, 21:15
Bydliště: Frýdek-Místek, případně Zapomenuté říše
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Drizzt_luke »

Dalcor píše: Za to Helm? Přečti si Maztiku a pochopíš co je Helm zač :)
No..Helm se tam teda v moc dobrém světle neukázal..

RELIGION and TABOOS: Most of the old gods have Maztica have been spurned by the Payit, since they proved so ineffective at aiding them against the conquerors. Many Payit now recognize Helm as the most powerful god, since it was his army that so dramatically defeated their own. However, the worship of Helm is a confusing matter to most of the native peoples, and many traces of their old practices have crept into their following of the new god.

Pěkně se chová bůh, který se má starat o rovnováhu ve světě...v klídku si obsazuje násilím cizí území. Určitě to byli ti jeho čestní paladinové kdo pálili indiánské vesnice, zabíjeli muže, kradli děti a znásilňovali ženy ("Když už si je nemůžem vzít, tak si aspoň užijem..stejně Helm nemůže vidět všude..že?")?
Myslím že paladinové takové boha nemůžou být ti "nejpaladinovější" :>:o/ :) ...ale nic proti..zas tak velký parchant to není (ale rozhodně by byla blbost kdyby paladinové se svými zásadami sloužili jenom právě tomuto bohu, když se mnohem více hodí k jiným - viz. už zmíněný Tyr)

Pozn.: text nahoře z příručky "Maztika"

P.S.: řekl jsem že už se tu nebudu plést že? $D ..já už nemůžu věřit ani sám sobě $lol$ ..tak sorráč hoši :wink:
Uživatelský avatar
Drizzt_luke
Příspěvky: 114
Registrován: 18. 10. 2003, 21:15
Bydliště: Frýdek-Místek, případně Zapomenuté říše
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Drizzt_luke »

jo a to jak jsem řekl že to byli beztak Helmovi paladinové kdo pálili, zabíjeli atd., tak to bylo myšleno s nadsázkou a částečně jako sranda..takže to nechápej jako můj názor na jeho paladiny všeobecně :)
Uživatelský avatar
Dalcor
Vévoda z Knightlundu
Příspěvky: 4971
Registrován: 3. 4. 2004, 19:41
Bydliště: Černá skála a Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalcor »

Děkuji zúčastněným za podporu, nikomu se ale nesnažm nic vsugerovat, to je můj názor a za poslední tři roky jsem přijal dosti nových myšlenek.

Maztiku jsem myslele trilogii knižní od Douga Nilese.

Tam je Helm jasně vylíčený jako svatá inkvizice :)
I am Alpharius!!!!
Kulka je hlupák, ale bodák, to je panečku jiný chlapík!
WargamingASP - nevážně nejen o wargamingu.
Uživatelský avatar
Raist
Příspěvky: 206
Registrován: 1. 6. 2004, 19:42
Bydliště: Potštejn, někdy taky Věž vysoké magie v Palantasu
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Raist »

Dalcor píše:
Raist píše: To je to očem jsem mluvil, zda-li berete paladina jako služebníka boží a nebo jen jako "obecný popis účelu", v té druhé možnosti to vylučuje nutnost služby bohu, ale to záleží na tom jak se na to každý dívá.
Nemáš pravdu, křesťanský rytíř je vždy leníkem jakékoliv jemu nadřízené instituce až ještě věří v boha. Tyto dvě instituce - lenní pán a bůh se nyvylučují!
Tak jsem to nemyslel, chtěl jsem říct, že paladin může být jak služebník boží, kde jeho kroky vede jen bůh a žádný člověk, tak (ta druhá možnost) může sloužit jinému člověku. Z toho všeho vyplývá, že paladin je rytíř, držící se nějakého kodexu, sloužící komukoli a věřící v kohokoli.
This happens because I choose it to happen!
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson »

Je to rochu jako sledovat royhovor křesťanů, ti po sobě obvykle hází citáty z Bible, zde létají citáty z pavidel. :-)

LiveinDeath: Považovat svůj názor za jediný správný nebo nejsprávnější je stejné jako neurnávat názory ostatních, žádný respekt v tom není, ať se na to dívám jakoliv.

Osobně jsem se domníval, že paladinové se mohou lišit svět od světa a hráč od hráče. Tady mi připadá, že někteří chtějí své paladiny přenášet do všech ostatních světů. Pokud tím míníte, že "paladinové u mě jsou pouze takoví a žádní jiní, nic jiného hrát nepovolím", pak je vše v pořádku a nedivím se, že rozdílné představy berete jako útok na svojí osobu. Mě by také naštvalo, kdyby někdo chtěl hrát paladina s tím, že vybije všechno živé, co není dle zákonna a obsolutně dobré (což by samo o sobě tak nevadilo), ale že ho ostatní musí nazývat paladinem.
Stejně tak dovedu pochopit, že pokud takový hráč bude hrát u někoho jiného paladina, bude se snažit hrát svůj vysněný ideál. A pochopitelně ho naštve, když potká jiného člověka (nebo třeba elfa), který uznává jiné zásady a také se nazývá paladinem. Možná dojde i k boji - nic z toho ovšem nemění nic na faktu, že představa paladina se liší člověk od člověka a tedy se nutně liší i v různých světech.
Můžeme se bavit o tom, že paladinové určitého boha nebo řádu se mají chovat určitýjm způsobem, pokud všichni zůčastnění budou tvrdit že vycházejí doslova z té které příručky, nakonec se jistě shodnou.

Nicméně stejně jako existuje archetyp zloděje, přestože každý zloděj bude odlišný, existuje i archetyp paladina (který všichni tak nějak intuitivně tušíme) a kadý paladin se od tohoto archetypu bude více či méně odlišovat. Bojovat s tím je zcela marné, alespoň dokud budou hrát hráči pro zábavu.

Jinak řečeno: Můžete proti jiným paladinům protestovat, můete s nimi nesouhlasit, ale to je asi tak všechno, co protoi nim můžete dělat.
Odpovědět

Zpět na „O hraní obecně“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů